Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, Wookie said:

jesam. U navedenom tekstu nema pomenuta ni jedna NVO, ni jedna politička partija, ni NATO plaćenici, ma plaćenici uopšte.
Ni premijer ni predsednik ne da nisu pomenuti nego ni oni ni članovi njihovih porodica nisu mete prosvjeda 
Spominju se primitivci, ali nekako uopšteno niko ni jedan politički poen ne može da zaradi na takvom uopštavanju.

Kakvi amateri a?

Link to comment
Share on other sites

Drugačija je politička atmosfera tamo. A i premijer i predsednik, koji su iz različitih stranaka, imaju slične poglede na mere. Tako da nema smisla prozivati opoziciju da je protiv mera, ako je predsednik Hrvatske najjači opozicioni političar. Po tom pitanju se ne može tražiti paralela između Srbije i Hrvatske.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Meni javili da od sutra prelazimo na rad od kuće, tj. jedan deo nas koji treba da radi pre podne. Sledeće nedelje ćemo videti šta i kako...ali, ako se u mojoj firmi to dešava znači da je situacija ozbiljna.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Drugačija je politička atmosfera tamo. A i premijer i predsednik, koji su iz različitih stranaka, imaju slične poglede na mere. Tako da nema smisla prozivati opoziciju da je protiv mera, ako je predsednik Hrvatske najjači opozicioni političar. Po tom pitanju se ne može tražiti paralela između Srbije i Hrvatske.

Drugačija? Kako čudno piše zdravija 🙂
ali bukvalno protesti su protiv mera, a ne protiv predsednika ili premijera, ili članova njihovih porodica. Ovde bi već bilo, ma znaš šta...

Link to comment
Share on other sites

Što je najgore od svega, njihove mere su iste alibi mere kao i ovde u Srbiji. Ovi što se bune u Hrvatskoj su stvarno debili. Nije im dovoljno što su već ispred bolnica morali da postave šatore sa krevetima da bi shvatili da im se zdravstveni sistem raspao i da su naebali.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Wookie said:

Što je najgore od svega, njihove mere su iste alibi mere kao i ovde u Srbiji. Ovi što se bune u Hrvatskoj su stvarno debili. Nije im dovoljno što su već ispred bolnica morali da postave šatore sa krevetima da bi shvatili da im se zdravstveni sistem raspao i da su naebali.

 

Uhhhh, zar su već došli do kreveta napolju? Nisam znao da su u toj fazi...ništa me više ne čudi na Balkanu, evo ga kandidat za odbornika iz R. Srpske (nije foto-montaža, čovek postoji):

 

download.jpg.71877ba27c542114fc5035e50aad6458.jpg

Edited by implant
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Wookie said:

Što je najgore od svega, njihove mere su iste alibi mere kao i ovde u Srbiji. Ovi što se bune u Hrvatskoj su stvarno debili. Nije im dovoljno što su već ispred bolnica morali da postave šatore sa krevetima da bi shvatili da im se zdravstveni sistem raspao i da su naebali.

koliko sam skapirao kreveti su marketing?

Link to comment
Share on other sites

Pa počeli su oni da postavljaju šatore pre par dana.

 

Quote

ISPRED Kliničke bolnice u Dubravi stoji najveći broj šatora spreman za prihvat novozaraženih.

Šatore u Dubravi, kao i one ostale diljem zemlje, postavila je vojska, odnosno 231 pripadnik bojne. Svaki šator ima deset kreveta i instalirane naprave za dovod kisika.

https://www.index.hr/vijesti/clanak/pogledajte-kako-izgleda-unutrasnjost-covidsatora-ispred-bolnice-u-dubravi/2226450.aspx

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Wookie said:

Pa to, postoje ali su prazni ti šatori.
Inače Dubrave su bile dobra bolnica u SFRJ, kad se otvorila osamdesetih bila je pandan VMA po opremljenosti, i arhitekturi. Naravno, kao i VMA ostala je najnovija bolnica u Zagrebu, posle "naših" na vlasti niko nije gradio bolnice. Dobro je ako ih je uopšte i održavao.

Link to comment
Share on other sites

Ja pratim stanje tamo zbog toga što imam rođake i tamo je poprilična katastrofa. Veća danima imaju po tridesetak mrtvih dnevno, danas preko 40. Možda su im šatori trenutno prazni, ali ni mi nismo odmah napunili Arenu, a večeras pričaju da su vozili ljude iz Beograda u Pančevo i Smederevo. Mislim da šatori nisu samo zbog marketinga, nego su se spremili za ono što ih čeka uskoro.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Ja pratim stanje tamo zbog toga što imam rođake i tamo je poprilična katastrofa. Veća danima imaju po tridesetak mrtvih dnevno, danas preko 40. Možda su im šatori trenutno prazni, ali ni mi nismo odmah napunili Arenu, a večeras pričaju da su vozili ljude iz Beograda u Pančevo i Smederevo. Mislim da šatori nisu samo zbog marketinga, nego su se spremili za ono što ih čeka uskoro.

Bio sam u Areni danas, pola je popunjena, bukvalno. Tu je stalna živost dolaze i odlaze, ponekad ih vraćaju u bolnicu, iz bolnica dovoze nove. Ne znam koliko je pogodna Arena ali je bolja od sajmišta i ovih M70 JNA šatora ispred Dubrave. 
Ima problema u Areni rešavaju se u hodu. I to je dobro. Za razliku od proletos kada su sajmišta arene pioniri bili u svrhu zastrašivanja arena je skroz u funkciji lečenja. Imaju i prvoklasnog lekara za šefa parade, zaista prvoklasan i stručno i etički i ljudski.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, AgroLaki said:

Gledajuci brojke u CG, 800 testiranih i 400 pozitivnih, da li ce Crna Gora biti prva drzava koja ce stici do kolektivnog imuniteta?

Malena CG sa svojim skromnim kapacitetima i dalje u "Morači" igra košarku, nema šatore. Trenutno imaju 6575 aktivnih i 321 hospitalizovan

Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Wookie said:

Ljudi iz krša su čvršći, oni to prebole na nogama.

evo možda sam ciničan, ali ukoliko ovaj Krivokapić zaista napravi vladu, i dođu novi šefovi u zdravstvu i novi direktori bolnica, ljudi sa krša biće hospitalizovani.
Pajz šta sam napisao 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Na RTS-u gostovao Radojičić pa se provuklo i to da već ljude iz Beograda voze u druge gradove

 

Zašto Institut "Banjica" nije ponovo kovid bolnica? Sem onkoloških operacija kičme, kostiju..mislim da ostale operacije uglavnom mogu da čekaju? 

Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, implant said:

 

Termin je odabran namerno, a nisam mislio ni na kakve nebulozne eksperimente Kineza i Sovjeta; to što si se ti odmah uhvatio za Kinu znači da si promašio poentu. Ti ne misliš da postoje (ili bi bar trebalo da postoje) neke univerzalne vrednosti kojima ljudska civilizacija treba da stremi? Malo više empatije prema svojoj vrsti, recimo, druge vrste da ne spominjem? Ili, da za početak, ne počinjemo trgovinske ratove oko maski i oružane sukobe u vreme pandemije? Nešto što nema veze sa ideološkom, političkom pripadnošću? Ako ne misliš i to je ok, tvoje pravo, ne slažemo se i guramo dalje.

 

Sam si upotrebio taj termin.

 

Mozda je on manje poznat od termina "Konacno resenje", ali se vezuje za jednu veliku tragediju, a zgodno mi je doslo da to povezem sa tvojom dihotomijom "individulizam lose - kolektivna svest dobro".

 

E vidis, ovo drugo je problem. Razne filozofije, religije, ideologije propagirale su razne, cesto oprecne "univerzalne vrednosti kojima ljudska civilizacija treba da stremi". Problem u nametanju kolektivne svesti oko necega, problem nekog autoriteta koji kaze "bitna je sto veca drzava" ili "bitno je da ima sto manje gladnih" ili "bitno je da se zna red" ili "bitno je da nema rizika da skliznemo u anarhiju" je u tome sto se to vrlo brzo pokvari, pa te ne mora bas da se to odnosi na sve, pa te se to odrzava drakonskim kaznama za svakog ko dovede u pitanje "univerzalne vrednosti" i tome slicno.

 

Najlakse je reci kao ti, "zar ne mislis da bi bilo bolje da je manje gladnih", pa naravno da mislim da bi bilo bolje, ali to ne znaci da sam za svaku realizaciju smanjenja broja gladnih (jer lako moze da se desi da neko lud predlozi da se svako gladan ubije i eto, resili smo problem gladnih).

 

12 hours ago, implant said:

Osnovna ljudska prava gej populacije, ljudi koji su za abortus, pa čak i osnovna ljudska prava lika sa plaže ako ćemo da karikiramo, ni na koji način ne remete moja osnovna ljudska prava kao što su pravo na život i kretanje, ili pravo mog deteta da ide u školu. Dodaću da meni lično ne smetaju, podržavam i njih i svakoga ko se oseća ugroženim na neki način da protestuje zbog toga, to su tekovine društava koja su se za sada pokazala kao najuspešnija i najhumanija u istoriji civilizacije.

 

Problem je sto neko itekako moze da razvije teoriju zasto svi oni mogu da te ugrozavaju, pa imas:

 

Nedostatak promocije porodice sa vise dece i suzbijanja razvrata dovodi do znacajnog pada nataliteta (ovo nije moje, ali valjda znas da ima ljudi koji imaju ovakav sistem vrednosti).

 

Ako ne budemo ostro kaznjavali kriminal, imacemo problem sa bezbednoscu.

 

Demokratija je slabost, vecina ljudi nije sposobna da samostalno donosi odluke, pogledajte jednopartijske drzave kako su uredjene.

 

Zemlje gde nema mnogo razlicitih nacija, vera i rasa su mnogo uredjenije i stabilnije.

 

I sve ovo se moze braniti - ne mozes ti da imas pravo na blagu kaznu, a da ja nemam pravo na bezbednost, ne mozes ti da imas pravo na glas, ako ces ti da glasas za onog koji ima lepsu kosu, ne mozes ti da odlucujes da nemas dece ili da abortiras, ako ce sutra biti 40% penzionera u drzavi.

 

12 hours ago, implant said:

Inače, baš da ne bi bilo nesporazuma ovakve vrste oko toga čije je pravo preče, sve je to čak regulisano i zakonom, nema tu mnogo prostora za neka slobodna tumačenja i lične utiske. Ti sigurno znaš da postoje zakoni o sprečavanju širenja epidemije u verovatno svim zemljama na svetu, pretpostavljaš šta u njima piše za okupljanja koja nisu neophodna ili nepoštovanje epidemioloških mera? Pitao sam gore, šta policija inače radi sa višestrukim (ima i takvih) prekršiocima zakona, bilo da je USA, Evropa ili Kina u pitanju? To ne znači da se meni sviđa ponašanje policije, čisto da razjasnimo, niti da sam obožavatelj uniformi i pendreka. Zašto se zakoni ne sprovode onako kako policija inače radi kada su u pitanju višestruki prekršioci istog, a u situaciji pandemije? Ti možeš da misliš da je to zato što demokratske zemlje ne žele da krše ljudska prava svojih građana, ja mislim da je zbog populizma i novca i nedostatka državničke vizije u situaciji koja je skoro ratna - oko toga se ne slažemo i to je to. Šteta je što dobar deo ljudi ne može da sam skapira da je, u ovoj situaciji, preče pravo na život, lečenje, školovanje i kretanje od prava na kupanje i ručak u restoranu - to bio taj skok o kojem sam pričao.

 

To je isti argument kao onaj "A sta ce tebi milioni, a neko nema nista? Daj ti lepo pola svega drzavi."

 

Mislim da pozivanje na sebicnost, nesebicnost, moral, "univerzalne ljudske vrednosti" nije najbolji argument - jedno je objasnjavati zasto je za mene ili tebe neki postupak los ili dobar, a drugo prizivati silu da natera svakog ko nece da shvati da je bolje da hoce.

 

Argument zasto drzave uvode mere je upravo zato sto moze doci do sloma sistema, ne toliko zbog broja poginulih. Pisao sam vec o tome, da se drzave bave brojem poginulih, obracunale bi se sa proizvodima od kojih kompanije zaradjuju milione, a koje stete zdravlju.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

Mislim da pozivanje na sebicnost, nesebicnost, moral, "univerzalne ljudske vrednosti" nije najbolji argument - jedno je objasnjavati zasto je za mene ili tebe neki postupak los ili dobar, a drugo prizivati silu da natera svakog ko nece da shvati da je bolje da hoce.

 

Ne da nije najbolji argument, nego je veoma opasan argument. Sve sto je potrebno da postane opasan, je da se dovoljno ljudi slozi oko "univerzalnih ljudskih vrednosti" pa da zavrsimo sa zlocinom (raznih vrsta).

Posto smo kao vrsta tako veoma savrseni da su nam "univerzalne ljudske vrednosti" cista perfekcija :classic_biggrin: dokazano.

Ako smo se sporazumno dogovorili (pravno) da postujemo neka ljudska prava, onda ih treba postovati i kad nam nije bas najzgodnije. Recimo u pandemiji.

 

Jednom smo na nekoj temi, pre vise godina raspravljali postojanje i ne-postojanje ljudskih prava, gde sam ja tvrdila da su ljudska prava cisto pravna konstrukcija i postojeca samo dok postoji drustveni sporazum, a nikako nisu univerzalna ili stecena samim tim sto smo se rodili (jer oni u Kini ih nemaju), i bilo je dosta ljudi shokiranih mojim stavom.

 

Evo - dokazano da sam bila u pravu kad postoji pozivanje na ukidanje ljudskih prava, jer nekog ta prava - ugrozavaju!?!?!

Edited by Angelia
Link to comment
Share on other sites

 

 

Čitajući komentare ispod videa, zaključujem da sam postao totalitarni diktator. Napravio bih test, obavezan za sve stanovnike starije od 15 godina i ko ga ne prođe, ne bi imao pravo na svoje mišljenje, pravo glasa, morali bi da nauče pravu istinu koju bi ponavljali svaki dan, a ko pokuša da misli drugačije završio bi u nekoj tamnici.

Nema spasa Srbiji, ni od korone ni od sebe samih. 

  • Like 4
  • Thanks 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, AgroLaki said:

 

 

Čitajući komentare ispod videa, zaključujem da sam postao totalitarni diktator. Napravio bih test, obavezan za sve stanovnike starije od 15 godina i ko ga ne prođe, ne bi imao pravo na svoje mišljenje, pravo glasa, morali bi da nauče pravu istinu koju bi ponavljali svaki dan, a ko pokuša da misli drugačije završio bi u nekoj tamnici.

Nema spasa Srbiji, ni od korone ni od sebe samih. 

Može, ali prvo Nestor da vidi tu tamnicu iznutra, pa možemo dalje. Alo, ovaj se za nešto pitao proletos, i to baš oko pandemije...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, AgroLaki said:

 

 

Čitajući komentare ispod videa, zaključujem da sam postao totalitarni diktator. Napravio bih test, obavezan za sve stanovnike starije od 15 godina i ko ga ne prođe, ne bi imao pravo na svoje mišljenje, pravo glasa, morali bi da nauče pravu istinu koju bi ponavljali svaki dan, a ko pokuša da misli drugačije završio bi u nekoj tamnici.

Nema spasa Srbiji, ni od korone ni od sebe samih. 

 

Ovca do ovce, šta reći. 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...