Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

7 hours ago, zoran59 said:

 

I njihova prava staju tamo gde pocinju da ugrozavaju moja.

A da li tvoja prava nekad staju? Razumem da moja prava staju kad počnem da ugrožavam tebe. A šta kad tvoja prava počnu da ugrožavaju moja? Kako se onda dogovaramo?

Jasan je primer, ti se zalažeš za lockdown da bi na taj način rizik za tebe bio što manji. Šta kad tvoje zalaganje za lockdown počne da ugrožava tuđe pravo da radi i prehrani porodicu?
Da li je samo bad luck - jbg neka izdrži i naši stari su izdržali i gore, ili možemo nekako društveni dogovor? Da se svi malo prilagodimo i ne budemo ekstremni?

Info: Arena je oko polovine puna, počinje i kardiologija da radi, valjda - odmah. Ova naša oprema instalirana 🙂

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

Mene brine ovo:

 

"A combination of late referrals caused by delayed visits to family doctors and the temporary halting of screening programmes during coronavirus has caused a drop in the number of diagnoses of colon and breast cancer, cancer centre IKNL reports. Despite the restart of the population screenings for the two cancers, the expected outcomes are still lower by some 2,000 diagnoses for breast cancer  and 1,000 for colon cancer, research figures quoted by the centre show. Fear of contagion with coronavirus motivated many to delay visits"

 

U NL, skrining samo za rak dojke i rak debelog creva do sad pokazuje 3000 manje dijagnostikovanih od ocekivanih, jer ljudi od straha od korone ni ne idu kod lekara. A gde su drugi "rakovi", a gde su ljudi sa nekim simptomima (brojke su samo za preventivni skrining), a gde su druge bolesti?

 

 Na duge staze, broj umrlih od drugih bolesti ce sigurno nadmasiti broj umrlih od covid-19. 

Pa naravno da hronični bolesnici izbegavaju da idu bilo kuda, plaše se ovih zdravih (kojima organizam nije oštećen hroničnim boleštinama i virus će verovatno pregurati na nogama), koji ne dozvoljavaju da im se ograniče bilo kakva prava i vršljaju naokolo zaraženi.

Smešno mi je samo kad ti isti koji ne mogu malo da se uzdrže od bespotrebnih kontakata i šire virus naokolo, kao brinu za te hronične bolesnike i pričaju da se leče samo zaraženi. Pa naravno da moraš da ih lečiš, kad dolaze u bolnice sa raspalim plućima i ne mogu da dišu.

Cela ova situacija sa epidemijom je samo pokazala koliko su zapadnjaci, gde ubrajam celu Evropu i Amerike, samoživi, sebični, razmaženi, nezreli i nerazumni.

Edited by Wookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Wookie said:

Pa naravno da hronični bolesnici izbegavaju da idu bilo kuda, plaše se ovih zdravih, koji ne dozvoljavaju da im se ograniče bilo kakva prava i vršljaju naokolo zaraženi.

Smešno mi je samo kad ti isti koji ne mogu malo da se uzdrže od bespotrebnih kontakata i šire virus naokolo, kao brinu za te hronične bolesnike i pričaju da se leče samo zaraženi. Pa naravno da moraš da ih lečiš, kad dolaze u bolnice sa raspalim plućima i ne mogu da dišu.

Cela ova situacija sa epidemijom je samo pokazala koliko su zapadnjaci, gde ubrajam celu Evropu i Amerike, samoživi, sebični, razmaženi, nezreli i nerazumni.

 

Ne znam gde zivis, ali u mom rodnom gradu ne mozes doci do lekara, tako da je zdravlje moje mame (i ko zna koliko drugih) vec mesecima ugrozeno.

To bezobrazno nazivanje ljudi, koji ozbiljno diskutuju o odredjenim posledicama mera, sebicnim, ne zelim da komentarisem.

 

Ja sa svoje strane postujem sve mere i radim sve sto treba da zastitim moju mamu - drzava joj nepruzanjem pomoci ugrozava zdravlje!

 

Edit: ispadosmo svi mi koji sagledavamo posledice i korone i mera neki sebicnjaci koji vise po disko klubovima i splavovima! Imam 50 godina, najsocijalniji kontakt prethodnih 10 meseci je da se negde napolju nadjem s par prijatelja. @Wookie

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prosečan zapadnjak jeste razmažen i samoživ i nerazuman. Ti i sad pišeš samo o svom problemu, kao što si pre par dana pisala da ne možeš bez teretane. Isto tako se ponašaju i ostali na ovoj temi, svako samo kuka o svojim ličnim problemima, neka opšta problematika ne zanima nikoga.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

 

To bezobrazno nazivanje ljudi, koji ozbiljno diskutuju o odredjenim posledicama mera, sebicnim, ne zelim da komentarisem.

U pravedničkom profilaktičkom gnevu počesto se zaboravlja osobina virusa, da zaraženi nema nikakve simptome, da nema pojma da je zaražen i da ma koliko savestan ili odgovoran bio ne može tu ništa.
Pa ih se veselo strpa sa neodgovornom bratijom.

Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

Prosečan zapadnjak jeste razmažen i samoživ i nerazuman. Ti i sad pišeš samo o svom problemu, kao što si pre par dana pisala da ne možeš bez teretane. Isto tako se ponašaju i ostali na ovoj temi, svako samo kuka o svojim ličnim problemima, neka opšta problematika ne zanima nikoga.

 

Gde sam rekla da ne mogu bez teretane?

Nemoj da izmisljas i interpretiras kako ti pase - rekla sam da osim odlaska u teretanu moj zivot nije mnogo drugaciji.

Sorry, tvoje pisanije te uospte ne cini nekom moralnom gromadom.

 

Bold: @Wookietebe, pretpostavljam, jako brine zivot dede Miluna iz sela kod Paracina, a ne brines "sebicno" za mamu i tatu i ....?

Edited by Sunshine State
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

Prosečan zapadnjak jeste razmažen i samoživ i nerazuman. Ti i sad pišeš samo o svom problemu, kao što si pre par dana pisala da ne možeš bez teretane. Isto tako se ponašaju i ostali na ovoj temi, svako samo kuka o svojim ličnim problemima, neka opšta problematika ne zanima nikoga.

Prosečan zapadnjak je materijal od kojeg su zapadna društva napravljena, uzrok i posledica zašto su baš ta i takva društva ekonomski, društveno i kulturno najpoželjnija društva za život na planeti.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam napisao zašto npr. onkološki pacijenti izbegavaju da idu na preglede. Plaše se da izađu iz stanova, jer znaju da gomila ljudi vršlja naokolo zaražena, neko asimptomatski, a neko ignoriše simptome. Onda neki dušebrižnik kaže kako smo zanemarili te ljude. I jesmo, tako što nismo suzbili virus i omogućili im da slobodno odu kod lekara.

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Ja sam napisao zašto npr. onkološki pacijenti izbegavaju da idu na preglede. Plaše se da izađu iz stanova, jer znaju da gomila ljudi vršlja naokolo zaražena, neko asimptomatski, a neko ignoriše simptome. Onda neki dušebrižnik kaže kako smo zanemarili te ljude, i jesmo, tako što nismo suzbili virus i omogućili im da se slobodno odu kod lekara.

 

A ja ti napisem da u mom gradu bolesnik NE MOZE ni da dodje do bolnice jos od marta, a ti onda spomenes moju teretanu.

 

Ostaj uzdravlju!

Link to comment
Share on other sites

A ti znaš da ti lekari sede tamo i kafenišu po ceo dan i ne rade ništa? Ili su možda pola njih na bolovanju zaraženi, a pola rade po Covid ambulantama?

Ja mogu sad da ti ispričam kako trenutno radi Institut za Onkologiju u Beogradu. Nikako, hirirgija i radiologija su im zatvoreni zbog virusa, imali su zaražene lekare i pacijente. Otprilike kao u filmu Variola Vera, samo zatvaraju jedan po jedan sprat. Sad im radi samo dnevna bolnica, a i to se ne zna koliko će dugo. Prva hirurška u jednom trenutku nije imala nijednog anesteziologa, svi su bili u Covid bolnicama. Tako da treba malo imati razumevanja i za te ljude.

Onda se neko čudi što neće da mu prime roditelja, ili rođaka. Gde da ga prime? U bolničke sobe gde je juče ležao neko inficiran, pa da se i on zarazi?

Edited by Wookie
Link to comment
Share on other sites

Neko je napisao pre par strana, nesto u vezi onih kojima curi iz nosa ili ih boli grlo, da ne idu da se testiraju vec tako sire zarazu. Tako nesto je bilo napisano.
E sad mene zanima da nema sve ove ajdurme oko virusa, ispiranja mozga, svih ovih brojeva, panike ,... Da je to onako normalno prihvaceno. Da li bi neko uopste pomislio na zarazu, korona virus,....i da li bi neko uopstr isao da se zbog slina testira na korona virus? Naravno da ne bi.

Sent from my Mi 10 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

A ti znaš da ti lekari sede tamo i kafenišu po ceo dan i ne rade ništa? Ili su možda pola njih na bolovanju zaraženi, a pola rade po Covid ambulantama?

Ja mogu sad da ti ispričam kako trenutno radi Institut za Onkologiju u Beogradu. Nikako, hirirgija i radiologija su im zatvoreni zbog virusa, imali su zaražene lekare i pacijente. Otprilike kao u filmu Variola Vera, samo zatvaraju jedan po jedan sprat. Sad im radi samo dnevna bolnica, a i to se ne zna koliko će dugo. Prva hirurška u jednom trenutku nije imala nijednog anesteziologa, svi su bili u Covid bolnicama. Tako da treba malo imati razumevanja i za te ljude.

 

Koliko je vremena bilo da nije bilo kao variola vera i da su bolnice, ambulante bile van covid sistema? Bilo je, ALI ni tad ambulanta u koju moja mama ide nije primala pacijente - moglo im se, niko im nista nije mogao - nabili klupu na vrata i otkacinjali ljude. Pisala sam vec o tome, mrzi me ponovo.

Ti se uhvatio splavova i klubova, imam utisak da u svojoj glavi zamisljas nas koji ovako pisemo kako ludo djuskamo, pevamo i skacemo po splavovima...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Možda ti ne đuskaš i luduješ, ali dovoljno mi je da uđem na instagram i fejsbuk i vidim gomilu budala koje svake noći luduju po tim splavovima i klubovima. Ali dobro, svako neka gleda sebe i svoja ljudska prava. Što bi mene bilo briga što će gomila hroničnih bolesnika da umre, jer nisu mogli da se leče. Isto tako me nije ni briga što će neko da ostane bez posla, što deca neće ništa naučiti i ova školska godina je bačena. Gledamo samo sebe i svoje potrebe, bitno je da ja mogu da vršljam kuda hoću i da imam svoju slobodu.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Wookie said:

Možda ti ne đuskaš i luduješ, ali dovoljno mi je da uđem na instagram i fejsbuk i vidim gomilu budala koje svake noći luduju po tim splavovima i klubovima. Ali dobro, svako neka gleda sebe i svoja ljudska prava. Što bi mene bilo briga što će gomila hroničnih bolesnika da umre, jer nisu mogli da se leče. Isto tako me nije ni briga što će neko da ostane bez posla, što deca neće ništa naučiti i ova školska godina je bačena. Gledamo samo sebe i svoje potrebe, bitno je da ja mogu da vršljam kuda hoću i da imam svoju slobodu.

 

Samo ti nastavi da guras neku svoju pricu, nevezano za to kome i na sta odgovaras.

Svako dobro!

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Wookie said:

Ne, evo ja sam se opametio i od sad se samo borim za svoja ljudska prava. Uspeli ste da me preobratite. Što se mene tiče, od sad pa na dalje, mogu svi da pocrkaju, bitno je samo da niko ne dira moje slobode.

 

Imas izuzetno nespimatican i arogantan nacin na koji izlazes svoje stavove - mnogo je lepse citati kako slicne stavove iznose @Pletilja @zoran59 @Akiro 

 

Ja te vise necu zadrzavati, cuvaj se, svako dobro!

Link to comment
Share on other sites

Pa ovde se naveliko promovisao individualizam kao najveća vrlina zapadnog društva, i da zbog toga Evropa ne može da se bori sa epidemijom kao zemlje u Aziji i još par zemalja koje se dobro drže, a kad vam neko pokaže kako taj individualizam izgleda kad neko drugi kaže da ga apsolutno ne zanimaju vaši problemi i da će da gleda samo sebe i svoje potrebe, onda vam se to ne sviđa.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Wookie said:

Pa ovde se naveliko promovisao individualizam kao najveća vrlina zapadnog društva, i da zbog toga Evropa ne može da se bori sa epidemijom kao zemlje u Aziji i još par zemalja koje se dobro drže, a kad vam neko pokaže kako taj individualizam izgleda kad neko drugi kaže da ga apsolutno ne zanimaju vaši problemi i da će da gleda samo sebe i svoje potrebe, onda vam se to ne sviđa.

Kome "VAMA"??

Ko ste "VI"??

 

Odustajem....

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, goldberg said:

 

"Kolektivni skok napred?"

 

Nesto mi je taj termin mnogo poznat, podseca na nesto, ne znam da li je namerno ili slucajno odabran:

 

 

Mislim da je @Angelia to vec pomenula, a ja cu malo da razradim. China i USA su dva dijametralno suprotna sistema. USA je zasnovana na individualizmu i u tom sistemu se nekako gubi vaznost kolektiva, a pogotovo vaznost autoriteta koji bi govorio ljudima sta treba ili ne treba da rade "za dobro kolektiva".

 

Ako pogledamo religiju, USA je dominantno pocivala i pociva na protestantizmu, ali i na deizmu i ateizmu, a sta je to protestantizam? Pa "nece meni papa ni bilo ko drugi da govori kako da tumacim Sveto Pismo", pa je to dovelo do brojnih protestantskih denominacija pa do deizma i na kraju ateizma. USA ne bi bila USA i gomila ljudi se tamo ne bi obogatila, ostvarila "americki san" i sve u tom smislu da su se razvijali kao Kina ili SSSR koji su imali ili imaju ekstremno kolektivisticke sisteme vrednosti.

 

Bilo bi super kad bi uspeli da uzmemo ono sto mislimo da je najbolje i od jednog i od drugog sistema, ali to je utopija. Ti ili neko je napisao da je mentalitet "nece meni neko drugi ili drzava da govori sta treba da radim" zlo, ali sta nas sprecava da sutra takav princip primenimo na kriminal i da batalimo ljudska prava kriminalaca (pa i ono na zivot), prekosutra da zatvorimo sve za mladje od odredjenog broja godina "da sacuvamo mlade od poroka", pa onda da zaposljavamo ne zbog znanja nego zato sto neko ima decu, a ovog sto nema da izbacimo na ulicu.

 

Sto je najgore, zapadna i severna Evropa su cak i dalje od Kine. Cak i u USA imamo smrtne kazne, kult reda i zakona, drustvo je mnogo religioznije i vode se rasprave oko abortusa kao i u Poljskoj, tu postoji potreba da se "nemoralno" ponasanje sankcionise, nesto cega nema u Svedskoj ili Holandiji.

 

Sta hocu da kazem, mozda bi srednji put bio najbolji, ali on nije realan. I onda, ako ti danas zazivas premlacivanje i zatvor za "samozivce koji bi na plazu", sutra ce neko da zaziva ostre kazne za gej populaciju i abortus i zacas cemo imati drzavu koja prinudom sankcionise ono sto joj se ne dopada iz nekog, ma kako uzvisenog, cilja.

 

Mozemo mi se sloziti da je neko ponasanje lose, sebicno, ovakvo ili onakvo. Problem je sto ne postoji uspesno drustvo, sa slobodnim pojedincima koje istovremeno propisuje tim pojedincima kako ce se ponasati i ostro kaznjava svaku devijaciju u ponasanju. Pa bilo to "ima da uzmemo novac od tebe, previse se bogat, vidi kako ljudi nemaju ni za hleb" ili "mi cemo nestati ako ovako nastavimo, treba nam kult snazne porodice" ili "kriminalci ima da budu ostro kaznjeni bez milosti" ili "sumnja u sistem dovodi do haosa, zato cemo kaznjavati svako drugacije misljenje".

 

Termin je odabran namerno, a nisam mislio ni na kakve nebulozne eksperimente Kineza i Sovjeta; to što si se ti odmah uhvatio za Kinu znači da si promašio poentu. Ti ne misliš da postoje (ili bi bar trebalo da postoje) neke univerzalne vrednosti kojima ljudska civilizacija treba da stremi? Malo više empatije prema svojoj vrsti, recimo, druge vrste da ne spominjem? Ili, da za početak, ne počinjemo trgovinske ratove oko maski i oružane sukobe u vreme pandemije? Nešto što nema veze sa ideološkom, političkom pripadnošću? Ako ne misliš i to je ok, tvoje pravo, ne slažemo se i guramo dalje.

 

Osnovna ljudska prava gej populacije, ljudi koji su za abortus, pa čak i osnovna ljudska prava lika sa plaže ako ćemo da karikiramo, ni na koji način ne remete moja osnovna ljudska prava kao što su pravo na život i kretanje, ili pravo mog deteta da ide u školu. Dodaću da meni lično ne smetaju, podržavam i njih i svakoga ko se oseća ugroženim na neki način da protestuje zbog toga, to su tekovine društava koja su se za sada pokazala kao najuspešnija i najhumanija u istoriji civilizacije. Međutim, njihovo pravo da održavaju demonstracije ili idu na plažu sa više hiljada svojih istomišljenika, u vreme pandemije, remeti moja i osnovna ljudska prava mog deteta na školovanje. Tako je jednostavno. Moje dete ne ide u školu ne zbog ljudi koji su ugroženi ili se tako osećaju, ti se ljudi sada čuvaju više nego pre jer su se jednom već opekli, nego baš zbog onih kojima niko ništa neće govoriti i naređivati. Ako to saznanje nekome teško pada, jbg. Mogu još da dodam da će se te mudonje i heroji preko tuđih leđa zaraziti izuzetno lako prenosivom i opasnom bolešću, zaraziće svoje ukućane i prepuniti bolničke kapacitete tako da zbog njih, indirektno, neće moći da se leče ljudi oboleli od raka, recimo, a pravo na lečenje je takođe ljudsko pravo. Zaraziće one koje bi neki da humano zaključavaju u kuće, tako što će im doneti virus u toku posete ili dostave namirnica, ili možda žive zajedno u kući pa će im tako preneti. Možda je ideja bila da svi ugroženi i zaključani stalno nose maske, da bi ostali mogli da budu relativno opušteni? Meni to nije baš humano, pravo da ti kažem, ali svako ima svoj ukus.

 

Inače, baš da ne bi bilo nesporazuma ovakve vrste oko toga čije je pravo preče, sve je to čak regulisano i zakonom, nema tu mnogo prostora za neka slobodna tumačenja i lične utiske. Ti sigurno znaš da postoje zakoni o sprečavanju širenja epidemije u verovatno svim zemljama na svetu, pretpostavljaš šta u njima piše za okupljanja koja nisu neophodna ili nepoštovanje epidemioloških mera? Pitao sam gore, šta policija inače radi sa višestrukim (ima i takvih) prekršiocima zakona, bilo da je USA, Evropa ili Kina u pitanju? To ne znači da se meni sviđa ponašanje policije, čisto da razjasnimo, niti da sam obožavatelj uniformi i pendreka. Zašto se zakoni ne sprovode onako kako policija inače radi kada su u pitanju višestruki prekršioci istog, a u situaciji pandemije? Ti možeš da misliš da je to zato što demokratske zemlje ne žele da krše ljudska prava svojih građana, ja mislim da je zbog populizma i novca i nedostatka državničke vizije u situaciji koja je skoro ratna - oko toga se ne slažemo i to je to. Šteta je što dobar deo ljudi ne može da sam skapira da je, u ovoj situaciji, preče pravo na život, lečenje, školovanje i kretanje od prava na kupanje i ručak u restoranu - to bio taj skok o kojem sam pričao.

 

 

 

 

 

Edited by implant
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@implant

Sve 5! 

Mene zanima taj (ocito) sporni detalj u tumacenju nas ovde, a i ti pises:

"Steta je što dobar deo ljudi ne može da sam skapira da je, u ovoj situaciji, preče pravo na život, lečenje, školovanje i kretanje od prava na kupanje i ručak u restoranu"

 

O tome i ja drobim sve vreme, (a onaj Wooki me proziva da idem u disko i da sam sebicna!) - pravo na lecenje je mnogima trenutno uskraceno. Razumem zbog cega, ali se pitam kako ti ljudi, kojima je uskraceno, da ostvare to svoje pravo na lecenje u trenutnoj situaciji? Koliko njih moze da ode u Bel Medic, Medi group, etc...?

 

Ne vidim da ovde iko insistira na odlasku u restoran na rucak, radi samog jedenja u restoranu; ja mislim da se tu brani pravo kuvara/konobara da radi i prehrani porodicu - akcenat nije na zadovoljstvu odlazaca na veceru, mislim da o tome Angelia pise - nek me ispravi, da ne tumacim pogresno.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Glavni problem je sto Evropa i veci deo sveta nema iskustva sa epidemijama, pa deluje pogubljeno veci deo vremena. Kao neko vojno lice koje ima diplomu vojne akademije, a kada izadje na front ne zna sta da radi.

 

Istocna Azija ima vise iskustva sa tim, prakticnog iskustva.

 

Borba epidemiologa u Evropi deluje tako da preracunaju kada ce popuniti intezivne nege pa pre toga uvedu lockdown, policijski cas i slicno da bi to sprecili. Na nivou nekih statisticara. Da ne pricamo da ako postoje lazne price 5g teoreticara i ostalih, postoje i lazne informacije koje prenose oni sa suprotne strane.

 

 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Zbog cega?

 

Verujem da je zabranjeno da se ne bi beba donosila kod majke i rizikovali da se zaraza prosiri ne dao Bog.

 

Posle porodjaja, se ostaje najvise tri dana, ukoliko je sve u redu.

 

Majka i dete se pustaju kuci.

 

Na roditelju je da odluci kako ce se ponasati. Majka moze i da se odvoji od deteta, dok ne postane negativna.

 

Prevremeno rodjene bebe budu i po dva meseca na neonatologiji bez roditelja.

 

Najnitnije je da beba bude zdrava i da se majka oporavi i naravno zaraza ne rasiri po porodilistu.

 

Ne moze se ocekivati od porodilista da zadrzi ni majku ni dete, ukoliko je dete zdravo Boze zdravlja i ukoliko je rodjeno u terminu.

Edited by BojanaCZV
Link to comment
Share on other sites

Ne znam da li si svesna benefita dojenja, pojma kolostrum, antitela koje majka pasivno daje detetu, uspostavljanja akta dojenja ( prvih par dana je najbitnije). Ne postoji nijedna zarazna bolest gde se dojenje ograničavalo, videti pod grip. 

Naravno, taman posla da se zaraza ne proširi, to je najbitnije. Ionako divlja svuda oko nas. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...