Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

13 minutes ago, Eddard said:

https://www.washingtonpost.com/graphics/2020/world/corona-simulator/?utm_campaign=wp_main&utm_medium=social&utm_source=facebook

Zanimljiv članak sa epidemiološkog stanovišta, razlika između nametnutog karantina i socijalne izolacije. Vredi pročitati.


 

Zanimljivo. Socijalnom distancom se smanjuje amplituda pika krive i isti pomera. Virus je duze u prometu, ali intenzitey (broj inficiranih) je nizi i samim tim naprezanje zdravstvenog sistema.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, zoe Bg said:

Viberom se siri glasovna poruka o stetnosti ibuprofena i kako ne sme da se objavi zbog farmaceutskih kuca. :default_sofa:

Na nemackoj TV je lekar rekao da ovo nije tacno (da je tako vec bi Kinezi to ustanovili i bilo bi objavljeno).

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Asterion said:

Ovo je FAKE NEWS...širi se po FB itd.

 

Američki vojnik(nulti pacient), kojeg su platili, da širi virus po Evropi, sada umire.

 

ETFpsD2XkAY-YH-?format=png&name=small

Andrews Lincoln? pa kako bre americki vojnik kad je covek Englez 😂

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

Ja sam juče bio u nabavci u Veru, niti je bila gužva niti sam primetio neku veću frku. Svega ima koliko ti duša hoće (sem dezinfekcionih sredstava). Da li zato što Vero važi za skuplji market ili još nije počelo ludilo, ne znam. Kasirke su nosile rukavice, samo jedna je imala masku. U Tempu pre par dana slično. Imam zalihe za 10-ak dana otprilike, ništa posebno, ali sad počinjem da se pitam da li je to dovoljno. Ako uvedu vanredno stanje, mislim da će tek onda krenuti stampedo po marketima. Mnogi ljudi nisu još ni svesni ozbiljnosti situacije. Par njih iz mog okruženja me gleda kao budalu kad pomenem priču o virusu i isprojektujem im mogući scenario u narednih par meseci... Pitam se ko je lud?

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

57 minutes ago, zoe Bg said:

Viberom se siri glasovna poruka o stetnosti ibuprofena i kako ne sme da se objavi zbog farmaceutskih kuca. :default_sofa:

 

To je valjda saopštilo francusko ministarstvo zdravlja. Lekovi na bazi kortizona i ibuprofena su no no...Paracetamol  OK

 

edit: U stvari sve što spada u nešto što se zove NSAID lekove je no no....šta god to značilo, jebiga, mislim da znam stvarno puno o puno stvari, ali u ovo se ič ne razumem pa neću ništa da probam da objašnjavam. 

Edited by Charlie Foxtrot
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, Plavi Golub said:


 

Zanimljivo. Socijalnom distancom se smanjuje amplituda pika krive i isti pomera. Virus je duze u prometu, ali intenzitey (broj inficiranih) je nizi i samim tim naprezanje zdravstvenog sistema.


Svedska se ocigledno opredelila za varijantu sa socijalnom distancom, nikakve posebne mere osim uobicajenog - otkazivanje vecih skupova, zabrane poseta u bolnicama isl. Skole rade i nema nikakve najave da ce biti zatvorene. I sve bi to bilo fajn da Svedska vec sada nije medju top 10 u svetu po broju obolelih po glavi stanovnika, daleko ispred UK, Nemacke, Holandije... I to bas obolelih, jer se broj zarazenih ne zna obzirom da se testiranja rade samo za vrlo ogranicene, posebno ugrozene grupe. Tako da mi je malo tesko da poverujem u superiornost dobrovoljne i pojedincu prepustene socijalne distance kao glavne i skoro jedine mere zastite od virusa.

I izgleda da nisam jedina koja sa skepsom gleda na ovaj cudni eksperiment. Prodavnice su opustosene, nema toalet papira, brasna, kvasca, ovsenih pahuljica, rize, konzerviranog i smrznutog povrca... Licno se nisam bacila u tu vrstu sumanutog sopinga, ali da sam vrlo zabrinuta - jesam.

Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, Angelia said:

Andrews Lincoln? pa kako bre americki vojnik kad je covek Englez 😂

 

Da čovek ne poveruje da na sliku jednog od najpopulranijih glumaca trenutno iz jedne od najpopularnijih serija trenutno ljudi padnu i legnu na tu laž.

 

Inače samo proglašenje vanrednog stanja neće doneti ništa. Mora da se ide na zabranu okupljanja više od 5 ljudi, što će reći da moraju da se zatvore sve firme i ustanove u kojima su takva okupljanja neizbežna. Gradski prevoz ne mora da se zabrani ali mora da se ograniči broj ljudi koji mogu da uđu da bi postojalo neko minimalno rastojanje između putnika. Slično nešto osmisliti za apoteke i radnje koje ne mogu da se zatvore. Na poslu tamo gde ima gomila ljudi na jednom mestu redukovati broj ljudi ....

 

Bez toga džabe uvodimo vanredno stanje isuviše smo mi nedisciplinovani i neodgovorni da bi se sami pridržavali ovoga. Danas otišao u radnju a ono na 4 kase po 10 ljudi čeka i nabili se jedan do drugog umesto da se bar razmaknu. Odma izašao, kupio hleb u pekari gde nije bilo gužve i odustao od svega ostalog. Imam piljarnicu gde takođe nema gužve tu ću neko voće za večeru da uzimam i ne treba mi ništa drugo.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, uini said:

 

za mene nema naročite dileme. ako se makar umereno izolujemo (svako ko može, ne računam ljude koji moraju na posao), stopa smrtnosti će biti daleko manja.

 

nema naročite filozofije 

 

3 hours ago, uini said:

 

pa ako osećaš da nešto epohalno propuštaš u ovih par meseci a ti se pridruži

 

ne znam na kojim osnovama sada diskutujemo, da li se zajebavamo, pijemo heroin ili nešto treće

Mislim da nisi razumio sta sam htio da kazem. 

Trenutno postoje dvije realnosti. Ljudi koji su spremni na samoizolaciju u smislu da ogranice drustveni zivot koliko god je moguce. Ja vjerujem da i sam spadam.u tu kategoriju. Osim obaveze da idem na posao, a i to odlazim vlastitim vozilom, kontakte sa ljudima za koje nisam siguran da provode mjere slicne meni sam maltene prekinuo. Cak i familiju maksimalno izbjegavam, a kontakte sa nepoznatima da ne govorim.

 

Medjutim, ako se van svoga svijeta otvoris dalje vidis da su drzavne mjere vise suplja prica. Na granici koju sam juce prosao mozes tenk da prevezes, a ne da te kontrolise sanitarni inspektor. Broj prijavljenih slucajeva kao da se na infuziju ispusta. Da ne govorim o lezernosti pojedinica (prateci po nekim turistima, saobracaju, ponasanju na ulici, kaficima ili prodavnici). 

 

Mislim, ako podjes od ideje da treba biti oprezan prema svakom kontaktu sa nepoznatim licima, onda je sve oko mene wtf momenat. A realno ljudi ne rade nista ekskluzivno. A da ne kazem da postajem i agresivan prema ljudima koji se lezernije od mene odnose prema svemu. 

 

Tako da ta teza o.samoizolaciji i samokontroli mi trenutno djeluje kao utopija, a sam sebi djelujem kao control freak.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, vilhelmina said:

sve bi to bilo fajn da Svedska vec sada nije medju top 10 u svetu po broju obolelih po glavi stanovnika, daleko ispred UK, Nemacke, Holandije

 

Koliko umrlih na broj obolelih? 

 

Ja nadjoh 1024 registrovanih obolelih, dvoje kriticno, jedno se oporavilo. I dvoje umrlih, oko 0.2% na broj registrovanih obolelih. Registrovanih 101.4 slucaja na 1 milion populacije. Inficiranih je sigurno vise obzirom na strategiju. Samo vremenska distanca moze pokazati ko je bio u pravu.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, wwww said:

:twak::twak::puke:

 

 

Postoje razlike u mentalitetu i nacinu razmisljanja ljudi.

 

Cak i podela na demokrate i republikance je podela da li zelite vece ili manje poreze, pa Sandersova ideja o zdrastvenoj zastiti za sve i koliko je to moguce u stvarnom svetu.

 

Cujem da se neki cude kako neko moze da bude toliko glup pa da putuje u zarazena podrucja, a objasnjenje je jasno - ne radi se o gluposti nego ljudi znaju da ce sve sto ce da dobiju malo jaci grip, najverovatnije nece ni u bolnicu i zasto bi onda brinuli?

 

Paradoksalno, ali starijim i bolesnijim osobama bi vise pomoglo da virus ubija i mladje i jace ljude (do 60 godina).

 

Ovako je to pitanje da li je neko spreman da se odrekne dela svojih prihoda da se podignu penzije ili poboljsa zdrastvena nega u normalnim uslovima i odgovor je, ne, ne bi.

 

7 hours ago, A sad said:

Treba praviti zalihe, bice nestasica. Ovo je neuredjena drzava bez ikakvog plana. Odluke se donose u skladu sa tim kako ce uticati na rejting predsednika I rezultate izbora. Sve se radi od danas do sutra. 

 

Treba ograniciti broj kupljenih artikala po osobi.

 

Ne mogu neki da kupuju kao da sutra ne postoji, pa da ni za koga drugog nema.

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

- Microdur tablete za preciscavanje vode

- Magnezijumski kremen za paljenje vatre

- aluminijumski JNA komplet za jelo

- kompas

- pistaljka

- aktivni ugalj

- udica, olovo i struna

- satorsko krilo

- vreca za spavanje JNA

- komplet za prvu pomoc iz automobila

- Noz

- Celicna pracka i sacma 5mm

- kanap 50m

- parakord 50 m

1KXGGr9.gif

 

Ti bi se izgubio na putu do planine/reke/šume , o ostalom da i ne pišem 😴

 

Totalno je nepotrebno uvođenje "varendnog stanja", sasvim dovoljno je uvođenje "varendne situacije" , sa kojom može da se postigne isti efekat..

 

Jedan dobar text na tu temu:

 

https://nova.rs/politika/profesor-ustavnog-prava-vanredno-stanje-je-drasticna-mera

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Magia said:

 

Ceska je brutalno odradila do sada, pre 5 dana prakticno nije bila mera a sad imaju jedne od najstrozijih u Evropi. Prvo su zatvorili skole i fakultete, onda kafice/restorane posle 20h. Onda potpuno kafice, restorane, zatvorili granice, savetuju rad od kuce i danas od 16h verovatno full karantin- kazne za ljude koji idu van kuce bez da idu do prodavnice/posla.

 

Pre ove odluke nije bio potpuni karantin jer su ljudi i dalje blejali po parkovima ( pricam za Prag) itd ali me sad zanima kako ce sprovesti ovo sa potpunim karantinom.

 

Nemačka takodjer, od sutra , (delimično) zatvara granice... Zabrana se ne odnosi na strane državljane koji imaju prebivalište i rade/putuju zbog posla...

 

Škole/Vrtici prestaju sa radom na 5 nedelja. Još uvek nije ograničeno radno vreme ugostiteljskih objekata, ali npr juče u Hanau par njih nije radilo, grad bukvalno pust. 

Kod mene u selu (nekih cca 20km od Hanau-a) stanje redovno, svi ugostiteljski objekti rade, prodavnice, državne ustanove u četvrtak/petak normalno radno vreme, ni jednu osobu nisam video " sa maskom" ...

 

Trgovinski objekti ... U zavisnosti od dela grada, u jednom gde su Kauflend, Lidl rafovi prazni, dok je u "mom delu sela" sve normalno:  veliki trgovinski lanci (Bauhaus, MMarkt, Hofner ... Itd ) standardne "gužve" 😴 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Plavi Golub said:

 

Koliko umrlih na broj obolelih? 

 

Ja nadjoh 1024 registrovanih obolelih, dvoje kriticno, jedno se oporavilo. I dvoje umrlih, oko 0.2% na broj registrovanih obolelih. Registrovanih 101.4 slucaja na 1 milion populacije. Inficiranih je sigurno vise obzirom na strategiju. Samo vremenska distanca moze pokazati ko je bio u pravu.


Nisam sigurna da je ova svedska strategija rezultat procene samo konkretne situacije s konkretim virusom. Moguce da je pomalo i iznudjena, jer Svedska je na dnu EU liste po broju mesta za intenzivnu negu. Ima ih 5 na 100 hiljada ljudi dok je evropski prosek 11,5 (neko je ranije kacio grafik, ali sad ne mogu da ga nadjem). Ako se dobro secam, samo je Portugal imao manje.

Mislim da zbog toga Svedska ne moze da si dopusti da odjednom ima veliki broj ljudi u potrebi za respiratorom, a ne sto su sigurni da je tako generalno bolje.

Upravo pocinje vanredna vladinu konferencija za stampu na javnom servisu. Pretvorila sam se u uvo 😀.

      

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...