Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, djurava said:

A kakva je ovo sprdnja sto tetkin pise pismo Vucicu da preduzme mere. Jel to mirise nego vandrdno stanje

 

Nije sprdnja. FOrmalno je to uslov. Ministar odbrane pise predsedniku da je ugrozena bezbednost, predsednik se obraca parlamentu. Posto nema okupljanja tj. skupova sa 100 i vise ljudi, onda ide ovaj deo iz ustava

 

Quote

Kad Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane, odluku o proglašenju vanrednog stanja donose zajedno predsednik Republike, predsednik Narodne skupštine i predsednik Vlade, pod istim uslovima kao i Narodna skupština.

Kad Narodna skupština nije u mogućnosti da se sastane, mere kojima se odstupa od ljudskih i manjinskih prava može propisati Vlada, uredbom, uz supotpis predsednika Republike.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

26 minutes ago, NMX said:

Imamo li nekoga blizu Avale da proveri da li je ovo stvarno ili fejk?
 

  Reveal hidden contents

1862ee83a615d7f94df2429c978a54c2.jpg

 

ako je stvarno, koliko god mozda delovalo zastrasujuce...bar je znak da se nesto radi i priprema :thumbsup:

 

.

 

Znak jeste, ali to je samo malo vise od nicega....

 

http://www.siaarti.it/News/COVID19 - documenti SIAARTI.aspx

 

Poslednji pdf..preporuke po kilinickoj etici

 

Eddard je nesnosan moderator, ali sa snaznim licnim moralnim kodeksom, i nadam se da nikad nece doci u ovu situaciju..da resava ko ce da zivi a koga ostaviti da umre...

 

.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Vjekoslav said:

 

cek malo, klinci mogu na online nastavu, a skupstina ne moze odrzati jedno online (konferencijsko) zasjedanje?

 

 

nisam se dugo bavio tim propisima al nisam siguran da je tako nesto uopste omoguceno kod nas..mozda i jeste al sam propustio....

Link to comment
Share on other sites

Znači, do svega ovoga ne bi došlo da je Kina zatvorila granice na vreme... Svi opasno kasne sa nečim što je, po meni prvo trebalo uraditi: zatvaranje granice... Međutim, ekonomki razlozi (pare) su čudo i nikom nije padalo na pamet da ih se odrekne time što bi stavio katanac na granicu i ulazak ljudi (čitaj virusa) iz ugroženih područja...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Drakaris said:

Znaci, sutra se najverovatnije uvodi vanredno stanje sudeci po ovom pismu. Sve je na Vucku.

 

Nešto mi se čini da će pored zdravstvenih mera učiniti sve što može kako bi učvrstio samovlašće.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

1 hour ago, uini said:

https://mobile.twitter.com/markwby/status/1238867143363567616

 

a comparison of the age distributions of Covid-19 cases in Italy, where they are only testing people who show symptoms, and S. Korea, which has broad testing.

 

ETFXGXeXYAUrxUv?format=jpg&name=small

 

Sta taj grafik govori ustvari? 

 

Izgleda da su se italijanski starci zarazili od mladjih clanova porodice koji to bolje podnose. 

 

Da su zbog karakteristicnog mediteranskog porodicnog zivota blizi ostatku porodice.

 

Da se prenosenje prosirilo u bolnicama gde je vec bilo ljudi smestenih zbog drugih problema.

 

Ovo kod Korejanaca je izgleda studentska populacija. Gde studiraju? Samo u Koreji. Putuju li u Kinu? Koliko cesto.

 

Ako je radnicka, iz fabrika i brodogradilista npr., da li su locirani bili samo u Koreji? Koliko ima Kineza tamo, zbog posla i slicno?

 

Tesko je porediti procente na chartu dok se nema vise informacija koje stoje iza njih. Slicno je jedino u populaciji od 50-59 godina.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Nešto mi se čini da će pored zdravstvenih mera učiniti sve što može kako bi učvrstio samovlašće.

Za sada nema naznaka da ce biti velikog broja zarazenih kao npr u Italiji,ukoliko bude relativno nizak broj zarazenih slican kao u okruzenju,prikazace on to kao svoju pobedu.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Zvezdarac said:

Za sada nema naznaka da ce biti velikog broja zarazenih kao npr u Italiji,ukoliko bude relativno nizak broj zarazenih slican kao u okruzenju,prikazace on to kao svoju pobedu.

 

Daj Boze da bude mali broj zarazenih, ti koji su najosetljiviji njih su u dobroj meri devedesete imunoloski osakatile (zbog stresa) u poredjenju sa vrsnjacima u drugim zemljama.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Plavi Golub said:

 

 

Sta taj grafik govori ustvari? 

 

 

Sam za sebe nista ne govori. Mozda ako uzmemo u obzir da SK testira siru populaciju od IT, mozemo da zakljucimo da je SK raspodela bliza stvarnoj, mada bih ja bio oprezan jer ne znam da li i SK ima reprezentativan uzorak.

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, momohyoideus said:

Sam za sebe nista ne govori. Mozda ako uzmemo u obzir da SK testira siru populaciju od IT, mozemo da zakljucimo da je SK raspodela bliza stvarnoj, mada bih ja bio oprezan jer ne znam da li i SK ima reprezentativan uzorak.

 

Pa sad bas citam komentare sa tviter linka i jedan kaze to isto sto pises, citiram:

 

Quote

South Korea(wide spread testing) versus Italy (testing of people showing symptoms) suggests that there are a lot of 20-29 yes old that have COVID-19 and don’t develop symptoms.

 

 

Onda sledeci:

 

Quote

I’m curious what the distribution of tests were. I don’t know much about the Shincheoji sect in South Korea but I’d be surprised if it was just a ton of young people?

 

I jos neki koji imaju dosta smisla:

 

Quote

Looks like the data supports the theory of widespread community infection from asymptomatic carriers

 

 

Quote

Not really terrifying to me- just common sense It’s why the reported mortality rate in South Korea is .6% and in Italy >3% They are testing more so are able to count more of the mild cases- this lower mortality rate is likely more accurate and should be reassuring.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stvarno mislim da je iz ovog italijanskog iskustva najvaznije da se zastite stariji i bolesniji privremenim promenama u nacinu zivota njihovog i u okruzenju. Da ne bleje okolo koliko su navikli i da se oni roviti i hronicari nekako malo izoluju. Sad uz sve probleme sistema i sulide politike postoji objektivan problem nase poslovicne bandoglavosti koja se sa godinama postaje jos gora. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

Gledam onaj worldometer - koliko se nista ne moze zakljuciti, cudo jedno!

Broj zarazenih [Nemacka + Svedska +  Danska] ~ Spanija

 

Broj umrlih zajedno u ove 3 drzave = 12

Broj umrlih u Spaniji = 195

 

Broj serious/critical slucajeva zajedno u ove 3 drzave = 13

Broj serious/critical u Spaniji = 293

Link to comment
Share on other sites

Mali rant: Gledam komentare po portalima i najvise me u celoj prici nervira funkcionalna nepismenost naseg naroda. Pa jel moguce da odrastao covek koji je zavrsio minimum osnovnu skolu ne ume da razume ono sto je procitao? Meni je to tragicnije od ovog virusa. 

 

Izvinjavam se za offtopic.

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

Just now, momohyoideus said:

Mali rant: Najvise me u celoj prici nervira funkcionalna nepismenost naseg naroda. Pa jel moguce da odrastao covek koji je zavrsio minimum osnovnu skolu ne ume da razume ono sto je procitao? Meni je to tragicnije od ovog virusa. 

 

Izvinjavam se za offtopic.

 

Na sta tacno mislis?

Link to comment
Share on other sites

Ja živim u tipičnoj srpskoj provinciji gde gastozi nisu čekali Uskrs da dođu, već su uveliko tu, u nekim selima ih ima više nego ikad. Unajveće se prave parastosi (polugodišnji i ostali), oni koje se nisu dugo videli (rodbina koja studira u jednoj stranoj zemlji sa rodbinom koja radi u drugoj) se druže po kafićima do kasno u noć itd = socijalne interakcije su na vrlo optimalnom nivou (konačno smo kući, ovde je sigurno, daj da se opustimo, grljenje, ljubljenje i slično). To sa čim su došli ili nisu došli od virusa je sada sigurno tu i pojaviće se (ili se neće pojaviti) u narednih kolikovećtrajeinkubacija dana.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Plavi Golub said:

 

Na sta tacno mislis?

Pa recimo vest: "U Srbiji je dana tog i tog testirano toliko ljudi i potvrdjeno toliko i toliko zarazenih". 

 

Komentar ispod: "Nemoguce, mora da ima vise, krije se od naroda". 

 

 

Edited by momohyoideus
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...