Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

22 minutes ago, urosg3 said:

U ponedeljak biće tačno 2 nedelje nakon ukidanja policijskog časa.

 

 

tek dve nedelje? sudeci po bg kaficima kao da se to desavalo u pretproslom veku, virus,

maske, peraja, asepsoli, pranje ruku  - sve je to palo u zaborav.

 

...a ja se i dalje po tim mestima krecem maskirana, ne znam kome je neprijatnije, da li meni sto sam usamljen slucaj ili njima sto ih podsecam

da je nekad bila neka pandemija....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Mama_mia said:

 

 

tek dve nedelje? sudeci po bg kaficima kao da se to desavalo u pretproslom veku, virus,

maske, peraja, asepsoli, pranje ruku  - sve je to palo u zaborav.

 

...a ja se i dalje po tim mestima krecem maskirana, ne znam kome je neprijatnije, da li meni sto sam usamljen slucaj ili njima sto ih podsecam

da je nekad bila neka pandemija....


da da, vreme dobija drugu dimenziju, zar ne? tek dve nedelje, a pravo vreme da izmerimo efekte. 

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, zoe Bg said:

58/6076/3

 

Cro

2/857/0
137 u bolnici / 9 na respiratoru

...

kod mene
0/177/0
3 u bolnici / 12 na kucnom lijecenju
samo 19 u samoizolaciji

 

...

 

Slovenija postala prva europska zemlja koja je proglasila kraj epidemije koronavirusa!

 15.05.2020 07:19 

 Hina

Slovenija postala prva europska zemlja koja je proglasila kraj epidemije koronavirusa!

 

https://www.rtl.hr/vijesti-hr/koronavirus/3817100/slovenija-postala-prva-europska-zemlja-koja-je-proglasila-kraj-epidemije-koronavirusa/

 

...

 

vlcsnap-2020-05-15-17h04m18s128.png.688x

 

https://vijesti.hrt.hr/615269/pohrlili-slovenci-koji-u-hrvatskoj-imaju-kuce

 

...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, I, Ja Sam Laki said:

Sta ja mogu kad je tabla rebara bila 2 evra ? Nije tu rec uopste o meni. Milioni ljudi se snabdeva namirnicama iz supermarketa, pa prema tome i mesom. Ne idu svi da kupuju meso u mesaru.

Pre par meseci dok sam bio u Srbiji dosla prijateljica iz Beca i ja i jos par prijatelja ispekli sač . I tako mi jedemo a prijateljica iz B Beca kaze ne pamti kad je jela tako ukusno meso. Pita je druga prijateljica pa zar ti ne ides u mesaru da kupis meso? Kaze ova da ne ide jer je meso nekoliko puta skuplje pa ga onda i redje jede.

Svatas da nemaju svi dovoljno novca da se prvoklasno hrane. Zasto je to uvek tesko svatiti na ovom forumu?

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk
 

 

Mislim da ne razumijes poentu mog posta. 

 

Mene hrana sedmicno kosta oko £30, mozda i manje. Pojedem i malo mesa, mozda jednom do dva puta u mjesec dana, vise mi ne treba. Uglavnom jedem povrce i zitarice, ponesto jaja i sira i mislim da se hranim prvoklasno, nikad nisam bio zdraviji niti se bolje osjecao. 

 

Niko ne mora da jede zivotinje izlozene torturi i drugim oblicima zlostavljanja.  Ima toliko odlicne i kvalitetne hrane sa malo ili nimalo okrutnosti i nasilja, a kvalitetnije i hranljivije od mesa istraumirane svinje koja je sama sebi zube iskidala o resetke u kojima je zatvorena jer nikakve druge stimulacije nije imala. Zamisli ti taj horor od zivota svaki put kad vidis pakovanje rebara od 2 ili 3 eura.

 

To je toliko pogresno, na svim nivoima da ce se ta industrija morati urusiti i ne sumnjam da ce je urusiti ili virus ili sta vec pumpaju u te zivotinje da ubiju viruse u njima. To je normalizovana  industrija zla i ja ovo kazem kao neko ko rado jede meso.

 

 

  • Like 2
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

 

Mislim da ne razumijes poentu mog posta. 

 

Mene hrana sedmicno kosta oko £30, mozda i manje. Pojedem i malo mesa, mozda jednom do dva puta u mjesec dana, vise mi ne treba. Uglavnom jedem povrce i zitarice, ponesto jaja i sira i mislim da se hranim prvoklasno, nikad nisam bio zdraviji niti se bolje osjecao. 

 

Niko ne mora da jede zivotinje izlozene torturi i drugim oblicima zlostavljanja.  Ima toliko odlicne i kvalitetne hrane sa malo ili nimalo okrutnosti i nasilja, a kvalitetnije i hranljivije od mesa istraumirane svinje koja je sama sebi zube iskidala o resetke u kojima je zatvorena jer nikakve druge stimulacije nije imala. Zamisli ti taj horor od zivota svaki put kad vidis pakovanje rebara od 2 ili 3 eura.

 

To je toliko pogresno, na svim nivoima da ce se ta industrija morati urusiti i ne sumnjam da ce je urusiti ili virus ili sta vec pumpaju u te zivotinje da ubiju viruse u njima. To je normalizovana  industrija zla i ja ovo kazem kao neko ko rado jede meso.

 

 

Ni ja ne volim da mucim zivotinje.

 

Svrha mog posta je da je cena "korpe" poskupela 20% i vise za vreme vanrednih mera.

 

 

Edit.

Isto tako zasadis seme biljke i ti sretan gledas kad proklija, pa kako raste, i onda kad je najlepsa ti je poseces. [emoji2]

 

 

Sent from my Mi 9T Pro using Tapatalk

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, NMX said:

Ne znam koliko cifre iz Indije mogu ozbiljno da se posmatraju ali se vidi uzlet koji će biti jeziv ako se nastavi s obzirom na broj ljudi

Ja bas juce gledala i mislila da sam pozitivno iznenadjena koliko su im cifre niske (ako su prave naravno), ne deluje da imaju tako veki uspon, ali mozda nesto propustam.

Link to comment
Share on other sites

Cro
2/1019/0
130 na lijecenju, 10 na respiratorima
...
Zagreb
0/239/0
...
Osijek
0/176/0
...
btw. otkad su Hrvati odlucno krenuli u spasavanje turisticke sezone, Zadarska zupanija ima odlucno maleni broj testiranih

  • jucer: Stanje na području Zadarske županije je stabilno, nema novooboljelih osoba od koronavirusa, a  broj ozdravljenih je i dalje 82, izvijestili su iz Stožera Civilne zaštite Zadarske županije. Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 14 uzoraka i svi su bili negativni.
  • danas: U Zadarskoj županiji nema novih slučajeva oboljelih od koronavirusa, Tijekom jučerašnjeg dana testirano je 48 uzoraka i svi su bili negativni.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Vec par dana konstantno najavljuju uvodjenje kazni za nenosenje maski u zatvorenom koje treba da stupe na snagu sledece sedmice pa je bilo logicno za ocekivati da oni imaju neke druge brojeve u odnosu prezentovane, jer doneti takvu meru nasprama brojeva koje smo imali u prethodnih 10 dana bi bilo suludo 😞

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ajde da se ponadamo da je ovo incident i da se radi o lokalnim žarištima, ali plašim se da se vraćamo na početak maja/kraj aprila. Prebrzo su popuštene mere, ljudi su se posle toga opustili do krajnjih granica.

Jednostavno ne možeš ostaviti našim ljudima da će se odgovorno ponašati, pošto neće. Glup smo narod, treba nas upregnuti (da ne upotrebim težu reč).

Za Juru treba neko da odgovara. Da li će? Pa naravno da neće kao što ni za šta nisu odgovarali. 

Edited by Don Laki Juan
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Don Laki Juan said:

Ajde da se ponadamo da je ovo incident i da se radi o lokalnim žarištima, ali plašim se da se vraćamo na početak maja/kraj aprila. Prebrzo su popuštene mere, ljudi su se posle toga opustili do krajnjih granica.

Jednostavno ne možeš ostaviti našim ljudima da će se odgovorno ponašati, pošto neće. Glup smo narod, treba nas upregnuti (da ne upotrebim težu reč).

Za Juru treba neko da odgovara. Da li će? Pa naravno da neće kao što za ništa nisu odgovarali. 

Yura je pretila da će izmestiti proizvodnju, žali se radnici i lokalna samouprava (Leskovac) je nekako amortizovala celu situaciju...rezultate vidimo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Constantin said:

Yura je pretila da će izmestiti proizvodnju, žali se radnici i lokalna samouprava (Leskovac) je nekako amortizovala celu situaciju...rezultate vidimo.

Neka oni prete izmeštanjem, a mi krivičnim zakonom i zatvorom zbog nepostovanja mera. Imamo i mi onu stvar. Oh, wait.....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Laki Juan said:

Ajde da se ponadamo da je ovo incident i da se radi o lokalnim žarištima, ali plašim se da se vraćamo na početak maja/kraj aprila. Prebrzo su popuštene mere, ljudi su se posle toga opustili do krajnjih granica.

Jednostavno ne možeš ostaviti našim ljudima da će se odgovorno ponašati, pošto neće. Glup smo narod, treba nas upregnuti (da ne upotrebim težu reč).

Za Juru treba neko da odgovara. Da li će? Pa naravno da neće kao što ni za šta nisu odgovarali. 


Odabrah tvoj post da komentarisem iskaz ‘glup smo narod treba nas upregnuti....’

Ima tu istine svakako, ali mislim da se ovo zloupotrebljava sa koronom i da se sve svodi na: Istina je, treba nas zakljucati u kucu. 
...

dok po meni svaka od mera je bila promasaj, 

jer nije u prvih mesec dana radjen rudarski posao: Testiraj-izoluj-nadji kontakte, 

koji je doveo do toga da neke zemlje kontrolisu koronu. 
 

Kod nas je sve bilo obrnuto, drzanje testiranih ljudi danima u grupama, policijski casovo koji su pojacali nervozu i aktivnost tokom nedelje, 

pomesane izjave clanova strucnog staba, 

nerazumevanje epidemije, koriscenje laickih termina tipa Virus slabi, i sl. 
 

U inostranstvu tamo gde je nastradao veliki broj starih ljudi, treba reci da su to uglavnom ljudi po domovima, koji su se zarazili od medicinskog osoblja i medjusobnim kontaktima, ali se radi o zemljama gde su takvi domovi veoma rasprostranjeni, radi se o velikim biznisima. 
Stariji ljudi koji zive kod kuce i idu u setnju mogu da se zastite i bez stavljanja u karantin. 
 
 


 

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...