Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

6 hours ago, Honey Badger said:

 

Jedan drug je nasao nacina da se iz Indije vrati u UK u jeku najvece pandemije, prije jedno mjesec dana. Prebacio se u UK preko nekog programa koji su organizovale ambasade hrvatske i irske. Cudi me da bas nista nema da se ti prebacis iz Srbije?

 

Meni je isto kao i prije pandemije; radim od kuce, trcvim na ulici, raduckam po basti. Najgore od svega je sto nisam vidio integralno brasno 3 mjeseca ali prezivljavam nekako. 

 

Hehe, kako se razlikuju civilizacija i Srbija. Ja nisam video belo brašno jer kad sam ga tada (pre dva meseca) kupovao ostalo samo integralnog koliko god hoćeš. Posle me mrzelo da naručujem belo (ako ga je realno i bilo, nemam pojma jer nisam proveravao). Palačinke sa integralnim su čudne ali jedljive.

  • Like 1
  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Radio relejna veza je preteca mobilnih tehnologija u telekomunikacijama, pa samim tim i 5G mreze, a ovde se ista cesto pominje.:default_coffee:

jasno je svakom. Osim onom ko nije dobronameran i ne misli dobro Srbiji 🙂

Šalu na stranu, u to doba JNA i "nervni sistem naše armije" je bio u korak sa svetom, mi jesmo bili pioniri paket radija @Kronostime ja i svi ostali. Ali to je posebna tema, i svakako nije za ovaj topic
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Akiro said:

 

Hehe, kako se razlikuju civilizacija i Srbija. Ja nisam video belo brašno jer kad sam ga tada (pre dva meseca) kupovao ostalo samo integralnog koliko god hoćeš. Posle me mrzelo da naručujem belo (ako ga je realno i bilo, nemam pojma jer nisam proveravao). Palačinke sa integralnim su čudne ali jedljive.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Akiro said:

 

Hehe, kako se razlikuju civilizacija i Srbija. Ja nisam video belo brašno jer kad sam ga tada (pre dva meseca) kupovao ostalo samo integralnog koliko god hoćeš. Posle me mrzelo da naručujem belo (ako ga je realno i bilo, nemam pojma jer nisam proveravao). Palačinke sa integralnim su čudne ali jedljive.

Palačinke? bahato buržuju 🙂

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Akiro said:

 

Hehe, kako se razlikuju civilizacija i Srbija. Ja nisam video belo brašno jer kad sam ga tada (pre dva meseca) kupovao ostalo samo integralnog koliko god hoćeš. Posle me mrzelo da naručujem belo (ako ga je realno i bilo, nemam pojma jer nisam proveravao). Palačinke sa integralnim su čudne ali jedljive.

 

Otkako mi je kolega Bushman otvorio oci za palacinke sa ovsenim pahuljicama, ja ih samo tako i pravim. Njegov recept je bio sam bananama i bez brasna, ja sam to nekako modifikovao bez banana i voca, nego samo ovsene pahuljice, kasika (bilo kojeg) brasna, jaje, mlijeko, malo soli i onda to sve ide u blender 15-20 sekundi. Pustis da odstoji 10-15 minuta i onda pravis najbolje palacinke ikad. Ako hoces one americkog stila, stavi i pola kasikice praska za pecivo.

 

Stvarno ne znam zasto nema integralnog brasna, sumnjam da se to prvo razgrabilo. Niko ovdje ne zna za sto je to u stvari. Mislim da kad je prva tura panike prosla da jednostavno nisu vise ni nabavljali integralno brasno. Ionako je to zauzimalo samo jednu malu policu u supermarketu, te smatram da ti teorija ne stoji. 

 

 

Edited by Honey Badger
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Honey Badger said:

 

Otkako mi je kolega Bushman otvorio oci za palacinke sa ovsenim pahuljicama, ja ih samo tako i pravim. Njegov recept je bio sam bananama i bez brasna, ja sam to nekako modifikovao bez banana i voca, nego samo ovsene pahuljice, kasika (bilo kojeg) brasna, jaje, mlijeko, malo soli i onda to sve ide u blender 15-20 sekundi. Pustis da odstoji 10-15 minuta i onda pravis najbolje palacinke ikad. Ako hoces one americkog stila, stavi i pola kasikice praska za pecivo.

 

Stvarno ne znam zasto nema integralnog brasna, sumnjam da se to prvo razgrabilo. Niko ovdje ne zna za sto je to u stvari. Mislim da kad je prva tura panike prosla da jednostavno nisu vise ni nabavljali integralno brasno. Ionako je to zauzimalo samo jednu malu policu u supermarketu, te smatram da ti teorija ne stoji. 

 

 

Moguće, samo je očito da ovde nije nešto popularno. A palačinke po receptu tvog kolege ću morati da probam da napravim. 🥧

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Akiro said:

Moguće, samo je očito da ovde nije nešto popularno. A palačinke po receptu tvog kolege ću morati da probam da napravim. 🥧

 

Kolega @Bushman je i tvoj kolega, forumski. :classic_smile:

 

Obavezno probaj, njegov recept je negdje na temi kulinarstvo. :thumbsup:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

Hehe, kako se razlikuju civilizacija i Srbija. Ja nisam video belo brašno jer kad sam ga tada (pre dva meseca) kupovao ostalo samo integralnog koliko god hoćeš. Posle me mrzelo da naručujem belo (ako ga je realno i bilo, nemam pojma jer nisam proveravao). Palačinke sa integralnim su čudne ali jedljive.

Sad me podseti, za one koji se tripuju o US i toalet papiru, zaboravila da stavim...

xZHdXy1.jpg

 

 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, laki perkos said:

Hoce li se neki od stručnjka medicinskih oglasiti povodom danasnjeg stiskanja ispred skupstine? 

neće. ko sme Vođinoj potrebi da se suprotstavi?
Dakle da se ne zezamo sa ozbiljnim stvarima struka služi da potkrepi potrebe Vođe.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Honey Badger said:

 

Otkako mi je kolega Bushman otvorio oci za palacinke sa ovsenim pahuljicama, ja ih samo tako i pravim. Njegov recept je bio sam bananama i bez brasna, ja sam to nekako modifikovao bez banana i voca, nego samo ovsene pahuljice, kasika (bilo kojeg) brasna, jaje, mlijeko, malo soli i onda to sve ide u blender 15-20 sekundi. Pustis da odstoji 10-15 minuta i onda pravis najbolje palacinke ikad. Ako hoces one americkog stila, stavi i pola kasikice praska za pecivo.

 

Stvarno ne znam zasto nema integralnog brasna, sumnjam da se to prvo razgrabilo. Niko ovdje ne zna za sto je to u stvari. Mislim da kad je prva tura panike prosla da jednostavno nisu vise ni nabavljali integralno brasno. Ionako je to zauzimalo samo jednu malu policu u supermarketu, te smatram da ti teorija ne stoji. 

 

 

 

Ili zašto nema belog u drugoj radnji?

 

Cenim da je neko radio sociološki eksperiment i da sada sprema doktorsku tezu.

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Janne240 said:

Nikad je nece spremiti, sociologija ne poznaje eksperiment kao metod, niti je eticki dozvoljen.

 

Moze onako, ex post facto, sto je ovde idalno.

Off: Inace, probajte palacinke sa brasnom od leblebija.

Edited by handys
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, laki perkos said:

Hoce li se neki od stručnjka medicinskih oglasiti povodom danasnjeg stiskanja ispred skupstine? 

 

11 hours ago, urosg3 said:

neće. ko sme Vođinoj potrebi da se suprotstavi?
Dakle da se ne zezamo sa ozbiljnim stvarima struka služi da potkrepi potrebe Vođe.

 

11 hours ago, ZiS said:

Pa nema ko...Nestoru je to smesno, ili najsmesnije, Kisicka snima duet sa Cecom i sprema se za novu sezonu zadruge a Kon vrsi inspekciju kafica po Strahinjica Bana...

 

Pokajte se nevernici

 

Image

 

Al pičkica nije rekla da je Vučić peder, nije izašao iz kriznog štaba, nije dobio emisiju na N1/Nova S tako da se ovo ne važi :s_d:

  • Like 1
  • Thanks 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Nisam baš sve pažljivo čitao, ali imam utisak da je kod nekih odnos prema Konu i ekipi ili/ili, tj. ili im se sve zamera ili im se sve opravdava.

 

Ja sam uvek više za to da se pohvali dobro, a kritikuje loše.

 

U merama koje su sprovedene kod nas, pozdravljam i smatram korisnom maksimalnu izolaciju starijih i bolesnih, jer nema nikakve sumnje da ovo jeste bilo opasno po život za dobar deo njih i njihovo masovno oboljevanje bi ugrozilo i njihove živote i zdravstveni sistem.

 

Neke mere jednostavno nisam razumeo, kad od istih ljudi iz kriznog štaba prvo ide sablažnjavanje nad velikim brojem ljudi u parkovima i na šetalištima, i posledično kompletni lockdowni od po nekoliko dana, gde je upravo šetnja po parkovima jedan od glavnih argumenata. A onda isti ti ljudi kažu pa dobro, ne može virus baš tako lako da se prenese, kada samo prođete pored nekog, mora da bude duži kontakt, uglavnom u zatvorenom prostoru itd. A zabrana kretanja za vikende je upravo donosila velike gužve u marketima i apotekama u dane pre vikenda. Takođe nisam razumeo smisao početka zabrane kretanja u 6 popodne itd.

 

Dalje, procedure kod sumnjivih, zaraženih i oko testiranja. Možda je negde u ovoj zemlji to funkcionisalo bolje, ali iz iskustva ljudi koje znam čuo sam i video apsolutni haos, znači totalno različiti pristupi i procedure od slučaja do slučaja, čekanje na rezultate od dva do dvadeset dana, ili rezultati nikada i ne stignu, uglavnom nula empatije i krajnji minimum saveta i uputstava od te prve linije medicinskih radnika prema potencijalno ili potvrđeno zaraženim i tako dalje. Svima su bila puna usta procedura i algoritama, a u brojnim slučajevima u praksi video sam samo potpunu konfuziju.

 

I na kraju o bolnicama, imam dosta prijatelja i poznanika među lekarima i sestrama, nisam hteo ništa da pišem o tome dok je bila frka da ne bih dodatno bedačio ljude, mogu samo da kažem da smo u tom delu imali više sreće nego pameti, odnosno organizacije. Ali to je već stvar zdravstvenog sistema i nema mnogo veze sa kriznim štabom.

  • Like 11
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, NMX said:

 

 

 

Pokajte se nevernici

 

Image

 

Al pičkica nije rekla da je Vučić peder, nije izašao iz kriznog štaba, nije dobio emisiju na N1/Nova S tako da se ovo ne važi :s_d:

 

O kome to Kon priča ? O skupu pčelara u Milićima ? Čak je i Faraon osudio okupljanje svojih pristalica a ovaj i dalje ne sme "a" da kaže. Slepi poslušnik. Što je najsmešnije ovde ga ljudi pravdaju sa time da ne trba od njega očekivati da se suprotstavi Faraonu jel bi mogao da dobije otkaz. A on ove godine ide u penziju i realno njemu Faraon ne može ama baš ništa. Biće da je u pitanju neka druga korist od pukog očuvanja radnog mesta kad je Kon u pitanju.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Klotzen said:

O kome to Kon priča ? O skupu pčelara u Milićima ? Čak je i Faraon osudio okupljanje svojih pristalica a ovaj i dalje ne sme "a" da kaže. Slepi poslušnik. Što je najsmešnije ovde ga ljudi pravdaju sa time da ne trba od njega očekivati da se suprotstavi Faraonu jel bi mogao da dobije otkaz. A on ove godine ide u penziju i realno njemu Faraon ne može ama baš ništa. Biće da je u pitanju neka druga korist od pukog očuvanja radnog mesta kad je Kon u pitanju.

 

Možda o Djilasovom skupu kod Hrama Sv.Save? Okupljanju opozicije na stepeništu skupštine? Skupu podrške Bošku ili skupu ispred predsedništva neki dan?

 

I pazi sad...sve je to Kon prećutao i oglasio se tek nakon ovog vođinog mitinga. Tako da si možda i u pravu, pičkica je izabrala ono što je najveći problem da izrazi nezadovoljstvo i ukaže šta je problem iz aspekta epidemiologije. Slepi poslušnik :roflmao:

 

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 5/11/2020 at 1:00 AM, Sunshine State said:

 

Ti si, otprilike, kao odgovor dao infromacije koje sam ja dala u linku.

Mene zanima, prica li se u DE, ako su brojke novozarazenih u poslednja 4 dana ovakve: 1268, 1158, 736, 443 (dakle, opadajuci trend, ne vidim brojke testiranih po danima, pa uzimam ovo samo kao apsolutne brojke),  na osnovu cega se procenjuje da je R0 otisao s 0.65 (sreda) do 1.1. (subota)?


Sorry, nisam ni pročitao tekst koji si ostavila, već samo odgovorio na tvoje pitanje :). Elem, evo kako RKI računa R0, nisam se udubljivao u tematiku, ali nemam razloga da im ne verujem:

 

Strana 13:

https://www.rki.de/DE/Content/Infekt/EpidBull/Archiv/2020/Ausgaben/17_20.pdf?__blob=publicationFile

 

22 hours ago, melankolic said:

Ništa od putovanja zdravstvenih radnika za Srbiju ovog leta.
Ništa, uživaću 3 nedelje u lepotama Norveške.

 

21 hours ago, melankolic said:


Poslodavac odlučuje možeš li putovati ili ne.
S obzirom da bih po povratku bio u kućnom karantinu 10 dana (a to mi kači radne dane) onda nemam dozvolu da odsustvujem sa posla.

 

Ja imam odmor prve dve nedelje juna, hteli da dođemo u Srbiju, sad ne znam šta ćemo. Teoretski mi bismo i smeli, ali bismo morali nakon toga 14 dana u karantnin. Sve to nam poslodavac ne zabranjuje, ali kaže da neće da nam plati tih 14 dana ako se odlučimo da putujemo...

 

20 hours ago, Sunshine State said:

Hvala na interesovanju - tu sam i dalje 😞

Kako stvari stoje tu sam bar do 15 juna, jer do tad su EU granice zatvorene.


Ali nisu zatvorene za one sa stalnim prebivalištima, zar ne? Ti bi mogla da se vratiš, ali onda u samoizolaciju 2 nedelje. 

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je jasno da se Kon vodi time da mu je cilj da spase ljudske živote i da mu je to iznad politike. Došao je da odradi zadatak i to je to, što je u redu. Hvala na svemu što je učinio iako je sistem ceo toliko truo u šta sam se i sam uverio. 

 

Problem je taj kada politika krene da utiče upravo na te ljudske živote. Onda u toj situaciji čovek mora komentarisati politiku ili odustati od te teze da je ljudski život primaran. Od Kona baš zato očekujem ovo prvo. On sedi u kriznom štabu sa istim tim Vučićem koji ovo naređuje. Drago mi je da se barem oglasio po ovoj temi, makar i ovako mlako, ali ovime su mu pljunuli u facu svi ti političari sa kojima je sedeo. Toliko o slušanju struke. 

 

 

Inače, posle osam dana mi je stiglo rešenje o samoizolaciji (jedino je dobro da nas je ipak neko zaveo negde). Po koje moram da odem u poštu da bih ga uzeo. 

  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...