Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

36 minutes ago, McLeod said:

 

A samo da dodam, sinoć je jednom rečenicom oko kritike i predsednika i uopšte situacije sve objasnio - nije svrsishodno da to radimo. I tu svako razuman stavlja tačku.

 

Ako ti ikada zatreba dodatan posao, centrala stranke place za tobom. Pitate za politice igrarije dok Hilandar gori/korona napada. Vi hocete da korona pobedi?

 

 

45 minutes ago, McLeod said:

ko jebe nesposobnu beogradsku vlast što dok je nekako uspela da primeni tu odluku prestala je nasušna potreba za istom.

 

I tu svako razuman stavlja tačku.

 

kako prestala potrea za najvaznijom merom posle popustanja, i to posle jednog dana. Sta se promenilo za jedan dan? Osim sto je predsednik skapirao da ce malo narod da popizdi pa ce 

da mu opadne jos koji promil. 

 

 

 

 

 

Prosto obozavam tvoje narcisoidno hvaljenje samog sebe u postovima :classic_biggrin: jeste pretenciozno nenormalno al moram priznati da je simpaticno. 

Tebi nije potreban sagovornik, sam pitas sam odgovaras i na kraju sam zakljucis sa obaveznim i to svako razuman/objektivan/pametan/lep/iskren rodoljub/ vidi.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Jako velika razlika po meni izmedju Srbije i zemalja da kazemo na zapadu je u tome sto u Srbiji ljudi uopste ne veruju vladi, daleko su od toga da misle da vlast radi za njih i nekako je uobicajena tendencija da se vlast zezne. Na zapadu ljudi uglavnom misle da je vlast tu da pomogne, organizuje i veruju u vlast i to sto vlast prica bar u vecinu stvari i vecinu vremena. Cini mi se da je tu sada i poveci pomak hrvata, slovenaca u odnosu na Srbe, i oni su poceli da veruju u svoju vlast, dok sa Srbima nikakvog pomaka nema u tom smislu a nece je ni biti dok je ovakva vlast na vlasti.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

nis-kej-omladina.jpg

 

 Već prvo „slobodno“ veče iskoristila je da se okupi na njihovom starom mestu za druženje, na samom keju pored Nišave. Taj trend su nastavili, pa je sinoć kej bio prepun.

Piće, grickalice i društvo, to im je dovoljno da bi se zabavili. Gledajući sliku, možemo da zaključimo i da su već zaboravili na opasan virus koji i dalje odnosi živote u Srbiji.

 

park-svetog-save-1.jpg

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Malkolm Brogdon said:

Ti si iz hr koliko sam skapirao?

Postoji solidna razlika izmedju vasih i nasih mera, tako da ne mogu da se porede reakcije ljudi posle ukidanja istih kod vas i kod nas.

 

solidne ili ne, u pravu si, razlike postoje, medjutim ja sam i govorio o ponasanju ljudi tu gdje zivim, ne o Srbiji. na koncu, ja svoju suprugu nisam vidio punih mjesec dana kad su otvorili covid centar, pa ako izuzmemo neminovni zajebantski komentar mog drugara Kronosa, ne bih rekao da sam najbolje prosao u ovoj pandemiji. ja generalno mislim da se gore opisani tip "brzoumarajucih ljudi" ponasa identicno u svakoj krizi, bez obzira na tezinu restriktivnih mjera ili pak scenarij konkretne katastrofe.

 

...

 

 

10 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Već duže vreme me zanima nešto, a zaboravim da pitam..

 

Da li si upoznat koje testove koriste hrvatski lekari? Da li ste testove nabavili preko EU? Mislim na testove za COVID19, naravno.

 

I, hvala na odgovoru 🙂 

 

ne radim u laboratoriju pa da ti mogu pouzdano odgovoriti na to pitanje. koliko je meni poznato, koriste tri vrste testova, molekulske RT-PCR testove i dvije vrste seroloskih (antitijela). sigurno da svi testovi na sebi moraju imati oznaku CE.

 

https://eur-lex.europa.eu/legal-content/HR/TXT/PDF/?uri=OJ:C:2020:122I:FULL&from=EN

 

...

 

nego, nije mi bas najjasnija ova vasa diskusija gdje navodite da se ukidanjem vanrednog stanja prica zavrsava na neobaveznim preporukama, cije nepridrzavanje navodno ne nosi posljedice. u Hrvatskoj vanredno stanje nije uvodjeno, medjutim, to ne znaci da se odluke Stozera civilne zastite, potpisane od strane ministra zdravstva, ne moraju postivati. sve mjere borbe protiv pandemije donijeli su na osnovu ova dva zakona:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Izem ti tog lekara koji ne razlikuje PCR test od onog koji koristi krv/serum/plazmu (kako pise na kutiji) i kad se koji i za sta koristi. Ja kao laik naucih to pre mesec-dva. A pise im i na racunu IgG/IgM.

Potpuno deseta stvar je sto jos uvek nema pouzdanog brzog testa na antitela. Pominje se najnoviji test firme Roche kao najbolji (ne znam da li je i verifikovano) jer razlikuje covid-19 od ostalih corona virusa (gripa).

Edited by wwww
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Vjekoslav said:

nego, nije mi bas najjasnija ova vasa diskusija gdje navodite da se ukidanjem vanrednog stanja prica zavrsava na neobaveznim preporukama, cije nepridrzavanje navodno ne nosi posljedice. u Hrvatskoj vanredno stanje nije uvodjeno, medjutim, to ne znaci da se odluke Stozera civilne zastite, potpisane od strane ministra zdravstva, ne moraju postivati. sve mjere borbe protiv pandemije donijeli su na osnovu ova dva zakona:

 

Upravo je tako kako si napisao. Čim je završeno vanredno stanje, ukinute su mnoge mere i dosta toga je ostalo samo na preporukama. Ima nekih propisa o tome da se u prodavnicama mora održavati rastojanje i slično, ali mnogo toga je ostalo nedorečeno, nema javnih apela niti edukacije, ali ni uredbi ili zakona koji bi ozbiljnije regulisali mere zaštite. Isto tako, ne znam ni koliko se kontroliše da li se i one postojeće mere sprovode.

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Upravo je tako kako si napisao. Čim je završeno vanredno stanje, ukinute su mnoge mere i dosta toga je ostalo samo na preporukama. Ima nekih propisa o tome da se u prodavnicama mora održavati rastojanje i slično, ali mnogo toga je ostalo nedorečeno, nema javnih apela niti edukacije, ali ni uredbi ili zakona koji bi ozbiljnije regulisali mere zaštite. Isto tako, ne znam ni koliko se kontroliše da li se i one postojeće mere sprovode.

 

e pa ne valja vam to, jbg.

 

...

 

nego duzan sam ti jednu ispriku, ti si pricao o biografiji doktora iz Nisa koji je ocigledno bio velikosrpski nacionalist (cak je i knjigu o tome napisao), ja pak o biografiji dr. Kona. to sam tek kasnije shvatio, iscitavajuci ranije stranice. dakle moj je komentar (a posebno spominjanje naseg Vladana) bio potpuno promasen.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

 

Meni nije samo jasno zasto ga nazivaju peder? Ko da je to nesto lose biti homoseksualac.

 

Boy George je jednom izjavio da radije popije solju caja od uzivanja u homoseksualizmu pa ti sad budi pametan.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Honey Badger said:

 

 

 

 

Super encouragement! 😮

 

Mi danas dobili email od HR i direktora nemackog office:

 

"Dear Colleagues,

 

Government measures in relation to COVID-19 continue to be in place in Germany, especially the rules about social distancing, contact restrictions and a minimun distance between people. Some areas of business are lifting some of the measures others are still fully restricted.

 

In light of the evolving situation we would like to provide the following updated guidance:

 

German Offices

The recommendation from the government is that employees should continue to work from home, where possible. Therefore our office based employees should continue to work from home until 20th May 2020. Employees may travel to the office if they need to carry out essential activities that can only be completed in the office, provided that they inform facilities in advance."

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Tamburinjo said:

 

Ako ti ikada zatreba dodatan posao, centrala stranke place za tobom. Pitate za politice igrarije dok Hilandar gori/korona napada. Vi hocete da korona pobedi?

 

 

 

kako prestala potrea za najvaznijom merom posle popustanja, i to posle jednog dana. Sta se promenilo za jedan dan? Osim sto je predsednik skapirao da ce malo narod da popizdi pa ce 

da mu opadne jos koji promil. 

 

 

 

 

 

Prosto obozavam tvoje narcisoidno hvaljenje samog sebe u postovima :classic_biggrin: jeste pretenciozno nenormalno al moram priznati da je simpaticno. 

Tebi nije potreban sagovornik, sam pitas sam odgovaras i na kraju sam zakljucis sa obaveznim i to svako razuman/objektivan/pametan/lep/iskren rodoljub/ vidi.

Nedelju dana, nije jedan dan, ogromna razlika. A i da je ne jedan, nego nijedan dan, šta je problem, pogotovo tebi i još nekima ovde koji su bili protiv zabrane kretanja i policijskog časa? Sve je ostalo na preporukama, a pošto verujete da su Srbi izuzetno odgovoran i prosvećen narod sa razvijenom svešću i društvenom odgovornošću, svi će sami paziti i neće ulaziti u pune GSP autobuse, tako da će sve biti leptirici i duga. Hvala ti na željama, ali moram da ispravim neuspešnu analogiju. Nije stvar u tome da treba osuditi hapšenje novinarke i druge brljotine vlasti za vreme vanrednog stanja. Treba. Problem je nerazumevanja uloge tih lekara kojima nije posao da se u vanrednom stanju bore sa Vucicevim ludilom, jer vanredno stanje nije uvedeno zbog Vucicevog hira, već iz praktičnih razloga. I zato je potpuno suludo ocekivanje od njih da napadaju vlast u toj poziciji. A upravo taj diskurs koji preovladava u opozicionoj javnosti daje direktan odgovor zasto smo sludjeni, podeljeni i zasto Vucic vlada - zato sto i u opozicionoj javnosti, cak i kod te cuvene elite, ima vrlo malo sposobnosti za razlozno logičko promisljanje, sto je dokazala i jedna Marinika Tepić, sigurno jedna od najmanje ukaljanih, najelokventnijih i prijemcivijih medju njima, kada se pre neki dan izblamirala najstrašnije sa onim pravilnikom za obavezno vakcinisanje kineskim vakcinama

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Sunshine State said:

Super encouragement! 😮

 

Imamo stvarno najdebilniju vlast u razvijenom svijetu, sa izuzetkom mozda USA mada me ne bi cudilo da na kraju i Trump ima bolje rezultate od UK.

 

 

Link to comment
Share on other sites

77. dan od pojave koronavirusa u Hrvatskoj

9 / 1169 / 1
(7 na Bracu, 2 u Slavonskom Brodu)
12 na respiratoru

...

kod mene
0/131/0
0 na respiratoru, 7 u KBC-u, 199 u samoizolaciji

...

 

36 minutes ago, I, Ja Sam Laki said:

Meni nije samo jasno zasto ga nazivaju peder? Ko da je to nesto lose biti homoseksualac.

 

vjerojatno zato sto je to za njega osobno, kao i za njegove glasace, uvredljivo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, Vjekoslav said:

 

mene to podsjeca na jesen 1991. godine, kad su preko osjeckog radija isla upozorenja zbog granatiranja. "idite na posao, ali budite oprezni". :classic_biggrin:

 

Pa ti si tada mogao racunati sa prilicnom sigurnoscu da nece biti granatiranja tako rano ujutro jer mamurni cetnici rijetko ustaju prije 10 i da senluk krene tek nakon marende. :lol_2:

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

ne radim u laboratoriju pa da ti mogu pouzdano odgovoriti na to pitanje. koliko je meni poznato, koriste tri vrste testova, molekulske RT-PCR testove i dvije vrste seroloskih (antitijela). sigurno da svi testovi na sebi moraju imati oznaku CE.

 

 

Hvala na odgovoru. Pretpostavila sam da imate ok testove, tačnije da niste kupili iz Kine. Verovatno je i protokol lečenja drugačiji.

 

Sve ovo pišem jer vidim da i Hrvatska i ostale zemlje u regionu imaju manji broj obolelih, manji broj mrtvih, i vi svi verujete lekarima i onima na vlasti koji spovode mere.

 

U Srbiji je situacija potpuno drugačija i mislim da smo i dalje na prvom mestu po broju mrvih u zemljama regiona.

 

Ljudi su ovde bili ogorčeni zbog policijskog časa.

 

Za penzionere su doneli suludu meru- da mogu da kupuju u prodavnicama od 4 UJUTRU do 7 UJUTRU- jednom nedeljno.

 

Umesto da su prodavnice bile otvorene još sat, dva posle početka pol.časa kako bi ljudi mogli dostojanstveno i normalno da idu u kupovinu i malu šetnju..

 

 

 

      

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...