Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Bio sam malopre na VMA, uverio sam se po ko zna koji put (a dete sam visokog oficira JNA, od deteta sam se naslušao priča iz JNA i oficirskog kora) da je JNA, VJ i ova vojska Srbije danas, najuzaludnija, najnepotrebnija i najskuplja od svih bespotrebnih igračaka koje jedno društvo mora da ima.

Od onolike zgrade jbt rade dva šatora na livadi i hitna služba. I ništa drugo. Zamislite kolika je  gužva...

realno šta će nam VMA ako sad ne radi.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

32 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

Mozda i uopste nije promasena tema.

Da to prosirimo na celu drzavu - ako nosenje maski bude zakonom propisano, drzava mora da obezbedi ili da maske budu besplatne (od cega, naravno, nema nista) , ili da se prodaju po "ekonomskim cenama". Ocekivati da neko domacinstvo izdvaja 200-300 dinara dnevno po osobi za maske je suludo. Jednoj porodici ce trebati 200 evra mesecno za maske, a nazalost, koliko ljudi u ovoj Srbijici radi za taj minimalac od 250-300 evra...

Pa, nije baš tako. OK, poslodavac treba da obezbedi zaštitna sredstva zaposlenima za rad u radno vreme i u radnim prostorijama. Država ne mora, kao što ne mora da ti obezbedi onaj svetluca i prsluk ili komplet prve pomoći koje moraš da imaš u autu, u krajnjem, ako bi izašao go na ulicu uhapsili bi te, a neće ti kupiti gaće i košulju.

 

Edited by Div
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, Honey Badger said:

 

:thumbsup:

 

Ova zena je lider kakvi Trump, Johnson, Bolsonaro, Orban iz slicni, nikada nece biti.

 

A realno, obzirom da je i UK ostrvska zemlja, moglo se i kod vas isto uraditi. Zatvoris tunel za Eurostar, zatvoris luke za ferije, aerodrome za letove i miran si.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

 

Ne znam za Meka, ali mislim da mene nisi sasvim razumela. Po pitanju fizičke distance ne tvrdim da se većina manjini kontinuirano povlači, već upravo suprotno. Postoji manjina, koja ne može bez grupnog oblokavanja i sličnih rituala, od 4 pa čak do16 osova, koliko sam izbrojao, sa bukvalno nula distance, ali to je druga priča, to su ekstremi. Klasični šipkaši.

 

A što se tiče većine tzv. "pristojnih", oni su u datoj situaciji pandemije stoka jer im je fizička distanca jednostavno nepoznat pojam i ne mogu/ne žele da je se pridržavaju. Po tom pitanju su manjina oni, koji gledaju da izbegnu nepotrebnu blizinu sa drugima i drže se propisane distance.  Da ponovim, po ne znam koji put, primer, koji me najviše nervira. Ako idem praznom ulicom bez saobraćaja i neko upravo izlazi iz parkiranih kola ili ulazi u njih, ja pređem na drugu stranu ulice, inače široke nekih 6 metara. O.K. ne mora neko baš tako da bude opsesivno uplašen za svoje zdravlje, ali ne vidim problem da se neko odmakne na sredinu ulice i ima taman propisanih dva metra. Ali ne, ljudi, i to bukvalno svi, a najgori su oni koji ti dolaze otpozadi pa ih možda ne primetiš, ravno idu na tebe i u zadnjem trenutku se možda odmaknu tek 30 cm do pola metra da baš ne udare ravno u tebe nego te tek očešaju ramenom. Ne govorim o situacijama, gde je dva metra razmaka teško ostvariti, kao posao, kupovina, etc, već o situacijama, gde apsolutno nikakav problem ne predstavlja da se malo odmakneš i održiš distancu. Još su najgori biciklisti, a sada ih ima u većem broju, koji tako tik pored tebe prođu i tako dahću da im sve pršti iz usta. Znači govorim stvarno o minimumu obraćanja pašnje i neinaćenja sebi samom i drugima. Možda se narod i previše stalno pred nekim mora da povlači, pa im već svima puna kapa toga, ali ovo je baš pogrešna situacija da se ispravlja kriva Drina tako što se bez potrebe nakalemiš na nekog.

 

Duge priče kratak zaključak - pristojna manjina mora da nauči da se teleportira ne bi li izbegla potpuno nepotrebno približavanje većine u situacijama kada nije nikakav problem da se održi neka distanca. I zato ću tu većinu uvek nazivati plemensko-krdskom stokom bez mozga u ovoj situaciji.


Ma razumem ja vas, ali ta vrsta pristojnosti i nase okolnosti su corava posla. Manjina daje ton i ugleda se na gore. A gore je pa sta reci. 
 

Koji je opsti nivo komunikacije u nas je evidentna stvar. Manjak bilo kakvog respekta prema bilo kome ko ne moze da te ugrozi ili ti ne koristi.

 

Uglavnom se ljudi sprdaju sa tim do trenutka dok sami nisu egzistencijalno ugrozeni, a onda pohisterisu i odu u agresiju.

 

1 hour ago, Akiro said:

Problem ovde jeste većina koja se ne pridržava nekih osnovnih postulata pristojnosti, koji se u civilizovanijim sredinama i bez ikakve pandemije podrazumevaju.

 

Jasno mi je i slazem se.

 

Zato se uostalom desavaju mnoge nesrece sa smrtnim ishodom koje su mogle biti izbegnute jednostavnim pracenjem par bezbednosnih normi.

Edited by Plavi Golub
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

A realno, obzirom da je i UK ostrvska zemlja, moglo se i kod vas isto uraditi. Zatvoris tunel za Eurostar, zatvoris luke za ferije, aerodrome za letove i miran si.

 

Moglo je ali nije bilo pameti za to.

 

Zato sad ljudi umiru kao muhe, ne zna se broj ovih koji su umrli van bolnica, kod svojih kuca i u starackim domovima. Zvanicna cifra prema Worldometru je 21,678, pretpostavke su da je stvarni broj preko 40,000 mrtvih. Zdravstveni radnici koji rade sa zarazenima jos uvijek nemaju adekvatnu protekciju.

 

4HTxe97.jpg

 

Kod nas od korone umiru i doktori i medicinsko osoblje. 

 

Neko mora odgovarati za ovo kad se pandemija smiri. 

  • Tuzno 6
Link to comment
Share on other sites

U Nemackoj zarazeno oko 9000 lekara i medicinskog osoblja, plus oko 7000 negovatelja po starackim domovima i domovima za hendikepirane, sto je sve ukupno oko 10% svih potvrdjenih inficiranih. 40 ih je umrlo. Do sad su testirani samo oni sa simptomima (cak i po bolnicama, u starackim domovima su valjda sve testirali kad su se pojavili slucajevi) - to bila preporuka RKI. Posto je trenutno kapacitet za testiranje veci od broja testova koje rade sad ce testirati i one bez simptoma - najnovija preporuka RKI. Neki su vec poceli s tim po starackim domovima i naravno otkrili neke asimptomaticne.

 

Inace je situacija s prirastajem broja zarazenih razlicita u razlicitim delovima zemlje, opstinama (npr. neke opstine u Brandenburgu vec 7 dana nemaju ni jednog novog inficiranog, dok je u nekima u Bavarskoj i po 100 novih dnevno), tako da neki zdravstveni zavodi imaju pune ruke posla da ujure kontakte inficiranih, a drugi ne. Trebalo bi da se sad reorganizuju pa da ovi koji nemaju puno posla pocnu da pomazu ovima koji ne mogu sve da postignu.

 

Iz ovog gore se vidi da ima jos mnogo toga da se popravi i reorganizuje (koordinira na saveznom nivou) da bi se optimalno iskoristili resursi. Nije ni Nemacka savrsena :classic_wink:

 

Proslog vikenda su ustanovii da se neke dve porodice koje su imale zarazene od covid-19 i trebalo je da budu u kucnom karantinu, nisu pridrzavale ovoga (zvali ih iz dezurnih sluzbi da provere i nisu bili kod kuce). Zbog toga su morali bukvalno da zatvore jedan stambeni blok s nekih 400 ljudi i da ih sve redom testiraju da ustanove koga su ovi zarazili. Juce su im konacno stigli rezultati: nasli su jos 5 zarazenih (jedna osoba zivi sama, a ostalih 4 su iz 3 porodice) - pa sad sve njih (s porodicama) stavljaju u karantin. Nasli su i jednu preminulu osobu koja je zivela sama (tek treba da utvrde da li je umrla od covid-19).

Slican slucaj je bio i u jednom drugom mestu ranije.

Edited by wwww
Link to comment
Share on other sites

54 minutes ago, Div said:

 

Pa, nije baš tako. OK, poslodavac treba da obezbedi zaštitna sredstva zaposlenima za rad u radno vreme i u radnim prostorijama. Država ne mora, kao što ne mora da ti obezbedi onaj svetluca i prsluk ili komplet prve pomoći koje moraš da imaš u autu, u krajnjem, ako bi izašao go na ulicu uhapsili bi te, a neće ti kupiti gaće i košulju.

 

 

Videh slican komentar na b92 sajtu 🙂

 

Jel bi stvarno uhapsili nekoga da izadje go na ulicu? Ne znam zakon, a ne bih da isprobavam 🙂

 

Poenta je da, ako nosenje maski bude zakonom propisano, u toj situaciji jednokratna maska ne bi trebalo da kosta deset puta skuplje nego pre epidemije. OK, mi smo ludo drustvo pa sve moze da prodje, ali bi to bas bio vrhunac izivljavanja nad ljudima.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Honey Badger said:

 

Moglo je ali nije bilo pameti za to.

 

Zato sad ljudi umiru kao muhe, ne zna se broj ovih koji su umrli van bolnica, kod svojih kuca i u starackim domovima. Zvanicna cifra prema Worldometru je 21,678, pretpostavke su da je stvarni broj preko 40,000 mrtvih. Zdravstveni radnici koji rade sa zarazenima jos uvijek nemaju adekvatnu protekciju.

 

4HTxe97.jpg

 

Kod nas od korone umiru i doktori i medicinsko osoblje. 

 

Neko mora odgovarati za ovo kad se pandemija smiri. 

Britanac izgleda kao da je iz serije Dad's Army ...

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, stray_cat said:

Evo nek me forumaši iz dijaspore demantuju, ali ja ne mogu da zamislim kako može da funkcioniše najveći deo bilo čega sa predviđenih dva metra fizičke distance, na iole duži rok, bez velikog pada standarda. Recimo, međugradski prevoz: ako u bus staje normalno 50 osoba, s novim merama moći će oko 10 itd

Takođe rukavice i dezinfekcija: jednokratna upotreba * broj ljudi u svakodnevnom životu * nekoliko zamena u toku dana (za sve što ne spada u "rad od kuće") * koliko dana + pravilno skidanje + dezinfekcija nakon svakog kontakta različitih osoba sa različitim stvarima + ...

Jedino za maske mi je OK, ali to mora pod obavezno da se uvede s nekim minimalnim standardom koji moraju ispunjavati.

Škole: ide leto, biće pauza, ali ako u septembru i dalje postoji koronapast u nekom obliku, da li će da bude obavezan odlazak u školu za učenike i studente? Sa merama fizičke distance, dezinfekcijom, maskama, rukavicama itd, ja stvarno ne mogu da zamislim na šta će to da liči.

 

Veruj mi, itekako je moguće ( osim skola/vrtića koji su zatvoreni ).. OK, uvek  se nadje po koja budala da krši propise, ali broj je zanemarljiv.

 

1 hour ago, Referent said:

Možda promašena tema, ali kontam da ću lakše ovde dobiti odgovor. Ako neka ustanova, firma propiše da je nošenje maske obavezno prilikom ulaska u istu, da li je dužna da obezbedi maske i svojim zaposlenima i posetiocima? I da li se sad maska posmatra kao lično zaštitno sredstvo, kao što je to na primer šlem za zidara?

 

Firma je dužna da svojim radnicima obezbedi maske za nesmetano obavljanje radnih dužnosti, dok posetioci moraju sami da ih obezbede ... 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, John Dies at the End said:

 

Veruj mi, itekako je moguće ( osim skola/vrtića koji su zatvoreni ).. OK, uvek  se nadje po koja budala da krši propise, ali broj je zanemarljiv.

 

 

Srbija je divna zemlja po vašoj priči, mnogo bih voleo da živim tamo 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Cavani said:

Ne znam sto se ti sekiras oko toga, kao sto kazes. Zvanican stav vlade i vecine javnog mnjenja je da je Kosovo nasa teritorija, trenutno okupirana/oteta, jasno je da nam je to omca oko vrata u spoljnoj politici i mnogim drugim oblastima, ali tako je odavno.

 

pa sekirao bih se da zivim u Srbiji, kao sto rekoh, mada nije nimalo ugodno imati susjeda na 14km zracne linije (mjereno od moga stana, nota bene) koji se tako mahnito ponasa u ovoj svjetskoj krizi. i Ukrajinci smatraju da je istocni dio Ukrajine njihova teritorija pa ne ubrajaju podatke o epidemiji s tog (trenutno okupiranog / otetog) dijela u svoje podatke. zasto? pod jedan, zato sto to nalaze zdrav razum, i pod dva, zato sto vode evidenciju po uzusima epidemioloske struke. ukratko, pod tri, zato sto ukrajinska vlada, a za razliku od srbijanske, u ovim teskim vremenima vodi brigu o vlastitim gradjanima, a ne o vanjskoj politici.

 

 

12 hours ago, Akiro said:

 

U ovome je suština. Ne odgovaram tebi već pišem nešto uopšteno svima, koji smatraju da pučina nije stoka. Po pitanje održavanja fizičke distance ipak većim delom jesto stoka. Šta je u pitanju, da li neke frustracije, da li obično qrčenje, dali prosta bezobzirnost, da li odsustvo percepcije sveta oko sebe (potpuno nerazmišljanje), ili jednostavno razmišljanje - ja sam mlad, meni to ne može ništa, a druge, ko ih hebe - ne znam, ali na šetalištima u Beogradu je jedini način da ostvariš distancu da konstantno obraćaš pažnju koliko daleko je neko ispred, a koliko iza tebe i da bežiš u travnjak ili drveće, bilo gde van staze, da bi ostvario distancu jer svi smatraju da je staza ekskluzivno njihova i da je potpuno normalno da ti prođu tik ispred nosa i očešaju se o tebe. Koliko god da je staza široka, već dvoje jedno pored drugog baš u sredini, a tek troje ili više, je za sve druge čini neprohodljivom bez kontakta. Da bi malo udahnuo negde vazduh u prirodi, moraš da hodaš cik-cak slalom, više van staza nego po stazi.

 

Distanca od dva metra se drži pred nekoliko supermarketa, ali i tu samo prvih nekoliko, ostali se onda već nalepe na one ispred sebe. Što je duži red, to više kontakta. Za razliku od prirode, gde se maske gotovo uopte ne nose, malo je bolja situacija kod supermarketa ali i tu je jedno 30% bez maske ili je drži kao portiklu ispod brade. Uđem u Maxi, nagnem se da uzmem nešto iz srednjeg red, nagne se lik preko mene, praktično se naslonio na mene, da u istom trenutku uzme nešto iz gornjeg reda. naravno bez maske. Uđemo u Jysk da kupimo kamperske stolice i stojimo na kasi na baš najužem grlu gde je razmak između rafa i kase otprilike 1,2 metra, ulazi neka žena na glavni ulaz i, umesto da ide levo oko kase u taj red, u koji je htela, što bi ujedno bio i kraći put, ide ravno na nas dvoje i hoće da se baš progura kroz nas. Naravno, bez maske. Da je supruga nije odgurnula, ova bi nam direktno disala u lice. Umalo tuča da nastane. Svaki dan, kada ulazim i izlazim iz kola, u ulici koja je mirna i gotovo nema saobraćaja, što će reći, može da se izbegne nepotrebna blizina bez rizika da te neka kola pokupe, prolaznici i biciklisti, koji mogu da me vide i da malo skrenu, idu ravno na mene, makar pod rizikom da udare u mene i u otvorena vrata kola. Retko kome pada napamet da malo skrene i srećan si ako je razmak metar a ne pola metra ili manje.

 

Ima još mnogo takvih detalja, zbog čega sada maltene baš sve naručujemo pa kad stigne i šta stigne, to je to. Iako većina ispoštuje policijski čas, što je manje bitno, Srbijuksi jednostavno nisu sposobni i ne žele da drže fizičku distancu, što je, u stvari, mnogo bitnije. Pri tome svi stalno pričaju međusobno ili na mobilni, o teškom izdisaju džogera i biciklista tek da ne pričam, i kada ne nose maske, nije ti baš svejedno da li će ti se previše približiti.

 

Kapljično prenošenje ne zahteva da ti neko iz blizine ispljune šlajmaru od pola kilograma ravno u lice ili da kašlje kao magarac, dovoljno je da glasno govori, smeje se ili, u slučaju sportista, teško diše i izdiše i eto belaja. Za džogere i bicikliste važi i mnogo veći razmak od dva metra, može sve lepo da se nađe i pročita.

 

E, zato ponavljam da je pučina stoka grdna. Bez držanja makar minimalne propisane distance, da ne pomenem da se u civilizovanijim društvima i bez virusa iz puke pristojnosti drži neka distanca, ode mast u propast. Našim ljudima, i to većini, kakvi god bili inače, to je jednostavno strano. Pitanje promašenog sistema vrednosti i mentaliteta krda/plemena, pitanje neke lične frustracije ili kompleksa, pitanje sujete, bahatosti, nerazmišljanja,... Ne bih da ulazim u moguće patologije. Lako je razbiti klince/odrasle ljubitelje grupnog oblokavanja pivom na Košutnjaku, to bi policija lako rešila, da postoji ikakva ozbiljna želja. Nema tih grupa baš toliko. Mesto toga besmisleno kazne nekog starca sa 150k i traktoristu na njegovoj njivi sa 50k. Ali sa masom, koja jednostavno ne može ili ne želi da drži razmak ni nuklearkom ne možeš da izađeš na kraj. Sad ih niko tako brzo ne može prevaspitati. A i nije da postoji neka želja za time.

 

Glede pitanja "komunikacije". Dovoljno su opasnosti komunicirane a ionako svi vise satima pred televizorima. Ko hoće da shvati, shvatio je. To je mali procenat, uglavnom 50+ i po facama i držanju pristojniji svet. Za ozbiljan brainwashing mase nasred krize nema vremena, a nesposobna ekipa na vlasti nema ni volje ni sposobnosti. Jesmo stoka i zadnji, koji je dobro znao kao sa istom da izađe na kraj, je bio Miloš Obrenović. Naravno, ne daj bože, da AvAv ode korak dalje i primeni te metode.

 

ma koliko uzivao u tvojim detaljnim opisima (strategijskih i taktickih) manevara koje primjenjujes :classic_biggrin: (fakat za minijature), moram ti reci da je isto, ili hajde (obzirom da zivim u manjem gradu nego ti), jako slicno i kod mene. osim dakako ovog posljednjeg pasusa gdje opisujes ponasanje aktualne vlasti (tu je razlika drasticna). i ja sam imao pregrst traumaticnih situacija; i na ulici, i na setalistima (koje potpuno izbjegavam), i u supermarketima, i u zgradi u kojoj zivim. zato npr. dzogiram poslije ponoci, kad vani nema zive duse, ionako mi je ritam spavanja otisao u klinac otkad su ukinuli jutarnje treninge plivanja. bilo je to sve donekle ok samo prvih nekoliko dana karantene, medjutim kad su ljudi vidjeli da nas nije zdrmalo kao sjever Italije, odmah je krenulo opustanje. obicna raja jeste stoka, i tamo kod tebe, i tu kod mene. ali tako je i u Italiji, i u Francuskoj, itd. razlika izmedju Istoka i Zapada nikada i nije bila u kvaliteti obicne raje, vec u kvaliteti elita.

 

 

12 hours ago, nemanjaol said:

 

Naravno da nećeš nositi masku ako ides u prirodu i negde gde nema nikoga, pod "javnost" sam mislio na javni prostor. Hipoteticki npr bi verovatno bilo ok ici bez maske ako si izasao da se prosetas malo po svom kraju, ukoliko zivis van centra grada. Ili si izasao samo da prosetas psa ili nesto slicno. 

 

Medjutim hajde da pogledamo zasto ljudi inace izlaze napolje

 

Mozda idu do prodavnice, znaci treba da imaju masku,

 

Ako idu na posao, i do tamo moraju da idu javnim prevozom - treba im maska

 

Ako su posli u trzni centar na soping idu u zatvoreni prostor i prodavnice - treba im maska,

 

Idu da sednu na kafu/pice - treba im maska

 

Idu samo da se prosetaju kroz glavnu pešačku zonu, verujem da znas kako to izgleda leti u Beogradu i kolika je guzva - treba im maska. 

 

I ponovo, maskom ne stitis sebe, nego stitis druge. Sada vec znamo sa sigurnoscu da postoji solidan broj asimptomatskih slucajeva koji mogu da zaraze druge, takodje znamo sa sigurnoscu i da su zarazeni zarazni dva dana pre nego sto razviju simptome. Sto znaci da ja npr mogu da budem zarazen, a da to i ne znam. 

 

Super je socijalna distanca i treba i to praktikovati, ali videcemo koliko ce to biti izvodljivo u velikom gradu poput Beograda kada se sve mere ukinu. Da pojasnim samo, obavezno nosenje maski je nesto sto ide uz prekid svih restriktivnih mera koje postoje i nas zivot uz virus koni je prisutan i cirkulise slobodno do vakcine. 

 

Sto se tice maske kao izvora zaraze, jbm li ga to moze biti opasnost, ali ukoliko ne cackas masku ne mozes da je zarazis. Svakako se ovde ne bi ni ocekivalo da svi nose epidemioloske maske, vec visekratne pamucne, a i verujem da bi se ljudi brzo navikli da ih ne cackaju. 

 

Jos bolja opcija je da skapiramo da je ovo mnogo manje opasno nego sto je delovalo, ili da je virus oslabio, ili neki breaktrough u terapiji. Onda mozemo da se vratimo na business as usual. 

 

shvacam ja vas kad govorite o beogradskim guzvama, one svakako nisu ugodne, medjutim ne mozes hodati ulicom normalnom brzinom ako ti maska prianja na lice kako spada. kao sto ni alpinisti ne mogu napredovati uobicajenim brzinama na visinama iznad 7000mnv, jer na tim visinama nema dovoljno kisika. ako pak maska ne prianja kako spada, ona gubi svoju svrhu. a gubi ju i ako ju skines, spremis u dzep, pa stavis ponovno na lice. na koncu, maska postaje porozna (ergo neucinkovita) onoga trenutka kad se navlazi, a navlazi se ako ju nosis predugo, jer je zrak koji izlazi iz nasih pluca vlazan. zato ja stavljam masku samo onda kad ulazim u zatvorene prostore gdje ima ljudi, ili pak prije nego udjem u haustor kod mog oca kad mu dostavljam potrepstine. s tim da prethodno dezinficiram ruke. bas kao sto i kirurg stavlja masku neposredno prije operacije, a ne kod kuce kad krece na posao. ja sam se jos prije 10ak godina naucio ponasati kao da sam upravo ja asimptomatski prenositelj zaraze, jer sam skrbio o tesko bolesnoj majci koju je i obicna prehlada (a kamoli gripa) mogla ubiti. tako da meni ove bazicne pandemijske mjere nisu nepoznata stvar. medjutim ono sto sam naucio je da pretjerana briga moze biti podjednako opasna kao i potpuni izostanak brige. primjera radi, ako ces trljati ruke sapunom po cijeli dan, zavrsit ces na dermatologiji. ako ces nositi rukavice cijeli dan, opet ista stvar, jer ti ode koza k jarcu, a to su onda sirom otvorena vrata svakakvim (gadnim) bolestinama. ako ces nositi masku po cijele dane, i to kako spada, dakle da nema lufta sa strane, vjerojatno ces isto zavrsiti u bolnici, na plucnom ili neurologiji (zbog nedostatka kisika). na koncu, moze se lako dogoditi i da zavrsis na psihijatriji. treba dakle pronaci pravu mjeru, ili mozda jos bolje, poslusati sto govore infektolozi i epidemiolozi. njihova preporuka NIJE da nosimo maske na otvorenim prostorima.

 

 

Quote

ali ukoliko ne cackas masku ne mozes da je zarazis.

 

ali cackas ju. svjesno ili nesvjesno. mi jednostavno ne mozemo nositi masku duze od pola sata hodajuci (ulicom), saginjuci se (ulazak u auto ili penjanje na bicikl), okrecuci se (prelazak pjesackog), mrdajuci glavom gore-dole (da, da, komsija, u pravu ste, a este vidjeli oblake?) itd. a da nam se maska ne pomjeri. obicno prema ocima, pa onda nista ne vidimo ako ju ne povucemo dole. teoretski, mogli bi dezinficirati ruke svaki put prije nego namjestimo masku, ali to u praksi nije moguce. npr. pomjeri ti se maska dok vozis 50km/h u gradskoj guzvi, ergo ne vidis vise kamo vozis, i ja cu mozda prvo posegnuti za bocicom da dezinficiram ruke, osusim ih, i namjestim masku? hocu, ali malo morgen. cak i ako se momentalno ne spucam u vozilo ispred mene (koje je u tom trenutku zakocilo), tu nasa podsvijest radi brzinom svjetlosti, jer ima izbor 1) bandera (sigurna smrt), i 2) koronavirus (mozda i prezivim).

 

theoria sine praxis sicut rota sine axis.

Edited by Vjekoslav
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, stray_cat said:

Evo nek me forumaši iz dijaspore demantuju, ali ja ne mogu da zamislim kako može da funkcioniše najveći deo bilo čega sa predviđenih dva metra fizičke distance, na iole duži rok, bez velikog pada standarda. Recimo, međugradski prevoz: ako u bus staje normalno 50 osoba, s novim merama moći će oko 10 itd

Takođe rukavice i dezinfekcija: jednokratna upotreba * broj ljudi u svakodnevnom životu * nekoliko zamena u toku dana (za sve što ne spada u "rad od kuće") * koliko dana + pravilno skidanje + dezinfekcija nakon svakog kontakta različitih osoba sa različitim stvarima + ...

Jedino za maske mi je OK, ali to mora pod obavezno da se uvede s nekim minimalnim standardom koji moraju ispunjavati.

Škole: ide leto, biće pauza, ali ako u septembru i dalje postoji koronapast u nekom obliku, da li će da bude obavezan odlazak u školu za učenike i studente? Sa merama fizičke distance, dezinfekcijom, maskama, rukavicama itd, ja stvarno ne mogu da zamislim na šta će to da liči.

 

Koliko sam shvatila u Francuskoj se predvidja da za gradski prevoz nosenje maski bude obavezno u prevozu ali samim tim ne mora distanca.

 

Za maske - sada nam kazu da "maske za jednokratnu upotrebu" tj papirnate maske ustvari ne treba bacati (jer ih nece biti dovoljno) nego da one mogu da se koriste ponovo - ili se ostave na cistom vazduh da odstoje dva-tri dana i onda se normalno ponovo koriste ili ako je "hitno" onda u rernu (nikako mikrotalasnu nego obicnu) pola sata na 70°C

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Upravo sam bio dva sata u redu pred Intezom.

 

Ukratko, najebali smo. Ali baš smo najebali, do balčaka. Od pristuznih 30tak ljudi u redu, svaki peti ima masku na licu. Ovi ostali, polovina ima maske, ali ih ne nosi, ostali opušteno bez ikakve zaštitne opreme. Većina nabijeni na bukvalno 30cm jedni od drugih. Ja sam pobegao na stepenice sa strane tako da sam se malo udaljio, ali jbg, koliko to pomaže s obzirom na krdo koje se tu ne pridržava ničega. Tu gde sam stajo na metar parkira se lik, izlazi iz kola, bez maske, ičega, kija u prolazu iz sv snage, bez da se okrene, stane, zaštiti rukom, bilo šta.. Potpuna jebena katastrofa. Ali potpuna. 

  • Like 4
  • Thanks 2
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav

 

Shvatam šta želiš da kažeš i argumenti su ti validni. Generalno još uvek ne znamo dovoljno o virusu i zato ni stručnjaci ne mogu da se usaglase o najboljim merama. Ja se slažem sa tobom da maske ne moraju da se nose ako se samo šetaš napolju na otvorenom i izbegavaš ogromne gužve (kao što bi bile turističke zone u velikim gradovima). Ali fakat je da jako retko izlazimo iz kuće, a da ne dođemo u neku od onih situacija koje sam naveo, gde se već slažemo da bi maske trebalo da se nose.

 

https://www.aljazeera.com/news/2020/04/countries-wearing-face-masks-compulsory-200423094510867.html

 

Evo ovde od pre nedelju dana spiska država koje su uvele obavezno nošenje maski za kupovinu i u javnom prevozu, a neke uključuju i crowded public places.

 

I samo da se osvrnem na to da moraš imati masku koja savršeno prijanja da bi ona bila efektivna. Svakako da bi najbolji rezultati bili u tom slučaju, ali ovde se preporučuje nošenje običnih pamučnih maski sa ciljem da se spreči kapljično prenošenje virusa. Čak i ako ti maska ne stoji savršeno na licu (što bi ti omogićilo malo lakše disanje) ponovo si smanjio šanse da zaraziš druge osobe nego da si bio u potpunosti bez maske.

 

Ja meru obaveznog nošenja maski pre svega vidim kao nešto čime umanjujemo rizik i što bi omogućilo što brži povratak u "normalu" dok još uvek nemamo 100% sigurne podatke o tome kako se sve virus širi, koje su najrizičnije situacije, šta može da se radi, a šta ne itd.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Laki21 said:

Upravo sam bio dva sata u redu pred Intezom.

 

Ukratko, najebali smo. Ali baš smo najebali, do balčaka. Od pristuznih 30tak ljudi u redu, svaki peti ima masku na licu. Ovi ostali, polovina ima maske, ali ih ne nosi, ostali opušteno bez ikakve zaštitne opreme. Većina nabijeni na bukvalno 30cm jedni od drugih. Ja sam pobegao na stepenice sa strane tako da sam se malo udaljio, ali jbg, koliko to pomaže s obzirom na krdo koje se tu ne pridržava ničega. Tu gde sam stajo na metar parkira se lik, izlazi iz kola, bez maske, ičega, kija u prolazu iz sv snage, bez da se okrene, stane, zaštiti rukom, bilo šta.. Potpuna jebena katastrofa. Ali potpuna. 

Sve je kako kazes i kod mene u mestu ispred Intese je stalno nenormalna guzva. A sad pitanje, posto si bio u redu sta narod tolko ceka, jer ja kad se banka zatvori odem na bankomat i podignrm pare, nikog nema. Stvarno mi nije jasno sta narod toliko ceka ispred Intese

Link to comment
Share on other sites

Meni samo nije jasno ovo oko trajanja policijskog časa za 1. maj i vikend. Pre neki dan vlada usvoji odluku o policijskom času od četvrtka od18h do ponedeljka do 05h, a onda kada vide da je narodu dojadilo u fazonu su "malo smo se šalili", pa će sada vlasnik života u Srbiji, u SREDU uveče, saopštiti odluku. Svakim danom pokazuju kakva smo banana od države..

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Australia i New Zealand (ANZ) su na putu da proglase eliminaciju corona virusa.


Dok su se ostali ustezali, robusne demokratije (kao ANZ)  su uvele vrlo striktan režim. Zatvoriti plaže u Australiji je kao obustaviti život. Opet, oni su to uradili.
I ne samo to, mnoge stvari (ne sve) koje je i Vučić uradio i naredio u Srbiji.

 

New Port Beach, California, Bondi Beach Australia, uporedna slika n aisti dan:

 

2020newportbondi01.jpg

 

Nikakvo čudo da je broj zaraženih i umrlih daleko manji od onoga što su druge razvijene zemlje videle i vide i danas. Australia je nabavila testove za corona virus (10 miliona testova, na 25 miliona stanovnika) iz Kine. Moći će da se testira svako ko hoće, biće i pokretne test units kao autobusi i kombiji.

 

Kolega iz Melbourne, Australija, reče mi da su bogataši u naselju Torak (ekvivalent Beverly Hills u LA) napravili party za 20 osoba. Neko pozvao policiju, postrojila ih na 2m razmaka i svima ispisala kazne od 1,620 dolara.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

pa sekirao bih se da zivim u Srbiji, kao sto rekoh, mada nije nimalo ugodno imati susjeda na 14km zracne linije (mjereno od moga stana, nota bene) koji se tako mahnito ponasa u ovoj svjetskoj krizi. i Ukrajinci smatraju da je istocni dio Ukrajine njihova teritorija pa ne ubrajaju podatke o epidemiji s tog (trenutno okupiranog / otetog) dijela u svoje podatke. 

 

Slavonija, samo 14 km od nas...Cuti, nemoj da dajes ideje Vrhovnom 🙂

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, NMX said:

 

Korona neće nikako uticati na smrtnost u Srbiji, to se znalo od početka, posebno sa ovim merama. Gde su svi zatvoreni u kući.

 

Ipak, ostaju dva pitanja

 

1. Kako bi bilo da 65plus sugrađanima nije zabranjen izlazak

2. Koliko je ljudi umrlo ZBOG korone (ne OD korone)

 

Dakle, ovi prvi, da se ne lažemo, smrtnost bi otišla u nebesa Italija style da smo ih pustili sve napolje. To se sada već može uzeti kao činjenica, imajući u vidu iskustva drugih država i smrtnosti po starosnim grupama (čak i kod nas).

 

Uopste se ne slazem sa tobom po ovom pitanju - to sto ti pises vazi za 85+ !

ljudi 65+ su vrlo cesto u odlicnoj formi i fizicki i mentalno i ne treba ih tretirati kao da su mentalni debili. Mislis da jedna Angla Merkel naprimer (68 godina) nije sposobna da brine o sebi nego treba Vucic da je stiti? Mozda za Trampa jos i moze da se kaze ali on je takav kakav je u bilo kojim godinama, ne zato sto ima 74. Jako mnogo svetskih lidera pa i kandidata su 65+, znaci to nisu ni mala deca ni tinejdzeri, to su ozbiljni ljudi , svesni, i uglavnom i upaseni koji bi se brinuli o sebi i osecali se mnogo bolje da ih Vucic ostavi na miru.

Ovi na zapadu stariji koji umiru su uglavnom staracki domovi. U ostalim zemljama u regionu - napr Hrv koliko vidim nisu 65+ zatvoreni a ni ne umiru bas u velikim masama

 

Otac mi je sada u Beogradu, 65+ ali ama nista mu ne fali ali hoce da poludi ( a i ja sa njim) zbog ovih mera i potpuno ga razumem

Pravda za 65+ !!!!

BTW i on i njegovi pajtosi koje znam su oduvek mrzeli "ovu" vlast da kazem, po meni ta generacija je rusila Slobu otprilike, nije mi bas jasan narativ da oni odrzavaju av na vlasti? Ustvari priznajem da ne znam nikog ko mi je ikada rekao da je glasao za av od bilo koje generacije 🤫

 

Edited by ciao
  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

Gledam jutros iz kola, red ispred Lidla (Vojislava Ilića) 300 metara, skoro do Ustaničke. Stvarno mi nisu jasni ti ljudi. Okolo malih radnji koliko hoćeš, nema gužve uopšte. A oni čekaju po sat i više samo da uđu u Lidl. Lep broj njih ne nosi maske uopšte, rastojanje negde ok, negde dišu za vrat. Jeste Lidl malo povoljniji, ali kolika je ušteda i koliko se isplati, kad se uzme u obzir izgubljeno vreme i naravno rizik od zaraze?

Ovo za banke o čemu je @Laki21 pisao, da ni ne komentarišem. 

Najebaćemo žestoko, to se doduše već i dešava, jer nam je broj zaraženih po danu prilično veliki i pored ovakvih mera. A sad posle praznika se sve otvara, totalno ludilo po meni, znajući kakav smo narod. Šta smo onda radili ovih mesec i po dana? Trebalo je onda odmah kao Švedska pa ko živ ko mrtav...

Ja sam od 20. marta radio od kuće, ali sam dobio poziv da od 4. maja ponovo dolazim na posao, ali uz obaveznu zaštitu... 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...