Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

24 minutes ago, ZiS said:

:ranting:

Komentar RKI je bio da ima precih delova populacije koji treba da se svaki cas testiraju umesto fudbalera, npr. negovatelji u starackim domovima, a da ne pricam o medicinarima i drugim iz bazicnih zanimanja. Pa proizvodnja kako zivotnih naminica, tako i ostalih stvari. Pa da se vidi kako da se deca vracaju u skole i vrtice. Plus da se skenira generalna zarazenost stanovnistva, pa da se onda parcijalno otvaraju delovi pokrajina, opstina itd. Pa onda kad se krene s pracenjem kontakata inficiranih... Tj. fudbaleri su poslednja rupa na svirali (bar bi tako trebalo da bude).

Ali videcemo da li ce novac da prevagne i sta ce vlada da odluci. :classic_dry:

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, wwww said:

:ranting:

Komentar RKI je bio da ima precih delova populacije koji treba da se svaki cas testiraju umesto fudbalera, npr. negovatelji u starackim domovima, a da ne pricam o medicinarima i drugim iz bazicnih zanimanja. Pa proizvodnja kako zivotnih naminica, tako i ostalih stvari. Pa da se vidi kako da se deca vracaju u skole i vrtice. Plus da se skenira generalna zarazenost stanovnistva, pa da se onda parcijalno otvaraju delovi pokrajina, opstina itd. Pa onda kad se krene s pracenjem kontakata inficiranih... Tj. fudbaleri su poslednja rupa na svirali (bar bi tako trebalo da bude).

Ali videcemo da li ce novac da prevagne i sta ce vlada da odluci. :classic_dry:

Sve ja to razumem...ali ima i nas koji radimo u toj bransi...treba i mi da zivimo ili smo i mi zadnja rupa na svirali i mozemo bez prihoda ili sa bednim minimalcima jedno 6 meseci...ne pricam o profesionalnim fudbalerima...

Edited by ZiS
Link to comment
Share on other sites

Nestorović ne da nije ograničen na Pink nego je gost na svim režimskim televizijama. Kon je morao da osudi Vučićevu kampanju u NP i NI jer u suprotnom njihov apel na stanovništvo nema nikakvu težinu. Isto tako juče je morao da osudi nadrilekarstvo ove budale na Pinku ali on opet to nije uradio. Dakle čovek, kao što je priznao pre neki dan, govori ono što je korisno za vlast a ne za narod. Mislim da smo mi morali znati da u bolnicama nema opreme a ne da idemo tamo i 1/1 se zarazimo.

 

Kad smo već kod Srđe Jankovića on je danas komotno mogao da pomogne vlasti i da kaže da će inekcija biti na jesen, da mi možemo da je proizvodimo, i da nema šta da brinemo ali je čovek profesionalno odgovorio da od toga nema ništa i time jasno dao svoj profesionalni sud o tome. A ne oće kaki neće kaki kao Kon. Ostale neću ni da komentarišem jer su oni svi članovi stranaka na vlasti.

Edited by Klotzen
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, ZiS said:

Sve ja to razumem...ali ima i nas koji radimo u toj bransi...treba i mi da zivimo ili smo i mi zadnja rupa na svirali i mozemo bez prihoda ili sa bednim minimalcima jedno 6 meseci...ne pricam o profesionalnim fudbalerima...

 

:lol_2:

 

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, wwww said:

:ranting:

Komentar RKI je bio da ima precih delova populacije koji treba da se svaki cas testiraju umesto fudbalera, npr. negovatelji u starackim domovima, a da ne pricam o medicinarima i drugim iz bazicnih zanimanja. Pa proizvodnja kako zivotnih naminica, tako i ostalih stvari. Pa da se vidi kako da se deca vracaju u skole i vrtice. Plus da se skenira generalna zarazenost stanovnistva, pa da se onda parcijalno otvaraju delovi pokrajina, opstina itd. Pa onda kad se krene s pracenjem kontakata inficiranih... Tj. fudbaleri su poslednja rupa na svirali (bar bi tako trebalo da bude).

Ali videcemo da li ce novac da prevagne i sta ce vlada da odluci. :classic_dry:

 

Ja fudbal ne pratim poslednjih desetak godina, ali ne moze se ziveti ovako bez icega, to nije zivot vec prosto logor. Da su se trke vozile i kosarka igrala kao pre korone, tokom prethodnih mesec dana jedva da bih i primetiio ovaj kazamat, a ovako, zatvoreni smo protiv svoje volje vec nekih 5-6 nedelja i ako je sport ikad bio potrebniji zarad mentalnog zdravlja ljudi onda je to sad, kad svi moramo biti u kucama ispred televizora, pa da se onda ima sta i videti na tom televizoru.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, ciao said:

@ SamoFlacko   jel se prica nesto hoce moci da se dodje letos u CG (sto mi je u principu plan 😀) da se letuje a da se ne ide prvo u karantin ili samoizolaciju nego da moze da se ide na plazu?

 

 

Prvo moras obavezan karantin 14 dana, 80% cene, posle 10 dana ful cena, Prcanj, 4-5km blizu plaze,  polupansion nema u ponudi. Kad dodjes u Srbiju da se javis na obavezno ozoniziranje. 

 

 

 

 

15 minutes ago, Klotzen said:

Nestorović ne da nije ograničen na Pink nego je gost na svim režimskim televizijama. Kon je morao da osudi Vučićevu kampanju u NP i NI jer u suprotnom njihov apel na stanovništvo nema nikakvu težinu. Isto tako juče je morao da osudi nadrilekarstvo ove budale na Pinku ali on opet to nije uradio. 

 

Nestorovica su sklonili sa KZS ali svaki dan apsolutno daje izjavu ili za rezimske novine ili televizije, u Utisak nije smeo da ode. 

Sada je svima valjda jasno da on njihovih "ujedinimo se teska su vremena, dajemo zivote dan i noc za vase zdravlje" nema nista i da je to sve jedna sarena laza. Oni nisu doktori na terenu nego politicari sa zvanjem doktora medicine. Uvlakaci u dupe vrhovnom vodji. 

 

Da li bi i jedan doktor medicine koji drzi do sebe dozvolio da se na sastanku neko obraca sa recnikom gde se koriste recenice "koji idiot" i slicne uvrede i to od lika koji je apsolutno nebitan po ustavu i slovu zakona a da ne pricamo o strucnosti?  

Znaju i oni da ce ovo proci i nije bas da ovaj virus kosi i mrtve ostavlja po ulici (mada svakako ne umanjujem opasnost od istog) i da vrlo brzo dolazi vreme kada ce se ovo lepo naplatiti, kako na bankovnom racunu, tako i u karijeri, a ponajvise jer ce sutra moci da onanisu sami na sebe umisljajuci kako su spasavali zivote na ratnom zaristu Sirije, i pricace unucima preuvelicavajuci sve, sakrivajuci se iza viseg cilja za precutane uvrede i neodgovorena pitanja, sakrivajuci cinjenicu koje ce ipak biti svesni, da su nista drugo do  marionete ove vlasti kojoj su prodali dupe. 

Nesto kao Holivudski filmovi kad Harison Ford kao predsednik spasava svet goloruk od terorista. Zna i Ford da je to sranje i glupost al dobre pare od snimanja.

Edited by Tamburinjo
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, ZiS said:

Sve ja to razumem...ali ima i nas koji radimo u toj bransi...treba i mi da zivimo ili smo i mi zadnja rupa na svirali i mozemo bez prihoda ili sa bednim minimalcima jedno 6 meseci...ne pricam o profesionalnim fudbalerima...

Ma razumem ja sve to, vrlo je mali broj onih koji si mogu priustiti da su sledecih nekoliko meseci bez primanja.

Fora je u tome da smo tek malo smirili epidemiju, jos uvek nema drugih opcija za njenu kontrolu osim socijalnog distanciranja, a ono sto danas zabrljamo vidi se tek nakon 2 sedmice, kad vrag moze da odnese salu.

Postoje delovi drustva koji su bukvalno zivotno ugrozeni (stariji, narocito u strackim domovima). Danas isla reportaza o nekom petogodisnjem decaku koga je ubio partner njegove majke (valjda mu dete islo na zivce, sta li). Pozivi zrtvama nasilja su dramaticno povecani (zene i deca nasilnika su sad sve vreme s njim u kuci, nema dela dana kada imaju mali predah). Mislim da bi u takvim slucajevima trebalo da se vidi da se deca izvuku i posalju u skole/vrtice, a zene na neki posao (ili u krajnjoj liniji u sigurne kuce, ako bas eskalira). Takodje, prekidaju se po malo lanci snabdevanja prehrambenih proizvoda. A bez toga se ne moze. Mora se videti da se taj sektor nekako vrati u igru. I jos po nesto.

Turizam, hotelijerstvo, gastronomija, zabava, sport... sve je to sada vrlo rizicno i ne spada u bazicne poslove neophodne za prezivljavanje. A mora se napraviti neka selekcija, ne moze se sve otvoriti bez kontrole.

Ja sve cekam da vidim sta bi s onom aplikacijom za pracenje inficiranih. Izgleda da ima nekih problema, ne znam da li tehnicke ili pravne prirode. Kad bi se to odradilo kako treba moglo bi oprezno da se krene u otvaranje, uz primenu mera distanciranja (a ne da se sad svi ponasaju kao ranije i pojure u trzne centre i shoping zone, da prave zurke/sedeljke kod kuce).

 

Link to comment
Share on other sites

Pa niko ne govori da treba svi da istrcimo na terene i pravimo se da nista nije bilo...Postoje mehanizmi kako bi to moglo da se uradi uz potrebne mere bezbednosti..Mi cemo ovim karantinima, pricam sad o Srbiji, ozbiljno narusiti zdravlje citavoj naciji, u sportu sam 20+ godina i nikad se u zivotu nisam gore osecao, sto psihicki, sto fizicki...tacno mi dodje da izadjem, olizem gelendere i pregrmim ovo...Sport je oblast koja zaposljava jako puno ljudi i nismo svi u onih 1% koji zaradjuju milione...ako ce da otvaraju kafice i kladionice, frizerske i ostale salone, da pustaju ljude da rade po kancelarijama, ne vidim razlog da mi budemo zadnja rupa na svirali, pre svega jer radimo napolju i vecinu stvari vezanih za pravila ponasanja u ovoj situaciji mozemo da ispostujemo...

Link to comment
Share on other sites

Sa ovim nasim doktorima korak napred, nazad dva. Kisicka taman dobi plus od mene sto je otkacila onu jadu od novinara na b92, evo sad izjavila da bi umrlo 100k ljudi da nije vlast uvela mere. I kako posle da ima ikakav kredibilitet.

Na trenutak pokaze obraz da bi joj odmah sutradan nogice virile iz Vuckove bulje.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, wwww said:

 

Turizam, hotelijerstvo, gastronomija, zabava, sport... sve je to sada vrlo rizicno i ne spada u bazicne poslove neophodne za prezivljavanje. A mora se napraviti neka selekcija, ne moze se sve otvoriti bez kontrole.

 

 

naravno, sa nekog gledišta krajnje uopštenog, ali bazično je i neophodno za preživljavanje baš tim ljudima, koji rade u tom sektoru. Ne mogu da zamislim kako bi taj sektor mogao da izgleda uopšte.
Brate konobar mi donosi pivo, dok sedim sam odvojen pleksiglasom u ABHO odelu i prska me nekom vodicom na 15 minuta.

Ma batali kupiću pivo u samiški.

Link to comment
Share on other sites

Zanimljivo istraživanje;

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18042961/

 

Po metaanalizi za SARS, obične hirurške maske manjuju verovatnoću zaražavanja 3x, a N95 maske (evropski ekvivalent je FFP2) 11x.

 

Pranje ruku više od 10 puta dnevno smanjuje verovatnoću nešto više od 2x, kao i nošenje rukavica, a nošenje zaštitnih mantila 4x.

 

Kombinacija sve 4 zaštitne mere (hirurške maske, pranje ruku, nošenje rukavica i nošenje mantila) smanjuje verovatnoću 11x.

 

 
Quote

Meta-analysis of six case-control studies suggests that physical measures are highly effective in preventing the spread of SARS: handwashing more than 10 times daily (odds ratio 0.45, 95% confidence interval 0.36 to 0.57; number needed to treat=4, 95% confidence interval 3.65 to 5.52); wearing masks (0.32, 0.25 to 0.40; NNT=6, 4.54 to 8.03); wearing N95 masks (0.09, 0.03 to 0.30; NNT=3, 2.37 to 4.06); wearing gloves (0.43, 0.29 to 0.65; NNT=5, 4.15 to 15.41); wearing gowns (0.23, 0.14 to 0.37; NNT=5, 3.37 to 7.12); and handwashing, masks, gloves, and gowns combined (0.09, 0.02 to 0.35; NNT=3, 2.66 to 4.97).

 

 

Prenešeno s drugog mesta.

 

 

Dakle, na osnovu ovoga se da zaključiti da mere profilakse u stvari funkcionšu, ukoliko ih se ljudi pridržavaju.

 

Odnosno, da vikend zaključavanja, policijski čas itd, uopšte nisu neophodni da bi se zaraza održavala pod kontrolom.

 

Šta bi u stvari trebalo uraditi?

 

- ostaviti pravilo o fizičkoj (ne i socijalnoj) distanci koje se odnosi i na otvoreno i na zatvoreno

- ostaviti zabranu grupisanja i javnih skupova

- obavezati građanstvo na OBAVEZNU upotrebu zaštitinih sredstava u javnosti (maske/rukavice)

* ujedno država da subvencioniše nabavku istih (obične hirurške 10 din, FFP2/N95 30 din, FFP3 50 (šta ko želi), rukavice 3 din).

- povećati broj vozila u javnom prevozu, a ograničiti broj putnika u njima 

- ostaviti zatvorenim mesta gde je nemoguće slediti mere profilakse, odnosi se uglavnom na uslužne delatnosti (teretane, bazeni i sl)

- za ostale uslužne delatnosti s bliskim kontaktom propisati tačno za svaku pojedinačno način sprovođenja mera

 

i to je ono što mi na prvu pada na pamet

 

Naravno, pratiti situaciju, reagovati u odnosu na uočene probleme kroz dobru analitiku, testirati, testirati, testirati...

 

Ne verujem da bi u sluačaju da se sve ovo primeni imali značajno lošiju situaciju no što je sada.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

Pojavila se dva slucaja zaraze koje licno poznajem.
Starija zena i decak od deset godina. Nisu u srodstvu. Oboje onkoloski pacijenti. Oboje se zarazili u Institutu u Kamenici gde su isli na terapije.

Decak..prosle godine mu otkrili tumor na mozgu..znam mu roditelje..devastirani,kakvi ce biti..i kao da nije dovoljno nego sad i ovo. Tuga..roditelji danas testirani i cekaju se rezultati za njih. Decak prebacen u Beograd u bolnicu. 

Bas razmisljam..kod nas je virus masovono poharao zdravstvene ustanove i zdravstvene radnike. Mislim da se prave proporcije i ne znaju (ne tvrdim da se kriju,ali se jednostavno ne znaju). I onda se hapsi Ana Lalic jer "uznemirava javnost" i "siri lazne vesti"..ma,mrsh bre..bagro 

  • Like 2
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, ZiS said:

Pa niko ne govori da treba svi da istrcimo na terene i pravimo se da nista nije bilo...Postoje mehanizmi kako bi to moglo da se uradi uz potrebne mere bezbednosti..Mi cemo ovim karantinima, pricam sad o Srbiji, ozbiljno narusiti zdravlje citavoj naciji, u sportu sam 20+ godina i nikad se u zivotu nisam gore osecao, sto psihicki, sto fizicki...tacno mi dodje da izadjem, olizem gelendere i pregrmim ovo...Sport je oblast koja zaposljava jako puno ljudi i nismo svi u onih 1% koji zaradjuju milione...ako ce da otvaraju kafice i kladionice, frizerske i ostale salone, da pustaju ljude da rade po kancelarijama, ne vidim razlog da mi budemo zadnja rupa na svirali, pre svega jer radimo napolju i vecinu stvari vezanih za pravila ponasanja u ovoj situaciji mozemo da ispostujemo...

 

ima razloga, razmisli malo. da bi sprovodio epidemioloske mjere kako spada moras imati osnovne uvjete za to. a oni su slicni (odnosno rade na istom principu) kao u bolnicama na covid odijelima. npr. jedan trener na 6 sportasa su jedna grupa. oni drze socijalnu distancu medju sobom, ali nemaju dodira s drugim (takvim) grupama u klubu. ni u klubu, ni na putu do kluba, ni kod kuce, nigdje. ako imas jednog ili maksimalno dvojicu trenera u jednom klubu, a 500 clanova, ti treneri prestaju biti treneri i postaju prenositelji koronavirusa. itd. itd. ima tih mjera podosta, ovo je samo primjer zasto je prvo pusteno profesionalnim sportasima da krenu na treninge.

 

e sad, u Rvackoj je to prvo pusteno nogometasima 1. lige (prekjucer NK Osijeku), a tek od danas krecu ostali, medjutim samo vrhunski sportasi, i to uglavnom oni iz individualnih sportova. u biti, ti sportasi u ovom najavljenom popustanju mjera dodju nam kao pokusni kunici. jer ako se pokaze da ni vrhunski sportasi, odnosno vrhunski profesionalci, uz postivanje svih propisanih epidemioloskih mjera, nisu u stanju izbjeci infekciju, onda nema sanse da se treninzi dozvole drugim, trecim & inim amaterskim ligama & klubovima. u tom slucaju sve se vraca na pocetak, odnosno vracaju se prvobitne mjere karantene.

 

 

...

 

a koliko je taj virus prokleto infektivan evo vam jedan jucerasnji info. ovdje ne govorimo o profesionalnim nogometasima (koji moraju znati sutati loptu, ali ne moraju nista znati o virusima), ovdje govorimo o medicinskom osoblju, dakle profesionalcima u borbi protiv koronavirusa.

 

5 djelatnika pozitivno na koronavirus: dvoje iz KBC-a Osijek i troje s područja susjednih županija

22.04.2020. 13:03
Vijesti
2009_11_07_parking_campus_kampus_bolnica_kbo_tranzit_2_150.jpgTijekom rutinskog testiranja djelatnika Kliničkog bolničkog centra Osijek na virus SARS CoV-2 prije povratka na radno mjesto dokazano je da je 5 djelatnika pozitivno na virus. Riječ je o djelatnicima Tima 3 Respiracijskog centra, dakle radnog mjesta najveće moguće izloženosti zarazi. Radi se o djelatnicima koji su potpuno asimptomtaski, a koji su bili u organiziranoj karanteni dva tjedna. Dvoje je djelatnika s mjestom stanovanja u Osječko-baranjskoj, a troje s područja susjednih županija.

Napominjemo kako je ovo dokaz o potpunom funkcioniranju sustava jer je spriječen povratak kliničkih potpuno asimptomatskih osoba na radno mjesto. Također je bitno naglasiti da su u svom radu navedeni djelatnici opskrbljeni svim propisanim sredstvima osobne zaštite najvišeg stupnja, a koja se prema pravilima struke mijenjala svaka četiri sata. U respiracijskom centru radi više od 70 djelatnika, a nakon testiranja, pozitivnih na SARS CoV-2 je ukupno šest.

KBC Osijek djelatnike u Respiracijskom centru organizira kroz timove kako bi smanjili mogućnost transmisije zaraze. Izostanak šest oboljelih djelatnika neće utjecati na kvalitetu zdravstvene usluge u Respiracijskom centru niti u KBC-u Osijek.

Iskustva iz drugih ustanova, kao i podaci iz drugih zemalja tijekom epidemije govore o puno većoj stopi zaraze medicinskog osoblja, osobito onog dijela osoblja koje je raspoređeno na radnim zadacima u Respiracijskim centrima. - priopćili su iz KBC-a Osijek.



...

 

dakle nakon onih silnih odijela / skafandera i maski i duplih rukavica i vizira i svakakvih cuda koje nose u bolnicama, i nakon 14 dana karantene u kojoj su bili nakon sto su odradili svoju smjenu, a tih 14 dana karantene proteklo im je BEZ IKAKVIH simptoma, naprave testiranje, i oooooooooooooooooooop! POZITIVNI! dakle vrazicak je taj koronavirus. bas vrazicak.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@Vjekoslav Pa ja radim u superligasu, doduse sa mladjim kategorijama...treninzi mogu da se odvijaju u manjim grupama, mogu da se rade stvari koje ne zahtevaju kontakt, moze cak i jedan trener da radi sa jednom generacijom, da deca dolaze u vise termina, svakako ne idu u skolu...Opet ponavljam, nista veci rizik od kafica, kladionica, kancelarija, javnog prevoza, pa cak i setnje po centru grada, naprotiv...a teren je dimenzija 100×60, mislim da moze da stane vise od 6 igraca na propisanoj udaljenosti...

Link to comment
Share on other sites

Just now, ZiS said:

@Vjekoslav Pa ja radim u superligasu, doduse sa mladjim kategorijama...moze cak i jedan trener da radi sa jednom generacijom

 

e pa to je problem. em vas je premalo trenera, em ne mozes od djece ocekivati profesionalni pristup pridrzavanju propisanih mjera.

 

 

1 minute ago, ZiS said:

Opet ponavljam, nista veci rizik od kafica,

 

pa nisu valjda otvorili kafice?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, ZiS said:

Pa najavljeno je pocetkom maja...A sto se dece tice, bas suprotno, veruj mi, ta deca su veci profesionalci od ovih pravih...

 

ne znam, nema mi logike ako ce otvoriti kafice i kladionice, a drzati zabrane treninga klubovima. mada, vise su skole u tom epidemioloskom rangu nego kladionice i kafici. sto se djece tice, nemam ti sta vjerovati, ja sam bio profesionalni trener, i odlicno znam sto je moguce, a sto nije moguce traziti od djece. nemoguce je sprjeciti dijete da ne ostvari socijalni kontakt s drugim djetetom na treningu. dijete ne moze shvatiti koncept vlastite odgovornosti koji se u ovim slucajevima trazi od odraslih ljudi na ulicama i profesionalaca u sportskim klubovima. ti vjerojatno pucas na njihovu predanost treningu, ali to je druga stvar.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...