Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

39 minutes ago, urosg3 said:

možda bolje na nekoj drugoj temi, nastavimo o Vojnoviču, on je sjajan, nisi čitao? Obrt će te obradovati, iznenaditi, a i zamisliti...
Jer je po njemu sovjetski režim, i njegov neuspeh posledica, a naučnici marksističke teorije i prakse su taj problem rešili u 2048. godini u pomalo distopijskoj Moskvi. Naime Marks je sve bio u pravu, ali eto zaboravio je jedan jedini aspekat društvenog života da ubaci u marksizam, čim su to primenili, sve je stalo na svoje mesto 🙂

 

.

 

Hvla sto si me podsetio....zaboravio sam na njega)...primereno trenutku))...Vojnovic je prorekao putinizam 1982....ali sve mi se cini da si ti mislio na srpskog GENIALISSIMUSA)... 

 

Njegovoj satiri fantasticno lezi Srbija sa Vucicem...Drustvo gde je na vlasti smesa,  tajnih sluzbi... partije... i crkve voljne da "legne " pod svaki rezim...Feudalna autokratija, u kojoj je osnova vlasti propaganda koja se donosi iz svakog tv..radia..pegle))..pri cemu ne kao nesto pratece, vec kao sama osnova  funkcionisanja vlasti i sistema...I kao slag na torti, cinizam elite i nemogucnost kolektivne akcije...

 

Kako kaze sam Genialissimus :  «Система идиотская, и я ей служу, но сам я не обязан быть идиотом. И другие тоже не идиоты. Все всё понимают, но ничего сделать не могут»...

 

 

scale_1200

 

.

  • Like 2
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

Mene teško neko može niko ubediti da su Bosanci i Hrvati nešto mnogo disciplinovaniji od nas, a oni nisu imali ovako stroge zabrane. A bolje su prošli na kraju. 

 

Takodje, ovo gde se otvaraju teretane, a onda najavljuje da će ostati policijski čas  0-24 za sledeći vikend mi se isto kosi sa bilo kakvom logikom. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, attolini said:

 

 

Kako kaze sam Genialissimus :   Все всё понимают, но ничего сделать не могут»...

 

Naravno pa Vojnovič je više naš nego sovjetski. Ukoliko se vratimo na sjajno ismevanje Solženjicina, kroz "blokove genijalnih dela" što je maestralno, usput potkači i spasonosni prosvećeni apsolutizam, kao magično rešenje primereno slovensko/pravoslavnoj duši.

E sad koliko god Solženjicin imao ikakav argument za svoje teze, voleo bih da ga čujem u našem Genialissimus primeru neprosvećenog apsolutizma, u kojem u citiranom delu:
"Iako nismo idioti, prestali smo da želimo da se pobunimo"
 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, marejosip said:

Mene teško neko može niko ubediti da su Bosanci i Hrvati nešto mnogo disciplinovaniji od nas, a oni nisu imali ovako stroge zabrane. A bolje su prošli na kraju. 

 

Takodje, ovo gde se otvaraju teretane, a onda najavljuje da će ostati policijski čas  0-24 za sledeći vikend mi se isto kosi sa bilo kakvom logikom. 

 

Nisam siguran da nisu. Drugo, oni su imali mnogo manji "uvoz" od nas.

 

Trece, procentualno razlika nije toliko drasticna, imamo vise stanovnika.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, marejosip said:

Mene teško neko može niko ubediti da su Bosanci i Hrvati nešto mnogo disciplinovaniji od nas, a oni nisu imali ovako stroge zabrane. A bolje su prošli na kraju. 

 

Takodje, ovo gde se otvaraju teretane, a onda najavljuje da će ostati policijski čas  0-24 za sledeći vikend mi se isto kosi sa bilo kakvom logikom. 

 

U BiH je ustavni sud oborio odluku o zabrani kretanja penzionerima i maloletnim osobama. Ne znam da li je ta odluka sprovedena ali svakako smo doboli jos jednu lekciju o normalnom funkcionisanju drzave.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, McLeod said:

 

Nisam siguran da nisu. Drugo, oni su imali mnogo manji "uvoz" od nas.

 

Trece, procentualno razlika nije toliko drasticna, imamo vise stanovnika.

Ne mislim da je uvoz ikakav relevantan faktor, taj argument je postojao u prvih par nedelja, nakon toga se granice zatvaraju. I kad na to dodamo period inkubaciju 14 dana, dakle od nekog okvirno 20.3. "gastarbajterski greh" potpuno prestaje da bude ikakav faktor. Od tada smo samo mi i naše "mere"

Razmotri i argumenat oko procenta kad kritikujem mere svakako nemam u vidu apsolutne brojeve kad hvalim komšije.

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Klotzen said:

 

U BiH je ustavni sud oborio odluku o zabrani kretanja penzionerima i maloletnim osobama. Ne znam da li je ta odluka sprovedena ali svakako smo doboli jos jednu lekciju o normalnom funkcionisanju drzave.

Možda im Ustavni Sud funkcioniše...kod nas se zna ko je "vrhovni sudija"....najbolji student.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, McLeod said:

 

Nisam siguran da nisu. Drugo, oni su imali mnogo manji "uvoz" od nas.

 

Trece, procentualno razlika nije toliko drasticna, imamo vise stanovnika.

 

Pa o tome ti i pričam, razlika nije toliko velika, čak mi i gore stojimo, a oni nemajuovako stroge mere. 

A sad za uvoz, to može biti tačno ali i ne mora. Mi smo mnogo kasnije reagovali na sve. Pa Crna Gora je sve zatvorila pre zvanično prvog slučaja, a mislim da Hrvati imaju mnogo veću cirkulaciju ljudi nego mi, tj da su bili dosta podložniji širenju virusa.

 

A i ne znam na čemu baziraš tvrdnju da su nam susedi disciplinovaniji toliko, pa da njima nije bilo potrebno nametati ovoliko zabrana.  Mene zaista zanima da li je iko u Evropi imao ovoliko dugu zabranu kretanja, nisam proveravao?

 

I vidi, gde je veća šansa da se zarazim. U teretani u ponedeljak, ili ako prošetam kejom u subotu?

 

Edited by marejosip
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, marejosip said:

 

Pa o tome ti i pričam, razlika nije toliko velika, čak mi i gore stojimo, a oni nemajuovako stroge mere. 

 

 

Ukoliko se složimo da je worldometer relevantan, ovako trenutno stojimo u komšiluku, broj zaraženih po 1 milion građana:

Srbija 856 od 1mil
Slovenija 660 od 1mil
Makedonija 636 od 1mil
Crna Gora 506 od 1mil
Hrvatska 489 od 1mil
BiH 433 od 1mil
 

  • Like 3
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Baby said:

 

 

On i dalje ima oko 44% podrske i po anketama 13% (43M) onih koji slusaju njegov savet u vezi virusa. 

Podrzavam sve njegove pristalice da postupe po njegovom savetu. 👍 Ipak je on izabrani PreCednik.

  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, attolini said:

 

.

 

Hvla sto si me podsetio....zaboravio sam na njega)...primereno trenutku))...Vojnovic je prorekao putinizam 1982....ali sve mi se cini da si ti mislio na srpskog GENIALISSIMUSA)... 

 

Njegovoj satiri fantasticno lezi Srbija sa Vucicem...Drustvo gde je na vlasti smesa,  tajnih sluzbi... partije... i crkve voljne da "legne " pod svaki rezim...Feudalna autokratija, u kojoj je osnova vlasti propaganda koja se donosi iz svakog tv..radia..pegle))..pri cemu ne kao nesto pratece, vec kao sama osnova  funkcionisanja vlasti i sistema...I kao slag na torti, cinizam elite i nemogucnost kolektivne akcije...

 

Kako kaze sam Genialissimus :  «Система идиотская, и я ей служу, но сам я не обязан быть идиотом. И другие тоже не идиоты. Все всё понимают, но ничего сделать не могут»...

 

 

scale_1200

 

.


Ovo je izdanje na engleskom @attolini?

Link to comment
Share on other sites

38 minutes ago, marejosip said:

Takodje, ovo gde se otvaraju teretane, a onda najavljuje da će ostati policijski čas  0-24 za sledeći vikend mi se isto kosi sa bilo kakvom logikom. 

 

Sticajem okolnosti, čuo sam se sa poznanikom čiji sin radi u teretani, a koji poznaje vlasnika, i svima se čini da je u pitanju potez koji može da funkcioniše samo na papiru iz sledećih razloga:

a) ljudi zaziru od odlaska u teretanu, što znači da neće biti korinika ili će ih biti tek nekolicina

b) ako nema korisnika teretane ili ih je veoma malo, vlasniku se ni ne isplati da je otvara jer treba platiti režije, instruktora, sredstva za dezinfekciju i sl.

c) ako ostane policijski čas, neće imati ko da dođe u teretanu jer su mnogi korisnici zaposleni i ne mogu da dođu predveče/uveče, kada inače i dolaze, što nas vraća na stavku a.

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Klotzen said:

 

U BiH je ustavni sud oborio odluku o zabrani kretanja penzionerima i maloletnim osobama. Ne znam da li je ta odluka sprovedena ali svakako smo doboli jos jednu lekciju o normalnom funkcionisanju drzave.


Oni su defakto protektorat sto je u ovom slucaju bolje za njih. Tuzno, ali tako je.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...