Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 minute ago, DJ_Vasa said:

 

Sticajem okolnosti, čuo sam se sa poznanikom čiji sin radi u teretani, a koji poznaje vlasnika, i svima se čini da je u pitanju potez koji može da funkcioniše samo na papiru iz sledećih razloga:

a) ljudi zaziru od odlaska u teretanu, što znači da neće biti korinika ili će ih biti tek nekolicina

b) ako nema korisnika teretane ili ih je veoma malo, vlasniku se ni ne isplati da je otvara jer treba platiti režije, instruktora, sredstva za dezinfekciju i sl.

c) ako ostane policijski čas, neće imati ko da dođe u teretanu jer su mnogi korisnici zaposleni i ne mogu da dođu predveče/uveče, kada inače i dolaze, što nas vraća na stavku a.

Ali to onda nije do prvorodjenog, on je rekao da otvore😂😂😂

Inace on spreman odgovor i to ljutit nemoj da brines

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, urosg3 said:

Baš ćeš uživati, veruj mi na reč. Po odsustvu suštine iz svega postojećeg slika Srbije upravo.


Da proverim svoju «dioptriju».

 

Znam ja tu sliku, tj svesna sam je odavno. Nego sam bila nemocna ko i svi takvi. Sustina je da sto si u situaciji da nemas luksuz da je ignorises, to pre reagujes. Vecina te tretira u smislu kao sta dramis i mracis, a kad postanu svesni sta to u praksi znaci (trenutak kad licni i porodicni backgraund vise ne moze da bajpasuje neke stvari), tesko se to leci kao sto se iz opstih okolnosti vidi.


E onda krece opste **ckaranje, da izvines prostotu.

 

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

tako nekako, s tim da je Vojnović beskrajno šarmantan, pa je satira u pitanju, pa ti je smešno i tužno nekako istovremeno. I tako pročitaš u dahu, zatvoriš knjigu, osmeh na licu, prođe pola sata i onda te pukne,

Jbt...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

tako nekako, s tim da je Vojnović beskrajno šarmantan, pa je satira u pitanju, pa ti je smešno i tužno nekako istovremeno. I tako pročitaš u dahu, zatvoriš knjigu, osmeh na licu, prođe pola sata i onda te pukne,

Jbt...


 

Ima nesto sto se ne menja ni kad se neki ljudi odsele i kod nas i kod dela ex sssr. Cak i kad srede finansije.
 

Potreba za tim vrhovnim autoritetom, ismevanje potrebe za licnom slobodom kod drugih i pritisak i u emigraciji da se ljudi ne «odmetnu«.

 

Obavezno cu da procitam.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, DJ_Vasa said:

 

Sticajem okolnosti, čuo sam se sa poznanikom čiji sin radi u teretani, a koji poznaje vlasnika, i svima se čini da je u pitanju potez koji može da funkcioniše samo na papiru iz sledećih razloga:

a) ljudi zaziru od odlaska u teretanu, što znači da neće biti korinika ili će ih biti tek nekolicina

b) ako nema korisnika teretane ili ih je veoma malo, vlasniku se ni ne isplati da je otvara jer treba platiti režije, instruktora, sredstva za dezinfekciju i sl.

c) ako ostane policijski čas, neće imati ko da dođe u teretanu jer su mnogi korisnici zaposleni i ne mogu da dođu predveče/uveče, kada inače i dolaze, što nas vraća na stavku a.

 

Ja se slažem sa tobom, mene ni teretana ni frizer neće videti još neko vreme iako je zvanično otvoreno, ali pitanje je poruka koja se šalje.

 

Priča se kako smo maltene pobedili virus, sa smo pri kraju, otvaraju se primarni izvori zaraze (iako postoji šansa da će biti prazni, može da se desi da ljudi ipak odu), a onda je problem subota i nedelja ako hoću da izadjem napolje. Mislim, da se razumemo, ja sam izlazio max dva do tri puta nedeljno tokom ovog karantina, ne bi mi bio problem još par subota i nedelja da presedim, ali ovo zaista nije u redu prema gradjanima. Prave nas budalama i zatvaraju jer im se može, a ne jer žele da suzbiju do kraja, jer da žele, ne mogu ovako oprečne mere donositi. 

  • Like 7
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, urosg3 said:

jeste, naše izdanje je Nolit tvrdi povez.

 

Samo nemojte propustiti, kad vec to uzimate kao lektiru, dodati tome i Zivot i prikljucenija vojnika Ivana Conkina. Toliko bravura na jednom mestu nisam siguran da sam nasao ni kod Praceta ili Kisona. A opet, sve vrlo pogadja nasu danasnjicu i ovdasnjicu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Prof. Drosten: Kinezi rade na jednoj vakcini s mrtvim covid-19 virusom, poceli testove na ljudima, kaze u Kini. Prvi rezultati na rezus majmunima pokazali da nece doci do preterane reakcije imunog sistema (sto je obicno problem ovog tipa vakcina) i da se stvori dovojno pravih antitela. Ova vakcina funkcionise protiv svih varijanti covid-19 koje su sada aktuelne u svetu. Prednost ovog tipa vakcine je sto se moze praviti u mnogim zemljama sveta (pa i u zemljama u razvoju), tako da kad dobiju dozvolu onda se moze vrlo brzo nastancovati dovoljno vakcina.

Tako da ako uskoro neko bude trazio dobrovoljce i krene neka vakcinacija po Srbiji - da znate o cemu se radi (deo ste velike klinicke studije kineske vakcine) . (u tom slucaju bi me bas zanimalo da li ce ovi protivnici (Gejtsove) vakcine (i ostalih posasti sa zapada) da prime ovu kinesku :classic_biggrin: ).

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, McLeod said:

Ljudi, je l' treba opet da pricamo o Svedskoj, Japanu i Nemackoj (koja i uvodi neke mere)?

 

Mislim dajte budite ozbiljni...


Ne znam koji to problem imas s tim sto neki od nas pominju i ove zemlje koje si naveo. Licno pratim situaciju u vise zemalja, neke zato sto sam licno zainteresovana za stanje u njima, a neke cisto poredjenja radi. Ako tebe interesuje samo Srbija, onda fajn, preskoci nas. Ali ako nas vec citas, onda uoci da Svedska, koja ti toliko bode oci, ima 213 mrtvih od covida na milion stanovnika, dok Srbija ima 16. Sto se tice broja obolelih na milion stanovnika, Svedska 1739, Srbija 856. Da li tebi ovaj nesrazmer izmedju broja obolelih i umrlih govori o tolikoj superiornosti svedskog zdravstvenog sistema u odnosu na srpski? Ili o disciplinovanoj naciji kojoj su dovoljne preporuke, ne trebaju joj nikakve zabrane?

Meni ne. Ja tu vidim da je svaki osmi od ukupnog broja potvrdjenih slucajeva u Svedskoj umro, dok je u Srbiji tek svaki pedeseti. A nije da ne znam koja je Srbija olupina od drzave, i vise sam se puta ovde javno zgrazavala nad vucicevom tiranijom i totalno ludilom, za koje vise ne znam imaju li uopste granica.

Ali budi i ti malo realan. Ne postoje nacije koje se samo svojom prosvecenoscu, bez ikakvih mera, mogu odbraniti od ovog virusa. Ljudi su svuda isti. Stockholmljani su se za Uskrs, dakle pre desetak dana, razmileli po svojim zavicajima i pored preporuka da to ne cine. Danas je prijavljeno 813 novoobolelih, najvise u jednom danu do sada, a trinaesta je nedelja od prvog registrovanog slucaja. Vec danima preko 100 smrtnih ishoda dnevno. Eto, za slucaj da ti je promaklo.

Prema tome, nisi samo ti okruzen budalama, a mi sto zivimo po svedskama sve pristojnim i odgovornim ljudima. Niti postoji zdravstveni sistem negde u svetu, koji ima adekvatno resenje za ovaj uzas koji nas je sve spopao. Mozemo da diskutujemo sta je gore, vucicevo izivljavanje koje i pored suludih razmera ipak nije zaustavilo dalje sirenje virusa, ili ova svedska nonsalancija kojom se pokusava zastititi ekonomija po cenu onolikih zivota. Ali ne mozes tvrditi da u zemljama, inace po svemu boljim za zivot od Srbije, sada nismo u g... do guse i da zato treba da se pokrijemo usima i cutimo.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

http://www.leparisien.fr/faits-divers/en-plein-confinement-deux-franciliens-secourus-lors-d-une-randonnee-dans-les-pyrenees-24-04-2020-8305353.php

google prevod:

Quote

In full confinement, two Ile-de-France residents rescued during a hike in the Pyrenees


During the night of Thursday to Friday, two teachers from Trappes (Yvelines) were rescued in the high mountains. They were on a tourist journey through France despite the confinement.

It is a daring tourist journey across the country that two inhabitants of Trappes (Yvelines) undertook during the period of confinement, and which ended abruptly in Gavarnie (Hautes-Pyrénées), in the heart of the Pyrenees mountains. Leaving three days ago from the Paris region where they were confined, these two young men of 26 years took advantage of the few people on the roads to discover the Dune du Pilat, Biarritz then the Pyrenean village of Gavarnie where they wanted to admire a sunset at Pic Mourgat.

But after a fall, this trainee professor of history and his friend, professor of biology, had to be rescued in the night from Thursday to Friday, with the support of a helicopter.

 

A fall of 150 meters and a miracle

“We were called around 1 am by a local resident who reported that someone was calling for help in the street,” says Julien Passeron, captain of the CRS Pyrénées company. We didn't know if it was bacon or pig but when we went to see, we found this young man flayed everywhere, who was bleeding and telling that his boyfriend had fallen in the mountain, that there had been a accident ".

The two clandestine hikers, who left the village around 6 p.m., climbed into this zone made up of rocky bars and off hiking trails, with only one dynamo lamp, which works by turning a crank! After enjoying the sunset over Pic Mourgat, they went down again until one of the two teachers fell 150 meters around 10 p.m. His colleague then took three hours to travel the way back to the village, in the middle of the night, lit by the light of his watch, to seek help.

 

A fine of 135 euros

"The young accident victim was aware and shouted in the night which allowed us to locate him fairly quickly but the intervention to extract it from the ground was complicated", specifies Julien Passeron. Polytraumatized, he was evacuated by helicopter to the Tarbes hospital and then transferred to Toulouse to be operated on. "He was hypothermic when we arrived: if he had been unconscious, it would have taken us longer to find him and two hours later it would have been dramatic. He is a true miracle worker. "

The unconscious hiker admitted the facts and was even ashamed to give up his profession. "He realized that they had made a big bullshit, says the chief of the CRS. And he thanked us many times. It is a succession of small stupidities which unfortunately led to this situation ”.

The two Ile-de-France residents were each fined 135 euros for non-compliance with the confinement. The CRS recall that mountain activities are currently prohibited and stress that confinement is fairly well respected in the department. The Pyrenees company has been out three times since the start of confinement, whereas usually it performs around fifty interventions per month.

 

ljudima se malo islo u setnju i da geldaju zalazak sunca s vrha Pirineja...


 

Quote

 

The more than 230,000 cafes, bars, restaurants, nightclubs and hotels in France will remain closed for at least 5 more weeks. They will not know until the end of May the date of their reopening, announced the Minister of Economy Bruno Le Maire #AFP (2/5)


 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.lemonde.fr/planete/article/2020/04/24/nous-attendons-d-etre-contactes-par-l-ars-mais-il-ne-se-passe-rien-le-fiasco-des-tests-en-france_6037647_3244.html

Quote

Coronavirus screening: the reasons for the French fiasco on the tests

Difficulties in supply, procrastination of the government, corporatisms and regulatory blockages have lost precious weeks in the country.

"Test, test, test! No council to fight Covid-19 has been followed less in France than that set out on March 16 by Tedros Adhanom Ghebreyesus, the director general of the World Health Organization (WHO). The idea is simple, however. Detecting people suspected of carrying the virus, even mildly symptomatic, allows them to be isolated and to break the chain of transmission of the disease.

The numbers are cruel. In an overview of the policies pursued by its member states, the Organization for Economic Cooperation and Development (OECD) reports that as of April 15, the number of people screened in France was 5.1 per 1,000 inhabitants, behind Turkey (5.3 per 1,000) and ahead of Chile (4.8 per 1,000). This is almost three times less than the average for OECD countries, half that for the United States (9.3 per 1,000), and far behind Germany (17 per 1,000). According to health authorities, French figures underestimate the reality, taking into account only part of the acts carried out on the national territory.

Sign of a certain confusion on the subject, the director general of health, Jérôme Salomon, assured Thursday April 23, before the parliamentary mission on the pandemic of Covid-19, that 165 000 people were from now on tested each week in France, l '' Germany is just under double. The next day, at the microphone of France Inter, the Minister of Health, Olivier Véran, said: "We are going to be around 300,000 tests carried out during the week, which means that we have ramped up. "A rise in power which comes after a significant delay taken by France, compared to other countries.

In addition to the difficulties of supplying machines and detection kits on a tense international market, the government's procrastination on the subject, corporatism, the complexity of the administrative skein and a series of regulatory bottlenecks lost precious weeks for France in the race for screening.

Samo ovom delu ima slobodan pristup.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.nature.com/articles/d41586-020-01098-x

 

 

‘Closing borders is ridiculous’: the epidemiologist behind Sweden’s controversial coronavirus strategy

We are in the middle of the epidemic and, in my view, the science shows that closing schools at this stage does not make sense. You have to shut down schools fairly early in the epidemic to get an effect. In Stockholm, which has the majority of Sweden’s cases, we are now close to the top of the curve, so closing schools is meaningless at this stage. Moreover, it is instrumental for psychiatric and physical health that the younger generation stays active.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...