Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Tvoje pravo da biraš ako možeš. Namerno sam nakon tri Pfizer vakcine primila buster Modernu, pa ponovo u septembru bivalentnu Modernu u jedno rame, za flu u drugu. Kod nas je recimo zavisilo u koju lokaciju odeš, jer su apoteke podeljene na samo jednu ili drugu. U ovom slučaju se nisam mnogo dvoumila da bi otišla u drugu zbog drugog proizvodjača. Pratila sam da su ih odobrili u kratkom periodu jednu za drugom. Ali, imam razumevanja za tvoje strahove jer si osetljivija i imala si reakcije. A čekaj ovako, šta ako na primer bolje prodješ nakon Moderne? Možda? Na tebi je da doneseš odluku, posavetuješ sa svojim doktorom.

Link to comment
Share on other sites

59 minutes ago, ControlFreak said:

Ali, imam razumevanja za tvoje strahove jer si osetljivija i imala si reakcije. A čekaj ovako, šta ako na primer bolje prodješ nakon Moderne? Možda? Na tebi je da doneseš odluku, posavetuješ sa svojim doktorom.

 

Hvala ti.:heart:  TIh reakcija se plašim. Znam šta mogu da očekujem od Pfizera, zato se i dvoumim oko Moderne. 

 

Što se tiče izabranog lekara, još ga nemam. U ambulanti koja više nije kovid radi nekoliko lekara ali pošto je svuda manjak lekara, oni šetaju od naše ambulante do neke druge, treće...pete..

 

Niko ne može da preuzme zdravstvene kartone od lekarke koja je davno otišla na specijalizaciju. Ipak se nadam da će do kraja meseca odrediti bar jednog ili dva lekara koji će zadužiti kartone.

 

Ako je ovakvo stanje sa lekarima opšte prakse u Beogradu, mogu samo da zamislim kako je van Beograda. 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kažu da je ovo članak s dobrim pregledom.

 

 

Iz članka:

Quote

"Lab studies suggest that the bivalent vaccine is still effective in protecting against severe disease, though perhaps not as much against infection," Andy Pekosz(opens in new tab), a professor of Molecular Microbiology and Immunology at the Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health, said in a statement(opens in new tab). "XBB.1.5 is derived from the omicron variant BA.2, and while the current bivalent vaccine was developed for the BA.5 variant, it has been shown to generate antibodies that recognize BA.2," he said.

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

The coronavirus is speaking. It’s saying it’s not done with us.
By Eric Topol, a professor of molecular medicine at Scripps Research

There’s no sugar-coating it: The world has let its guard down on covid-19. And the virus’s latest dominant form, XBB.1.5, makes clear that we’re doing so just as the virus finds new ways to hurt us.

The new dominant strain shows that the virus is always evolving to spread more quickly and infect us more efficiently. That should serve as a wake-up call for the country to re-invest in new vaccines, treatments and pandemic monitoring.

The XBB strain is the first fast-spreading recombinant variant — meaning it is a fusion of two omicron lineages. Its original version led to a wave of infections in Singapore. Then it added two critical mutations to become XBB.1.5, which was first detected in New York.

These two mutations maintain the high level of immune escape of XBB, while also adding more infectivity advantage, giving the virus better ability to attach itself to the receptors that get it into our cells. The variant identified has rapidly become dominant throughout the Northeast and is destined to do so across the country in the weeks ahead.

What’s more, it is picking up steam in many European and Asian countries. This tells us that XBB.1.5 is no slouch. It is outcompeting a soup of new omicron variants that have arisen in recent months.

While there is no indication that XBB.1.5 is more pathogenic or virulent, its ability to spread seems striking, given how quickly it rose to dominance in New York and contiguous states. XBB.1.5 now comprises well beyond 75 percent of infections in New York, Connecticut, New Jersey and Massachusetts. Hospitalizations have risen among seniors to levels only the first omicron wave surpassed.

Of course, it is hard to solely attribute this to XBB.1.5, given the population’s waning immunity, less frequent use of masks and other mitigation measures, and indoor gatherings during the holiday season. But the spike in hospitalizations in these states is significantly greater than in other regions in the country. And it is people 65 and older who, along with the immunocompromised, are the most vulnerable.

What can be done to defend against XBB.1.5? It is essential to get boosted, as new data from the Centers for Disease Control and Prevention show. Those who are 65 and older who received the bivalent vaccine are 80 percent less likely to be hospitalized. Furthermore, there is evidence that the bivalent vaccine — even though it targeted the earlier BA.5 variant — helps induce neutralizing antibodies and broaden immunity against XBB.1.5. Beyond boosters, the use of high-quality masks, rapid testing before gatherings, distancing, air ventilation and filtration will all help protect against infections.

Americans can take some comfort in the combined immunity from the country’s massive numbers of infections, reinfections, vaccinations and boosters. That should blunt the effect of XBB.1.5. Still, we have already seen the levels of covid hospitalizations in the United States reach their highest level in almost 11 months, and we’re not done with this wave yet.

The implications of XBB.1.5 are also much bigger than just this formidable variant. The virus is talking to us, and it is telling us it has many more ways to evolve. It is revealing that it not only can fake out or elude our immune response, but can also get better at penetrating our cells. What will happen next? Will we see a whole new family of variants arise that are distinct from the omicron family? It is entirely possible.

And we’re not ready for it. Genomic surveillance around the world has dropped 90 percent since early 2022, as reflected by sequenced samples deposited at the Global Initiative on Sharing Avian Influenza Data. That’s unacceptable. China is in the midst of a covid crisis with unmitigated spread, and it could become a breeding ground for functionally important variants in the months ahead.

Worse, there’s no coordinated, high-priority, accelerated or even funded efforts — either in the United States or globally — to develop the next-generation vaccines that will block infections, such as universal, variant-proof vaccines with extended duration of protection. Nor do we have drugs to replace the monoclonal antibodies that no longer work or for Paxlovid, in case resistance emerges to that treatment.

We’ve moved from complacency to frank capitulation at just the wrong time. If XBB.1.5 is telling us one thing, it’s that we can’t be oblivious. We’re all tired, but we’re up against a force that isn’t. We have the intelligence, resourcefulness and ingenuity to finally get ahead of the virus, but politics and unwillingness to invest are holding us back. We cannot afford that gridlock.

https://www.washingtonpost.com/opinions/2023/01/08/xbb-covid-variant-immune-evasive-pandemic/

Edited by erwin
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Quote

Od početka primene bivalentne vakcine proizvođača Moderna do sada je u Srbiji ovo cepivo primilo 1.847 građana, rečeno je za današnju Politiku u Institutu za javno zdravlje Srbije. Najviše doza dato je u domovima zdravlja „Novi Sad“ i „Novi Beograd“.


https://n1info.rs/zdravlje/koliko-je-gradjana-srbije-dosad-primilo-bivalentnu-vakcinu-protiv-kovida/

Link to comment
Share on other sites

Šta će im 320,000 doza kad ima par hiljada medu 5 miliona koji bi da prime vakcine, a drugo, zar nije pisalo da vakcine i slicno ne mogu da se daju kao donacije, tj mogu, ali onda proizvođač ne garantuje za njih, jer se ne zna kako i gde su u međuvremenu bile držane. Verovatno i u Slovačkoj nema mnogo zainteresovanih pa ih zato šalju dalje :lol_2:

Link to comment
Share on other sites

@Milenko Puzigaca Iskreno, ne zanimaju me antivakseri tj oni koji odbijaju da prime vakcinu. Važno je da je stigla ta bivalentna vakcina i da ćemo je mi primiti

( mi koji od početka primamo vakcine ).

 

Ne znam da li je rok upotrebe blizu kraja za obične vakcine iz donacije..Ali, bivalentne su u roku trajanja " sveže su" 🙂 jer su nedavno napravljene.

 

Ja ću se vakcinisati do kraja meseca, tj posle 20.01. 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Div said:

Ko ide u Dom zdravlja po vakcinu preporučujem da popuni i ponese obrazac: 

 

SAGLASNOST ZA SPROVOĐENJE PREPORUČENE IMUNIZACIJE PROTIV COVID-19

Ima ih u čekaonici ali ne i mesta gde se može komforno popuniti.
 

Nista nisam potpisala pre buster doze, dr mi je trazila potvrdu o prethodnom vakcinisanju koju ja nisam ponela ali sam je potsetila da su podaci o tome u sistemu, dobila sam buster bez insistiranja na potvrdama i potpisivanja bilo kakvog dokumenta. 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

37 minutes ago, Pletilja said:

Nista nisam potpisala pre buster doze, dr mi je trazila potvrdu o prethodnom vakcinisanju koju ja nisam ponela ali sam je potsetila da su podaci o tome u sistemu, dobila sam buster bez insistiranja na potvrdama i potpisivanja bilo kakvog dokumenta. 

 

Pre nego smo došli do lekarke potpisali smo da nas je upoznala sa mogućim posledicama:classic_biggrin:, tako je brže, u njhovom sistemu nema podatka da sam dva puta imao covid, jesam se testirao u privatnim klinikama  laboratorijama ali su mi tvrdili da oni dostavljaju podatke Batutu, mislim, nisam siguran, da su ti nalazi, barem posle prve infekcije, dostavljeni i mojoj doktorki u DZ, podatke o primljenim vakcinama su imali.

Nije nam ništa rekla šta posle, šta se može pojaviti, šta da uradimo...

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Opinion | How to stop overcounting covid deaths and hospitalizations - The Washington Post

 

doktorka koja je medicinski analista za CNN, i kolumnista u WaPo. Do pre godinu dana svako ko je to rekao je bio teoreticar zavere.

Sad 30% smrti je mozda od covida. samo da podsetim da su te cifre bile razlog za "mere" u US.

Btw, sticajem okolnosti sam pričao sam pričao sa istaknutim Hrvatskim infektologom pre par dana, čovek je prilično ubedjen da je cov19 nastao ljudskom rukom.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, JohnnyDragon said:

Btw, sticajem okolnosti sam pričao sam pričao sa istaknutim Hrvatskim infektologom pre par dana, čovek je prilično ubedjen da je cov19 nastao ljudskom rukom.

Logicno s obzirom na poreklo, sad ih je dosta ubedjeno, ali eto skoro 2 godine to nisi mogao da kazes. 

I ovo sa brojkama, svako ko je radio sa bolnicama je znao da brojke nisu tacne, barem ovde kod mene. Ali, sta raditi protiv opste histerije osim da cutis.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, JohnnyDragon said:

Btw, sticajem okolnosti sam pričao sam pričao sa istaknutim Hrvatskim infektologom pre par dana, čovek je prilično ubedjen da je cov19 nastao ljudskom rukom.

 

Pun Telegram, Facebook i YT kanala gde su istaknnuti _____(ubaci medicinsko zanimanje)______ iz ____(ubaci zemlju / neku poznatu bolnicu)_____ prilično ubeđeni / sigurni / čuli od Slavice / videli na Hepiju / videli na drugom opskurnom FB / YT / T kanalu dojavili im vanzemaljci da je Covid nastao ljudskom / vanzemaljskom / kineskom / ruskom / američkom / hrvatskom / albanskom / švedskom... / božijom rukom.... kako bi se efikasno istrebili Srbi / sirotilja / Rusi / Meksikanci / Islanđani / ljubitelji mačaka / Kinezi / Evropljani / Kanađani / biciklisti...

 

Idemo još jedan krug... :ajme:

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...