Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

51 minutes ago, fancy said:

 

Pun Telegram, Facebook i YT kanala gde su istaknnuti _____(ubaci medicinsko zanimanje)______ iz ____(ubaci zemlju / neku poznatu bolnicu)_____ prilično ubeđeni / sigurni / čuli od Slavice / videli na Hepiju / videli na drugom opskurnom FB / YT / T kanalu dojavili im vanzemaljci da je Covid nastao ljudskom / vanzemaljskom / kineskom / ruskom / američkom / hrvatskom / albanskom / švedskom... / božijom rukom.... kako bi se efikasno istrebili Srbi / sirotilja / Rusi / Meksikanci / Islanđani / ljubitelji mačaka / Kinezi / Evropljani / Kanađani / biciklisti...

 

Idemo još jedan krug... :ajme:

 

Jeste, tako je.Ja sam vakcinisani, i dotični je, samo sam preneo mišljenje čoveka iz struke.

A sad da li jeste ili nije, mislim da se time SZO bavi(o).

Link to comment
Share on other sites

Koliko znam, odavno je konsenzus da nije, i to mislim baš je bila zvanična objava od strane WHO.

E, sad naravno, puna planeta individualnih megastručnjaka koji tvrde da jeste, da WHO "ne želi da saznamo istinu"... taj i slični rad... 

 

Kakve sam tek ja budalaštine čuo od lekara...  (ne mislim isključivo na covid, već ono uopšteno - lekar, stručnjak u jednoj oblasti se pravi stručnjak i u sasvim drugoj i lupeta za sve pare, uglavnom šta je čuo negde od nekog / online, pročitao na nekom sumnjivom sajtu itd...)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Darko said:

To treba da se objasni, iako se plasim da ce se ispostaviti da je dosta smrti posledica svih zatvaranja

7 hours ago, fancy said:

Koliko znam, odavno je konsenzus da nije, i to mislim baš je bila zvanična objava od strane WHO.

E, sad naravno, puna planeta individualnih megastručnjaka koji tvrde da jeste, da WHO "ne želi da saznamo istinu"... taj i slični rad... 

 

Ovaj, hm, to da je delegacija WHO koja je istrazivala imala veze sa labaratorijom, je cinjenica.

I taj koncenzus vise ne postoji, u toku je istraga oko finansiranja gain of function istrazivanja od strane NIH. I WHO je rekao da mogucnost da je virus iscureo iz labaratorije treba ispitati.

Cisto sumnjam da ce ikad imati dokaza. Nisu to nikakvi "mega" strucnjaci, zasto takav cinizam? Kako izaberes ko je "strucnjak" a ko "megastrucnjak"?

Zivo me interesuje, imas ljude koji rade na tim istrazivanji, svaki ima PhD ispred, i gomilu naucnih radova, i jedan tvrdi jedno, a drugi drugo - kako odlucis ko je u pravu? 

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Angelia said:

To treba da se objasni, iako se plasim da ce se ispostaviti da je dosta smrti posledica svih zatvaranja

Pogledajmo Australiju, koja je famozna za zatvaranje. Mala razlika između excess deaths i smrti od kovida. Ne može se tako ogromna brojka kao u Srbiji na primer objasniti posledicama zatvaranja. Štaviše, zatvaranja u Srbiji nije ni bilo, osim onih ludačkih mera na početku pandemije.

Edited by Darko
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Darko said:

Pogledajmo Australiju, koja je famozna za zatvaranje. Mala razlika između excess deaths i smrti od kovida. Ne može se tako ogromna brojka kao u Srbiji na primer objasniti posledicama zatvaranja. Štaviše, zatvaranja u Srbiji nije ni bilo, osim onih ludačkih mera na početku pandemije.

Mislim da Srbiju nema smisla analizirati, kad je tamo cifra sta tatko odluci.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Angelia said:

Mislim da Srbiju nema smisla analizirati, kad je tamo cifra sta tatko odluci.

Za kovid apsolutno, ali svi smrtni slučajevi se ne mogu baš tako sakriti. Zato je taj excess deaths mnogo bolji indikator realnog stanja nego kovid brojke u diktatorskim državama tipa Srbija/Rusija/Belorusija. U svakom slučaju, brojke umrlih su uglavnom znatno veće od zvaničnog broja umrlih od kovida čak i u nekim demokratskim društvima, a kamoli u drugim. To daje veoma snažan indikator da je veliki broj kovid smrti zvanično nezabeležen, a ne suprotno. 

Edited by Darko
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Darko said:

excess deaths

 

Od početka, common knowledge je da Covid jednostavno trigeruje i ubrzava neka "prethodna stanja" tj. bolesti, na žalost i do fatalnog ishoda.

Tako da mrtvi nisu de facto od Covida per se, ali zbog Covida, od nečeg što je propalo brže nego što bi propalo bez Covida.

 

1 hour ago, Darko said:

To daje veoma snažan indikator da je veliki broj kovid smrti zvanično nezabeležen, a ne suprotno. 

 

Naravno.  Otud i te silne "excessne"  brojke :thumbsup:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Pandemija korona virusa uticala je na reproduktivno zdravlje Rusa, izjavio je ministar zdravlja Mihail Muraško.
„Pandemija je uticala na stanje reproduktivnog zdravlja nacije, uključujući i dugoročne posledice, stoga, uprkos smanjenju aktivnosti nove infekcije virusom korona, vakcinacija ostaje hitno pitanje“, rekao je ministar u pozdravu učesnici Međunarodnog kongresa o reproduktivnoj medicini.
Prema njegovim rečima, danas je neophodno nastaviti rad na blagovremenoj vakcinaciji muškaraca i žena u fazi planiranja rađanja dece, kao i trudnica.

https://ria.ru/20230117/vaktsinatsiya-1845376128.html

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Najveći bogataši sveta sede u Davosu u jaknama radi boljeg provetravanja prostorija i koriste prečistače vazduha s hepa filterima i generatore ultraljubičaste svetlosti (far UV) za dezinfekciju prostorija kako bi drastično smanjili verovatnoću udisanja vazduha bogatog mikrobima.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Edited by erwin
Link to comment
Share on other sites

Da se nisam testirao večeras iz predostrožnosti (jer sam mislio sutra da idem na posao), ne bih ni znao da sam, po drugi put, imao kovid.

 

Elem, 14. (subota) smo se žena, dete i ja vratili sa Divčibara, žena već u autobusu počela da se žali da je hvata neka groznica. Stignemo gajbi, 38.4 ili tako nešto. Sutradan 37 sa nešto, prekosutra nema temperature ali počne kašalj, sline, itd. U sredu uradi 2 testa, od kojih je jedan radilo stručno lice, medicinska sestra iz Beolaba koja dolazi i na gajbu da testira - oba pozitivna i to debelo. Za sve to vreme, dete i ja ništa. Žena ode kod lekara, daju joj terapiju, pregledaju, sve ok, mirovanje i samo lagano.

 

U četvrtak uveče počne da me hvata neka groznica i bolovi u mišićima, izmerim 37.6. i počnem da se spremam psihički na smaranje od nekoliko dana sličnog stanja. Roknem Brufen, prespavam, sutradan ništa osim blagog osećaja smorenosti, funkcionisao sam normalno osim što sam gravitirao ka krevetu...reko' ajde, videću da uradim test za koji dan, još je rano. Juče i danas isto ništa, malo mi je zapušen nos, mislio sam da šanse nema da je kovid obzirom na gomilu drugih virusa u opticaju, a ovo je osetno blaže nego kada sam prvi put imao i od simptoma koje ima supruga. Kontaktiram ovu medicinsku sestru i pitam jel ok da danas uradim test, just in case, da vidim da li da idem sutra na šljaku (u firmi više ne daju da ostaješ kući ako ti je član domaćinstva bolestan od kovida, moraš ti lično da budeš pozitivan). Kaže jeste, ako ti je slučajno ona T crta svetlo crvena verovatno si i ti imao pa ti prolazi - i tako i beše, crtica svetlo crvena, znatno manje vidljiva od C crte, ali je tu. Dete, hvala Bogu, ni jedan jedini simptom.

 

Tako da žena mi i ja polako izlazimo iz kovida, ja drugi a ona prvi put, oboje 3 puta vakcinisani. Da napomenem da se u poslednje vreme rokam Orthomolom, možda je i on malo pomogao da simptomi ne budu tako jaki...razmišljam da uopšte ne idem kod lekara ako se ovako nastavi i test za koji dan bude skroz čist.

Edited by implant
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

@Div @AgroLaki D-Dimer bi, koliko ja znam, trebalo da se uradi kada kovid prođe, da se proveri da virus nije slučajno ostavio neke posledice na koagulaciju. Tako je barem balo sa starijim varijantama virusa koje su bile opasnije - kako je sada, nisam siguran. A CRP radiš ako imaš neke ozbiljnije simptome pa doktor treba da odluči da li da uključi antibiotik ili antivirotik...ja bukvalno ne osećam ništa osim što mi je malo zapušen nos i povremeno iskašljem malu količinu šlajma, kako sada stoje stvari ovo ne liči čak ni na neku prehladu, više na ono zimsko reagovanje sinusa i kašljucanje od hladnog vazduha (i duvana). Jedino sam imao tu temperaturu u četvrtak i malo bio smoren u petak, to je sve.

Edited by implant
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...