Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, fancy said:

 

...i obavestila si nas. Čabar dakle...

Tako je radio i "Kinez" 😁

 

Pa nemoj tako - ako prodje s nekim blagim simptomima, mozemo reci da je (bar donekle) odradila posao.

 

I do sad je bilo poznato da covid vakcine ne sprecavaju (u meri u kojoj mi ocekujemo od do sad poznatih vakcina) zarazavanje, ali su pomagale da se izbegnu tezi simptomi

 

Drz' se, @vilhelmina!

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ma ok, znam ja to, nego negde pročitah da je ideja novih "omikron" vakcina (bila?) da se uopšte zaštiti i od zaraze, a smanjenje simptoma su realno postizale i "plain vanilla" Corona vakcine od "Kineza" do Fajzera [emoji846]

Možda ove nove smanjuju "zaraznost" tj. mogućnost prenošenja?

Sent from my SM-N9860 using controlled substances

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Evo ja se vec 6. dan testiram, sve neverujuci negativnom testu, razmisljajuci:"Mozda sam se preraano testirala!", "Mozda sam se prekasno testirala", "Mozda nisam uzorak dobro uzela", "Mozda je nek novi soj koji testovi "ne hvataju", "Mozda......"

 

Upali smo u ludilo da svaki simptom koji moze da se pojavi kod kovida, skoro pa da obavezno smatramo da imamo covid, "samo eto test nije bas pouzdan"

 

Sta se desilo sa obicnim bakterijskim i virusnim infekcijama, s kojima smo ziveli decenijama? Zasto ne pomislim prvo na moj klasicni problem sa sinusima nakon visecasovnog leta, vec odmah krece testiranje "da nije covid?"

 

Sutra treba da idem na neku proslavu rodjendana, pa se testiram kao manijak, da budem sigurna da nikom nista nisam prenela

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedino što za bivalentnu u Hr. mora da se pre toga "ima" min. 2 priznate u Hrvatskoj, a to su sve koje su se kod nas davale _osim_ kineskih i Sputnjika.

Dakle, popularna varijanta u Srbiji, 2 "Kineza" + Fajzer nije dovoljna, mora još jedan Fajzer ili Moderna pre bivalentne u Cro.

Proučio sam ovo sa društvom dobro, planirali smo već omikron trip do susjeda.

Sent from my SM-N9860 using controlled substances

Link to comment
Share on other sites

Stavila sam link,al dobro, kopiraću i tekst, plus ponavljam da i na tviteru postavlja informacije:

 

2. Ko je u mogućnosti i želi, može da da primi vakcinu u Hrvatskoj u bilo kom gradu, besplatno, po jednostavnoj proceduri. Treba da ima pasoš i potvrdu da je vakcinisan sa 2, 3 ili 4 doze, pošto su ove vakcine busteri. Na primer…

– Vinkovci, Zavodu za javno zdravstvo u terminu od 9,00 do 11,00 sati. Adresa je Zvonarska 57E, Vinkovci

– Služba za epidemiologiju i javno zdravstvo; Vladimira Nazora 2A, 35000 Slavonski Brod: prijavljivanja građana na cijepljenje protiv COVID-19 pozivni centar: 0800 0011 ili 035 204 081 od 9-14 h radnim danom

Uslov je i da je zadnja vakcina primljena pre više od dva meseca.

Odmah se dobija potvrda, „zeleni pasoš“ sa kodom koji važi i odmah se priznaje u svim zemljama EU ukoliko vam neko zatraži na granici ili bilo gde.

Na raspolaganju su vakcine: Moderna, Fajzer, Jonson&Jonson.

Pacijenti koji su ugroženi iz bilo kog razloga mogu da prime postojeću vakcinu Fajzer kao 3.ili 4. dozu, a za 2-3-4 meseca i novu vakcinu ukoliko bude bila na raspolaganju u Srbiji.

Vakcine koje se mogu primiti u Hrvatskoj su bivalentne, dizajnirane prema cirkulišućim sojevima BA4 i BA5.

Nadam se da će ove važne informacije mnogima značiti“, navela je dr Plavšić.

 

 

Niz...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Updated Covid-19 vaccines boost protection, but may not beat original formula against BA.4 and BA.5, early studies suggest

 

Nisu ni te bivalentne cudotvorne - barem prema nekim studijama, tako da i bustovanje originalnim i dalje ima smisla, u odsustvu bivalentnih

 

"Čini se da ažurirani bivalentni busteri za  Covid-19 funkcionišu jednako dobro protiv podvarijanti BA.4 i BA.5 Omicron kao i originalni pojačivači koje su zamenili, prema dve nove studije istraživačkih timova sa univerziteta Harvard i Kolumbija.

 

Ne vidimo suštinski nikakvu razliku” između starih i novih pojačivača otprilike mesec dana nakon injekcije, rekao je dr Dejvid Ho, profesor mikrobiologije i imunologije na Kolumbiji, čiji je tim autor jedne od studija.

Imunolozi kažu da vakcina protiv dva soja možda neće biti bolja od jedne vakcine zbog fenomena koji se zove imunološki otisak. Naučnici kažu da utiskivanje može da zakomplikuje napore da se ostane ispred novih varijanti dok koronavirus nastavlja da se razvija, i dodaje hitnost razvoju novih tehnologija vakcina za borbu protiv virusa."

 

Stoga, ako vam treba buster, i dalje rade originalni Pfizer i Moderna

Link to comment
Share on other sites

Ja sam imala bliski dodir sa tom ženom koja je u dva meseca dva puta pozitivna, 2. put 26.Merila sam joj temperaturu i saturaciju, nosila sam masku kako treba, ona nije jer joj je bilo zlo...

 

Danas je 29. ja se osećam OK a primila sam 4 fajzera.

Bumo vidli šta će biti..:classic_biggrin:

 

Poenta-nosite maske i dalje...

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Nadam se da ovo nece citati neki antivakser, ali moram da napisem kako jeste - slaba vajda od vakcina. Temperatura do 38, nije previsoka, ali ne prestaje vec cetvrti dan. Uzasno lose spavam, uz prekide, s ubrzanim disanjem i pulsom visim od onog u budnom stanju (kaze Fitbit). Od jucer ne osecam nikakve mirise, a ukus jedva malo. Bez problema sam pojela ceo limun 🤪. Simptomi prehlade dosta blagi, povremeno zacepljen nos, i uglavnom ne kasljem. I na vrh glave mi je sve ovo, hocu da budem zdrava!

  • Love 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

Ovo za tecnost cuda pravi. Nije primer od sada ali je za temperaturu. Ja inace kod gripova imam 37 sa nesto ali kad sam dobio svinjski grip kada je pre destak godina bio aktuelan tada sam imao preko 38. Spavao sam na momente tokom noci, lekovi nisu pomagali. Onda sam krenuo sa tecnoscu na silu da pijem 3-4 litre i posle 24h spustio temperaturu na prihvatljivih 37.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, vilhelmina said:

Simptomi prehlade dosta blagi, povremeno zacepljen nos, i uglavnom ne kasljem.

 

Pa kako, onda, ne radi?

 

Kuci si, nisi u bolnici, simptomi nisu toliko strasni....sta bi vise?

 

Nece ni temperatura jos dugo i, kao sto Eddard rece, dosta tecnosti, odmaranja i bice ok

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Sunshine State said:

 

Pa kako, onda, ne radi?

Kuci si, nisi u bolnici, simptomi nisu toliko strasni....sta bi vise?

 

 

Istina je da ljudi ocekuju da se ne razbole ako su vakcinisani...tako neki prijatelji komentarisu da je neko dobio koronu a vakcina 3, 4, sto puta...uvek zaboravljaju da mozes da se zarazis posle vakcine ali da simptomi ne budu fatalni ...to je i bio cilj vakcine.

 

Vilhelmini zelim da sto pre ozdravi ali mora da izdrzi mirovanje i posle negativnog rezultata, moj brat od tetke nije hteo da miruje i vratili mu se simptomi posle nedelju dana....vakcinisan uredno...

 

Sto se mene tice, ja sam redak slucaj koji nema dokaz da je imao ovo....Zapravo precrtacu to sto sam napisala da ne izazovem sudbinu...

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Tacno je da sam verovatno imala prevelika ocekivanja u odnosu na vakcinu, a i bilo mi nekako nestvarno da i mene moze da zakaci kad vec nije u prethodne skoro tri godine. Ali eto, stiglo me. 
Tacno sedam dana nakon prvih simptoma, mogu da konstatujem da sam spavala i naspavala se kako valja, bez budjenja, znojenja, bolova u ledjima… I da se osecam skroz normalno iako i dalje nemam culo mirisa. Ali neka i ostane na tome, ja zadovoljna. Sve u svemu, mogu da konstatujem da nije bilo tako strasno, osim sto je bilo cudno i kao sto ranije rekoh, nekako nestvarno.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
12 minutes ago, bohumilo said:

Rezultati su manipulisani uključivanjem 3 mjeseca 2020. prije uvođenja mjera bilo gdje u Evropi i naročito perioda od ljeta/jeseni 2021. pa naovamo, kada je procenat vakcinisanih u ogromnoj većini razvijenih zemalja dostigao 70+%.

Nađi brojke za period april 2020 - jun 2021. (tj. period kada je Evropa zaista bila pod karantinom) pa da vidimo.

Link to comment
Share on other sites

Interesuju me vaše preporuke....Primio sam do sada 3 doze Kineza. Nisam fasovao virus do sada, ni ja ni supruga. Imao sam, tokom špica pandemije kontakte sa zaraženim ljudima, nekada i po desetak dnevno. Moja deca, sa svojim "polovinama" su takodje vakcinisani. Trojica takodje Kineza, a jedan Fajzera. Svi su preležali, kompletno sa gospodjama i decom, osim trćeg sina, a njegova gospodja i ćerkica, su letos zakačili dok smo bili kod snajinih roditelja na Malti....elem, moj izabrani lekar mi preporučuje i 4. dozu i da sada primim Fajzera, a nakon 15-ak dana i "običnu vakcinu" protiv gripa......Inače, redovni sam konzument lekova protiv hipertenzije, dijebetesa......Razmišljam nešto, kao, ma neće mene, kad nije do sad, ali.....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Beonegro said:

Rezultati su manipulisani uključivanjem 3 mjeseca 2020. prije uvođenja mjera bilo gdje u Evropi

Mere su listom uvedene u martu (čak su ovde dati najkonzervativniji podaci, kada je uveden lokdaun u celoj zemlji; ja sam bio u Italiji u februaru 2020., i tada je već severna Italija bila pod ključem). Ali uostalom, iako mislim da je jedino prirodno uzeti čitav period, podaci su dostupni ovde pa ih možeš tranžirati kako hoćeš i krenuti odakle hoćeš, možeš od aprila, sumnjam da ćeš dobiti išta drugačiji zaključak.

 

 

1 hour ago, Beonegro said:

i naročito perioda od ljeta/jeseni 2021. pa naovamo

Zašto taj period ne bi bio uzet u obzir? Pazi, ovde se ne radi samo o podacima o broju umrlih direktno od kovida (šta god ko pod tim podrazumevao) nego o ukupnom "višku" umrlih (u odnosu na to šta bi bilo očekivano da nije bilo pandemije), što je najrelevantnija mera uspeha borbe protiv pandemije (prvo, zato što je definicija "smrti od kovida" očigledno klizava, a drugo, šta si uradio ako smanjiš broj umrlih "od kovida" a višestruku povećaš broj umrlih na druge načine***?). Dakle, u ovu statistiku ulaze i ljudi koji su umrli u bolnici na respiratoru, ali i ljudi koji nisu mogli da prime terapiju zbog lokdauna pa su naknadno umrli, i ljudi koji su preskočili sistematski pa su kasno otkrili rak pa su umrli prošlog meseca, i ljudi koji su preskočili redovan servis vozila pa poginuli u saobraćaju, i ljudi koji su zbok lokdauna morali da kupe manje kvalitetno sedište za bebu (ili nije bilo kvalitetnog sedišta, ili je bilo preskupo, ili su oni dobili otkaz/zatvorili sopstveni restoran pa su morali da štede, itd, isl...) pa je beba zbog toga poginula u udesu tek pre 2 meseca itd, isl - dakle unutra su SVE smrti koje se ne bi desile da nije bilo pandemije i mera protiv nje (a doslovno je beskonačan broj načina na koji se tako može umreti), i koje će se dešavati godinama i decenijama u budućnosti, pa ih treba uračunati...

 

(naravno, neko može da kaže da je teško decidno specifikovati koja je smrt posledica nečega, i da li je višak smrti posledica i nečeg drugog. I to je tačno, ali obzirom da je razlika između zemalja OVOLIKA i da još uvek izlazimo iz višegodišnje pandemije, mislim da imamo "slona u sobi" kao vodećeg kandidata, dok neko ne predloži boljeg)

 

 

*** zapravo postoji JEDNA stvar koju time dobijaš, a to je očuvanje trenutnog političkog režima na vlasti, i u tome grmu leži dobar deo objašnjenja za ovakav izbor mera. Meni izgleda, i to sam pisao ranije, da cilj nije bio minimizacija ukupnih posledica korone (izražena na bilo koji način) nego prosto minimizacija broja ljudi umrlih od korone koji nisu mogli da dobiju medicinski tretman (što se direktno tumači kao neuspeh zdravstvenog sistema)

Edited by bohumilo
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Odličan izvor taj Daily Sceptic.

 

Quote

Bias Rating: RIGHT PSEUDOSCIENCE
Factual Reporting: VERY LOW
MBFC Credibility Rating: LOW CREDIBILITY

 

Failed Fact Checks

COVID Vaccines Are Experimental Gene Therapy – False

Triple-Vaccinated More Than FOUR Times As Likely to Test Positive For Omicron Than Unvaccinated, Data Shows – Misleading

“Italian Higher Institute of Health Adjusts Number of Deaths Due to Covid Alone Since February 2020 Downwards From Over 130,000 to under 4,000” – False

Vaccines Failing Against Serious Disease, Data From Israel Suggests – False

COVID-19 vaccines are driving the excess deaths in Scotland. – False

The risks of COVID-19 vaccination to children outweigh its benefits. – Misleading

”Global warming started to run out of steam over two decades ago… Half of the apparent global temperature increase from January 1910 to January 2000 is due to administrative adjustments.” – Incorrect

 “Covid Vaccines More Likely to Put You in Hospital Than Keep You Out” – Inaccurate

More than twice as many Americans have lost a household member to a Covid vaccine injury as have lost one to Covid. – False

“Natural variation explains a substantial part of global warming observed since 1850;” no statistical evidence that global warming is intensifying natural disasters, or making them more frequent. – Incorrect

“there is an international medical crisis due to the diseases and deaths co-related to the administration of products known as ‘COVID-19 vaccines’” – Unsupported

https://mediabiasfactcheck.com/daily-sceptic-bias/

 

Da vidimo šta kažu neke kredibilnije liste:

Quote

Excess deaths per 100k people

Finland 188
Sweden 145
Norway 109
Denmark 102
Iceland 64

https://www.economist.com/graphic-detail/coronavirus-excess-deaths-tracker

Edited by erwin
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, bohumilo said:

zapravo postoji JEDNA stvar koju time dobijaš, a to je očuvanje trenutnog političkog režima na vlasti, i u tome grmu leži dobar deo objašnjenja za ovakav izbor mera.

Što nepopularnije mjere, to bolje očuvanje režima (zvuči kao riječ koju bi upotrijebio Borat) na vlasti? Jeste da, to baš tako funkcioniše u zapadnoevropskim državama 🙄

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Beonegro said:

Što nepopularnije mjere, to bolje očuvanje režima (zvuči kao riječ koju bi upotrijebio Borat) na vlasti? Jeste da, to baš tako funkcioniše u zapadnoevropskim državama 🙄

Otkud to da su te mere nepopularne, narocito uz asanaciju terena preko medija i društvenih mreža koje su se prostrle kao otirači za noge pred režimama (kako god su ovi okretali ćurak, čak i kad je to bilo za 180 stepeni)?

 

Naprotiv, deleko je bilo oportunije, popularnije i populističkije kazati "daj NEŠTO da uradimo za bake i deke" (i to ovo što sveti doktor Ćoro kaže) koji OČEVIDNO svima umiru pred očima, nego ljudima objašnjavati nešto složenije koncepte poput "nenameravanih posledica", "onoga što se vidi i onoga što se ne vidi", "cene života", "inflacije", "biznis ciklusa" itd. Evo i dugoročno, sad imamo dobre podatke o kumulativnom "višku smrti" u sve tri godina (i biće ih godinama u budućnosti) - što je, kažem, najbolja mera (ne)uspeha antipandemijskih mera - koliko ljudi će otići uopšte da ih pogleda (koliko ljudi uopšte razume šta ovaj koncept predstavlja i u čemu je njegova relevantnost?) i da ih uzme u obzir prilikom ocene ukupnog rada režima (a što bi trebalo da bude ključna stvar u pripremi za sledeću pandemiju, koja će neizbežno doći; ili ćemo, bezbeli, opet za doktorom Ćorom u propast)?

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

On 11/15/2022 at 10:05 AM, bohumilo said:

Otkud to da su te mere nepopularne, narocito uz asanaciju terena preko medija i društvenih mreža koje su se prostrle kao otirači za noge pred režimama (kako god su ovi okretali ćurak, čak i kad je to bilo za 180 stepeni)?

 

Naprotiv, deleko je bilo oportunije, popularnije i populističkije kazati "daj NEŠTO da uradimo za bake i deke" (i to ovo što sveti doktor Ćoro kaže) koji OČEVIDNO svima umiru pred očima, nego ljudima objašnjavati nešto složenije koncepte poput "nenameravanih posledica", "onoga što se vidi i onoga što se ne vidi", "cene života", "inflacije", "biznis ciklusa" itd. Evo i dugoročno, sad imamo dobre podatke o kumulativnom "višku smrti" u sve tri godina (i biće ih godinama u budućnosti) - što je, kažem, najbolja mera (ne)uspeha antipandemijskih mera - koliko ljudi će otići uopšte da ih pogleda (koliko ljudi uopšte razume šta ovaj koncept predstavlja i u čemu je njegova relevantnost?) i da ih uzme u obzir prilikom ocene ukupnog rada režima (a što bi trebalo da bude ključna stvar u pripremi za sledeću pandemiju, koja će neizbežno doći; ili ćemo, bezbeli, opet za doktorom Ćorom u propast)?

Negde sam zakacila vest da je neko u US trazio amnestiju za sve koji su ucestvovali u odlukama tokom pandemije koje su nanele stetu, mislim da je bilo oko skola I lobiranja za zatvaranje istih.   

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Negde sam zakacila vest da je neko u US trazio amnestiju za sve koji su ucestvovali u odlukama tokom pandemije koje su nanele stetu, mislim da je bilo oko skola I lobiranja za zatvaranje istih.   

Da, da, bio je ovaj članak u Atlanticu:

 

https://www.theatlantic.com/ideas/archive/2022/10/covid-response-forgiveness/671879/

 

Ovo je autorka:

spacer.png

 

Njena teza je "'zvinte, mnogo toga nismo znali"! I ja se slažem sa time, ali kada nešto ne znaš ne pokušavaš da ućutkaš, canceluješ i ispariš svakoga ko ima neki argument protiv tvoje ekstremne pozicije i ne predstavljaš kako "nauka to sam ja".  Ili, kako to elokventno kaže profesor Jay Bhattacharya, nov i napoznat virus zahteva prizivanje "principa obazrivosti", ali i mere PROTIV virusa treba podvrgnuti istom principu, a ne pretpostaviti da one neće imate nikakve negativne posledice, i progoniti svakoga ko pokušava da ukaže na njih.

 

A slušao sam igrom slučaja prošle nedelje Džeja u dva navrata (debatu sam čak i gledao sa ženom kući na velikom tv-u, intervju u podkastu u kolima), ima se svašta pametno naučiti i razmisliti: 

 

 

 

 

 

btw, nakon mog argumenta o tome da je nužno "viškove umrlih" računati do danas (a ne samo do juna 2021. godine) i uvek "do danas" (i za godinu i za dve i za tri), gde sam kao prvu (ok, možda drugu) stavku, sasvim slučajno naveo: "... i ljudi koji su preskočili sistematski pa su kasno otkrili rak pa su umrli prošlog meseca" pojavila su se barem 2 članka na Gardijanu - upravo o ovome:

 

Europe faces ‘cancer epidemic’ after estimated 1m cases missed during Covid

 

There is a hidden epidemic of missed cancer cases – here’s how we save lives now

 

 

>>

“To emphasise the scale of this problem, we estimate that about 1m cancer diagnoses might have been missed across Europe during the Covid-19 pandemic,” they wrote in The Lancet Oncology. “There is emerging evidence that a higher proportion of patients are diagnosed with later cancer stages compared with pre-pandemic rates as a result of substantial delays in cancer diagnosis and treatment. This cancer stage shift will continue to stress European cancer systems for years to come.

 

“These issues will ultimately compromise survival and contribute to inferior quality of life for many European patients with cancer.”

 

The report analysed data and found clinicians saw 1.5 million fewer patients with cancer in the first year of the pandemic, with one in two patients with cancer not receiving surgery or chemotherapy in a timely manner. About 100m screenings were missed, and it is estimated that as many as 1 million European citizens may have an undiagnosed cancer as a result of the backlog.

 

....

another Lancet study estimated in 2020 that delayed diagnosis and treatment in England could increase the amount of breast, colorectal and lung cancers by up to 9.6%, 16.6% and 5.3%, respectively, in the coming years. This is largely due to screening services being disrupted and people – even with worrying symptoms – not coming forward to primary care. 

 

...

“It is estimated that 40% of cancers in Europe could be prevented if primary prevention strategies made better use of our current understanding of cancer risk factors,” said Anna Schmütz, of the International Agency for Research on Cancer.

 

>>

Edited by bohumilo
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

@bohumilo Nije tajna da sam ja relativno od pocetka zagovarala prihvatanje strategije potpisnika Baringtonove deklaracije. Delovalo je logicno, I podrzano od strane mnogih naucnika. Izgovor "nismo znali" ne moze da se iskoristi, jer su iste stvari primenjivali I kad su znali, I kad odluke uopste nemaju smisla.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...