Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, Sunshine State said:

Otac od jednog druga i majka od drugog druga bili u bolnici u mom rodnom gradu - otac bio zbog bubrega, a majka zbog hipoglikemijske krize (ako su mi dobro preneli); oboje dobili koronu u bolnici.

Majka od druga premestena u bolnicu na Miseluk i tri dana joj uopste nisu davali njene redovne lekove (antikoagulanse, antihipertenzive...), prekjuce zvali mog fruga da pitaju koje lekove majka pije i da donesu (?), i par sati nakon toga zena dobije mozdani udar, danas umrla 😞

 

Oboje dobili koronu u bolnici!

 

Bold 1:

 

Žao mi je.. Ovo je strašno. Te kovid bolnice izgleda da nemaju dovoljno lekova za druge bolesti ili ih uopšte nemaju.

 

U subotu, dok sam u ambulanti čekala da primim injekciju Diklofenaka razgovarala sam sa jednom dobrodržećom bakom. Ima 86 godina.

 

Krajem prošle godine je imala koronu. Kada su je dovezli u bolnicu javili su njenoj porodici da donesu sve bakine lekove koje pije jer ih oni nemaju. 

 

Posle 10-15 dana je izašla iz bolnice. Nastavila je lečenje privatno..ali nažalost, u najskupljoj klinici u Beogradu, i priča kako je sve to koštalo oko 1000 evra-lekari, snimanja, pregledi, lekovi i vitamini.

 

A sada mali off ali ima veze sa lekovima. Dan ranije, ispred iste ambulante čekam da primim treću injekciju..

 

Pita me čovek koji čeka da mu žena primi infuziju, da li znam zašto sam dobila samo 4 injekcije Diklofenaka, i ja kažem da ne znam. Odgovor je glasio:

 

RFZO daje besplatno samo 4 te injekcije ( valjda misli samo na Diklofenak +dodatke ) a da ostale treba da se kupe..ili se lečenje nastavlja privatno.

Mislim, ma sigurna sam da se to odnosi samo na injekcije za bolove. 

 

Bold 2: Strašno. 

 

Da li je moguće da lekari i medicinske sestre i osoblje dolaze sa asimptomatskom slikom korone da rade?

 

Ili dovoze ljude bolesne od drugih bolesti a u bolnici se naknadno sazna da imaju koronu? Koja bi bila treća opcija? 

 

 

4 hours ago, Constantin said:

Skinuo se sa kiseonika...nastavljam sa Pronisonom, Fovelidom od 500 mg. Crp je pao, da proverim D-Dimer u petak...saturacija oko 94. Trenutno....Probah Čips...kao karton da jedem.

 

Drago mi je što ide na bolje. Odmaraj..a miris i ukus će se vratiti. 

Link to comment
Share on other sites

Posto sam videla kako radi bolnica za 'ostale' pacijente, znaci ne covid, a tvrdili su da su na covid rezimu, tj ne dozvoljavaju posete, pacijenti moraju da nose maske, kad je vizita: ostalo sam videla da sestre I lekari, ne moraju, dosta njih reda radi imaju masku ispod brade, izlaze najnormalnije I mesaju se sa bolesnicima na prijemu, kao I ostalo osoblje. Znaci taj covid rezim je reda radi.  Ne vidim kako su pacijenti zasticeni. Svodi se na lutriju. Zato sam mamu nabrzinu spakovala koliko je bilo bezbedno I izvela iz bolnice jer je bezbednija kod kuce.

Jasno mi je da smo I mi predstavljali rizik, ali smo bili pazljiviji, I definitivno humaniji. 

 

Testirali je na prijemu, nisam je pitala da li su testirali kasnije.

Da me neko ne razume pogresno, ne krivim ja lekare, sestre I osoblje, nego mi ceo "covid rezim" deluje kao sarada. U cemu je poenta ako se svi mesaju na prijemu? Cemu maske u viziti ako ostatak dana mozes bez nje? 

Sad smo vec skoro 3 nedelje od ulaska u bolnicu, I bez korone. 

 

@Constantin zelim brz oporavak, jbga bukvalno lutrija. Drzi se

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Džudi said:

 

Bold 1:

 

Žao mi je.. Ovo je strašno. Te kovid bolnice izgleda da nemaju dovoljno lekova za druge bolesti ili ih uopšte nemaju.

 

U subotu, dok sam u ambulanti čekala da primim injekciju Diklofenaka razgovarala sam sa jednom dobrodržećom bakom. Ima 86 godina.

 

Krajem prošle godine je imala koronu. Kada su je dovezli u bolnicu javili su njenoj porodici da donesu sve bakine lekove koje pije jer ih oni nemaju. 

 

Posle 10-15 dana je izašla iz bolnice. Nastavila je lečenje privatno..ali nažalost, u najskupljoj klinici u Beogradu, i priča kako je sve to koštalo oko 1000 evra-lekari, snimanja, pregledi, lekovi i vitamini.

 

A sada mali off ali ima veze sa lekovima. Dan ranije, ispred iste ambulante čekam da primim treću injekciju..

 

Pita me čovek koji čeka da mu žena primi infuziju, da li znam zašto sam dobila samo 4 injekcije Diklofenaka, i ja kažem da ne znam. Odgovor je glasio:

 

RFZO daje besplatno samo 4 te injekcije ( valjda misli samo na Diklofenak +dodatke ) a da ostale treba da se kupe..ili se lečenje nastavlja privatno.

Mislim, ma sigurna sam da se to odnosi samo na injekcije za bolove. 

 

Bold 2: Strašno. 

 

Da li je moguće da lekari i medicinske sestre i osoblje dolaze sa asimptomatskom slikom korone da rade?

 

Ili dovoze ljude bolesne od drugih bolesti a u bolnici se naknadno sazna da imaju koronu? Koja bi bila treća opcija? 

 

 

 

Drago mi je što ide na bolje. Odmaraj..a miris i ukus će se vratiti. 

Iz mog iskustva u samo poslednja 2 meseca znam da  se to odnosi na skoro sve lekove: lekar opste prakse ispisuje recept po terapiji specijaliste i kaze mi za jedan lek: Ovo je skup lek, Fond pokriva samo 20% cene ostalo morate sami da finansirate. Od 5 prepisanih lekova, popust je vazio samo za 1.

U stanju akutnog bola zbog 2 diskus hernije u vratnoj kicmi, ortoped trazi od med.sestre da mi postavi Shancov okovratnik, ona prilazi nekakvom metalnom ormaricu i iz poslednje, donje fijoke (kosa mi se dize na glavi jer to sve deluje kao da je iz II Sv.rata, prljavo) iznosi pomagalo, isposatavlja se da je polomljeno, vraca se, pretura i kaze ortopedu da su i druge 2 kragne nefunkcionalne. Lekar sleze ramenima i kaze mi da cu morati da kupim to pomagalo, poziva telefonom nekog i najavljuje me, odlazim, prodavac mi nudi 1 tip pomagala u 2  (meke) verzije, odabirem onaj za koji mislim (ne mislim, vrristim u sebi od jacine bola) da mi smanjuje bol, kupujem. Kroz 7 dana, na kontroli, drugi ortoped kaze da mi treba Filadelfija model, da od ovog kupljenog nema koristi, odlazim u drugu prodavnicu i kupujem to sto mi je rekao. Na zalost, ja sam 7 dana bila u bolovima i sasvim je moguce da je povreda nerava za to vreme nastavljena. 

Najgore je kad u stanju akutnogg bola obilazite apoteke u potrazi za lekom kojeg niko nema na lageru, platili biste ga suvim zlatom samo da ga nadjete. 

 

Kazu mi da od Fonda trazim refundaciju troskova koji su zaista veliki ali to ne cinim, papirologija je komplikovana a ja zaista nisam u stanju da sve to sama obavljam, cutim i placam, bolje i to nego da padam u nesvest pred shalterima. Cujem od drugih da Fond priznaje troskove lecenja samo onim pacijentima koji su bili na bolnickom lecenju a bolnica nije raspolagala potrebnim lekovima za sta je potrebna izjava nadleznog lekarskog tima. Mene je sramota da svoje lekare dovodim u situaciju  da mi pismeno potvrde da nisu u stanju da me lece. 

Koliko sam tuge nakupila za samo ova 2 meseca gledajuci u cekaonicama stare, siromasne i bolesne ljude, o tome ne mogu, previse je.

 

Edited by Pletilja
  • Like 1
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Constantin said:

Skinuo se sa kiseonika...nastavljam sa Pronisonom, Fovelidom od 500 mg. Crp je pao, da proverim D-Dimer u petak...saturacija oko 94. Trenutno....Probah Čips...kao karton da jedem.

 

Imao sam kraći razgovor s Bogom pre neki dan, objasnio sam mu da samo ja mogu da te banujem i da ti se skine s kičme, so relax :thumbsup:

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

Iz mog iskustva u samo poslednja 2 meseca znam da  se to odnosi na skoro sve lekove: lekar opste prakse ispisuje recept po terapiji specijaliste i kaze mi za jedan lek: Ovo je skup lek, Fond pokriva samo 20% cene ostalo morate sami da finansirate. Od 5 prepisanih lekova, popust je vazio samo za 1.
U stanju akutnog bola zbog 2 diskus hernije u vratnoj kicmi, ortoped trazi od med.sestre da mi postavi Shancov okovratnik, ona prilazi nekakvom metalnom ormaricu i iz poslednje, donje fijoke (kosa mi se dize na glavi jer to sve deluje kao da je iz II Sv.rata, prljavo) iznosi pomagalo, isposatavlja se da je polomljeno, vraca se, pretura i kaze ortopedu da su i druge 2 kragne nefunkcionalne. Lekar sleze ramenima i kaze mi da cu morati da kupim to pomagalo, poziva telefonom nekog i najavljuje me, odlazim, prodavac mi nudi 1 tip pomagala u 2  (meke) verzije, odabirem onaj za koji mislim (ne mislim, vrristim u sebi od jacine bola) da mi smanjuje bol, kupujem. Kroz 7 dana, na kontroli, drugi ortoped kaze da mi treba Filadelfija model, da od ovog kupljenog nema koristi, odlazim u drugu prodavnicu i kupujem to sto mi je rekao. Na zalost, ja sam 7 dana bila u bolovima i sasvim je moguce da je povreda nerava za to vreme nastavljena. 
Najgore je kad u stanju akutnogg bola obilazite apoteke u potrazi za lekom kojeg niko nema na lageru, platili biste ga suvim zlatom samo da ga nadjete. 
 
Kazu mi da od Fonda trazim refundaciju troskova koji su zaista veliki ali to ne cinim, papirologija je komplikovana a ja zaista nisam u stanju da sve to sama obavljam, cutim i placam, bolje i to nego da padam u nesvest pred shalterima. Cujem od drugih da Fond priznaje troskove lecenja samo onim pacijentima koji su bili na bolnickom lecenju a bolnica nije raspolagala potrebnim lekovima za sta je potrebna izjava nadleznog lekarskog tima. Mene je sramota da svoje lekare dovodim u situaciju  da mi pismeno potvrde da nisu u stanju da me lece. 
Koliko sam tuge nakupila za samo ova 2 meseca gledajuci u cekaonicama stare, siromasne i bolesne ljude, o tome ne mogu, previse je.
 
Zašto vi vas bilo sramota da lekari napišu ono što su i sami konstatovati, da nemaju opremu/medicinska sredstva da vas izleče? Nije to ni vaš ni njihov problem nego države kojoj ste platili da vas adekvatno leči. Na njima (lekarima) je odgovornost da to potvrde, kao lice koje jedino može da stavi svoj potpis na tako nešto. Ako ne mogu da stoje iza sopstvenog službenog pečata... Takav lekar nikome ne treba.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, shonke said:

Zašto vi vas bilo sramota da lekari napišu ono što su i sami konstatovati, da nemaju opremu/medicinska sredstva da vas izleče? Nije to ni vaš ni njihov problem nego države kojoj ste platili da vas adekvatno leči. Na njima (lekarima) je odgovornost da to potvrde, kao lice koje jedino može da stavi svoj potpis na tako nešto. Ako ne mogu da stoje iza sopstvenog službenog pečata... Takav lekar nikome ne treba.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
 

Prvo, kad posle svih shaltera, opste prakse, uputa,stignete kod specijaliste, to vam je kao kad se brodolomnik docepa ostrva,  srecni ste kao Lotto milioner pa ne pitate sta kosta....

Drugo, moj grad je mali, svi se znamo, lekari koji me lece su vrsnjaci moje dece, skolski drugovi, prijtelji, ne mogu da im lepim etikete gubitnika, dovoljno je sto je i njima neprijatno sto smo u takvoj situaciji. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Constantin said:

Jeste...sav sam rasklimatan..

 

Uf tek sam sad video sta te je snaslo, zemljace...ne daj se, nema Nis previse gotivnih ljudi i sve ih je manje.

 

Ne zalazim na ovu temu, muka mi je vise. Vakcine kao da nikakvu korist ne donose, vodio sam zenu, dobro je prosla ali opet dosta ljudi u Duvanistu... ma bezi...

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
18 minutes ago, Drug Crni said:

U SAD broj smrti od srčanog udara manji (u procentu) manji nakon korone i vakcinacije nego pre. Sad se treba setiti kako su antivakserski magarci širili paniku plašeći ljude vakcinama.
Hiljade su umrle zbog njih.
 




 

Dobro svi to ovde znamo.Nego ja kad god naidjem na vest da je neko preminuo procitam komentare kako je to od vakcine.

 

Jbg. U neobrazovanom narodu je lako siriti teorije zavere.A Srbi to jesu.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Nažalost,moram napisati kako kod nas to više i nema veze (isključivo) sa obrazovnim stepenom. Štaviše,mnogi visoko obrazovani pojedinci su ovde bili ili lideri avaks pokreta ili veoma grlati protiv vakcina..i u mojoj okolini sam često svedočio tome.
Radi se jednostavno o odbijanju da se bude deo civilizovanog sveta i da se prihvate njegove tekovine.

  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Da l' se dešava daje  prilikom doniranja krvi krv vakcinisanih osoba "nepoželjna"?
Sad kad se desilo ovo sve u Beogradu bila je potreba da se donira krv, a u nekom od postova koji pozivaju na doniranje napomenuto je bilo i da bi krv trebalo da bude od nevakcinisane osobe.
Što sam pročitao nabrzaka po netu nigde ne pišu preporuke da vakcinisani ne treba da daju krv.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, uvrnuto said:

Ali kao je l' realno da i u ovakvoj situaciji provlače to... 

 

Kontrapitanje:  Da li je realno da od antivakserske stoke koja je svesno poslala hiljade, desetine hiljada, stotine hiljada ljudi u smrt, očekuješ nekakvo zrno ljudskosti i obraza?

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...