Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

17 hours ago, Sunshine State said:

 

Same here....popricekacu, ali cu poterati mamu da dobije i 4. Pfizer i regularnu sezonsku za grip

 

Mama i ja smo u avgustu dobile 4 Fajzer. Kako tvoja mama nije još išla po taj drugi buster ( četvrtu dozu ) ?

 

Pre tog 10.08. kada smo dobile taj drugi buster, samo je nekih 20% stanovnika primilo tu dozu.

 

Sačekaćemo neko vreme za sezonsku vakcinu za grip...to savetujem i tvojoj mami. 

 

Prošle a čini mi se i pretprošle godine prvi kontigenti vakcina za grip je povučen iz upotrebe. Zaboravila sam razlog za povlačenje.

 

Nadam se da će ove godine te vakcine ipak biti ok, ali..za svaki slučaj  ne guram se u prve redove.

 

Kada sam mogla sa sačekam vakcinu za COVID 19, mogu da sačekam i da prođe malo vremena za ovu drugu vakcinu.

 

 

Edited by Devojka Luke Razića
dopuna teksta
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja sam polovinom avgusta dobila 4. dozu a 3.10. sam dobila vaxigrip tetra, to su vakcine koje imamo ove godine u mom DZ...

 

Prošle godine je bio Influvac, Vaxigrip tetra i mislim da je bila i treća, ne mogu da se setim dok ne pogledam, no ne sećam se da je išta vraćano kao neispravno.Vratili smo ogroman broj doza zbog nezainteresovanosti.

 

Ove godine sam zadužila duplo manje doza-150 na 3000 stanovnika.

 

Da, treća je bila domaća, Torvaxflu

Link to comment
Share on other sites

Ovaj vaxigrip tetra proizvodi Sanofi, Influvac GMBH, i naš Torlak Torlakflu.

 

Torlak nije smeo da se daje starijim od 65, a bilo je ljudi koji su govorili dajte domaće...

 

Sad ne mogu da biraju, bar kod nas, jer imano samo taj Vaxigrip.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Pitanje za nase lokalne amere : koliko je ovaj izvor pouzdan? Pominju i Mayo kliniku itd, meni izgleda prilicno pouzdan mada nisam videla naucni rad na temu

 

https://economictimes.indiatimes.com/industry/healthcare/biotech/healthcare/covid-19-mrna-vaccines-increase-risk-of-cardiac-related-death-says-florida-surgeon-general/articleshow/94717144.cms

 

ukratko : RNA vakcina povecava znacajno rizik od srcanog napada - smrti, pogotovo za muske 18-39 godina

Link to comment
Share on other sites

Pa dobro, to su i ranije rekli, zbog onog perikarditisa i miokarditisa ako se ne leči. Ovi stariji... 😂😂 tj mi stariji se polako uvošćujemo pa nas ništa ne hvata 😂

 

Stvarno, kritično je između 40 i 60ak, a ko to pregura bez da ga nesto zakači, posle se uvošti i može da se iživljava koliko hoće, da puši, pije (dobro, ne i da ždere) itd sve bez posledica😂😂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Lekari pitaju Vučića zašto u Srbiji još nema vakcina protiv omikron sojeva

 

Na žalost izgleda da je mrka kapa za nove vakcine.

Po jednoj priči, univerzitetska veza, trebalo je da se od 1. novembra krene sa njima, ali čini se da nema ništa od toga, a i "veza" mi se nešto ne javlja u zadnje vreme... :classic_smile:

 

Kaže u tekstu:

 

Quote

 

Evropska agencija za lekove (EMA) i Evropski centar za prevenciju i kontrolu bolesti (ECDC) u zajedničkom saopštenju izdale su preporuke o prioritetima za vakcinaciju novim bivalentnim vakcinama.

To su prvenstveno osobe starije od 60 godina i oni sa povećanim rizikom od ozbiljnog oblika kovid-19, zatim trudnice, zdravstveni radnici i osobe koje rade u bolnicama i zdravstvenim ustanovama i ustanovama socijalne zaštite, kao i zaposleni u domovima za stare. 

 

 

Ako kod nas ne bude tih vakcina, jasna je politika naših vlasti:
 

Spoiler

Spojiti lepo i korisno - "nek se pokose stariji", završio si svoj radni vek, šta još čekaš, crkni, skini jednu generaciju iz stana koji delite, napravi mesta mlađima, plus manja su izdvajanja za penzije, takođe, ako zakači mlađe i rizične sa komorbiditetima, može dodatno da "pročisti" slabe i manje radno sposobne, manje troškova za dugogodišnje tretmane i lečenja...

 

Ovi ostali navededni koji su rizični neka se pouzdaju u svoje mlađe godine i jači imuni sistem.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

On 10/18/2022 at 9:47 AM, fancy said:

Lekari pitaju Vučića zašto u Srbiji još nema vakcina protiv omikron sojeva

 

Na žalost izgleda da je mrka kapa za nove vakcine.

Po jednoj priči, univerzitetska veza, trebalo je da se od 1. novembra krene sa njima, ali čini se da nema ništa od toga, a i "veza" mi se nešto ne javlja u zadnje vreme... :classic_smile:

 

Kaže u tekstu:

 

 

Ako kod nas ne bude tih vakcina, jasna je politika naših vlasti:
 

  Reveal hidden contents

Spojiti lepo i korisno - "nek se pokose stariji", završio si svoj radni vek, šta još čekaš, crkni, skini jednu generaciju iz stana koji delite, napravi mesta mlađima, plus manja su izdvajanja za penzije, takođe, ako zakači mlađe i rizične sa komorbiditetima, može dodatno da "pročisti" slabe i manje radno sposobne, manje troškova za dugogodišnje tretmane i lečenja...

 

Ovi ostali navededni koji su rizični neka se pouzdaju u svoje mlađe godine i jači imuni sistem.


Moj sin, koji zivi sa mnom, u nedelju dobio prve simptome. Samo omanja temperatura, do 38, pa nismo panicili. Jucer vec 39,5 i pozitivan na kucnom testu. Meni za sada nista i verujem da mi nece ni biti. U svakom slucaju, narednih dana cu moci da obavestim javnost kako radi Modernina bivalentna vakcina prilagodjena omikronu.

 

Naime, ja sam je dobila kao cetvrtu dozu pre tacno sest nedelja. Sin nije bio zainteresovan, a prve tri su bile odavno, dakle nikakva zastita. Niko od nas nije ranije prelezao.

 

Ono sto je malo bezveze ovde u swe jeste sto su stariji od 70 dobijali cetvrtu dozu pre pocetka septembra, tj pre nego sto su se pojavile vakcine protiv omikrona. Eno ih sad pune bolnice, a i umire se, samo se vise ne broji. Mene zapala ova nova, pa cemo videti. Update sledi.

  • Tuzno 7
Link to comment
Share on other sites

Registrovali su vakcinu koja sadrži komponente sa omicron varijantom ali "pogrešnom" tj onom što je još dok je izašla već bila outdated. Ima u sebi omicron 1 i 2 a aktuelna vakcina koja se koristi (u svetu) je sa varijantama protiv omicrona 4 i 5 koji je trenutno dominantan.
Dakle, ne služi ni za šta...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 10/25/2022 at 7:33 AM, vilhelmina said:


Moj sin, koji zivi sa mnom, u nedelju dobio prve simptome. Samo omanja temperatura, do 38, pa nismo panicili. Jucer vec 39,5 i pozitivan na kucnom testu. Meni za sada nista i verujem da mi nece ni biti. U svakom slucaju, narednih dana cu moci da obavestim javnost kako radi Modernina bivalentna vakcina prilagodjena omikronu.

 

Naime, ja sam je dobila kao cetvrtu dozu pre tacno sest nedelja. Sin nije bio zainteresovan, a prve tri su bile odavno, dakle nikakva zastita. Niko od nas nije ranije prelezao.

 

Ono sto je malo bezveze ovde u swe jeste sto su stariji od 70 dobijali cetvrtu dozu pre pocetka septembra, tj pre nego sto su se pojavile vakcine protiv omikrona. Eno ih sad pune bolnice, a i umire se, samo se vise ne broji. Mene zapala ova nova, pa cemo videti. Update sledi.

 

Vili, ti ok?

 

Sin dobro?

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Vili, ti ok?

 

Sin dobro?


Njemu prolazi, svaki dan manja temperatura, ali hoce jos uvek da skoci do 38. Drugo mu nista nije, dobro se oseca.

A ja se upravo evakuisem s posla. Test iz pljuvacke negativan, ali… Jutros me zagrebe grlo, i ostane mi taj osecaj. Na trenutak mu bude prilicno hladno, ali grejanje nam ne valja na poslu, valjda je to. Zaboli me i glava, mora da je od seficinih gluposti, ali me odmah i prodje. A ipak mi nesto cudno, pa uzmem termometar koji kao i covidtest nosim ovih dana sa sobom. Kad tamo 37,5. Ali mozda sam nesto toplo jela ili pila, pa probam posle 30 minuta opet. I sad 38 🤪.

Dakle, ne osecam nista, ni nalik bilo cemu do sada. Da nisam vec par dana u ocekivanju covida, ne bi mi ni na pamet palo da merim temperaturu.

Ali sta je tu je, odoh da radim od kuce sada i sledecih dana, pa vas obavestavam.

  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, vilhelmina said:


Njemu prolazi, svaki dan manja temperatura, ali hoce jos uvek da skoci do 38. Drugo mu nista nije, dobro se oseca.

A ja se upravo evakuisem s posla. Test iz pljuvacke negativan, ali… Jutros me zagrebe grlo, i ostane mi taj osecaj. Na trenutak mu bude prilicno hladno, ali grejanje nam ne valja na poslu, valjda je to. Zaboli me i glava, mora da je od seficinih gluposti, ali me odmah i prodje. A ipak mi nesto cudno, pa uzmem termometar koji kao i covidtest nosim ovih dana sa sobom. Kad tamo 37,5. Ali mozda sam nesto toplo jela ili pila, pa probam posle 30 minuta opet. I sad 38 🤪.

Dakle, ne osecam nista, ni nalik bilo cemu do sada. Da nisam vec par dana u ocekivanju covida, ne bi mi ni na pamet palo da merim temperaturu.

Ali sta je tu je, odoh da radim od kuce sada i sledecih dana, pa vas obavestavam.

 

Nadam se da nije nista, a i ako jeste - da je "samo" stara, dobra prehlada!

 

Ja doletela u ponedeljak ujutru s Floride; u nedelju pre leta mi nesto krenulo s nosom, i kad sam sletela u Amsterdam, nos zapusen skroz... grlo ok. Ponedeljak ceo dan nos i sinusi muce, u utorak ujutru 37.8 C i nos i dalje.... potrosila milion maramica. Nisam imala one gripozne bolove po telu, temperatura prestala odmah u utorak, juce  bolje, nos me i dalje malo mucio, grlo ok, nema temperature - prosetala 7 km, uzivala.... danas skoro kao nova/stara 🙂

 

Svaki dan od nedelje se testirala, negativna stalno (koristila par razlicitih testova, da budem sigurna).

 

 

Link to comment
Share on other sites

Ipak pozitivna:

 

F55-DBDD7-3-CBD-4324-9-F71-8-E699-FFED26

 

Nisam ni sumnjala, jer ja od prehlada nikad ne dobijam temperaturu. Rano je da se kaze, ali za sada ne izgleda strasno. Temperatura do 38, malo umor i povremeno zacepljen nos ili glavobolja, ali nije mi trebao cak ni paracetamol. Nadam se da ce tako i nadalje.

 

Inace citam da je omikron, za razliku od ranijih varijanti, najzarazniji tek 3 do 6 dana nakon pojave simptoma. Raniji sojevi su zarazavali na 2-3 dana pre. I kod nas izgleda skolski primer toga: Sin se ocito zarazio prosle nedelje, na putu. Na povratku je svratio na dva dana kod cerke i zeta, pre nego sto je dosao kuci i dobio visoku temperaturu. Njima nista, ali mene stiglo. Po tome bi trebalo da ni ja nikog nisam stigla da zarazim pre nego sto sam juce pobegla s posla kuci. Bar se nadam.

  • Tuzno 4
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...