Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ko god misli da neobaveznost vakcinacije dece, bas kao i ono neuvodjenje restriktivnih kovid mera, u Svedskoj ima isto znacenje kao sto bi imalo u Srbiji ili drugde u svetu - grdno gresi. Mozes ne pratiti preporuke zdravstvenih vlasti, nije problem, ali onda si sam sebe svrstao u kategoriju neintegrisanih otpadnika od civilizovanog drustva, pa vidi koliko je to prijatno. Efekat nepisanih normi je ovde cesto jaci nego efekat zakona. Krsenje normi se kaznjava hladnim prezirom vrlo posebnog tipa i niko normalan ne zeli da mu bude izlozen.
 

Naravno, postoje kategorije ljudi koje bas briga, jer ionako zive izolovano od vecinskog stanovnistva, srecu ga samo kad dolaze po socijalu. Ali ako takvi preskoce neku preporucenu (pazi, ne obaveznu!) kontrolu zdravlja deteta, nije iskljuceno da im na vrata zakuca socijalna sluzba, tek da vidi da li je to jedini oblik zanemarivanja deteta, ili ima jos nesto. A opet, ako vodis dete na te kontrole, racunaj da ces stajati kao debil dok ti teta objasnjava zasto nije dobro ne vakcinisati decu. I samo probaj da je oteras u tri lepe, eto opet socijale…

 

Nije Svedska nikakvo carstvo slobode, to je samo zabluda onih koji ne razumeju kako skandinavska drustva funkcionisu. A stepen preporucene vakcinacije dece protiv 12 bolesti je 97,7%, iako sigurno ima vise od 2,3% bandoglavih roditelja koji misle da svedski zdravstveni radnici nemaju pojma. Tu brojim i veganski hipsteraj i neintegrisane imigrante i youtube pratioce teorija zavere, a ima i drugih pametnjakovica. Ali to im je za po kuci, a decu ipak vakcinisu.

  • Like 13
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2023 at 8:47 AM, Gojko said:

Inaće ja sam

1 hour ago, vilhelmina said:

sebe svrstao u kategoriju neintegrisanih otpadnika od civilizovanog drustva

 

I to smo rešili.

 

1 hour ago, vilhelmina said:

veganski hipsteraj i neintegrisane imigrante i youtube pratioce teorija zavere, a ima i drugih pametnjakovica. 

...

Ali to im je za po kuci, a decu ipak vakcinisu.

 

Otprilike istu stvar mi priča prijatelj koji je 25 godina u Švedskoj, napravio je dobru sportsku karijeru, sad je trenutno ovde neko vreme sa najmlađim sinom koji igra košarku u jednom  našem klubu, dok su mu žena i 2 starija sina u Švedskoj.

 

1 hour ago, vilhelmina said:

Efekat nepisanih normi je ovde cesto jaci nego efekat zakona.

 

Ovo govori koliko je Švedska civilizovano društvo. :thumbsup:

(a za nastavak rečenice će se već pobrinuti @Milenko Puzigaca i drugari :classic_biggrin:)

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ne mogu sad, jer i mene zakacio grip, posle X godina 😒 Vidim nedelju dana se ježim svaki čas, probudim se sa glavoboljon koju nisam uopste imao decenijama,sto puta se budim noću,itd, ali nisam imao temperaturu, a sad i to imam. Mada nemam jos uvek respiratorne simptome. Mozda prođem bez njih. Tako da od sledeće godine idem i ja za vakcinu kad budu termini 😒

  • Like 1
  • Tuzno 5
Link to comment
Share on other sites

Bila sam prehlađena zadnja tri dana i bila je to obična prehlada, bez temperature i ostalih simptoma gripa.

 

Čim prođu neradni dani u Domu zdravlja, kad budem potpuno zdrava idem da primim Fajzer-bivalentnu vakcinu. 

 

Lekarka iz naše ambulante je mami rekla da je sada kasno za vakcinu protiv gripa a da ova Fajzer vakcina pomaže i kod ovog gripa..

 

I ne plašim se, dobro znanih nuspojava Fajzera. Traju dan, dva i posle je sve ok. 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Uspeh da u bolnici, gde sam primljen zbog upale pluca, dobijem i koronu i provedem jos nedelju dana u Batajnici.

Trenutno sam kuci na kiseonicnoj terapiji i lekovima do daljeg.

Kad te `oce - `oce te. :lol_2:

Inace za intenzivnu negu KCS i Dragise Misovic imam samo psovke zbog odnosa prema pacijentima, dok za osoblje u Batajnici imam najdublje postovanje zbog najprofesionalnijeg moguceg i ljudskog odnosa prema nesrecnicima koje bolest otera tamo.

  • Like 3
  • Love 2
  • Tuzno 9
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Kronostime said:

Uspeh da u bolnici, gde sam primljen zbog upale pluca, dobijem i koronu i provedem jos nedelju dana u Batajnici.

Trenutno sam kuci na kiseonicnoj terapiji i lekovima do daljeg.

Kad te `oce - `oce te. :lol_2:

Inace za intenzivnu negu KCS i Dragise Misovic imam samo psovke zbog odnosa prema pacijentima, dok za osoblje u Batajnici imam najdublje postovanje zbog najprofesionalnijeg moguceg i ljudskog odnosa prema nesrecnicima koje bolest otera tamo.

 

 

MV5BNGMxZmNhMTctZDIzZC00M2FkLTlmZmUtMGRm

 

 

Kud si bre navro, još te nema na spisku ovde... :s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites



Uspeh da u bolnici, gde sam primljen zbog upale pluca, dobijem i koronu i provedem jos nedelju dana u Batajnici.
Trenutno sam kuci na kiseonicnoj terapiji i lekovima do daljeg.
Kad te `oce - `oce te. [emoji38]_2:
Inace za intenzivnu negu KCS i Dragise Misovic imam samo psovke zbog odnosa prema pacijentima, dok za osoblje u Batajnici imam najdublje postovanje zbog najprofesionalnijeg moguceg i ljudskog odnosa prema nesrecnicima koje bolest otera tamo.


U bre ali si zaglibio. Ajd, diži se iz kreveta, sad ce proleće i lepše vreme...

Sent from my SM-A525F using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Kronostime said:

Uspeh da u bolnici, gde sam primljen zbog upale pluca, dobijem i koronu i provedem jos nedelju dana u Batajnici.

Trenutno sam kuci na kiseonicnoj terapiji i lekovima do daljeg.

Kad te `oce - `oce te. :lol_2:

Inace za intenzivnu negu KCS i Dragise Misovic imam samo psovke zbog odnosa prema pacijentima, dok za osoblje u Batajnici imam najdublje postovanje zbog najprofesionalnijeg moguceg i ljudskog odnosa prema nesrecnicima koje bolest otera tamo.


Da se brzo i dobro oporavis!

Link to comment
Share on other sites

On 2/13/2023 at 7:24 AM, vilhelmina said:

Ko god misli da neobaveznost vakcinacije dece, bas kao i ono neuvodjenje restriktivnih kovid mera, u Svedskoj ima isto znacenje kao sto bi imalo u Srbiji ili drugde u svetu - grdno gresi. Mozes ne pratiti preporuke zdravstvenih vlasti, nije problem, ali onda si sam sebe svrstao u kategoriju neintegrisanih otpadnika od civilizovanog drustva, pa vidi koliko je to prijatno. Efekat nepisanih normi je ovde cesto jaci nego efekat zakona. Krsenje normi se kaznjava hladnim prezirom vrlo posebnog tipa i niko normalan ne zeli da mu bude izlozen.
 

Naravno, postoje kategorije ljudi koje bas briga, jer ionako zive izolovano od vecinskog stanovnistva, srecu ga samo kad dolaze po socijalu. Ali ako takvi preskoce neku preporucenu (pazi, ne obaveznu!) kontrolu zdravlja deteta, nije iskljuceno da im na vrata zakuca socijalna sluzba, tek da vidi da li je to jedini oblik zanemarivanja deteta, ili ima jos nesto. A opet, ako vodis dete na te kontrole, racunaj da ces stajati kao debil dok ti teta objasnjava zasto nije dobro ne vakcinisati decu. I samo probaj da je oteras u tri lepe, eto opet socijale…

 

Nije Svedska nikakvo carstvo slobode, to je samo zabluda onih koji ne razumeju kako skandinavska drustva funkcionisu. A stepen preporucene vakcinacije dece protiv 12 bolesti je 97,7%, iako sigurno ima vise od 2,3% bandoglavih roditelja koji misle da svedski zdravstveni radnici nemaju pojma. Tu brojim i veganski hipsteraj i neintegrisane imigrante i youtube pratioce teorija zavere, a ima i drugih pametnjakovica. Ali to im je za po kuci, a decu ipak vakcinisu.

Kad procitam ovako nesto, i mnoge druge stvari o tom delu sveta, ja se divim tim ljudima kako kao drustva prepoznaju i pravilno reaguju prema nenormalnima, ovako obicni ljudi, sa tim prezirom i gađenjem koje imaju za ološ. A i po malo zavidim ne necemu ili nekome konkretno, nego sto mora da je lepo ziveti na takvom mestu, ili cak na mestu koje se na takva mesta ugleda. Ne lepo u smislu kako to neki shvataju, nesto da se bude "srecan" sta god to bilo, ili ekstatican, nego lepo, u malim svakodnevnim stvarima, eto od kojih je ta - da ne mora covek da svuda viđa i trpi degene kao da je biti degen nesto normalno.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Kronostime said:

Uspeh da u bolnici, gde sam primljen zbog upale pluca, dobijem i koronu i provedem jos nedelju dana u Batajnici.

Trenutno sam kuci na kiseonicnoj terapiji i lekovima do daljeg.

Kad te `oce - `oce te. :lol_2:

Inace za intenzivnu negu KCS i Dragise Misovic imam samo psovke zbog odnosa prema pacijentima, dok za osoblje u Batajnici imam najdublje postovanje zbog najprofesionalnijeg moguceg i ljudskog odnosa prema nesrecnicima koje bolest otera tamo.

 

Burazeru, drži se i da nam brzo ozdraviš! :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Quote

Lab Leak Most Likely Origin of Covid-19 Pandemic, Energy Department Now Says
U.S. agency’s revised assessment is based on new intelligence (...)
The new report highlights how different parts of the intelligence community have arrived at disparate judgments about the pandemic’s origin. The Energy Department now joins the Federal Bureau of Investigation in saying the virus likely spread via a mishap at a Chinese laboratory. Four other agencies, along with a national intelligence panel, still judge that it was likely the result of a natural transmission, and two are undecided.
The Energy Department’s conclusion is the result of new intelligence and is significant because the agency has considerable scientific expertise and oversees a network of U.S. national laboratories, some of which conduct advanced biological research.
The Energy Department made its judgment with “low confidence,” according to people who have read the classified report.
The FBI previously came to the conclusion that the pandemic was likely the result of a lab leak in 2021 with “moderate confidence” and still holds to this view. 

 

https://www.wsj.com/articles/covid-origin-china-lab-leak-807b7b0a 

Edited by erwin
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 hours ago, erwin said:
(niz se nastavlja)


A propos - od sutra se ukida obaveza nošenja maski i (samo)testiranja u bolnicama i staračkim domovima za zaposlene i pacijente u mojoj pokrajini. Napokon ću da vidim kako neki ljudi izgledaju, neke sam poslednje tri godine viđao samo s maskom. A i da vidimo hoćemo li se porazboljevati naveliko.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:


A propos - od sutra se ukida obaveza nošenja maski i (samo)testiranja u bolnicama i staračkim domovima za zaposlene i pacijente u mojoj pokrajini. Napokon ću da vidim kako neki ljudi izgledaju, neke sam poslednje tri godine viđao samo s maskom. A i da vidimo hoćemo li se porazboljevati naveliko.

Ovde kod mene u bolnicama niko ne nosi maske. Nisam cuo niti procitao nesto o povecanom broju zarazenih.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Eddard said:


A propos - od sutra se ukida obaveza nošenja maski i (samo)testiranja u bolnicama i staračkim domovima za zaposlene i pacijente u mojoj pokrajini. Napokon ću da vidim kako neki ljudi izgledaju, neke sam poslednje tri godine viđao samo s maskom. A i da vidimo hoćemo li se porazboljevati naveliko.

kFrPGiz.gif

 

Ima neke prednosti i u tome. :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...