Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Janssen Vaccine May Be Suspended in Slovenia After 20-Yr Old Suffers Stroke

 

"According to RTV Slovenia (and multiple other sources), Slovenia is considering suspending use of Johnson & Johnson’s Janssen COVID-19 vaccine after an incident involving a 20-year old woman. While initial reports had claimed the woman had died a few weeks after receiving the vaccine, UKC Ljubljana then clarified that woman remains alive, although in a critical condition.

So far just under 120,000 people have received the Janssen vaccine in Slovenia. One other woman under 50 was previously reported as suffering from a serious complication after receiving the vaccine in Slovenia, and she then recovered."

 

"Prema RTV Slovenija (i više drugih izvora), Slovenija razmatra obustavu upotrebe Johnson & Johnsonove Janssenove vakcine protiv COVID-19 nakon incidenta sa 20-godišnjom ženom. Dok su u prvim izveštajima tvrdili da je žena umrla nekoliko nedelja nakon primene vakcine, UKC Ljubljana je zatim razjasnio da je žena ostala živa, iako u kritičnom stanju.

Do sada je nešto manje od 120.000 ljudi primilo vakcinu Janssen u Sloveniji. Jedna druga žena mlađa od 50 godina ranije je prijavljena da pati od ozbiljne komplikacije nakon primanja vakcine u Sloveniji, a zatim se oporavila"

 

Odds su stvarno vrlo mali, obzirom na broj datih vakcina i broj ozbiljnih nezeljenih efekata..... osim ako se ne dese tebi/meni 😞

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, attolini said:

Efikasnost vakcine zavisi samo u jednom delu od same vakcine...mnogo vise zavisi od tvog imunosistema...pa cak i od ishrane u periodu formiranja antitela..sve do nacina i mesta na ramenu je gde primljena vakcina...

 

Nova, zanimljiva strategija.  sad se slažemo s vakcinama, ali u principu nisu bitne.

 

Kako sad odgovoriti na ovaj izliv stručnosti?  Sa dve reči - ne lupetaj.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Sunshine State said:

Janssen Vaccine May Be Suspended in Slovenia After 20-Yr Old Suffers Stroke

 

"According to RTV Slovenia (and multiple other sources), Slovenia is considering suspending use of Johnson & Johnson’s Janssen COVID-19 vaccine after an incident involving a 20-year old woman. While initial reports had claimed the woman had died a few weeks after receiving the vaccine, UKC Ljubljana then clarified that woman remains alive, although in a critical condition.

So far just under 120,000 people have received the Janssen vaccine in Slovenia. One other woman under 50 was previously reported as suffering from a serious complication after receiving the vaccine in Slovenia, and she then recovered."

 

"Prema RTV Slovenija (i više drugih izvora), Slovenija razmatra obustavu upotrebe Johnson & Johnsonove Janssenove vakcine protiv COVID-19 nakon incidenta sa 20-godišnjom ženom. Dok su u prvim izveštajima tvrdili da je žena umrla nekoliko nedelja nakon primene vakcine, UKC Ljubljana je zatim razjasnio da je žena ostala živa, iako u kritičnom stanju.

Do sada je nešto manje od 120.000 ljudi primilo vakcinu Janssen u Sloveniji. Jedna druga žena mlađa od 50 godina ranije je prijavljena da pati od ozbiljne komplikacije nakon primanja vakcine u Sloveniji, a zatim se oporavila"

 

Odds su stvarno vrlo mali, obzirom na broj datih vakcina i broj ozbiljnih nezeljenih efekata..... osim ako se ne dese tebi/meni 😞

 

 

Ali ipak ce jedan nezeljeni efekat od vakcine imati vecu tezinu nego milion nezeljenih od virusa..😒

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, Hugo Punch said:

 

To je upravo posledica virusa mnogo vise nego posledica vakcine. Tromb. Ali ga kampanja protiv AZ vakcine tako prikazala, sto je kasnije provaljeno kao netacno.

 

Ja za ovih 13 godina rada, jos nisam radila ni na jednoj klinickoj studiji gde nije bilo SUSAR-a (Ozbiljne neocekivane sumnjive nezeljene reakcije) (sumnjive u smislu da bi mogla postojati veza izmedju testiranog leka i reakcije) - znaci, profesionalno, ovo nije nista novo, cudno, pogotovo ako pogledamo uzorak od 120000 datih vakcina samo u Sloveniji.

 

Zbog takve reakcije, pa cak i ako ima smrtni ishod, ne dolazi automatski do privremenog prekidanja studije ili obustavljanja. I dalje je benefit-risk, uz sve safety signale, ono sto "presudi" da li ce lek nastaviti da se testira.

 

Razumljivo je da javnost reaguje strahom, jer je kod covid vakcina, kao nikad do sad, sve javno/transparentno.

Koliko puta ste culi za neki drugi lek da je javnost obaevstavana o skoro svakom pojedinacnom ozbiljnom slucaju/reakciji?

 

 

  • Like 5
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, fancy said:

 

Nova, zanimljiva strategija.  sad se slažemo s vakcinama, ali u principu nisu bitne.

 

Kako sad odgovoriti na ovaj izliv stručnosti?  Sa dve reči - ne lupetaj.

 

 

.

 

Nema nove strategije, to samo ti ne znas da citas..ili vidis ono sto hoces da vidis...

 

Ti si samo primer coveka koji zna dovoljno da bi pomislio da nesto zna - a nedovoljno da bi znao da pojma nema o cemu govori...

 

Odjebi..idi trazi antivaksere na drugom mestu.. jedino to i moze da se procita kod tebe..

 

.

Link to comment
Share on other sites

@attolini

Ako sam dobro razumeo (možda si negde pisao) živiš u Rusiji?

 

Zašto tamošnje stanovništvo neće da se vakciniše? jedva nešto preko 35% (ako sam dobro video) je primilo obe doze.

 

Imaju kvalitetnu vakcinu pa opet ništa a uz to su neki dan oborili rekord u broju mrtvih na dnevnom nivou.

 

Votka?

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

46 minutes ago, shonke said:

@attolini

Ako sam dobro razumeo (možda si negde pisao) živiš u Rusiji?

 

Zašto tamošnje stanovništvo neće da se vakciniše? jedva nešto preko 35% (ako sam dobro video) je primilo obe doze.

 

Imaju kvalitetnu vakcinu pa opet ništa a uz to su neki dan oborili rekord u broju mrtvih na dnevnom nivou.

 

Votka?

 

 

 

.

 

Da..u Moskvi...mada kad promenis ovoliko drzava kao ja , nekako pocnes da gledas na sebe kao na gradjanina planete...

 

 

Iskreno, meni je to samom bilo cudno, jer nivo obrazovanja je prilicno visok, ljudi jos uvek citaju knjige..Takav je veci deo postsovjetskog prostora, zapadnog uglavnom...

Vise je razloga, prvi , mozda najjaci je da je vakcina prerano registrovana, iako posle registracije nije otisla u siru distribuciju do novembra...I to je izazvalo velike debate u strucnoj javnosti koja je bila protiv toga...Znas, kad se pojave akademici i kazu da tako prerano registrovanu vakcinu ne bi trebalo primiti i da se ne slazu s tim, posle toga sve ide teze...

 

Drugi razlog su problemi s klinickim studijama..Sasvim su razlicite stvari napraviti vakcinu, i uraditi kvalitetno ispitivanje .. @Sunshine State verovatno o tome zna vise ...Negde u oktobru prosle godine, za vreme ispitivanja bio je talas, i ljudi koji nisu znali da li su primili placebo ili ne , jednostavno su uradili test, i posle toga kad je vakcina krenula u siru populaciju otisli i primili vakcinu...

Treci razlog je da vakcine nije bilo dovoljno u pocetku , posebno druge doze, jer je komplikovanija...i drzava nije krenula u kampanju za vakcinisanje na vreme...posle je bilo kasno...

 

Internet prostor , ruskojezicni je  mocan...i njegov deo zaradjuje na produkciji "disinformaton dozen"...Mada vecina ljudi je u fazonu @User, kad ih pitas zasto smislenog odgovora nema...

 

I poslednje...ovde neke masovne histerije oko kovida nema, ...osim prvog talasa, ostrih restrktivnih nema, mere se uvode kad kovid bolnice pocnu da se popunjavaju velikom brzinom, ovdasnji kapaciteti dozvoljavaju ovako visoke cifre...

 

I pored toga, moras da gledas na Rusiju sasvim drugim naocarama, jer ta drzava se razlikuje od svega na planeti...Meni je tesko da poredim Moskvu i Dagestan...ili Yakutiju...Buratiju....U moskvi je to sigurno oko 50%...

 

 

Votka ?...Beluga je dobra...)))...

 

edit:

 

Smrtnost se veoma razlikuje po regionima., jer se zdravstvene usluge razlikuju, Moskva i drugi regioni su razlicite planete..cifre su sad velike jer su verovatno poceli realnije da klasifikuju, ne pratim...Nikad nije bilo nekih slika gde po kisi nocu zakopavaju umrle da niko ne zna, a saznalo bi se...

Mene recimo kad citam srpske portale rastuze ceste vesti o smrti poznatih ljudi, cak i relativno mladih...Ovde "sovjetski heroji glazbe" jos uvek prezivljaju kovid sa 9o godina...

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Rusko socijalisticko i post-komunisticko obrazovanje je slicno nasem, kad sam bio mlad i zelen pa kad cujem onaj doktor, onaj akademik, ovaj profesor pa stanes mirno s postovanjem prema takvoj intelektualnoj velicini, a u realnosti, cast izuzecima, ne zna se ko je vise supalj i odakle.

 

Sto je najgore, i mnogi naucnici koji ostanu tamo imaju tu divnu osobinu da svoj rad i delovanje prilagode vladajucoj kasti i bukvalno preko politike izgrade svoje ime u nauci, sto je praksa jos od Staljina, kad je onaj idiot Trofim Lisenko pobio milione ljudi svojim genijalnim semenom smrznute psenice, a dok su pravi naucnici koji su se borili protiv velike gladi redom ubijani i slani u gulag, jer su drznuli da kazu da je Staljinov naucnik mezimac najobicniji sarlatan, zlocinac i prevarant.

 

Sto je najgore, u modernoj Rusiji postoje siroki krugovi koji ga stuju, sto delom govori da se kao i ovde nista ne menja.

 

https://www.theatlantic.com/science/archive/2017/12/trofim-lysenko-soviet-union-russia/548786/

 

U svim oblastima koje se brzo razvijaju, pa i u epidemiologiji, i oni koji bi trebalo da budu motori razvoja imaju znanja koja su zastarela decenijama, tradicionalisti su, sta onda ocekivati od "akademika" koji su sa usavrsavanjem stali pre pada Berlinskog Zida (opet, cast izuzecima) i pucanstva.

 

Neobrazovani ljudi i ovde i tamo slusaju autoritete i ako pogresan autoritet dopre do njih prvi, to je gotova prica, nece im promeniti misljenje niko ziv.

 

edit: pogotovo je ovaj pasus u clanku interesantan:

 

Quote

Outside the U.S.S.R., people sang a different tune: one of unwavering criticism. A British biologist, for instance, lamented that Lysenko was “completely ignorant of the elementary principles of genetics and plant physiology ... To talk to Lysenko was like trying to explain differential calculus to a man who did not know his 12-times table.” Criticism from foreigners did not sit well with Lysenko, who loathed Western “bourgeois” scientists and denounced them as tools of imperialist oppressors. He especially detested the American-born practice of studying fruit flies, the workhorse of modern genetics. He called such geneticists “fly lovers and people haters.”

 

Recept koji svaki ignorant primenjuje, a drugi ignoranti se pecaju.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, McLeod said:

Rusko socijalisticko i post-komunisticko obrazovanje je slicno nasem, kad sam bio mlad i zelen pa kad cujem onaj doktor, onaj akademik, ovaj profesor pa stanes mirno s postovanjem prema takvoj intelektualnoj velicini, a u realnosti, cast izuzecima, ne zna se ko je vise supalj i odakle.

 

Sto je najgore, i mnogi naucnici koji ostanu tamo imaju tu divnu osobinu da svoj rad i delovanje prilagode vladajucoj kasti i bukvalno preko politike izgrade svoje ime u nauci, sto je praksa jos od Staljina, kad je onaj idiot Trofim Lisenko pobio milione ljudi svojim genijalnim semenom smrznute psenice, a dok su pravi naucnici koji su se borili protiv velike gladi redom ubijani i slani u gulag, jer su drznuli da kazu da je Staljinov naucnik mezimac najobicniji sarlatan, zlocinac i prevarant.

 

Sto je najgore, u modernoj Rusiji postoje siroki krugovi koji ga stuju, sto delom govori da se kao i ovde nista ne menja.

 

https://www.theatlantic.com/science/archive/2017/12/trofim-lysenko-soviet-union-russia/548786/

 

U svim oblastima koje se brzo razvijaju, pa i u epidemiologiji, i oni koji bi trebalo da budu motori razvoja imaju znanja koja su zastarela decenijama, tradicionalisti su, sta onda ocekivati od "akademika" koji su sa usavrsavanjem stali pre pada Berlinskog Zida (opet, cast izuzecima) i pucanstva.

 

Neobrazovani ljudi i ovde i tamo slusaju autoritete i ako pogresan autoritet dopre do njih prvi, to je gotova prica, nece im promeniti misljenje niko ziv.

 

 

.

 

Ne znam sta da odgovorim kad izvuces coveka koji je umro pre skoro 50 godina  a radio pre 100 godina...Uopste, nisam dugo video Kinikovski post koji nikako da se iskobelja iz SSSR...Drago mi je da je crkla ona tema Zemlja cuda, jer tamo niceg pametnog nije bilo...

 

 

Stalin je mrtav, velicaju ga komunisti, i oni koji bi rado primenili njegove metode protiv trenutne vlasti...A u sred Moskve stoji spomenik od 30 metara njegovim zrtvama...

 

 

Prakticno sve sto si napisao nije vredno odgovora...Nije do tebe...

 

Sve informacije vezano za danasnju Rusiju , mogu da se nadju ili kroz Sputnik i RT ili kroz zapadne medije...Ako po prvima ja zivim u zemlji iz cokolade, po ovim drugim je to Mordor, i ne zajebavam se 

U 8 iz 10 clanaka videces sliku Crvenog trga, vreme oblacno, ovde cak sunce ne izlazi.. i obavezni policajci..Stalin se vraca, a slika biste iz Sofije ( valjda niko ne zna gde je Sofija )...

 

 

Da se vratim temi..Akademik Zverev je ozbiljan naucnik i nije antivakser, on je  bio protiv registracije vakcine u avgustu prosle godine...i posao je u kost vlasti,...Inace ceo program vakcine Sputnik V vodi ucenik sa Harvarda...

 

.

 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Clash said:

@attolini Sladak sendvic, a?

Ko te plaća da blatiš najsjaniju zvezdu medju vakcinama, fajzerovci, a?

 

.

 

Znas...kako ne mogu ni peglu da naprave... a napravise vakcinu)))

 

Uboden s novembra prosle godine...odlucio da poverujem prodanim ruskim akademicima...Mada, da sam imao  mogucnost da biram verovatno bih uzeo Pfizer, zbog transparentnijeg ispitivanja...

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 9/28/2021 at 10:58 AM, Hugo Punch said:

 

Ja bih uveo obaveznu za sve 18+

Za početak bi bilo dovoljno da barem prvo uvedu obaveznu vakcinaciju za:

Šalterske službenike

Kelnere/konobare i druge u ugostiteljstvu

Kasirke/prodavce/kasape, ...

Nastavno osoblje i druge zaposlene u obrazovanju

Vojsku, policiju i komunalnu miliciju

Vozače autobusa i kontrolore

Taksiste

Poslanike, članove vlade, zaposlene pri vladi,...

Farmaceute i druge radnike u apotekama

Zaposlene u kladionicama i kockarnicama 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Колико знам, у војсци је вакцинисано између 70 и 80%. Мека моћ је чудо.

Наставни сектор је око 50, полиција ту негде, здравство око 70%. 

Ово ми је рекла једна жена из покрајинског секретаријата за здравство, незванични подаци које је чула.

Сад сам као они са вибер порука. Једна жена ми рекла

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Sunshine State said:

 

Ja za ovih 13 godina rada, jos nisam radila ni na jednoj klinickoj studiji gde nije bilo SUSAR-a (Ozbiljne neocekivane sumnjive nezeljene reakcije) (sumnjive u smislu da bi mogla postojati veza izmedju testiranog leka i reakcije) - znaci, profesionalno, ovo nije nista novo, cudno, pogotovo ako pogledamo uzorak od 120000 datih vakcina samo u Sloveniji.

 

Zbog takve reakcije, pa cak i ako ima smrtni ishod, ne dolazi automatski do privremenog prekidanja studije ili obustavljanja. I dalje je benefit-risk, uz sve safety signale, ono sto "presudi" da li ce lek nastaviti da se testira.

 

Razumljivo je da javnost reaguje strahom, jer je kod covid vakcina, kao nikad do sad, sve javno/transparentno.

Koliko puta ste culi za neki drugi lek da je javnost obaevstavana o skoro svakom pojedinacnom ozbiljnom slucaju/reakciji?

 

 

U Sloveniji su se mnogi odlucili za Johnson vakcinu zbog green passa i jer je za tu vakcinu dovoljna jedna doza. Onda je taj infektolog preporucio da se ona pita obustavilo davanje te vakcine u Sloveniji bez obzira sto kaze EMA. Meni tu malo mirise na marketing , isti kao i za AZ od strane zna se koga.  ( cudno mi je kako bas sve vakcine koje su odobrene i koriste se u EU su lose i imaju takve kontra efekte, jedino Fajzer nema, malo postaje providno). Znam da vam je verovatno dosadna ova moja hajka na Fajzer vakcinu, ali i oni vrse hajku na ostale dobre vakcine.

Edited by Tomiprunet
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Tomiprunet said:

U Sloveniji su se mnogi odlucili za Johnson vakcinu zbog green passa i jer je za tu vakcinu dovoljna jedna doza. Onda je taj infektolog preporucio da se ona pita obustavilo davanje te vakcine u Sloveniji bez obzira sto kaze EMA. Meni tu malo mirise na marketing , isti kao i za AZ od strane zna se koga.  ( cudno mi je kako bas sve vakcine koje su odobrene i koriste se u EU su lose i imaju takve kontra efekte, jedino Fajzer nema, malo postaje providno). Znam da vam je verovatno dosadna ova moja hajka na Fajzer vakcinu, ali i oni vrse hajku na ostale dobre vakcine.

 

Jos kad bi bio tako dobar da nam otkrijes ko su "oni"?!

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

 

Abstract

Real-life data on the performance of vaccines against SARS-CoV-2 are still limited. We here present the rates of detection and levels of antibodies specific for the SARS-CoV-2 spike protein RBD (receptor binding domain) elicited by four vaccines available in Serbia, including BNT-162b2 (BioNTech/Pfizer), BBIBP-CorV (Sinopharm), Gam-COVID-Vac (Gamaleya Research Institute) and ChAdOx1-S (AstraZeneca), compared with those after documented COVID-19, at 6 weeks and 3 months post first vaccine dose or post-infection. Six weeks post first vaccine dose, specific IgG antibodies were detected in 100% of individuals fully vaccinated with BNT-162b2 (n = 100) and Gam-COVID-Vac (n = 12) and in 81.7% of BBIBP-CorV recipients (n = 148), while one dose of ChAdOx1-S (n = 24) induced specific antibodies in 75%. Antibody levels elicited by BNT-162b2 were higher, while those elicited by BBIBP-CorV were lower, than after SARS-CoV-2 infection. By 3 months post-vaccination, antibody levels decreased but remained ≥20-fold above the cut-off in BNT-162b2 but not in BBIBP-CorV recipients, when an additional 30% were seronegative. For all vaccines, antibody levels were higher in individuals with past COVID-19 than in naïve individuals. A total of twelve new infections occurred within the first 3 months post-vaccination, eight after the first dose of BNT-162b2 and ChAdOx1-S (one each) and BBIBP-CorV (six), and four after full vaccination with BBIBP-CorV, but none required hospitalization.

 

 

https://www.mdpi.com/2076-393X/9/9/1031/htm

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...