Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

5 minutes ago, Sunshine State said:

 

I ja sam se sa 6 godina igrala napolju do uvece, a kad sam usla u kucu  moji skontali da imam temperaturu 40 C

 

Niti je tvoje spremanje u skolu tema, niti ja - htedoh da prikazem razne tretmane obolelih/zarazenih tokom ove pandemije - neke su manje, neke vise humane.

Zar zaista ima potrebe decaka oblaciti u skafandere, voditi ga kao na streljanje? 

Deca su mnogo sposobnija, nego što vi neki mislite. I ne vodi ga niko kao na streljanje, nego ide da odleži desetak dana odvojen od porodice da ne bi zarazio roditelje. Ne drami bez potrebe.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, Clash said:

:krstipd4:

 

Majke mi!

 

Bila s dva decaka u sobi - jedan (nazalost 😄 ) bio pokretan (i bas mu moje slikovnice bile zanimljive), a drugi "visio" - obe ruke i obe noge bile u gipsu, pa je bio "razapet" - ruke i noge u vazduhu, okacene.... i sta ce, ukaki se, ne moze da ustaje. Sestra dodje i istuce ga!!

 

To je bilo pre zilion godina, a secam se kao danas.... a ovaj jadnicak (hocu da dramim!) ode sam u bolnicu s nekim kofercetom 😞

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Sunshine State said:

 

Majke mi!

 

Bila s dva decaka u sobi - jedan (nazalost 😄 ) bio pokretan (i bas mu moje slikovnice bile zanimljive), a drugi "visio" - obe ruke i obe noge bile u gipsu, pa je bio "razapet" - ruke i noge u vazduhu, okacene.... i sta ce, ukaki se, ne moze da ustaje. Sestra dodje i istuce ga!!

 

To je bilo pre zilion godina, a secam se kao danas.... a ovaj jadnicak (hocu da dramim!) ode sam u bolnicu s nekim kofercetom 😞

 

 

E zbog takvih poput tebe se nadam da će ovi migranti, koje Evropa uvozi, uspeti da naprave neki kalifat tu. Ne može više da se živi od ženskog histerisanja zbog svake gluposti, mora se tome nekako stati na put.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam sa 4 godine bila sama mesec dana u bolnici, imala sarlah :classic_sad:

Secam se samo da su mi svaki dan davali inekcije i da sam gledala mamu kroz prozor, sa drugog sprata i plakala jer nije mogla da dodje kod mene 😪 jednom sam joj rekla da sledeci put dodje tata i kad je on dosao rec nismo uspeli da progovorimo jer smo oboje plakali. Tata je kasnije pominjao taj dan kao najtezi u zivotu... 

  • Like 1
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Wookie said:

E zbog takvih poput tebe se nadam da će ovi migranti, koje Evropa uvozi, uspeti da naprave neki kalifat tu. Ne može više da se živi od ženskog histerisanja zbog svake gluposti, mora se tome nekako stati na put.

 

Wow, gde ti ode??

 

Ne bih dalje o ovoj temi na ovom topicu, hvala

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Wookie said:

E zbog takvih poput tebe se nadam da će ovi migranti, koje Evropa uvozi, uspeti da naprave neki kalifat tu. Ne može više da se živi od ženskog histerisanja zbog svake gluposti, mora se tome nekako stati na put.

 

13 minutes ago, Sunshine State said:

 

Wow, gde ti ode??

 

Ne bih dalje o ovoj temi na ovom topicu, hvala

 

 

 

will-ferrell-escalated-quickly.gif

 

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

Današnji četvrtak: 7549 novozaraženih na 23.991 testiranih, tj. 31,5% pozitivnih
Četvrtak pre 7 dana: 6480 novozaraženih na 21.454 testiranih, tj. 30,2% pozitivnih

 

1069 više zaraženih na 2537 više testiranih.

 

Povećanje broja hospitalizovanih u zadnjih 7 dana: 1107
Povećanje broja hospitalizovanih u 7 dana pre toga: 1296

 

Povećanje broja pacijenata na respiratoru u zadnjih 7 dana: 50
Povećanje broja pacijenata na respiratoru u 7 dana pre toga: 35

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Darko said:

 

 

will-ferrell-escalated-quickly.gif

 

Tako su ovde histerisali da je strašno i nehumano što Novi Zeland ide u policijski čas zbog jednog slučaja korone. Pa oni ipak tim policijskim  časom suzbiše i ovaj delta soj, kao što su i druge sojeve pre. I ne tangira ih previše što neki "humanisti" u Evropi i USA brinu o njihovim ljudskim pravima više nego što oni sami brinu.

Edited by Wookie
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  

Quote

Kako prenosi portal Glas Šumadije , do sada je trećom dozom imunizovano 18.217 građana Kragujevca, odnosno 10,31 posto od ukupne populacije.

Najveći broj se odlučio  za Sinofarm – 11.714, potom Fajzer – 4.923, a Sputnjik je kao treću dozu primilo 1.576 ljudi.

Cepivo „Astrazeneka“ kao buster dozu primilo je osmoro Kragujevčana.

https://rs.n1info.com/vesti/u-kragujevcu-nema-sputnjika-za-trecu-dozu-gradjani-se-opredeljuju-za-fajzer/

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Just now, Sunshine State said:

 

Pfizer i ne razmisljaj!

 

Imam bar 5 mladjih rodjaka koje su s vakcnisale Pfizerom - jedna od njih je trudna, treba da se porodi u februaru

 

Kako ti znas da me umiris. Tacno moj tip osobe. Ako nekad budem u prilici, castim.

1 minute ago, Clash said:

:smiley33:

 

Sta?

 

Jebiga, usli mi avaxi u glavu. Za mene me bas briga. Samo da mojima bude sve ok.

  • Love 3
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Kako ti znas da me umiris. Tacno moj tip osobe. Ako nekad budem u prilici, castim.

 

Sta?

 

Jebiga, usli mi avaxi u glavu. Za mene me bas briga. Samo da mojima bude sve ok.

Ne, brate, nego šta misliš koju bi ti ja preporučio?

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Prilično je izvesno da se šiša i broj novozaraženih.

 

Po statistici lokalnog Zavoda za javno zdravlje Šabac, u tom gradu je juče bilo 242, a prekjuče 235 novozaraženih.

 

Po državnoj statistici koju preko Tanjuga medijima dostavlja Batut juče je u Šapcu bilo 154, a prekjuče 149 novozaraženih.

 

Sličan slučaj je bio s Užicem pre nekoliko dana


Lokalna statistika:

Spoiler

 

Zabrinjavajuće su epidemijske brojke u Šapcu, najviše je novozaraženih od početka epidemije. U utorak je bilo 235 pozitivnih uzoraka, a juče 242. Pozitivnost testova je oko 40 odsto. Velike su gužve i u kovid ambulanti gde svakog dana pregledaju oko 700 Šapčana.

Direktorka Doma zdravlja "Dr Draga Ljočić" Šabac, doktorka Jasmina Stanković, kaže da su velike gužve, kao i da su jednog dana imali čak 787 pregleda.

"Među tim pregledima je najviše dece pri službi dečje zdravstvene zaštite u njihovoj kovid ambulanti, to su deca predškolskog i školskog uzrasta, a među odraslima uzrasta od 20 do 30 godina", navodi doktorka.

Ističe da su prisutne sve starosne kategorije, ali da je najviše mladih koji su najmanje vakcinisani.
https://www.rts.rs/page/stories/sr/Коронавирус/story/3134/koronavirus-u-srbiji/4532120/koronavirus-srbija-zarazeni-vakcina-treca-doza-ucenici.html

 

FAcdCbDXIAA6iik?format=jpg&name=medium


https://twitter.com/JavnoSabac/status/1443154144831889410

 

FAXQfv_WEAMY0CZ?format=jpg&name=medium


https://twitter.com/JavnoSabac/status/1442788674790428672

 

 

 

Batutova statistika:

Spoiler

 

U BEOGRADU je danas zabeleženo 2.099 novih slučajeva korona virusa, dok je u 16 gradova u Srbiji broj novozaraženih trocifren.

U Novom Sadu otkriveno je 456 novih infekcija, u Nišu 283, a u Kragujevcu 246.

Slede Leskovac sa 159 novoobolelih, Kraljevo sa 156, Šabac sa 154, Smederevo sa 146, Kruševac sa 135, Pančevo sa 129 i Čačak sa 111.

U Valjevu i Subotici je pozitivno bilo 108 osoba, u Novom Pazaru 107, Užicu 106, Loznici 104, a u Zrenjaninu 102.

U Prokuplju je potvrđeno 90 novih slučajeva, u Vranju 89, Zaječaru 81, a u Pirotu 80.

Ostala naseljena mesta imaju manje od 80 novozarazeni.
https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/1040495/korona-presek-gradovima-beogradu-preko-2-000-novozarazenih-16-gradova-trocifreno

 

NAJNOVIJI korona presek pokazuje da su virusom u Srbiji u poslednja 24 sata zaražene još 8.467 osoba, na respiratorima se trenutno nalazi 251 osoba, dok je bitnu sa virusom nažalost izgubilo 45 pacijenata.

Kada je u pitanju najnoviji  presek po gradovima, naviše novozaraženih ima u Beogradu - 2085, dok je na drugom mestu Novi sad, a zatim Niš.

Presek po gradovima danas izgleda ovako:
BEOGRAD  2085
NOVI SAD  519
NIŠ  343
KRAGUJEVAC  245
KRALJEVO  172
LESKOVAC  167
ČAČAK  155
UŽICE  149
ŠABAC  149
PANČEVO  142
VALJEVO  139
NOVI PAZAR  129
KRUŠEVAC  118
SMEDEREVO  116
PIROT  110
VRANJE  107
SUBOTICA  105

Ostala naseljena mesta manje od 100 pozitivnih lica.
https://www.novosti.rs/vesti/drustvo/1040183/korona-presek-gradovima

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Milica said:

Takodje nemamo kovid bolnice. Brisevi se zakazuju na raznim punktovima pod satorima i nigde nema guzve. 

 

U Svedskoj slicno kao kod tebe u Italiji i kod Suncice u Holandiji, s tim sto se ovde primenjuje samotestiranje. Narucis test telefonom ili preko appa, taksista ti ga donese na vrata i dodje nakon petnaestak minuta da ga pokupi. Rezultat dobijes kasnije mejlom, sms-om ili u appu. 

Naravno, za dobijanje potvrde za putovanje i sl ovakav test nije dovoljan, ali pretpostavka je da ce onaj ko sumnja da je zarazen i to testiranje odraditi kako valja, prema prilozenom uputstvu; njemu je u interesu. Ako si pozitivan, to ulazi u tvoj zurnal i svi lekari kasnije imaju pristup tome, za slucaj da imas ozbiljnije simptome i zatrazis kontakt s njima. Inace, uz test dobijes i uputstvo za ponasanje u slucaju da si pozitivan.

Stari, hronicni bolesnici s ozbiljnijim stanjima i deca su obuhvaceni drugacijim sistemom zdravstvene zastite. Za njih ne vazi ovaj nacin samotestiranja, ali za ostale je to prvi korak, ako osete bilo kakve simptome. Kasnije ide zavisno od situacije i kroz kontakt, u prvu ruku telefonski, sa lekarom ili sestrom.

U svakom slucaju, nikakve ambulante u koje gruva ko kako hoce, gde se u gomili ceka satima, i gde se mesaju potencijalno zarazeni i oni koji to nisu.

  • Like 1
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...