Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

3 hours ago, Akiro said:

Možda u pristojnom svetu, gde ljudi paze na distancu i paze da nekog urlanjem u mobilni ili teškim disanjem prilikom džogiranja ne upljuju u prolazu. Međutim, što južnije to temperamentnije i tužnije, pa možda ni maska nije naodmet.

 

Akiro, podaci su vadjeni iz trasiranja kontakta iz celog sveta. Nasao bi se neko da se zarazio od tog pljuckanja. Valjda je i u tom juznom delu bilo pracenja nekih kontakata.

Link to comment
Share on other sites

Ovde su ljudi prestali i u zatvorenom da nose, u dosta velikom broju. Pre nedelju dana sipam gorivo, sve mušterije stave masku pre ulaska u objekat radi plaćanja natocenog goriva. Njih 5-6 ispred mene. Danas ista pumpa, slična scena samo osim mene i kasirki NI JEDAN od kupaca nije stavio masku.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Angelia said:

Akiro, podaci su vadjeni iz trasiranja kontakta iz celog sveta. Nasao bi se neko da se zarazio od tog pljuckanja. Valjda je i u tom juznom delu bilo pracenja nekih kontakata.

Kod mene u naselju se nekoliko njih zarazilo na otvorenom, sedeli igrali balote i cirkali pivo po ceo dan i kad je jedan negde zakačio virus, ubrzo se proširilo po kućama svih iz te ekipe.

 

Nije isto kad šetaš na otvorenom i imaš oko sebe par metara prostora i kad stojiš na otvorenom sa ekipom pijanih budala koje se dernjaju na sav glas i pljuju jedan drugom u lice.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ja ne živim u Nju Jorku, ali sam imao situacije sa primitivcima iz komšiluka koji me obavezno zaustave kad me susretnu napolju pa imaju da mi ispričaju neke gluposti koje me ni ne zanimaju. Pri tome obavezno moraju da govore glasno i da mi se unose u lice kad govore. Onda ja moram da se odmičem od njih i da ih opominjem da drže neku pristojnu distancu. Na kraju mi je lakše da nosim masku i tako im dam do znanja da ne želim da mi se unose u lice.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Ja skoro nikad ne nosim masku na ulici u centru Beograda, ali kad sam kod kuće tu nosim. U centru su minimalne šanse da naletim na nekog poznatog, a uvek mogu da nađem putanju da izbegavam druge prolaznike, ali zato u mom naselju gde se svi znaju, tu nema šanse da ne naletim na nekog poznanika. Nositi masku u prirodi je besmisleno, tu nema priče, ali neki ljudi prosto ne znaju da uključe mozak, pa je lakše uvesti pravilo da se maske nose uvek, nego računati na zdrav razum i da će oni da stavljaju masku kad se okupe i dernjaju u gomili.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Od danas mogu da se preuzmu zeleni digitalni sertifikati o vakcinaciji. Smor je što svako mora da pravi nalog na eUprava portalu i ne može da se sa svog naloga preuzme sertifikat za druge članove porodice.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Wookie said:

Ja skoro nikad ne nosim masku na ulici u centru Beograda, ali kad sam kod kuće tu nosim. U centru su minimalne šanse da naletim na nekog poznatog, a uvek mogu da nađem putanju da izbegavam druge prolaznike, ali zato u mom naselju gde se svi znaju, tu nema šanse da ne naletim na nekog poznanika. Nositi masku u prirodi je besmisleno, tu nema priče, ali neki ljudi prosto ne znaju da uključe mozak, pa je lakše uvesti pravilo da se maske nose uvek, nego računati na zdrav razum i da će oni da stavljaju masku kad se okupe i dernjaju u gomili.

Linija manjeg otpora, to jest šta je lakše, životno iskustvo nas uči da nije najbolje. Pogotovo u ovakvim situacijama gde verodostojnost i kredibilitet imaju važnu ulogu. Super ako je lakše, ali šta kad očiglednost besmisla krene da ubija kredibilitet što se vrlo brzo vidi?
I onda ispadne da uopšte nije lakše, nego da je lakše biti tačan, precizan, odmeren i propisivati mere srazmerno. Dokle god je "struka" u poziciji koju je sama, a možda i iz političkih razloga izabrala, u poziciji "strogog roditelja koji kažnjavanjem vaspitava" imaćemo situaciju kakvu imamo. Da podsetim postoji i pozicija "saborac, ravnopravan saborac u brobi protiv zajedničkog neprijatelja" gde su struka, vlast i društvo saborci, ali to može samo kad se, a tu se vraćamo na početak - ima kredibilitet.
Drgo je pitanje što se kredibilitet izgubio na mnogo nebitnijim temama od nošenja maski i distanci, na bizarnim i ničim izazvanim odlukama, počesto jer je tada "tako bilo lakše".

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Ne možeš ti usred epidemije da ispravljaš decenije propusta u obrazovnom sistemu koji su rezultovali gomilom budala koje ne znaju da razlikuju viruse od bakterija, ne mogu da shvate kako se prenose respiratorni virusi, ne peru ruke kad idu da obave malu nuždu, samo veliku i slično. Tako da je obrazovanje nacije o virusu, koliko god lepo zvučalo, bilo u startu osuđeno na propast. Onda ti ostaju naređenja, uredbe, kazne...

  • Like 8
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, Wookie said:

ostaju naređenja, uredbe, kazne...

 

Jer su ljudi ogromnom većinom - beslovesna stoka.

 

Svako normalan zna kad i gde (i zbog čega) se nosi maska ali takvih je skoro pa zanemarljivo malo.

 

A isti ljudi ovde ispaljuju rafale stringova, non stop izbacuju salate reči i postižu neverovatne semantičko-gimnastičke bravure kako bi se izborili za jedno mizerno "ma u pravu sam" (makar i u svojoj glavi) na... jebenom forumu :classic_biggrin:

Edited by fancy
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

 

6 minutes ago, fancy said:

 

A isti ljudi ovde ispaljuju rafale stringova, non stop izbacuju salate reči i postižu neverovatne semantičko-gimnastičke bravure kako bi se izborili za jedno mizerno "ma u pravu sam" (makar i u svojoj glavi) na... jebenom forumu :classic_biggrin:

U fetiše nam ne diraj - što bi inače i pisali uopšte. Naravno da sam u pravu 🙂

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Wookie said:

Kod mene u naselju se nekoliko njih zarazilo na otvorenom, sedeli igrali balote i cirkali pivo po ceo dan i kad je jedan negde zakačio virus, ubrzo se proširilo po kućama svih iz te ekipe.

 

Nije isto kad šetaš na otvorenom i imaš oko sebe par metara prostora i kad stojiš na otvorenom sa ekipom pijanih budala koje se dernjaju na sav glas i pljuju jedan drugom u lice.

Pa dobro ako budale ne znaju da ne treba da se unose jedni drugima u lice i dernjaju, to smo valjda pokrili kad smo rekli da se ne okupljaju u velikim grupama. Cesto sam se zalila da u SR ljudi bas ne postuju licni prostor. Medjutim to ovde i nije bas cest slucaj.

Kad ljude tretiras kao odrasla zdravorazumska bica, i recimo objasnis - vecina ce prihvatiti i slusati, a budala ce biti svuda. Ali ako ih samo zatvaras kao stoku, onda ces i kod razumnih izgubiti kredibilitet pa ce se ljudi ponasati kao stoka.

Link to comment
Share on other sites

Možda nekome bude od koristi. Zvao sam danas zavod za transfuziju. Kažu ako je osoba preležala lakši oblik kovida može da da krv nakon mesec dana. Ako je teži oblik (bolnica) onda nakon 2 meseca.

 

Sačekaću sledeći termin :classic_smile:

Edited by Knipex
Slovo
  • Like 2
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Hugo Punch said:

Ja mislim da je svakome od pocetka bilo jasno da su maske na otvorenom nepotrebne. To je mozda ucinkovito samo za jako gusto naseljena mesta, tipa ulice Nju Jorka ili Indija...tako nesto. Kod nas je to glupost, bukvalno ni jednom nisam dosao u bliski kontakt sa nekim na ulici.

 

Bold- Nisam ni ja došla u bliski kontakt na ulici, u ovom mom naselju.  Na ulici ljudi pređu na drugu stranu kada vide da im neko dolazi u susret..to radim i ja.

 

Svi nose maske u prodavnici, apoteci, u mini busiću.  Na otvorenom ovde nema potrebe, jer nas zaista nema mnogo-mnoge zgrade se još uvek grade, a i ne vidim da su one završene zgrade u potpunosti useljene.

 

@urosg3 Masku obavezno nosim na otvorenom kad dođem na Banjicu 🙂 Na pijaci, na ulici, kod Shop@Go niko ne nosi masku.

 

Vidim da maske stavljaju ispred Benu apoteke i kad ulaze u Shop@Go.

 

Za raziku od mog naselja, Banjica a i Voždovac u celini su prenaseljeni.     

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Wookie said:

Ja skoro nikad ne nosim masku na ulici u centru Beograda, ali kad sam kod kuće tu nosim. U centru su minimalne šanse da naletim na nekog poznatog, a uvek mogu da nađem putanju da izbegavam druge prolaznike, ali zato u mom naselju gde se svi znaju, tu nema šanse da ne naletim na nekog poznanika. Nositi masku u prirodi je besmisleno, tu nema priče, ali neki ljudi prosto ne znaju da uključe mozak, pa je lakše uvesti pravilo da se maske nose uvek, nego računati na zdrav razum i da će oni da stavljaju masku kad se okupe i dernjaju u gomili.

Ja nikad ne nosim masku dok setam, pa ni ovde u francuskoj. ovu kn95 nosim jos od februara. sad da li me stiti maska ili ne?

5 hours ago, Wookie said:

Ne možeš ti usred epidemije da ispravljaš decenije propusta u obrazovnom sistemu koji su rezultovali gomilom budala koje ne znaju da razlikuju viruse od bakterija, ne mogu da shvate kako se prenose respiratorni virusi, ne peru ruke kad idu da obave malu nuždu, samo veliku i slično. Tako da je obrazovanje nacije o virusu, koliko god lepo zvučalo, bilo u startu osuđeno na propast. Onda ti ostaju naređenja, uredbe, kazne...

kakve veze ima virus korone sa ne pranjem ruku posle pisanja? 

Link to comment
Share on other sites

Za vakcinisane sa solidnim brojem antitela misli m da je oportuno da se kreću u kroz masu povremeno, kako bi zakačili manje količine virusa.

 

Na taj način imuni sistem se tera da radi i obnavlja "saznanje" o virusu. Imunitet najbolje šljaka kada se stalno uznemirava.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Jbt vakcine bas pomazu, dok ih nije bilo imali smo 10 x manje zaraženih.. 

Ne vidim ni da u Britaniji ima par stotina zaraženih kao što se očekivalo.. 

Kakva je ovo zajebancija sa covidom, mislim da nismo svesni... Ovo će da traje i traje i traje.. I onda će da dodje jesen, pa ajmo Jovo nanovo.. I tako do beskraja. 

Da se razumemo, jako me deprimira ta situacija. 

Btw Slovačka zabranila AZ. 

Svi vakcinisani njom se neće revakcinisati. 

Svrbijin KŠ ćuti. 

Mali rizik od nje, da, ali je ulog veliki. 

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Schleswig-Holstein (pokrajina koja se granici s Danskom) preuzela od Danske njihove doze AZ jer su ovi resili da ih ne koriste, tj. pozvali ih i rekli: kad vi necete dajte nama, da ne stoje dzabe u skladistu dok ne propadnu.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Laki21 said:

Za vakcinisane sa solidnim brojem antitela misli m da je oportuno da se kreću u kroz masu povremeno, kako bi zakačili manje količine virusa.

 

Na taj način imuni sistem se tera da radi i obnavlja "saznanje" o virusu. Imunitet najbolje šljaka kada se stalno uznemirava.

 

 

Da. Na taj nacin cemo i pobediti virus. Nece on nestati ali ce ljudi biti naviknuti i spremni na njega u toj meri da nece vise praviti ikakve probleme.

 

9 hours ago, JohnnyDragon said:

1. Jbt vakcine bas pomazu, dok ih nije bilo imali smo 10 x manje zaraženih..

 

2. Ne vidim ni da u Britaniji ima par stotina zaraženih kao što se očekivalo..

 

3. Kakva je ovo zajebancija sa covidom, mislim da nismo svesni... Ovo će da traje i traje i traje.. I onda će da dodje jesen, pa ajmo Jovo nanovo.. I tako do beskraja. 

 

4. Da se razumemo, jako me deprimira ta situacija. 

 

5. Btw Slovačka zabranila AZ. 

 

6. Svi vakcinisani njom se neće revakcinisati. 

 

7. Svrbijin KŠ ćuti. 

 

8. Mali rizik od nje, da, ali je ulog veliki. 

 

Glasajte za utisak nedelje do kraja dana na telefon: 011/ herc herc tref skocko karo tref.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Da li je neko imao slucaj da prvu i drugu dozu vakcine primi u razlicitim zemljama? Ako primim prvu u julu u Italiji, a drugu u avgustu u Srbiji kako bih papiroloski resila situaciju? Taj qr kod koji spominjete je nesto internacionalno? Ako ga po povratku u Italiju pokazem trebalo bi da mogu da ga ocitaju? 

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Milica said:

Da li je neko imao slucaj da prvu i drugu dozu vakcine primi u razlicitim zemljama? Ako primim prvu u julu u Italiji, a drugu u avgustu u Srbiji kako bih papiroloski resila situaciju? Taj qr kod koji spominjete je nesto internacionalno? Ako ga po povratku u Italiju pokazem trebalo bi da mogu da ga ocitaju? 

Mislim da je Rujević pisao na tviteru da je uspeo prvu dozu da primi u Srbiji a drugu u Nemačkoj.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...