Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

A u vestima o Sejselima:

 

The New York Times

Seychelles Sees Rise in Coronavirus Cases Despite
Vaccinations

 

CNBC

The Seychelles is the most vaccinated nation on Earth.
But Covid has surged

 

Reuters

WHO reviewing Seychelles COVID-19 data after fully
vaccinated people test positive

 

The Washington Post

Why the world’s most vaccinated country is seeing an
unprecedented spike in coronavirus cases

 

Bloomberg.com

Most Vaccinated Nation Seychelles Reintroduces Curbs
as Covid Cases Surge

 

 

Istina mozda ne bude svima jasna odmah, ali uvek ce doci na videlo.

 

Inace, primio drugog fajzera prekjuce, idem u apoteku da popunim zalihe preksinoc i pitam apotekara da li da uzimam paracetamol ako dobijem temperaturu ili da istrpim, tu malo pricamo i pita me covek koju vakcinu sam primio, ja kazem fajzera. On odgovara - dobro, bitno da nisi samo kinesku, mnogo kolega i prijatelja mi je primilo kinesku i razboleli se posle, posle drugih vakcina nijedan jedini.

 

Da se do jeseni to djubre posalje u istoriju da imamo dostupne dobre vakcine na zimu i da saljemo i ovu posast u istoriju zajedno sa Sinofarmom.

Link to comment
Share on other sites

Mislim da je svima jasno do sada da je kineska najslabija vakcina. Ali isto se mora priznati da je i ona pomogla.

 

Naši su je davali onda kada je mahom bila nestašica. Sad može da se bira. Ako se budemo morali vakcinisati jednom godišnje, siguran sam da će Fajzer biti dominantna vakcina, prvo zbog očigledno visokog kvaliteta i učinkovitosti, a i zato što su uspeli u svojoj odvratnoj kampanji da unište poverenje ka AZ.

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Hugo Punch said:

siguran sam da će Fajzer biti dominantna vakcina

fajzer i moderna, a nadam se uskoro da se pojavi i jos neka slicna vakcina.

sto se mene tice, uopste ne bih imao problem da na jesen/zimu primim sputnjik ili kinesku vekcinu. 

doduse, ako pocnemo te vakcine da proizvodimo u Srbiji, cisto sumnjam da cemo vise i videti fajzera osim na slici.

 

od drugih vesti, i Liverpul se ukljucio u korona test zurke, ali svi ucesnici su morali da pokazu negativan PCR ne stariji od 24 sata.

2021-04-30T170738Z_1051302796_RC2H6N9KKD

 

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, McLeod said:

Sputnjik uopste nije problem, iako je bilo malo podataka kao za Sinofarm, u praksi se pokazala kao dobra vakcina, nema tu sta dalje da se prica. Uopste nisu u istoj kategoriji te dve vakcine.

svejedno, kad vec imas AT bilo od neke vakcine ili od prelezanog kovida, mislim da niti jedna vakcina nije losa da osvezi pamcenje organizma u vezi sa virusom i AT.

Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, McLeod said:

A u vestima o Sejselima:

 

The New York Times

Seychelles Sees Rise in Coronavirus Cases Despite
Vaccinations

 

CNBC

The Seychelles is the most vaccinated nation on Earth.
But Covid has surged

 

Reuters

WHO reviewing Seychelles COVID-19 data after fully
vaccinated people test positive

 

The Washington Post

Why the world’s most vaccinated country is seeing an
unprecedented spike in coronavirus cases

 

Bloomberg.com

Most Vaccinated Nation Seychelles Reintroduces Curbs
as Covid Cases Surge

 

 

Istina mozda ne bude svima jasna odmah, ali uvek ce doci na videlo.

 

Inace, primio drugog fajzera prekjuce, idem u apoteku da popunim zalihe preksinoc i pitam apotekara da li da uzimam paracetamol ako dobijem temperaturu ili da istrpim, tu malo pricamo i pita me covek koju vakcinu sam primio, ja kazem fajzera. On odgovara - dobro, bitno da nisi samo kinesku, mnogo kolega i prijatelja mi je primilo kinesku i razboleli se posle, posle drugih vakcina nijedan jedini.

 

Da se do jeseni to djubre posalje u istoriju da imamo dostupne dobre vakcine na zimu i da saljemo i ovu posast u istoriju zajedno sa Sinofarmom.

A one delove gde kažu da ljudi koji imaju vakcinu ne završe u bolnici nego samo blage simptome imaju si preskočio? 😄

Jer, na kraju krajeva, vakcina to treba da radi

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Nicklord said:

A one delove gde kažu da ljudi koji imaju vakcinu ne završe u bolnici nego samo blage simptome imaju si preskočio? 😄

Jer, na kraju krajeva, vakcina to treba da radi

 

Posao vakcine je da iskoreni bolest. Ako to nije moguce, onda je dobro i ovo, ali i to je manje-vise nebitno, jer ostale vakcine ocigledno imaju potencijal i za nesto vise.

 

Zato Kinez treba da se salje u istoriju.

 

Pronto.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, djura.net said:

fajzer i moderna, a nadam se uskoro da se pojavi i jos neka slicna vakcina.

sto se mene tice, uopste ne bih imao problem da na jesen/zimu primim sputnjik ili kinesku vekcinu. 

doduse, ako pocnemo te vakcine da proizvodimo u Srbiji, cisto sumnjam da cemo vise i videti fajzera osim na slici.

 

od drugih vesti, i Liverpul se ukljucio u korona test zurke, ali svi ucesnici su morali da pokazu negativan PCR ne stariji od 24 sata.

2021-04-30T170738Z_1051302796_RC2H6N9KKD

 

Ja ne kapiram te testove, šta je cilj? Ok, okupiš dokazano negativne i šta onda? Meriš verovatnoću pouzdanosti testova šta je ideja?

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Just now, djura.net said:

the washington post on Seychelles

Government data released this week found that of 1,068 active cases, around 65 percent involved residents who were either completely unvaccinated or had received only one dose.

Mc in shambles 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Nicklord said:

A one delove gde kažu da ljudi koji imaju vakcinu ne završe u bolnici nego samo blage simptome imaju si preskočio? 😄

Jer, na kraju krajeva, vakcina to treba da radi

Ok, hajde da premisu malo proanaliziramo, vakcinišeš se, dobiješ koronu, preležiš bez bolnice, sve 5. Ostaje samo nejasno zašto nas idiotski mediji obaveštavaju, broje brojačima koliko ljudi je obolelo od neke bolesti od koje će ionako da ozdrave i nikom ništa.
Očigledno nije samo to u pitanju, ne vidim da se broji koliko homo sapiensa na planeti danas ima puknutu zanokticu ili neku drugo bolest, a za ovu se ubiše da nas obaveste.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, urosg3 said:

Ok, hajde da premisu malo proanaliziramo, vakcinišeš se, dobiješ koronu, preležiš bez bolnice, sve 5. Ostaje samo nejasno zašto nas idiotski mediji obaveštavaju, broje brojačima koliko ljudi je obolelo od neke bolesti od koje će ionako da ozdrave i nikom ništa.

 

 

Ovo sto ti pises ce imati logike NAKON ovog talasa, jer se vakcinacila radila u jeku najveceg talasa oboljevanja. E sad kad se smiri situacija, pa krenu neki manji talasi, onda vise nece biti potrebe za ovakvim izveštavanjem. Nemoj da zaboraviš da su svi ovi koji sad umiru zaraženi tamo negde pre mesec do mesec i po dana. A neki i ranije. Tada situacija nije bila ista.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Hugo Punch said:

 

Pokazala se i AZ ali su je demonizovali bez dokaza.

 

Slažem se. AZ tj naučnici koji su je napravili od samog početka je bila transparentna. Mislim da su za svaku fazu ispitivanja obaveštavali javnost o svemu. 

 

Stopirali su je kada je jedan dobrovoljac imao neuroloških problema..i da ne nabrajam dalje..

 

I u vezi ovih krvnih ugrušaka ispalo je kao da su svi vakcinisani imali problem, a nisu. 

 

Ja i dalje mislim da je to dobra vakcina.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, urosg3 said:

Ok, hajde da premisu malo proanaliziramo, vakcinišeš se, dobiješ koronu, preležiš bez bolnice, sve 5. Ostaje samo nejasno zašto nas idiotski mediji obaveštavaju, broje brojačima koliko ljudi je obolelo od neke bolesti od koje će ionako da ozdrave i nikom ništa.
Očigledno nije samo to u pitanju, ne vidim da se broji koliko homo sapiensa na planeti danas ima puknutu zanokticu ili neku drugo bolest, a za ovu se ubiše da nas obaveste.

to sta i kako mediji prenose/izvestavaju  je jedna prica, sasvim neka druga je sta se stvarno desava, tj. biologija/medicina/epidemiologija itd.

mada, do sada je i imalo smisla govoriti globalno o broju inficiranih i na taj nacin ocenjivati epidemiju, prosto jer ni jedan covek nije bio imun na ovaj novi virus. vremenom, sto kroz inficiranje sto putem vakcinacije, odredjeni broj ljudi je stekao nekakav imunitet, te bi trebalo korigovati izvestavanje odnosno malo sofisticiranije izvestavati o brojkama. kad se dovoljan broj ljudi vakcinise onda bi ispravniji parametar za pracenje epidemije bio broj hospitalizacija. probem je u tome sto ova brojka generanlo "kasni" za neke 2 sedmice, pa se ne moze pravovremeno reagovati i uvoditi mere koje bi trebalo da suzbijaju zarista. stoga: broj zarazenih i dlaje ostaje relevantan faktor koji upozorava na opasnost, samo joj treba dodati jos neke sitnicice.

 

vakcine iskorenjuju bolest tek kad se u nekoliko ciklusa/sezona obavi vakcinacija (prosto jer ni jedna nije 100% ucinkovita), o ovome je Sekler pricao, navodeci primere iz veterine.

 

CureVac bi trebalo da uskoro dobije odobrenje, kao 3. mRNA vakcina koja se cuva na normalnim temperaturema i stoga bi trebalo da je laksa za manipulisanje i primenu u svim delovima sveta.

 

AZ su dosta toga i sami skrivili praveci zbrku s doziranjem u 3. fazi, pa preganjanjem s EU da li ce i kako da isporucuju vakcine itd. Ove tromboze su samo slag na tortu.

 

Sputnik bi trebalo da je bolja vakcina i od Az i od JJ jer se dve doze medjusobno razlikuju, tj. koriste dva razlicita adeno virusa. Time se sprecava npr. da posle prve doze eventualno stvorena antitela na taj adeno virus "neutralisu" delimicno drugu dozu. Vrlo pametno smisljeno.

 

Virus se nece iskoreniti. Svi ljudi ce u jednom trenutku steci imunitet: bilo zarazavanjem virusom (prirodno, za one koji to preferiraju) ili vakcinacijom (toliko omrazenim "vestackim" putem :classic_rolleyes: ) . Pa sad nek svako izabere sta mu je draze.

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Poenta je da sve vakcine, kao i svaki lek, imaju neki potencijalni rizik za određene grupe ljudi.

 

Umesto što su krenuli da laju na AZ vakcinu, trebalo je utvrditi vezu ili uspostaviti neki mehanizam koji je izvodljiv da dovede do posledica koje su naglasili.

 

Koji god lek uzeo da pročitaš, ima onaj odeljak sa ekstremno retkim nuspojavama, od kojih su neki mnogo gori od ugrušaka.

 

Raspitati se šta sve i u kojoj meri u populaciji može dovesti do ugruška, videlo bi se da incidencija nije veća nego ona u populaciji koja nije vakcinisana.

 

Ima trista stvari koje su mogli da urade i ispadnu fer. Na kraju krajeva, ako na milion vakcinisanih od AZ imas 10 sa krvnim ugruškom, a na isti broj vakcinisanih od Fajzera imaš 2 sa tim nuspojavama, to statistički ne predstavlja razliku. Jeste to 5 puta više u apsolutnim brojkama, ali pogledaj procente. Isto.

 

Dakle, Fajzer kao vakcina, skidam kapu. Ali ta prljava kampanja će kod mene uvek imati gorak ukus. Naravno, takav je današnji svet. AZ se zamerila EU (jer je britanska), EU je odbranila Nemačku vakcinu. I to je sve.

 

@wwww Kakva zbrka, ljudi su dodatnim ispitivanjem utvrdili da je vakcina preko 85% efikasna ako se da na 12 nedelja, a tek 70%+ ako se da na tri nedelje, i to su vrlo otvoreno objavili. Ispada da nekad i ne treba biti otvoren. Treba da se laže i sve ok. Mislim da je to opasno za naredna pokolenja.

Što se tiče tih čarki sa EU, meni su sveci zbog toga, jer su dali vakcinu svima a ne samo cenjenim buljama u Nemačkoj. I na tome sam im zahvalan.

Edited by Hugo Punch
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

to sta i kako mediji prenose/izvestavaju  je jedna prica, sasvim neka druga je sta se stvarno desava, tj. biologija/medicina/epidemiologija itd.

 

Tako je, s tim da u nadležnost medija spada širenje panike, ovo sa Sejšelima je odličan primer. Nauka bi morala da bude izvan toga, mada se sreću u pojedinim ličnostima, Kon, Fauči i ostali slični primeri.
 

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, urosg3 said:

Tako je, s tim da u nadležnost medija spada širenje panike, ovo sa Sejšelima je odličan primer. Nauka bi morala da bude izvan toga, mada se sreću u pojedinim ličnostima, Kon, Fauči i ostali slični primeri.
 

Brate, brat Kon nokautirao virus, ša oš više od njega?

https://www.blic.rs/vesti/beograd/dr-kon-ima-dobre-vesti-virus-je-u-nokdaunu-sada-je-vreme-da-ga-proteramo-iz-zemlje/tfxc0dz

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Hugo Punch said:

Poenta je da sve vakcine, kao i svaki lek, imaju neki potencijalni rizik za određene grupe ljudi.

 

Umesto što su krenuli da laju na AZ vakcinu, trebalo je utvrditi vezu ili uspostaviti neki mehanizam koji je izvodljiv da dovede do posledica koje su naglasili.

 

Koji god lek uzeo da pročitaš, ima onaj odeljak sa ekstremno retkim nuspojavama, od kojih su neki mnogo gori od ugrušaka.

 

Raspitati se šta sve i u kojoj meri u populaciji može dovesti do ugruška, videlo bi se da incidencija nije veća nego ona u populaciji koja nije vakcinisana.

 

Ima trista stvari koje su mogli da urade i ispadnu fer. Na kraju krajeva, ako na milion vakcinisanih od AZ imas 10 sa krvnim ugruškom, a na isti broj vakcinisanih od Fajzera imaš 2 sa tim nuspojavama, to statistički ne predstavlja razliku. Jeste to 5 puta više u apsolutnim brojkama, ali pogledaj procente. Isto.

 

Dakle, Fajzer kao vakcina, skidam kapu. Ali ta prljava kampanja će kod mene uvek imati gorak ukus. Naravno, takav je današnji svet. AZ se zamerila EU (jer je britanska), EU je odbranila Nemačku vakcinu. I to je sve.

 

pa znas sta, "nemacka" vakcina je prvo odobrena u USA i UK, mesec dana kasnije u EU. Ipak EU nije pravila nikakve probleme niti sprecavala izvoz "svoje" vakcine van EU (bilo pravljenje u US ili slanje u UK). Dok je "britanska", jeftina vakcina prvenstveno isporucivana u UK (cak i pogoni u EU), a EU su im bili "poslednja rupa na svirali", kao da su hteli da "kazne" EU (kao "neprijatelja" UK) ili sta god.

Da ne pricamo o tome da je USA (Bajdenova administracija) blokirala izvoz vakcina dok se sopstveno stanovnistvo ne vakcinise (cak ni susedna Kanada nije nista dobijala, a Moderna i dalje isporucuje EU najmanje kolicine od svih odobrenih vakcina). Pa posle pljuju po Rusima i Kinezima sto oni izvoze svoje vakcine zemljama trecag sveta, kao time koriste situaciju da prosire svj politicki uticaj :puke: Fuj, licemerje do bola preko ledja slabijih.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Sad će Kon na odmor, da sa odmora šalje mailove, i kad stigne novi talas da nam kaže kako je lepo slao mailove sa odmora, i smernice i upozorenja, ali eto nisu ga poslušali i zato treba još jače da nosimo maske, duže peremo ruke i držimo veću distancu...
 

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Naravno da je odobrena, jer je dobra. Ali ja nisam pričao o kvalitetu vakcine, već o borbi za tržište. Inače se sa 99% upisa slažem.

Nisu naravno ni Britanci ništa bolji po tom pitanju. Čak su možda i gori. Što te jedino može dovesti do zaključka da AZ vakcini ništa ne fali, jer se cenjena britanska aristokratija ne bi bola tek nekim sranjem.

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, urosg3 said:

Tako je, s tim da u nadležnost medija spada širenje panike, ovo sa Sejšelima je odličan primer. Nauka bi morala da bude izvan toga, mada se sreću u pojedinim ličnostima, Kon, Fauči i ostali slični primeri.
 

ja ne bih Faucija svrstavaal u istu kategoriju s Konom. To sto ga Andja tako predstavlja ovde na forumu je posledica toga sto je ona republikanac i trampista. Najbolje ti je da coveka poslusas sta govori.

Ja sam tako formirala misljenje o raznoraznim virusolozima/epidemiolozima/strucnjacima koji su se pojavljivali u poslednjih godinu i po (apsolutno mi niko od njih nije bio poznat od ranije i nisam imala nikakve razloge da jednog simpatisem, a drugog ne). A Faucija sam slusala dok je jos bio deo Trampove administracije (po definiciji bi onda trebalo da mi bude odvratan, medjutim covek je samo radio svoj strucni posao, nije se upustao u politikanstvo). Pa tako nastavlja i sada.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, wwww said:

ja ne bih Faucija svrstavaal u istu kategoriju s Konom. To sto ga Andja tako predstavlja ovde na forumu je posledica toga sto je ona republikanac i trampista. Najbolje ti je da coveka poslusas sta govori.

Ja sam tako formirala misljenje o raznoraznim virusolozima/epidemiolozima/strucnjacima koji su se pojavljivali u poslednjih godinu i po (apsolutno mi niko od njih nije bio poznat od ranije i nisam imala nikakve razloge da jednog simpatisem, a drugog ne). A Faucija sam slusala dok je jos bio deo Trampove administracije (po definiciji bi onda trebalo da mi bude odvratan, medjutim covek je samo radio svoj strucni posao, nije se upustao u politikanstvo). Pa tako nastavlja i sada.

Uh USA politiku odavno ne pratim, ono što sam skapirao je da je Fauči uhvaćen par puta da je svesno slagao (iz najboljih pobuda i iz viših ciljeva, jel`te) pa je u mom svetonazoru upao u istu fioku - estradnih epidemiologa/imunologa kao i Kon. Ako se ogreših o čoveka mea culpa, ali mislim da nisam, mada je pošteno priznao da mu nije jasno gde je obećani pomor iz Teksasa, Kon bi taj fenomen pojasnio virtuoznom zamenom teza po ugledu na Vučića, pa mooožda je Fauči intelektualno pošteniji od Kona (što i nije mnogo teško, retko šta da nije poštenije od Predraga).
Moj lični problem da jednog od estradnih epidemiologa/imunologa poznajem lično odavno, znam koliko je ograničen na temu društvenog života i koliko je nesposoban da razume, a kamoli uvaži ljudsku potrebu za kontaktom, pa možda projektujem to ograničenje i na ostale estradne, ali vi da mi oprostite svoji smo 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Hugo Punch said:

@wwww Kakva zbrka, ljudi su dodatnim ispitivanjem utvrdili da je vakcina preko 85% efikasna ako se da na 12 nedelja, a tek 70%+ ako se da na tri nedelje, i to su vrlo otvoreno objavili. Ispada da nekad i ne treba biti otvoren. Treba da se laže i sve ok. Mislim da je to opasno za naredna pokolenja.

nisam o tome govorila. imali su zbrku jer su valjda u Italiji za prvu vakcinu davali pola doze (neka zbrka oko mernih jedinica je bila, ako se ne varam), a za drugu celu, pa su onda dobili bolju efikasnost nego kad su za obe boce davali celu dozu. pa su onda kao ukupni efikasnost uzeli prosek ove dve efikasnosti (sto nije u redu). valjda su tada koristili 3-4 sedmice izmedju doza.

bila je i neka prica oko ispitivanja u latinskoj Americi, koliko su se tu drzali propisanih protokola. nesto tako.

tako da: jesu bili transparentni, ali su i imali neke "brljotine" koje su bacile senku na vakcinu.

 

ne znam da li su imali neko posebno dodatno ispitivanje za produzavanje razmaka medju dozama na 12 sedmica, mozda su samo na osnovu ove prethodne slucajne gresne dosli do zakljucka da je bolje malo razmaci vakcine, a u UK je tad bila velika frka s brojem zarazenim, pa je to bilo pragmaticno resenje.

 

ne znam da li je PB imao neko dodatno istrazivanje o produzavanju intervala izmedju doza ili su se oslanjali na iskustvo s AZ, ali kod nas je period izmedju dve doze PB vakcine produzen na 6 sedmica, sto je dovelo do toga da se mnogo vise ljudi vakcinise bar jednom dozom (plus se vise nisu cuvale u skladistu vakcine za 2. dozu) i dobije makar nekakvu zastitu.

 

jos bih da dodam (a mislim da je to Sekler rekao u jednoj od emislija koje su postavljane ovde) : jedna je stvar sta proizvodjaci preporucuju za svoj proizvod, kako prate vakcinisane itd. ali odgovarajuca nadlezna tela (neutralna) bi trebalo da sve to prate nezavisno, da razmotre sve poslednice, provere kako stoji stvar s kombinovanjem "proizvoda" razlicitih proizvodjaca itd. Ne treba sve prepustiti proizvodjacima.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...