Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 minutes ago, nemanjaol said:

@Vjekoslav

 

Shvatam šta želiš da kažeš i argumenti su ti validni. Generalno još uvek ne znamo dovoljno o virusu i zato ni stručnjaci ne mogu da se usaglase o najboljim merama. Ja se slažem sa tobom da maske ne moraju da se nose ako se samo šetaš napolju na otvorenom i izbegavaš ogromne gužve (kao što bi bile turističke zone u velikim gradovima). Ali fakat je da jako retko izlazimo iz kuće, a da ne dođemo u neku od onih situacija koje sam naveo, gde se već slažemo da bi maske trebalo da se nose.

 

https://www.aljazeera.com/news/2020/04/countries-wearing-face-masks-compulsory-200423094510867.html

 

Evo ovde od pre nedelju dana spiska država koje su uvele obavezno nošenje maski za kupovinu i u javnom prevozu, a neke uključuju i crowded public places.

 

I samo da se osvrnem na to da moraš imati masku koja savršeno prijanja da bi ona bila efektivna. Svakako da bi najbolji rezultati bili u tom slučaju, ali ovde se preporučuje nošenje običnih pamučnih maski sa ciljem da se spreči kapljično prenošenje virusa. Čak i ako ti maska ne stoji savršeno na licu (što bi ti omogićilo malo lakše disanje) ponovo si smanjio šanse da zaraziš druge osobe nego da si bio u potpunosti bez maske.

 

Ja meru obaveznog nošenja maski pre svega vidim kao nešto čime umanjujemo rizik i što bi omogućilo što brži povratak u "normalu" dok još uvek nemamo 100% sigurne podatke o tome kako se sve virus širi, koje su najrizičnije situacije, šta može da se radi, a šta ne itd.

 

da, vidis za BiH to nisam uopce znao. a oni su tu negdje (skoro pa identicni) po epidemijskim parametrima ko i Hrvatska. ne znam sto reci, isti rezultati, a razlicite mjere. slazemo se naravno (logicki gledano) da i najobicniji sal ili marama smanjuju potencijal sirenja zaraze kapljicnim putem. ima tu jos jedan faktor (onaj psiholoske prirode), koji mozemo cuti od pojedinih epidemiologa. naime, ljudi se ne ponasaju isto u blizini nekog ko nosi masku, i nekog ko ju ne nosi. vidis masku, pali se crvena lampica, drzis rastojanje. al to ne fercera u klasicnoj gradskoj guzvi, gdje se laktovima probijas i ne gledas ljudima u lice. i svakako ne fercera kod naseg nesretnog Akire, na njega jurisaju cim covjek stavi masku na lice. :classic_biggrin:

 

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, ciao said:

 

Uopste se ne slazem sa tobom po ovom pitanju - to sto ti pises vazi za 85+ !

ljudi 65+ su vrlo cesto u odlicnoj formi i fizicki i mentalno i ne treba ih tretirati kao da su mentalni debili. Mislis da jedna Angla Merkel naprimer (68 godina) nije sposobna d abrine o sebi nego treba Vucic da je stiti? Mozda za Trampa jos i moze da se kaze ali on je takav kakav je u bilo kojim godinama, ne zato sto ima 74. Jako mnogo svetskih lidera pa i kandidata su 65+, znaci to nisu ni mala deca ni tinejdzeri, to su ozbiljni ljudi , svesni, i uglavnom i upaseni koji bi se brinuli o sebi i osecali se mnogo bolje da ih Vucic ostavi na miru.

Ovi na zapadu stariji koji umiru su uglavnom staracki domovi. U ostalim zemljama u regionu - napr Hrv koliko vidim nisu 65+ zatvoreni a ni ne umiru bas u velikim masama

 

Otac mi je sada u Beogradu, 65+ ali ama nista mu ne fali ali hoce da poludi ( a i ja sa njim) zbog ovih mera i potpuno ga razumem

Pravda za 65+ !!!!

BTW i on i njegovi pajtosi koje znam su oduvek mrzeli "ovu" vlast da kazem, po meni ta generacija je rusila Slobu otprilike, nije mi bas jasan narativ da oni odrzavaju av na vlasti? Ustvari priznajem da ne znam nikog ko mi je ikada rekao da je glasao za av od bilo koje generacije 🤫

 

 

Nisi me razumela.

 

Nemam ja problem sa 65plus populacijom. Nego sam postavio pitanje kako bi izgledala slika preminulih kod nas da su 65plus imali potpuni izlazak sve vreme. Moras takodje da uzmes u tu kalkulaciju i poredjenje sa 65plus ljudima van Srbije da je ovde životni vek kraći nego napolju, da smo hronično bolestan narod, loša ishrana i gomila hroničnih bolesti pa sve to kad se uzme u obzir...da se proba nekako izračunati kakav bi bio skor da su 65plus pušteni sve vreme.

 

Takođe, zdravstveni sistem jedne države ne čine samo jebeni vučićevi respiratori ili broj kreveta u ICU nego i kvalitet lekara, ustpostavljeni protokoli i kako i koliko se poštuju, dijagnostika i rano hvatanje obolelih, dakle sve ono što mi nemamo. 

 

Oni nisu mentalni debili svakako, pre su mentalni debili ovi ispod 65 ali je zabluda da su to, u Srbiji, ljudi u odličnoj formi fizički zdravi. Naravno ne svi ali u proseku, to nije zdrava populacija iz svega nabrojanog. I ako je smrtnost ovakva sa njima u kući, probaj da zamisliš kako bi izgledalo sa njima napolju. 

 

edit...i jos nesto...ja nemam bilo kakav problem da 65plus izađu napolje sve vreme, moji su matorci isto 65plus i šize u kući- Samo me zanima ko preuzima odgovornost za, ne daj bože, povećanu smrtnost u toj populaciji usled njihovog (u proseku) lošeg zdrav.stanja i lošeg zdrav.sistema koji ne može da ih leči?

Edited by NMX
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, NMX said:

 

Nisi me razumela.

 

Nemam ja problem sa 65plus populacijom. Nego sam postavio pitanje kako bi izgledala slika preminulih kod nas da su 65plus imali potpuni izlazak sve vreme. Moras takodje da uzmes u tu kalkulaciju i poredjenje sa 65plus ljudima van Srbije da je ovde životni vek kraći nego napolju, da smo hronično bolestan narod, loša ishrana i gomila hroničnih bolesti pa sve to kad se uzme u obzir...da se proba nekako izračunati kakav bi bio skor da su 65plus pušteni sve vreme.

 

Takođe, zdravstveni sistem jedne države ne čine samo jebeni vučićevi respiratori ili broj kreveta u ICU nego i kvalitet lekara, ustpostavljeni protokoli i kako i koliko se poštuju, dijagnostika i rano hvatanje obolelih, dakle sve ono što mi nemamo. 

 

Oni nisu mentalni debili svakako, pre su mentalni debili ovi ispod 65 ali je zabluda da su to, u Srbiji, ljudi u odličnoj formi fizički zdravi. Naravno ne svi ali u proseku, to nije zdrava populacija iz svega nabrojanog. I ako je smrtnost ovakva sa njima u kući, probaj da zamisliš kako bi izgledalo sa njima napolju. 

 

edit...i jos nesto...ja nemam bilo kakav problem da 65plus izađu napolje sve vreme, moji su matorci isto 65plus i šize u kući- Samo me zanima ko preuzima odgovornost za, ne daj bože, povećanu smrtnost u toj populaciji usled njihovog (u proseku) lošeg zdrav.stanja i lošeg zdrav.sistema koji ne može da ih leči?

Razumem ja to i slazem se ali - oni sami preuzimaju odgovornost, sposobni su za to.

A mislim da bi za njih bilo i zdravije da mogu da se odsetaju do svoje apoteke (oni svi idu stalno nesto u apoteku ako ne mogu u apoteku stres ) i da kupe nesto a ako ne izlaze uopste to je jako nezdravo a plus ih stresira i plus pravi guzve onda kada mogu.

Mozda su ovi ovde zdraviji kad su stariji, vrlo moguce ali u jednom Parizu, u centru grada gde ja zivim nikad nije guzva u samiski ili apoteci, svako ide kad mu treba nesto bilo kog dana u bilo koje doba. Ne verujem da je bas tolika razlika u mentalitetu

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Issey said:

Gledam jutros iz kola, red ispred Lidla (Vojislava Ilića) 300 metara, skoro do Ustaničke. Stvarno mi nisu jasni ti ljudi. Okolo malih radnji koliko hoćeš, nema gužve uopšte. A oni čekaju po sat i više samo da uđu u Lidl. Lep broj njih ne nosi maske uopšte, rastojanje negde ok, negde dišu za vrat. Jeste Lidl malo povoljniji, ali kolika je ušteda i koliko se isplati, kad se uzme u obzir izgubljeno vreme i naravno rizik od zaraze?

Ovo za banke o čemu je @Laki21 pisao, da ni ne komentarišem. 

Najebaćemo žestoko, to se doduše već i dešava, jer nam je broj zaraženih po danu prilično veliki i pored zbog ovakvih mera. A sad posle praznika se sve otvara, totalno ludilo po meni, znajući kakav smo narod. Šta smo onda radili ovih mesec i po dana? Trebalo je onda odmah kao Švedska pa ko živ ko mrtav...

Ja sam od 20. marta radio od kuće, ali sam dobio poziv da od 4. maja ponovo dolazim na posao, ali uz obaveznu zaštitu... 

da je odmah komunicirano kako treba, da nas nisu mučili kao maloumne kontradiktornim uputstvima, da se nisu kao pijani predomišljali nekad po više puta na dan, da su se makar ličnim primerom pridržavali tih maski, da zabrana okupljanja važi samo za građane, a ne za slikanje pored nekoliko respiratora, i da je ovaj policijski vikend obrazložen, nečim opširnijim od "stav je struke"
Bilo bi možda bolje. Možda bi poneko i razumeo.
 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Kod mene je strogo zabranjen ulaz u zgrade gde su ofisi. Nije bilo naših zaraženih ali je bilo drugih firmi koje dele zgradu i koje su imale zaražene. Ko baš mora da uđe u zgradu treba mu President  odobrenje (firmin) da to uradi.

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, NMX said:

Nemam ja problem sa 65plus populacijom. Nego sam postavio pitanje kako bi izgledala slika preminulih kod nas da su 65plus imali potpuni izlazak sve vreme. Moras takodje da uzmes u tu kalkulaciju i poredjenje sa 65plus ljudima van Srbije da je ovde životni vek kraći nego napolju, da smo hronično bolestan narod, loša ishrana i gomila hroničnih bolesti pa sve to kad se uzme u obzir...da se proba nekako izračunati kakav bi bio skor da su 65plus pušteni sve vreme.

Ja sam jedan od tih, 65+, nemam problem sa ovim merama, pobegao sam iz stana u Bgd na vreme, čim je najavljeno ograničenje kretanja, došao sam u kuću na selu, ima prostora i vremena koliko mi treba, ne osećam ograničenje, tek nekoliko puta sam išao u nabavku, nisam kršio pravila, ovde je ograničenje za 70+, ne važi za nas mlade. 

Kad su mere najavljene i uvedene, nisam imao ništa protiv, trebalo je reagovati brzo, odmah, bez oklevanja, apel na svest ne bi bila dovoljna posle predhodnih zbunjujućih nastupa zvaničnika iz vlasti i struke, ali, umesto da vremenom bude selektivno prilagođavanje, imamo, može se reći, iživljavanje, koje nanosi štete, skoro jednako koliko i koristi.

Idiotluk sa kupovinama od 4 do 7 ujutru je dokaz besmisla.

 

  • Like 19
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, djurava said:

Sve je kako kazes i kod mene u mestu ispred Intese je stalno nenormalna guzva. A sad pitanje, posto si bio u redu sta narod tolko ceka, jer ja kad se banka zatvori odem na bankomat i podignrm pare, nikog nema. Stvarno mi nije jasno sta narod toliko ceka ispred Intese

 

Ne može sve da se reši na šalteru pa ni elektronskim bankarstvom.

 

1 hour ago, Issey said:

Ja sam od 20. marta radio od kuće, ali sam dobio poziv da od 4. maja ponovo dolazim na posao, ali uz obaveznu zaštitu... 

 

Ovao na žalost fercera samo ako se istog svi pridržavaju.

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Noc kad sam preplivao Dunav?:classic_biggrin:

 

A cuj, stari, ti i ja bismo preplivali Dunav turisticki, da posetimo drage komsije, da probamo kakav kulen ima @Vjekoslav , da ponesemo nasu rakiju, kako valja i dolikuje... Spomenuti u mom postu je (na zalost svih nas) zbog drugog sporta forsirao Dunav. Velika steta, ali valjda ce nasa deca (unuci, ali valjda nece toliko vode Dunavom proteci) da nauce nesto iz svega toga. No, druga je to tema, ali se oko nje svi slazemo.

 

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Drakaris said:

Ako su mi neke mere najsmesnije onda su to mere u gradskom prevozu u Beogradu.

 

Sad su izbacili jos smesnije za vrtic. Na primer: Drzite decu na distanci uz igru, recimo da masu rukama tako da budu na dovoljnoj udaljenosti od drugara. Ili: razdvojite decu za stolom na bar dva metra (to znaci da ti treba sto od sto metara za prosecnu grupu od 50 u drzavnom vrticu). Ili: perite ruke deci posle svake rizicne aktivnosti (sto znaci da bi trebalo da zaposle peracicu ruku koja bi radila svih 8 sati kao na traci, jer deca se samo i upustaju u rizicne aktivnosti). Ili, ucite decu da ne dodiruju lice (how yes no).

Prosto i za prevoz i za vrtice su dali mere ljudi koji ocigledno nisu krocili ni u jedno ni u drugo.

  • Like 5
  • Ha-ha 4
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Laki21 koji lebdi said:

 

A cuj, stari, ti i ja bismo preplivali Dunav turisticki, da posetimo drage komsije, da probamo kakav kulen ima @Vjekoslav , da ponesemo nasu rakiju, kako valja i dolikuje... Spomenuti u mom postu je (na zalost svih nas) zbog drugog sporta forsirao Dunav. Velika steta, ali valjda ce nasa deca (unuci, ali valjda nece toliko vode Dunavom proteci) da nauce nesto iz svega toga. No, druga je to tema, ali se oko nje svi slazemo.

 

kad već organizujete nešto zovite i mene, ja ću da se valjam u blatu sa svinjama, pijem pivo, odsečem od svinje šta treba pa raspalim roštilj onako blatnjav.

I sve to pošaljemo Konu, ima srčka da ga strefi 🙂

p.s. masku da skinem i stavim svinjčetu, da se malo manje dere 

  • Thanks 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

@urosg3 @CLakiSH

Kad smo vec kod prevoznih sredstava (da se vrstimo temi inace ce @Eddard da nam prakticno pokaze koje kosti najsporije zarastaju 🙂 ), kako resavate ovih dana pranje automobila? Kod mene perionica u kraju maltene nije ni prestajala da radi. Kad god prodjem, parking pun, a radnici (koliko sam video) ne koriste bas nista od zastitne opreme. Ja se jos ne ustrucavam da odvedem mog pastuva na timarenje, a bas je fino zabagreo za ovih mesec i po.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Miki28 said:

Jesu pominjali na KZS sta za vikend?

jesu, Kisić je rekla da je rigidna, ali da će večeras da razmatra i sutra na Kriznom štabu. I apelovala je (ne mogu da ti dočaram taj akcenat kad kaže apelovalova, kao da Neda Ukraden izgovara) na nas da ovaj 1. Maj ne bude onakav kakav smo navikli, nego da se uzdržimo, i tako uzdržani idemo lepo 4. maja u kafanu, kladionicu, i sve ostalo.

Kon je bio još nemuštiji na temu, a to je skoro pa nemoguće, ali uspeo je. 

  • Like 1
  • Ha-ha 5
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, handys said:

 

Sad su izbacili jos smesnije za vrtic. Na primer: Drzite decu na distanci uz igru, recimo da masu rukama tako da budu na dovoljnoj udaljenosti od drugara. Ili: razdvojite decu za stolom na bar dva metra (to znaci da ti treba sto od sto metara za prosecnu grupu od 50 u drzavnom vrticu). Ili: perite ruke deci posle svake rizicne aktivnosti (sto znaci da bi trebalo da zaposle peracicu ruku koja bi radila svih 8 sati kao na traci, jer deca se samo i upustaju u rizicne aktivnosti). Ili, ucite decu da ne dodiruju lice (how yes no).

Prosto i za prevoz i za vrtice su dali mere ljudi koji ocigledno nisu krocili ni u jedno ni u drugo.

 

Ovo je sve pisao neko ko nema decu.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

praštajte ako je bilo....ja ne znam kako će ovo da funkcioniše....Bosna par dana nakon malo relaksiranja mera...dnevni rekord od 92 nova slučaja....baš ne znam

 

image.png.705d4ab4e6a6d57a04cf4bfb4f1fa8ec.png

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...