Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, Helena said:

 

 

Znam da će me vreme demantovati i ta zdravstvena industrija, ali ja prosto pripadam generaciji kojoj je to u školi usađeno...

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Healthcare_industry

 

Nema potrebe da "zdravstvenu industriju" tretiras kao da je neko opsovao. Medicinske usluge koje dajes ne bi bile moguce bez te industrije.    

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, Helena said:

Nema potrebe da tumačiš šta ja tumačim...

 

 

Ne tumacim, rekla si da zdravstvena industrija ne bi trebala da postoji kao pojam. Dajem ti definiciju pojma, da bi razumela koliko je to besmislena izjava. Doprinos te industrije modernoj medicini je veoma poznata.  Znaci kao da si rekla da farmaceutska industrija ne treba da postoji kao pojam...

 

 

Edit: ni ne pominjem da si ti deo te industrije, ali ajde, ti mislis da radis nesto uzvisenije nego neko ko ti je u ruke stavio EKG ili EMR, I sl. 

Edited by Angelia
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, Helena said:

Nema potrebe da tumačiš šta ja tumačim...

 

 

 

Pa, mislim da ima potrebe da se protumači, ajde, ne šta ti tumačiš, nego šta hoćeš da kažeš, u kom značenju upotrebljavaš neke pojmove, konkretno, industrija.

Nije industrija štancovanje gvozdenih delova na fabričkoj traci i kasnije sastavljanje složenije mašine od hiljade manjih delova a da, pritom, onaj ko ih sastavlja ne zna ni šta će biti krajnji proizvod ni čemu će služiti.

U zdravstvu rade desetine hiljada ljudi, u Srbiji, organizovani u DZ, bolnice, klinike, banje, domove, ustanove koje imaju svoj domen rada, sredstva, protokole, koje treba da posluju održivo, dakle da zarade za plate zaposlenih. za obnavljanje sredstava i opreme, za praćenje novih znanja i tehnologija. To jeste industrija, kao što je turizam industrija iako ne proizvodi turiste.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Glede toga da u EU nije sprovedena treća faza (na trudnicama? pa gde druga?), prijateljica iz Italije, primila je prve dve doze u toku priprema za VO, ostala u drugom stanju i sad u 7. mesecu njen dr joj rekao da primi i buster dozu. To su preporuke za trudnice.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Helena said:

Jasno je meni da bez nauke nema ni napretka, jasno je i detetu od 10 godina, ali nikad neću moći da prihvatim da je kvalitetno lečenje i medicinska nega moguća bez kontakta sa pacijentom...

Znam da će me vreme demantovati i ta zdravstvena industrija, ali ja prosto pripadam generaciji kojoj je to u školi usađeno...

Evo sebe ću da kvotujem i mogli bi malo da popustite sa mnom i mojim postovima, imate masu drugih...

 

I ovo je poslednji put da objašnjavam kako šta u Srbiji u zdravstvu funkcioniše, da bi vi "znali bolje"...

 

Zdravstvena industrija ne bi smela da postoji kao pojam u kvalitetnom lečenju i nezi, vrlo jasno sam rekla.ALI, nama, kao timu lekar-sestra, je propisano 10 minuta (i slovima-deset minuta) po pacijentu u toku radnog vremena, dakle 35 + 1.Uz to smo dužni da primimo sva hitna stanja koja su kvalifikovana u tri kategorije po hitnosti, prema kojoj se radi i trijaža (triJaža, sa J)!

 

Od tog broja bi po zakonu trebalo da bude minimum 30% preventivnih pregleda, ostalo kurativa, pa vi sad brojte-koliko možemo da se posvetimo bolesnom čoveku...

 

Takođe smo dužni da primimo i onkološke pacijente i pacijente koji su izašli iz bolnice sa otpusnicama...

+ ja imam još da podelim i terapiju-zavoje i injekcije, inhalacije i drugo...

 

E sad probajte da zamislite šta lekar može da uradi za tih 10 minuta (i manje), dok pacijent dođe, sedne i kaže dobar dan, lekar otvori elektronski karton, obični karton i krene samo samo da uzima anamnezu-kamo pregled?...već mora da uđe sledeći pacijent, jer je  zakazan za narednih 10 minuta...a ima pravo da se žali zaštitniku prava pacijenata i direktoru ustanove, jer mu nije ispoštovan termin (dozvoljeno čekanje se smatra 20 minuta).

 

Mislite da je to kvalitetno i da ne može da ugrozi pacijenta?

 

Eto, to vam je ta zdravstvena industrija o kojoj pričam-pacijenti se štancaju baš kao na traci...

 

I reći ću još da smo mi seoska ambulanta koja drži i vrtić i školu i obavezna je u planiranju kampanjske vakcinacije i sistematskih pregleda...

 

Ja samo mogu da se zahvalim tim ljudima na strpljenju i razumevanju, jer nisu bezglava živina i shvataju stvari...

 

(A sve ovo što sam napisala je bilo pre pandemije, sad su stvari drugačije i drugačije se delimo i radimo...)

 

I sad živa nisam da vidim ko će  prvi da se javi da da svoje viđenje mojih grešaka, nelogičnosti i ostalih gluposti koje sam napisala...

 

 

 

Anđeliji bih još nešto poručila...ali znaće ona več...:innocent:

 

 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Helena said:

 

 

Anđeliji bih još nešto poručila...ali znaće ona več...:innocent:

 

 

Andjelija nema pojma sta bi joj ti porucila i sta znaci "zdravstvena industrija ne bi trebala da postoji u kvalitativnom lecenju i nezi". Sta to uopste znaci?

 

Andjelija samo zna da si skoro ceo njen rad tokom skoro 20 godina (preciznije 17 ili tu negde) nazvala nepotrebnim, kao da si ti mogla da ucinis bolje za pacijente nego moj doprinos ili Sunshine, koja takodje omogucava da ti radis sta radis. Mozda jesi, ali ti to ne daje za pravo da nas sve strpas u kategoriju "potpuno nepotrebno". 

 

Hello? Jel ti uopste razumes koja masinerija industrije stoji iza toga sto radis? Ljudi koji projektuju proizvode, lekove, istrazuju, testiraju, grade software ....

 

Mozda te termin industrija trigeruje. 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

https://www.batut.org.rs/index.php?content=2289

 

Nа оsnоvu оdluке Nаciоnаlnоg коmitеtа zа imunizаciјu, a prеma Stručnо-mеtоdоlоšкоm uputstvu zа sprоvоđеnjе vаnrеdnе prеpоručеnе imunizаciје u Rеpublici Srbiјi, bustеr dоzа vакcinе prоtiv COVID-19 primеnjuје sе коd svih оsоbа коd којih је zаvršеnа primоvакcinаciја, i tо:

 

Nакоn nајmаnjе pеt mеsеci оd dаvаnjа drugе dоzе, коd оsоbа које su prеthоdnо primilе dvе dоzе mRNК (Pfizеr-BiоNTеch) ili vекtоrsке vакcinе (Gаm-КОVID-Vак, Аstrа Zеnека);

Nакоn nајmаnjе čеtiri mеsеcа оd dаvаnjа drugе dоzе, коd оsоbа које su prеthоdnо primilе dvе dоzе inакtivisаnе vакcinе (SАRS-CоV2 (Vеrо Cеll) Inаctivаtеd-Sinоphаrm);

Nакоn nајmаnjе pеt mеsеci оd dаvаnjа dоdаtnе, trеćе dоzе, коd оsоbа sа primаrnim i sекundаrnim imunоdеficiјеnciјаmа (оsоbе које su nакоn nајmаnjе 28 dаnа оd drugе dоzе primilе mRNК vакcinu, као dоdаtnu, trеću dоzu).

 

Оstаvljа sе mоgućnоst dа оsоbа која sе vакcinišе izаbеrе vrstu vакcinе која ćе biti primеnjеnа као bustеr dоzа.

Uкоliко sе Gаm-КОVID-Vак vакcinа primеnjuје као bustеr dоzа, u tоm slučајu dаје sе prvа коmpоnеntа nаvеdеnе vакcinе.

 

Jel ja sad samo da odem na vakcinaciju, 5 meseci je proslo 22.10. kad jos nije bila ova odluka?

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

47 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Jel ja sad samo da odem na vakcinaciju, 5 meseci je proslo 22.10. kad jos nije bila ova odluka?

verovatno, mozda ne bi bilo lose da zvrcnes u DZ i pitas ih to, onaj njihov call centar.

ako se ne jave, ja kasnije danas prolazim pored DZ i mogu da ih pitam.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Ja cuo nesto da sad ima i Moderna.

 

Inace, jel i dalje najbolja preporuka Fajzer nakon dve doze AZ? Tako je bilo zadnji put kad sam gledao.

 

 

.

 

E, nemoj da me shvatis pogresno, verujem da je ovog bilo svuda, ako se uopste ispostavi kao tacno, pa nemoj ovo da uzimas ozbiljno, warp speed je velika brzina...Vise onako za Slavisu😂...

 

 

 

Prilicno uticajan naucni portal The BMJ je objavio tekst koji govori o nepravilnostima, falsifikatima itd... za vreme ispitavanja trece faze prosle godine u delu za koji je bila zaduzena kompanija Ventavia Research Group .

Naime, regionalni direktor kompanije posle uocenih nedostatak je pisala i vrhu Pfizera i  FDA, posle cega je dobila ..otkaz...

 

Otpustena direktorka Brook Jakcson je THEBMJ dostavila unutrasnje dokumente, emailove,  fotografije,video i audio zapise, koji su izgleda ubedili urednike casopisa u istinitost njenih tvrdnji...Dok su verifikovali njene navode dosli su i do novih informacija...

 

Njene navode za THEBMJ potvrdjuju i dva radnika koji govore da su bili poplavljeni nepravilnostima, i da posle provedenih 40 klinickih ispitivanja u svojoj karijeri mogu da kazu da takvu "zbrku" nikad nisu doziveli...

 

 

https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635

 

.

 

 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, attolini said:

 

 

.

 

E, nemoj da me shvatis pogresno, verujem da je ovog bilo svuda, ako se uopste ispostavi kao tacno, pa nemoj ovo da uzimas ozbiljno, warp speed je velika brzina...Vise onako za Slavisu😂...

 

 

 

Prilicno uticajan naucni portal The BMJ je objavio tekst koji govori o nepravilnostima, falsifikatima itd... za vreme ispitavanja trece faze prosle godine u delu za koji je bila zaduzena kompanija Ventavia Research Group .

Naime, regionalni direktor kompanije posle uocenih nedostatak je pisala i vrhu Pfizera i  FDA, posle cega je dobila ..otkaz...

 

Otpustena direktorka Brook Jakcson je THEBMJ dostavila unutrasnje dokumente, emailove,  fotografije,video i audio zapise, koji su izgleda ubedili urednike casopisa u istinitost njenih tvrdnji...Dok su verifikovali njene navode dosli su i do novih informacija...

 

Njene navode za THEBMJ potvrdjuju i dva radnika koji govore da su bili poplavljeni nepravilnostima, i da posle provedenih 40 klinickih ispitivanja u svojoj karijeri mogu da kazu da takvu "zbrku" nikad nisu doziveli...

 

 

https://www.bmj.com/content/375/bmj.n2635

 

.

 

 

 

Quote

One photo, provided to The BMJ, showed needles discarded in a plastic biohazard bag instead of a sharps container box. Another showed vaccine packaging materials with trial participants’ identification numbers written on them left out in the open, potentially unblinding participants.

 

Quote

Early and inadvertent unblinding may have occurred on a far wider scale. According to the trial’s design, unblinded staff were responsible for preparing and administering the study drug (Pfizer’s vaccine or a placebo). This was to be done to preserve the blinding of trial participants and all other site staff, including the principal investigator. However, at Ventavia, Jackson told The BMJ that drug assignment confirmation printouts were being left in participants’ charts, accessible to blinded personnel. As a corrective action taken in September, two months into trial recruitment and with around 1000 participants already enrolled, quality assurance checklists were updated with instructions for staff to remove drug assignments from charts.

 

Quote

Participants placed in a hallway after injection and not being monitored by clinical staff

Lack of timely follow-up of patients who experienced adverse events

Protocol deviations not being reported

Vaccines not being stored at proper temperatures

Mislabelled laboratory specimens, and

Targeting of Ventavia staff for reporting these types of problems.

 

Edited by wwww
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Edward Louis Severson III said:

Iskreno, nisam uopste shvatio 🙂

 

Moze pojasnjenje?

 

.

 

Post nije trebao da se odnosi na tebe, kako sam i napisao ne treba cak ni ozbiljno da ga shvatis..jednostavno sam se nadovezao na tvoje pominjanje Pfizera...da nisam kovotovao tebe, verovatno bih ga uputio na Slavisu..on sve vreme tvrdi nesto slicno🙂..

 

.

Edited by attolini
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, preporuka je iRNK vakcina (u Britaniji npr. više ni ne spominju mogućnost da AZ bude buster, dozvoljavaju je samo onima koji su je primili kao prve dve doze na lično insistiranje).

 

Po onome što su pisali ljudi danas na drugom forumu, Moderna još nije distribuirana po vakcinalnim punktovima, makar je tako bilo u DZ u Nehruovoj na Novom Beogradu.

Link to comment
Share on other sites

 

2 hours ago, Edward Louis Severson III said:

Upravo sam zvao. Ima Fajzer vakcina (za nju sam pitao jer je nakon dve AZ Fajzer preporuka), radi od 08 do 19h svaki dan. Ulaz broj 5 doma zdravlja u Nisu. 

 

Eto ako nekome trebala informacija.

 

Rekli su mi da kad prodje 5 meseci mozes samo da dodjes.


Fajzer ima sigurno u Nišu, stigao je jutros poziv supruzi za revakcinu. 
I ja ću zajedno sa njom, 10 dana pre isteka 6 meseci. 

@Clash, @displejnejm, @zorex, @Laras, @Baron23, @Marko, @MeanMachine, @Belgrade, @BojanaCZV, @Cyrus Smith je l ste primali buster i ako jeste sta ste dobili posle Sputnika? 

Link to comment
Share on other sites

Nisam, mrzi me da se cimam, bar za sada (6 meseci od druge doze pre 10-ak dana mi bilo). E-mail kaže da se javim u najbliži DZ, ali to mi je toliko generički i neodređeno da neću da trčim nigde još. Tj treba se informisati pre nego što krenem naokolo. A i Sputnjika nije bilo neko vreme ovde. Videću, svakako nisam vremenski prekoračio puno.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...