Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

10 hours ago, Wookie said:

Izraelci kažu da situacija kod njih baš dokazuje da su vakcine efikasne, pošto je većina teških slučajeva među nevakcinisanim i onima koji su primili samo jednu dozu.

 

3503796959.png?precrop=1184,2138,x0,y0&h

 

A i da su za ovih mesec dana dali preko milion buster doza i da od polovine avgusta brojevi ne skaču, tako da po njima i to pokazuje da treća doza radi posao protiv Delte.

 

https://www.reuters.com/world/middle-east/israels-covid-19-vaccine-boosters-show-signs-taming-delta-2021-08-24/

Ovo su u stvari jedino validni grafikoni kada se govori o efikasnosti vakcine. Jasno je da čak i sa delimičnom vakcinacijom se postiže nekoliko puta veća zaštita nego kod ljudi koji nisu primili vakcinu.

Gledanje drugih grafikona, bez znanja koje su "cifre" u tim grafikonima i njihova analiza je čisto nagađanje.

Link to comment
Share on other sites

17 hours ago, Sunshine State said:

 

Opet ja s mojom Holandijom 😄 

 

Holandjani trenutno imaju 82 218 aktivnih infekcija, a ukupno covid pacijenata u bolnicama 691, iliti  0.84 % ("There were 691 people with the disease in care on Tuesday afternoon") 

 

Srbija na svojih 23000 aktivnih, ima 1007 u bolnicama - to je 4.37 %  

 

I dalje me zanima odakle tolike razlike, radi se o istom virusu, slican uzrast se sad zarazava, protokoli lecenja slicni, nemamo bas 5 puta manje vakcinisanih nego NL....?

 

Kako u Srbiji funkcionise naplacivanje od Zdravstvenog fonda? Ima li tu neka caka, zasto se ljudi "trpaju" u bolnice?

 

Koliko se secam, jedna prijateljica mi jednom rece da bolnice dobijaju pare na osnovu "popunjenosti kapaciteta", pa tako moju mamu pre nekoliko godina strpase za neke pretrage u bolnicu 10 dana, a u realnosti je trebala krvna slika i gastroskopija, ali je bolnica na taj nacin osiguravala da ce imati popunjenost broja kreveta.

Zato u US, NL, itd... cim te operisu "hajd cao!" jer osiguranja nece da placaju "nepotrebna lezanja". 


Interesantno pitanje, razmišljao sam i ja. Mislim da veliki deo problema leži u poslednjem. Naime, na zapadu je u bolnicama vrlo prisutna svest o analizi troškova, pa ovde u bolnici leži samo onaj ko zaista mora, sve što može ambulantno, ide ambulantno. U Srbiji je zbog same strukture finansiranja zdravstva, gde se podrazumeva da će država da plati to što mora, jer su sve bolnice državne, pa suštinski niko nema finansijera kojem mora da odgovara, već sve ide iz jednog fonda, ta kultura obraćanja pažnje na troškove (od strane lekara) vrlo rudimentarna, pa su bolnice pomalo i socijalne ustanove. Dajem primer poznanice koja je u somborskoj bolnici ležala 7 dana od preloma kuka do operacije, ovde bi za tih 7 dana već bila i otpuštena. A i pacijenti očekuju da se njihovi problemi brže reše u bolnici nego kroz šetnje od jednog do drugog lekara tj. ambulante, što u principu i jeste tako, a u srpskom sistemu koji štuca, umesto da funkcioniše, još izraženije. Tako u slučaju kovida svaki lekar zna da ako vrati kući pacijenta, kvalitet nege i lečenja koji će da dobije ako bude morao da ide od laboratorije ovde, do rentgena tamo, pa lekara vamo, pa pulmologa tamo (iako je generalno sve dostupno u jednom DZ, ali retko kad sve funkcioniše) daleko manji nego ako ga strpa u bolnicu i tu drži pod kontrolom. Tako da s te strane, možda to, u takvom sistemu kakav je srpski, uopšte i nije loša opcija. Ambulantno lečenje (ne samo kovid pacijenata) može da funkcioniše tamo gde postoji finansijska i organizaciona struktura za tako nešto. Ako dodamo tu i opštu nebrigu za zdravlje prosečnog građanina Srbije, koji ako ga ne strpaš u bolnicu, em neće baš savesno da se leči, a ni da se savesno ponaša, onda je i to još jedna od dobiti.

 

Takođe, individualizam građana u zapadnim zemljama je još jedan od mogućih razloga, jer se na zapadu ipak očekuje od samog pojedinca da bude odgovoran prema sopstvenom zdravlju i da se sam trudi da mu vude bolje, a zdravstveni sistem je samo potpora i pružalac usluga u tom procesu. U jednom plemenskom društvu kao što je srpsko, gde je pojedinac okrenut državi i društvu i naviknut da od nje očekuje da ona reši njegov problem, ta svest nije baš razvijena, pa su i samo medicinski radnici tako podešeni, da imaju ulogu spasilaca. Da pojednostavim - na zapadu pacijent prevashodno odlučuje o sopstvenom zdravlju, a lekar je savetodavac; u Srbiji lekar prevashodno odlučuje o zdravlju pacijenta, a ovaj se povinuje. Pa kad već odlučuje, onda mu je lakše da ga strpa u bolnicu gde koliko toliko može i da ga kontroliše. 

 

15 hours ago, goldberg said:

Nisu se svi setili prava gradjana, nego drzava propisuje zakone koji vaze za sve.


Naravno da ne. Postoje kategorije građana za koje su neke vakcine obavezne (zdravstveni radnici npr.) i tu nema ništa ni protivzakonito, ni neustavno. Samo logično. I niko do sada nije zbog toga kreštao o ugroženim pravima i slobodama. Mada, da se ja pitam, sve vakcine bi bile obavezne za sve, ali to sam samo ja. Kao vozačka dozvola za auto, tako i vakcine kao dozvola za sve.

 

15 hours ago, Angelia said:

Po meni, treba da prestanu da kaznjavaju nas vakcinisane, nego spusti sve mere (oni koji su ugrozeni ce se cuvati svejedno, ili im obezbedi uslove) pa ko prezivi, pricace. 


Da ponovimo još jednom zašto je ovakav pristup, iako nesumljivo efikasan, krajnje sebičan i neetičan:

- vakcina ne štiti 100%, a neko ko je vakcinisan ipak očekuje da se ne zarazi i razboli, iako prihvata rizik da je to moguće, no ne treba ga povećavati tolerisanjem neodgovornog ponašanja pojedinaca.

- ima ljudi koji ne mogu da se vakcinišu, čime bi oni oraktično bili žrtvovani, ni krivi ni dužni, zato što je neko moron i/ili sebičan

- više nevakcinisanih i potpuno odsustvo mera znači veća cirkulacija virusa, više mutacija, što na kraju dovode do neke teta/zeta varijante koja izbegne vakcinu, što nas vraća na početak, a eventualno (u maloj verovatnoći) napravi i opšti pomor (da, malo dramatizujem).

 

Dakle, ne, bad idea.

 

Obavezna vakcinacija. Blitzkrieg. Tačka. 
 

12 hours ago, Angelia said:

Potpuno se slazem, jedino sto imamo su objasnjenja tipa mere se ne postuju, da nije bilo mera/vakcinacije, bilo bi vise....a cifre ne pokazuju nista od toga. Virus ide kako ide.


Da, bilo bi više.

  • Like 5
  • Thanks 5
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Eddard said:

Interesantno pitanje, razmišljao sam i ja. Mislim da veliki deo problema leži u poslednjem. 

 

Hvala mnogo, apsolutno se slazem s tvojim opisom problema.

 

U tom slucaju, broj hospitalizacija ne mora biti pravi pokazatelj "stanja na terenu", ako se kriterijumi hospitalizacije razlikuju po drzavama.

 

Glede Nemacke, vidim da se predlaze da se vise ne koristi sedmodnevna incidenca, vec upravo broj hospitalizovanih/umrlih, jer sam broj pozitivnih nije jedini validan cinilac za mere, vec je tu da pokaze stanje/situaciju u kojoj se nalazimo i kuda se krece pandemija:

 

"Savezna vlada planira da ne koristi vise brojku 50 kao sedmodnevnu učestalost pandemije. Pravo vreme?

 

Ulrike Protzer: Mislim da je to vrlo razumno. Ovo smo savetovali neko vreme. Incidencija ne govori ništa o tome koliko zaista relevantnih, opasnijih infekcija imamo. Značaj za teret bolesti ovde je potpuno drugačiji: u zavisnosti od toga da li su mladi ili stari ljudi pogođeni, vakcinisani ili nevakcinisani. Za teret bolesti potreban je poseban, barem jednako važan faktor merenja."

 

Ulrike Protzer preuzela je katedru za virologiju na Tehničkom univerzitetu u Minhenu (TUM) krajem 2007. godine i od tada je direktor Instituta za virusologiju u Helmholtz Zentrum Munchen. Njen rad se fokusira na molekularno i imunološko razumevanje kontrole virusa.

 

https://www.tagesschau.de/inland/innenpolitik/coronapolitik-interview-101.html

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

@Eddard:

 

Ako političari neće da uvedu obaveznu vakcinaciju, a ima dovoljno vakcina, ako su Ameri odobrili Fajzer za redovnu upotrebu (znači uskoro će i druge države i za druge vakcine), ako su zdravstveni sistemi iskusniji u odnosu na početak pandemije, onda ja ne mogu da nađem racionalan (čitaj ekonomski) razlog da i dalje postoje bilo kakva ograničenja, osim preporuka.

 

Takođe, nije mi jasno ko to ne može da primi vakcinu: koliko ja kapiram, mogu svi ali se kod nekih ona neće primiti.

 

Mislim, možda/verovatno je sve ovo što kucam posledica treće buster doze Fajzera na preostale ćelije u mozgu i sinapse između :), ali nekako je jasnije: ili ćeš da odradiš ko u Kini 14+ dana skroz zatvaranje gde je kovid19 a posle paziš ili, ako ne može, onda što obaveznija vakcinacija. Sve ostalo je analogno krpljenju rupa na srpskim putevima.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

18 hours ago, Wookie said:

^^Koliko ja vidim, od svih ljudskih prava, u Srbiji se ljudi najviše koriste pravom da budu glupi. Vakcinacija je civilizacijska tekovina i džaba se ti skrivaš iza paravana borca za ljudska prava i naturaš mi da sam SNS bot, pošto baš većina glasača SNSa spada u antivaksere.

 

Nisam ti napisao da si SNS bot nego pobornik jake drzave kao one u Kini - tamo vise nema podataka o vakcinisanima, kao da je virus odatle magicno nestao.

 

Sto se tice tekovine da se bude glup, o tome govorim - nije smetalo kad ljudi puse tri pakle dnevno pa dodju kod doktora sa rakom pluca, ne smeta kad ljudi nisu fizicki aktivni i gojazni, ali je vrhunac gluposti koji se stalno spominje ako neko nece da se vakcinise. Pritom se radi o potpuno istoj stvari.

 

Ne verujem da je vecina biraca SNS nevakcinisana. Ogroman broj penzionera se vakcinisao, a ogroman broj penzionera glasa za SNS. Samo to je dovoljno da se uspostavi korelacija u vezi ove dve grupe.

 

18 hours ago, DJ_Vasa said:

Ima još jednostavniji princip koji sam čak i spomenuo ovde pre izvesnog vremena, a to je da svi zaposleni koji su u kontaktu sa velikim brojem ljudi moraju da se vakcinišu, a koliko vidim po vestima, neki to već uvode. Pravno gledano ne bi bilo problema jer mnoge profesije moraju da ispune određene zdravstven uslove. Za rad u vrtićima is a hranom potreban je sanitarni pregled, profesionalni vozači imaju takođe periodične preglede, isto važi i za pilote, učenike (obavezna vakcinacija) i mnoge druge kategorije stanovništva. Problem je što politikanti podilaze primitivcima.

 

Ili svi ili niko.

 

Zasto bi radnici u kioscima mogli da biraju, a policajci morali da se vakcinisu? Ako postoji obaveza, ona treba da vazi za sve - inace dolazimo do teorije da se prema zaposlenima u drzavnim preduzecima drzava moze ophoditi kako god zeli, jer ko im je kriv sto nece da rade na gradjevini ili otvore svoj biznis.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Eddard said:


Da ponovimo još jednom zašto je ovakav pristup, iako nesumljivo efikasan, krajnje sebičan i neetičan:

- vakcina ne štiti 100%, a neko ko je vakcinisan ipak očekuje da se ne zarazi i razboli, iako prihvata rizik da je to moguće, no ne treba ga povećavati tolerisanjem neodgovornog ponašanja pojedinaca.

- ima ljudi koji ne mogu da se vakcinišu, čime bi oni oraktično bili žrtvovani, ni krivi ni dužni, zato što je neko moron i/ili sebičan

- više nevakcinisanih i potpuno odsustvo mera znači veća cirkulacija virusa, više mutacija, što na kraju dovode do neke teta/zeta varijante koja izbegne vakcinu, što nas vraća na početak, a eventualno (u maloj verovatnoći) napravi i opšti pomor (da, malo dramatizujem).

 

Dakle, ne, bad idea.

 

Obavezna vakcinacija. Blitzkrieg. Tačka. 
 

Ajde da ponovim sta sam rekla:

- da ce se ugrozeni cuvati ili da im se omoguci da budu zasticeni - znaci u tome nema nista sebicno

- Ljudi koji su vakcinisani se i sada razboljevaju, znaci rizik je jasan. Ali eto ako bas hocemo da budemo demokratski, da pitamo njih da li bi menjali rizik zaraze za normalan zivot?

- znaci da zivimo pod kamenom jer nesto lose moze da se desi? Kao sto je pojava nove varijante? meni je to stvarno glupo.

 

A obavezna vakcinacija, pa sto nije? eto ja se ne bi bunila ako preuzmu odgovornost za to, ali nece. Vidis cak ni Vucko nece.

 

3 hours ago, Eddard said:


Da, bilo bi više.

Ali za to nema uopste dokaza.Mozda si u pravu, a mozda i nisi. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

Ili svi ili niko.

 

Zasto bi radnici u kioscima mogli da biraju, a policajci morali da se vakcinisu? Ako postoji obaveza, ona treba da vazi za sve - inace dolazimo do teorije da se prema zaposlenima u drzavnim preduzecima drzava moze ophoditi kako god zeli, jer ko im je kriv sto nece da rade na gradjevini ili otvore svoj biznis.

 

Ni ozbiljne države ne bi mogle da sprovedu kolektivnu vakcinaciju tako jednostavno usled mnogih logističkih problema, a ne vidim gde sam spomenuo državna preduzeća. Lepo sam napisao da bi obaveznu vakcinaciju trebalo sprovesti među kategorijama zaposlenih koji rade sa velikim brojem ljudi i u velikim kolektivima, za šta sam primere već dao.

Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, zoe Bg said:

Mogao bi @Akiro da nam lepo rastumaci ove nove grcke mere, videh na nekoj turistickoj grupi da su resili bas ozbiljno, ako ces da radis/ides u skolu/studiras ili test ili vakcina, treceg nema.

U velikoj gužvi sam sa poslom pa ću samo pejstovati neke sadržaje iz KTG, ali Grci su baš gadno zahebali antivaxere. Ukratko, dva puta nedeljno test i to o sopstvenom trošku (do sada bio besplatan), ako nemaš vakcinu a želiš da radiš/ideš u školu ili na studije. Sada se pored zdravstvenih radnika u državnim ustanovama suspenduju i privatni lekari i farmaceuti ako nisu vakcinisani. Čak će za putovanja avionom, vozom ili autobusom za decu 5-12 self-test biti obavezan.

 

Moram avansno da stavim cinični komentar autora teksta u KTG na temu mera:

To sum up the genius series of measures for the unvaccinated: they will need a Test to  gain access to the majority of closed spaces, except for churches where they will need a single prayer.

 

Grci u peaku mera. A pride koriste mere da oglobe izbeglice, oni koji brodom ili kako god pristignu u Grčku dobiju kaznu od 5.000 Eura za nepoštovanje mera. Slobodna interpretacija mera od strane grčke policije da bi se obeshrabrile izbeglice. A teško iko od njih da ima vakcinu ili taze test. Kada bežiš od Talibana, testovi i vakcinacija ti nisu baš prvi prioritet.

 

Greece excludes unvaccinated citizens from free Covid-tests

August 24, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 4 Comments

Health Minister Vassilis Kikilias announced on Tuesday that unvaccinated citizens will not be able to have free PRC and Rapid Covid-19 tests as from September 13 in an effort to increase financial pressure to those who refuse to get vaccine shots. Free Covid-tests will be available only for vaccinated citizens or persons with symptoms.

 

At a live presser on Tuesday, Kikilias announced the new framework of restrictions or obligations that among others foresee mandatory rapid test for unvaccinated workers – 1 or 2 per week depending on work category – or for travel with public transport means.

Unvaccinated citizens will have no access to the Rapid tests offered free of charge by the state.

 

The price for the Rapid test is set at 10 euros, from 20 currently.

Unvaccinated teachers and academics as well as workers at tourism, food service sector (restaurants etc) and television productions will be obliged to have 2 Rapid tests per week.

Unvaccinated workers at other sectors must have one Rapid test per week.

Secondary education student: 2 self-tests per week paid by the state.

Higher education students: 2 Rapid tests per week at their own expenses.

For travel with airplane, ferry or intercity buses: mandatory Rapid test for all over 17 years old, and self-test for those aged 5-12.

The measures is in force from 13. September 2021 until 31. March 2022.

Minister Kikilias did not announce any provision for those who cannot get vaccinated due to health reasons.

 

The remaining measures announced today on a separate post.

Note than only 53% of the 10-million population in the country is fully vaccinated, while some another 280,000 people have received the first shot.

 

PS Maybe The Minister will think about the non-vaccinated for health reasons it next week, next month or next year…. Instead of issuing measures to contain the spread of the coronavirus, for one more time the Greek government decided to increase pressure on unvaccinated citizens with economic tools.

Those not obliged to have Covid-tests for labor or education reasons will continue to spread the virus, anyway.

It remains to be seen if it will work or just backfire.

One more issue that needs to be answered is whether the measure is constitutional or not as workers pay contributions for health care but the Health Ministry deprives them from some services as the free Covid-tests.

More information on coronavirus in Greece here.

 

Greece’s measures for unvaccinated at work, entertainment, museums, travel

August 24, 2021 CORONAVIRUS, FEATURED 13 Comments

Health Minister Vassilis Kikilias announced on Tuesday a framework of new public health safety measures that go into effect on September 13 and foresee tough restrictions on individuals that have not been vaccinated against the SARS-CoV-2 virus.

The restrictions effective from September 13, 2021 include affect access of the unvacinnated to work and education, entertainment, culture and domestic travel.

The obligatory Rapid test will be no longer free of charge for the unvaccinated. It will be available at private facilities and labs at the price of 10 euro.

 

Regular testing for work and education

Regular testing for Covid-19 for workers at public and private sector, 0nce or twice per week depending on the labor sector. The tests will be carried out at the expense of workers as the government excludes unvacinnated citizens from the free tests.

Regular testing for unvaccinated students and teachers.

The results of all tests must be posted on the relevant government website, with proof of a negative result being printed out and produced for admission. In the event of a positive result, the individual will be given instructions for further testing and self-isolation.

More details on a separate KTG post here.

 

Entertainment, Culture

Admission to closed spaces of cafes, restaurants, clubs and sports venues will not be allowed without proof of Covid-19 vaccination or recovery from the disease. Unvaccinated will not be allowed.

Access to cinemas, theaters, museums and gyms:  Only with vaccination or recovery certificate or a negative PCR test carried out up to 48 hours earlier.

 

Masks

Masks remain mandatory in all indoor public settings and in crowded outdoor areas.

 

Mandatory vaccination

The government expands the mandatory vaccination to private doctors and pharmacists.

Domestic Travel

Unvaccinated travelers to all mainland and island destinations per public transport (ferries, airplanes, intercity buses KTEL) are obliged to a Rapid test 48 hours before the travel start. The test is obligatory for all adults and those aged 12-17. Those aged 5-12 will need a self-test.

Vaccinated or recovered travelers will have to show the relevant certificate.

 

“Measures not punitive”

Minister Kikilias said that the “new measures are not punitive.”

“They are our duty to all those who went through 18 months of the pandemic carefully, those who lost their shops, jobs, had to work from home to protect themselves,” he said.

HE added that in contrast to previous year, “vaccines have been available for eight months, giving us a choice that we did not have before.”

He stressed that at least one more million of vaccinations are needed so that the country achieves herd immunity and underlined that “over 90% of those Covid-patients currently in ICUs are unvaccinated.”

 

Kikilias said that hospitals will no longer spaces for treating Covid as a priority but serve patients with every kind of ailment and he underlined that vaccinations must continue in order to reach the 80 pct vaccination rate, which meant that another one million citizens needed to be vaccinated.

 

He said the measure for the suspension of unvaccinated healthcare workers will go ahead in September as planned and that mandatory vaccination concerns both the private and public healthcare sector, including private doctors and pharmacists.

PS How he will suspend private doctors and pharmacists from their own facilities is a miracle only the Minister can explain.

To sum up the genius series of measures for the unvaccinated: they will need a Test to gain access to the majority of closed spaces, except for churches where they will need a single prayer.

Edited by Akiro
  • Like 3
  • Thanks 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, BojanaCZV said:

Imam jedno pitanje.

 

Mama je primila Kinesku u martu, dve doze.

 

I danas kao trecu su joj dali Fajzera.

 

Je l sme to tako ili treba da se brinem?

Upravo se zako preporučuje. Bez brige.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, goldberg said:

Ili svi ili niko.

 

Zasto bi radnici u kioscima mogli da biraju, a policajci morali da se vakcinisu? Ako postoji obaveza, ona treba da vazi za sve - inace dolazimo do teorije da se prema zaposlenima u drzavnim preduzecima drzava moze ophoditi kako god zeli, jer ko im je kriv sto nece da rade na gradjevini ili otvore svoj biznis.

 

Funkcinisanje drustva je vrlo zavisno od funkcionisanja tzv. drustveno vaznih delatnosti. Te delatnosti se odnose na aktivnosti, usluge ili infrastrukturu koje održavaju ili osiguravaju društvene funkcije koje su neophodne za osnovne potrebe društva kao sto su zastita i sigurnost. Neki od drustveno vaznh sektora su policija, zdravstvo, skolstvo, nega starih i sl. Zaposleni u tim delatnostima bi trebalo da budu vakcinisani. Njihovi klijenti uglavnom ne mogu da ih zaobidju kao sto mogu da [izaberu da] zaobidju nekog nevakcinisanog poznanika ili potencijalno riskantno mesto za zarazu.

  • Like 7
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

BTW, jel zna neko da li imamo taze varijante Sputnika Light, koje obuhvataju i Delta soj, ili imamo samo "matore" Sputnike. Taze verzija Sputnik Light bi trebala savršeno da legne na Pfizer.

 

.

 

Ne postoji Sputnik Light)...osim kao deo marketinga, ili u najboljem slucaju kao moguca strategija pri alfa varijanti, brzoj i jeftinoj zastiti  naprimer migranata u Rusiji , ili za razne potrebe u raznim delovima planete..sa svojih 75/80 % zastite pri inficiranju alfa varijantom...

 

To je u stvari prva doza, bukvalno...

 

Da, postoji i modifikovan Sputnik za deltu, ali on je jos u " frizideru" instituta Gamaleya....Oni su stvarno predlagali sputnik kao booster za pfizer...

 

.

 

Edited by attolini
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Akiro said:

Ukratko, dva puta nedeljno test i to o sopstvenom trošku (do sada bio besplatan), ako nemaš vakcinu a želiš da radiš/ideš u školu ili na studije. Sada se pored zdravstvenih radnika u državnim ustanovama suspenduju i privatni lekari i farmaceuti ako nisu vakcinisani.

To, to samo nek suspenduju, a i ovako im je jadan zdravstveni sektor. Vidim da ce uskoru drzava da se sama suspenduje.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, BojanaCZV said:

Imam jedno pitanje.

 

Mama je primila Kinesku u martu, dve doze.

 

I danas kao trecu su joj dali Fajzera.

 

Je l sme to tako ili treba da se brinem?

 

Tako i preporucuju. Kazu da je mesanje vakcina pun pogodak. Evo i Gospodja i ja smo resili da napravimo takvu kombinaciju kad dodje vreme sredinom septembra. 

  • Like 2
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, ras kass said:

Evo rekose sad na rtsu, 66% vakcinisanih zdravstvenih radnika. Tragicno. 

Ovih 34% bih slatko priupitao Dje je zapelo?,  i, ako nije  u pitanju zdravstveni razlog zbog kog ne mogu da prime vakcine - sa zadovoljstvom bih im ukinuo licence i urucio rResenje o prekidu Ugovora o radu.

Takve Doktore ne zelim u blizini bilo koga bliznjeg, a obzirom da negiraju dostignuca savremene nauke - oduzeo bih im i licence, neka zadrze svoje vjeruju u svoja 4 zida

:default_coffee:

  • Like 6
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Tomiprunet said:

To, to samo nek suspenduju, a i ovako im je jadan zdravstveni sektor. Vidim da ce uskoru drzava da se sama suspenduje.

Naša se sa predsednikom, koji je prestrašen da bi jedan glas mogao da izgubi i uvlači se raznim idijotima, odavno sama suspendovala.

 

Šta god inače o grčkim merama mislio, poštujem Mitsotakisa da se ne uvlači kojekakvim verskim, desničarskim i drugim slučajevima za posmatranje već ima u vidu prevashodno zdravlje i ekonomiju, pa makar se toliko zamerio da sledeće izbore izgubi. Za razliku od naše situacije, u Grčkoj vlada uglavnom sluša struku a ne da joj diktira.

 

Što se tiče pritiska na one, koji su u bliskom kontaktu sa ljudima, da se vakcinišu, potpuno se slažem sa Grcima. Izvući će se na taj način još koji procenat vakcinacija od iole racionalnih i još umom zdravih antivaxera. Verske fanatike (kojih ovde poprilično ima) i slične spodobe će jedino Darwin opametiti (ako prežive).

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jednostavno, ako zaposleni u drzavnoj upravi i javnim preduzecima na zele da se vakcinisu, ukoliko nemaju medicinski razlog za to - nek` daju otkaz.

Ne zelim da me na salteru bilo koje sluzbe koju placam iz poreza (a i ja sam drzavni sluzbenik i vakcinisao sam se cim je to bilo moguce) zarazi mene i indirektno preko mene jos gomilu ljudi.

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

32 minutes ago, Akiro said:

Šta god inače o grčkim merama mislio, poštujem Mitsotakisa da se ne uvlači kojekakvim verskim, desničarskim i drugim slučajevima za posmatranje već ima u vidu prevashodno zdravlje i ekonomiju, pa makar se toliko zamerio da sledeće izbore izgubi. Za razliku od naše situacije, u Grčkoj vlada uglavnom sluša struku a ne da joj diktira.

 

Cekaj zar nisu oni dozvolili okupljanja u crkvama? 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...