Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 hours ago, Sunshine State said:

 

Ja bas krenula da pitam sta bi 🙂

 

Zena ok? Kutije raspakovane?

Kako se ti osecas? (na skali od 1 - 10 tvoje uobicajene psihofizicke normalnosti)


Mnogo bolje, malo još kašljucam, ali ništa strašno. Što se normalnosti tiče, to ću tek sad da vidim kad imam malo više prostora da se krećem od sobe 3x3 u bolnici. Osećam da sam nešto slabiji, bio odmah po izlasku sa ženom u supermarketu (test na kovid srećom juče negativan), pa sam primetio da ne mogu baš dugo, morali smo da protrčimo kroz radnju. Za nedelju dana treba da idem u banju ko neki deda...

 

1 hour ago, AgroLaki said:

Pitanje:

Tašta je konačno pregurala, ali joj je povišen D dimer 3 puta. Dobila je Fajzerov lek Eliquis od 2.5mg 2x dnevno.

Posto je srcani bolesnik, pije godinama kardiopirin, a nije se setila da pita da li sad sme da pije i jedan i drugi lek?


Sme. Lekovi deluju na različite delove koagulacione kaskade i često se daju zajedno.

 

1 hour ago, Sunshine State said:

 

Treba

 

 

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ali Kardiopirin jeste acetilsalicilna kiselina (stari, dobri Bayer Aspirin) i kao sto napisah, ne treba da se koristi uz ove oralne antikoagulante koje sam pobrojala u postu gore (Eliquis, Pradaxa, Xarelto, Farin, ...)


Moraću klinički da te demantujem. Daju se zajedno bez problema, naravno rizik od krvarenja je veći, ali pregledan. Čak ćeš povremeno videti i pacijente sa sve tri klase lekova (antagonisti Vit K, DOAK i antiplatelet). Ako je mama imala već neki cerebro-/kardiovaskularni događaj (koronarna bolest, šlog i sl), onda ne sme da prestane sa aspirinom, bez obzira na eliquis. Ako nije, već je onako dat kao primarna prevencija (za šta nije ni indikovan), onda može da prestane.

Edited by Eddard
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

https://www.danas.rs/svet/ulazak-u-sloveniju-od-danas-pez-pcr-testa-i-karantina-za-vakcinisane-gradjane-iz-eu/
 
"Ulazak u Sloveniju od danas pez PCR testa i karantina za vakcinisane građane iz EU"
 
Ok vest, jedino sto (u ovom trenutku) vecinu vakcinisanih gradjana EU cine oni preko 80 godina koji nikud ni ne putuju, i zdravstveni racnici koji tesko da mogu da otputuju u ovim vanrednim uslovima
 
Edit: Opa, ovo mi promaklo:
"Kako prenosi Hina, nova pravila važe za građane koji su primili obe doze vakcine, a imunima se smatraju oni koji su preboleli kovid pre najviše šest meseci."
 
Pa hvala, fantje!!
Da ti srusim sneška: imaš fore koliko, dva meseca da odeš u slo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Eddard said:


Mnogo bolje, malo još kašljucam, ali ništa strašno. Što se normalnosti tiče, to ću tek sad da vidim kad imam malo više prostora da se krećem od sobe 3x3 u bolnici. Osećam da sam nešto slabiji, bio odmah po izlasku sa ženom u supermarketu (test na kovid srećom juče negativan), pa sam primetio da ne mogu baš dugo, morali smo da protrčimo kroz radnju. Za nedelju dana treba da idem u banju ko neki deda...

 


Sme. Lekovi deluju na različite delove koagulacione kaskade i često se daju zajedno.

 

 


Moraću klinički da te demantujem. Daju se zajedno bez problema, naravno rizik od krvarenja je veći, ali pregledan. Čak ćeš povremeno videti i pacijente sa sve tri klase lekova (antagonisti Vit K, DOAK i antiplatelet). Ako je mama imala već neki cerebro-/kardiovaskularni događaj (koronarna bolest, šlog i sl), onda ne sme da prestane sa aspirinom, bez obzira na eliquis. Ako nije, već je onako dat kao primarna prevencija (za šta nije ni indikovan), onda može da prestane.

 

Sta ti je Nemacka - malo kasljucao, i odmah u banju 😄

Salim se, vazno da je bolje!

 

Glede Aspirina - kod nas u US  u apoteci to je bio big NO, NO uz oralne antikoagulante. Cesto smo morali da zovemo Dr office da pojasnimo ako se u profilu pacijenta (u spisku lekova koje koristi) nalaze i Aspirin i OAK.

 

No, kao sto rekoh, najbolje za tastu bi bilo da se konsultuje s lekarima koji su joj propisali Aspirin i Eliquis.

 

 

 

 

2 minutes ago, shonke said:

Da ti srusim sneška: imaš fore koliko, dva meseca da odeš u slo.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk
 

 

Do juna cak! Vazno da su krenuli tim putem, sad jos koja EU da uvede isto 🙂

 

Do tad ce Sunshine, Boze zdravlja, i u Srbiju a i u svoj Sunshine State (FL)!!

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 minutes ago, Eddard said:

 


Sme. Lekovi deluju na različite delove koagulacione kaskade i često se daju zajedno.

 

 


Moraću klinički da te demantujem. Daju se zajedno bez problema, naravno rizik od krvarenja je veći, ali pregledan. Čak ćeš povremeno videti i pacijente sa sve tri klase lekova (antagonisti Vit K, DOAK i antiplatelet). Ako je mama imala već neki cerebro-/kardiovaskularni događaj (koronarna bolest, šlog i sl), onda ne sme da prestane sa aspirinom, bez obzira na eliquis. Ako nije, već je onako dat kao primarna prevencija (za šta nije ni indikovan), onda može da prestane.

 

Hvala i tebi i suncici na odgovorima!

 

Ima anginu pektoris, godinama pije aspirin/kardiopirin grupu lekova.

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, AgroLaki said:

 

Hvala i tebi i suncici na odgovorima!

 

Ima anginu pektoris, godinama pije aspirin/kardiopirin grupu lekova.

 

Vidis ti, @Kronostime sta je zet, kako brine!

 

Ti bi svojoj, uz ova dva leka, ubacio i neki NSAID, garant!

 

@Eddard

Moram i ovo da dodam - moje iskustvo je iz US, a znas da tamo tuze za svaku sitnicu, pa su onda i lekari i farmaceuti previse obazrivi, ako postoji i najmanja mogucnost da se nesto lose desi, oni moraju da se ograde :"Eto, mi smo rekli da je moguce...."

 

 

Edited by Sunshine State
  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

50 minutes ago, handys said:

Bilo je pitanje oko potvrde za vakcinaciju. Ima vase podatke, na cirilici, latinici i engleskom, broj potvrde i qr kod koji vodi na link gde pise da je potvrda validna

 

Govoriš o hard copy potvrdi? Na linku kada se otvori piše i koja vrsta vakcine je u pitanju?

Link to comment
Share on other sites

Savetujem ga za tastu.:default_coffee:

#pitamzaprijatelja
#savetujemzataštu

:default_coffee:

Sent from my phone using their app

 
Govoriš o hard copy potvrdi? Na linku kada se otvori piše i koja vrsta vakcine je u pitanju?

Re: QR Code na potvrdi o vakcinaciji
 
... QR code ...- vodi na stranicu na kojoj piše konfirmacioni kôd vakcinacije protiv covid-19, ime i prezime onog koji je primio i oznaku - validno.
 
Stranica je sa ovakvim URL:
 
https://ws.rfzo.rs/evakcinavalidation/validate.php?cqcode=ovde_ide_kôd_od_60_karaktera

Sent from my phone using their app

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Jos jedna korona zurka sa oko 1000 ljudi rasturena u Beogradu sinoc. I to im samo dobro doslo da ugase potpuno Belivuka posto se prica da njegovi zestoki momci "obezbedjuju" te klubove. A gde su ostali povlasceni i oni po podrumima?

 

I onda kako i zasto, a evo samo poslednja 4 dana skoro 5 hiljada ljudi samo u Beogradu na tim zurkama.

 

Ali nose se maske i nista ne pomazu, mere ne vrede nicemu i ostale trice i kucine.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

I revakcinacija gotova, nikakve guzve, prvo na kompjuter da ostampaju staru potvrdu (za onu prvu dozu), pa u boks kod sestre da izmjeri temperaturu, otkucaje srca i saturaciju kiseonika, pa kod doktorice, pitala me jesam imao kakve nuspojave od prve doze, da l' pijem sta od ljekova, neke antibiotike, rekoh nista, rece da se od ove doze moze ocekivati reakcija koja ce trajati 2-3 dana, da ne opterecujem ruku, da ce mozda malo boliti, mozda bude temperature, da uzmem paracetamol (i jos nesto) ako bude, rekoh OK, kod druge sestre i ona boc, i onda opet na kompjutere, ali sad neke druge da ostampaju novu potvrdu. Nikakve guzve, sve skupa trajalo 10 minuta. Eto.

 

 

Inace prijateljica koja ima nesto 40+ godina se prijavila na e-upravi prije tri nedelje, kad sam ja primio prvu dozu, zvali je za cetvrtak. Tako da cete uskoro i svi vi koji cekate da dobijete pozive. Samo opusteno.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Atreid said:

I revakcinacija gotova, nikakve guzve, prvo na kompjuter da ostampaju staru potvrdu (za onu prvu dozu), pa u boks kod sestre da izmjeri temperaturu, otkucaje srca i saturaciju kiseonika, pa kod doktorice, pitala me jesam imao kakve nuspojave od prve doze, da l' pijem sta od ljekova, neke antibiotike, rekoh nista, rece da se od ove doze moze ocekivati reakcija koja ce trajati 2-3 dana, da ne opterecujem ruku, da ce mozda malo boliti, mozda bude temperature, da uzmem paracetamol (i jos nesto) ako bude, rekoh OK, kod druge sestre i ona boc, i onda opet na kompjutere, ali sad neke druge da ostampaju novu potvrdu. Nikakve guzve, sve skupa trajalo 10 minuta. Eto.

 

 

Inace prijateljica koja ima nesto 40+ godina se prijavila na e-upravi prije tri nedelje, kad sam ja primio prvu dozu, zvali je za cetvrtak. Tako da cete uskoro i svi vi koji cekate da dobijete pozive. Samo opusteno.

Ja se prijavio jos prvi dan cim je pustena prijava preko euprave. Nisu me zvali, a ja evo otisao u inostranstvo. Sad ce mi neko uzeti vakcinu, tj dve.

  • Ha-ha 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...