Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

Ma ovaj Atreid lupa neistine i botuje, kao i svaka SNS botina. Softver je napisan diletantski i nije tačno da te vraća na kraj reda kad promeniš prijavu. Ja nisam neki vrhunski programer, ali bih za par dana sklepao bolji softver od ovoga. Obična baza podataka koja treba da izvrsta ljude po opštinama, sortira ih po godištu i hroničnim bolestima i po vakcini koja je u tom trenutku raspoloživa.

A kao dokaz da ne radi tako kako on tvrdi, moj ćale se prijavio kasnije nego moja keva, pozvali ga pre nje, a tetka i teča koji su mlađi od mojih roditelja i prijavili se kasnije, pozvani pre mojih i znam još sličnih primera.

Tako da SNS bot treba da ide na ignor listu i da se ne poklanja pažnja njegovom pisanju.

Link to comment
Share on other sites

Re: QR Code na potvrdi o vakcinaciji

 

Za sve one koji misle da će QR code sadržati vrstu vakcine i praviti neku razliku, think again - vodi na stranicu na kojoj piše konfirmacioni kôd vakcinacije protiv covid-19, ime i prezime onog koji je primio i oznaku - validno.

 

Stranica je sa ovakvim URL:

 

https://ws.rfzo.rs/evakcinavalidation/validate.php?cqcode=ovde_ide_kôd_od_60_karaktera

 

Sent from my phone using their app

 

 

 

 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Ne vidim način da Sputnjika i Kineza priznaju za prelaz granice, pa pre će priznaju naš PCR ili potvrdu da imaš antitela. Ne severne komšije iz Mkd, nego manje više sve komšije, osim možda BiH, Kosmet i Metohija i Albanija. 
Inače ima neko da je dobio revakcinu? Pitam zbog ove potvrde iz "najboljeg informatičkog sistema u istoriji Srbije", kakva vam je potvrda, na šta vodi QR code?

Ne verujem da ce iko uvesti kovid pasose, sumanuto je, nacionalne privrede su zbog zatvaranja svega i svacega toliko u deficitu da ce i limun da shalju ne bi li vratili turiste, zivi bili pa videli. 

 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Pa zašto je onda idiotluk, kad će svakako doći na red, i to uskoro? Evo ja sam se prijavio prvog dana, more prvih sati, za Fajzer, i nisam ništa menjao niti ću. Kad dobijem poziv, dobio sam. Zašto neću da menjam, zato što je to najmodernija tehnologija, a nema veze sa time da li je "američka vakcina" ili "kineska" što i ne postoji. Ne kineska vakcina, nego takva klasifikacija vakcina. Neću ni Astra Zeneku, ni Džonson i Džonson, eto, nisu razlozi politički, nego hoću najmoderniju tehnologiju, može mi se da čekam, pa šta. Zašto nije opravdano da neko sačeka par meseci da bi dobio najmoderniju tehnologiju kad se radi o vakcini, a opravdano je recimo da se manje više redovno telefoni menjaju onima sa novijom tehnologijom? Ako je "daj šta daš" onda su isto još od prošle godine u ovo vreme svi mogli da cepaju onaj Nestorovićev beli luk i rakiju brlju, jer i u tome ima nečega, nije da je skroz beskorisno. Evo na primer, ne znam ni zašto ti se Devojka Luke Razića pravda, ali po onome što piše o sebi (možda i previše otkrivajući  ponekad), postoji veća verovatnoće da će zakačiti "flesh eating disease" nego kovid. Isto i za mene važi, rekao sam, uglavnom se družim samo sa kučićima, i što onda ne bih sačekao Fajzer? Meni takav stav "daj šta daš" malo bazdi na očaj i na vuna kićo, a i na kiselo grožđe. More možda i na komunjarizam. Šta sad smeta? Jel' to opet neka "pijem samo džoni džoker jer s rakiju nisam roker" priča kakve su tu najomiljenije? More ko je srbin i srbskoga roda, a ne vakciniše se ruskom/kineskom vakcinom dabogda mu otpala patka, a je!

 

Pa sad, da je bas takva sloboda izbora, nisam sigurna: pripadam grupi 65+, znaci, prioritetna vakcinacija sa onim sto je na raspolaganju i razmisljanje - ako se ne vakcinisem u toj starosnoj grupi, da li cu moci da se vakcinisem kasnije? Licno, ne bih se vakcinisala nikada, ne zato sto sam antivakser, vec zato sto ne volim ni lekove protiv glavobolje a ne nesto tako komplikovano kao sto je vakcina a i zato sto.....cerka bi mi svisnula da se razbolim a ona je daleko a ljubi ga majka doktor bi me smatrao za zatucanu antivaksersku glupacu. Tako da cu danas u 9 da zavrnem rukav i pustim da me bocnu sa necim sto ne znam sta je AV kaze da je  - vakcina. Jos kad bih mogla da mu verujem....

Link to comment
Share on other sites

Eto ti ga sad: juce sam dobila poruku  telefonom da se vakcinisem u 9 h u zeleznicarskoj ambulanti ( nikakave veze nemam sa tim delom grada) a sada procitam zvanicni e mail da se vakcinisem u 13.05 h u Domu zdravlja koji mi je na 5 minuta od stana. Idem u 13.05 h jer sam tamo dobila i prvu dozu. Isto se desava i snahinim roditeljima: otac u 9 h u Domu zdravlja a supruga mu u 13.05 h u zeleznicarskoj....a svi 3 smo vakcinisani u roku od 5 minuta na istom mestu pre 3 nedelje. Siroti mali hrcki...

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Ako je "daj šta daš" onda su isto još od prošle godine u ovo vreme svi mogli da cepaju onaj Nestorovićev beli luk i rakiju brlju, jer i u tome ima nečega, nije da je skroz beskorisno.

 

'Daj sta das', ali u nekim okvirima. Ima raznih razloga da se primi sto ranije vakcinom koja je dovoljno dobra. Nisam siguran da stoji poredjenje Sinopharm vakcine i Nestorovicevih saveta. Ovo prvo su ipak razvili vrhunski naucnici i to tehnologijom koja je koriscena i za druge uspesne vakcine. Radujem se sto se mRNK vakcina pokazala uspesno. Da je bila dostupna, bila bi moj prvi izbor, ali nije kao da je Sinopharm = beli luk. Vise je kao PS5 vs PS4. PS5 je poslednja rec u konzolnoj zabavi, ali nema da se nadje. Ako se nekom igraju igre i PS4 ce da uradi dobar posao.

Sto se tice razloga za ranije vakcinisanje, odlazak kod zubara ili frizera (ah te male radosti) bez onoliko bojazni koliko bi bilo da se ide bez vakcinacije uopste nije zanemarljiv. A ima toga jos, to su samo dve instance.

Putovanja su tu na poslednjem mestu. Cak iako ostane negativan PCR, vakcinacijom se povecava sansa da bude negativan u onom trenutku u kom se neko odluci na putovanja.

 

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Stiletto said:

 

Koliko sam ja čuo, Makedonci su tražili isključivo Pfizer. Kineska (i ruska) vakcina još nisu odobrene u EU, a Zaev prati Brisel kao Sveto pismo.

 

Ič me ne bi začudilo da, ako EU do leta ne odobri kinesku i rusku vakcinu, Makedonci zabrane prelaz preko njihove teritorije svima koji su primili te dve vakcine, a hoće u Grčku na more.

 Slabo si ti čuo, jer Makedonci nabavljaju kineske vakcine.

 

https://rs.n1info.com/region/severna-makedonija-nabavlja-200-000-vakcina-od-kineskog-sinofarma/

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Wookie said:

Ma ovaj Atreid lupa neistine i botuje, kao i svaka SNS botina. Softver je napisan diletantski i nije tačno da te vraća na kraj reda kad promeniš prijavu. Ja nisam neki vrhunski programer, ali bih za par dana sklepao bolji softver od ovoga. Obična baza podataka koja treba da izvrsta ljude po opštinama, sortira ih po godištu i hroničnim bolestima i po vakcini koja je u tom trenutku raspoloživa.

A kao dokaz da ne radi tako kako on tvrdi, moj ćale se prijavio kasnije nego moja keva, pozvali ga pre nje, a tetka i teča koji su mlađi od mojih roditelja i prijavili se kasnije, pozvani pre mojih i znam još sličnih primera.

Tako da SNS bot treba da ide na ignor listu i da se ne poklanja pažnja njegovom pisanju.

 

Pa, i ne treba da bude ništa više nego baza podataka, ne znam razliku između obične i neke druge. 

Ovo koliko sam lično video, čuo od nekoliko poznanika i rođaka, pročitao ovde, to sasvim solidno radi. Doduše, ja ne znam kriterijume po kojima vrši sortiranje i odabir koga će, kada i gde da pozove, evo žena i ja dobili poziv za sajam, istog dana ali u različite hale i u razmaku od sat i po, prvu vakcinu primili u istoj hali, sad mogu da se žalim na softver, no, ovo je ipak urađeno mnogo bolje od 99% drugih stvari.

O tzv digitalizaciji Srbije možemo da pričamo, valjalo bi, ali na nekoj drugoj temi, mnogo se pričalo o tome, najavljivalo, rezulatat, rekao bih, ćorak.

Link to comment
Share on other sites

Pa stvar je u tome što niko ne zna kriterijume po kojima sortiranje i pozivanje ljudi na vakcinaciju funkcioniše. Zovu ljude zdrave i prave od 30 godina, a ne zovu ljude od 75. A ako misliš da je dobra organizacija zato što su uspeli da vakcinišu tebe i još par ljudi koje znaš, samo da te podsetim da je 1971 za mesec dana vakcinisana skoro cela država koja je imala dvadesetak miliona stanovnika.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

Dosadna ja, ali moram, jako sam "puzzled" s pricama o hiper-super-najzaraznijim sojevima, tipa juznoafricki, UK....i onda pogledas brojke i vidis da je Juzna Afrika (u kojoj je juzniafricki soj glavni, je l'), za mesec dana uz neke polumere (daleko labavije od holandskih) i bez vakcina, sa 20 000 zarazenih dnevno pala na nekih 1700 zarazenih dnevno. Kako? Kako, ako je tako ultrahiper zarazan soj?

 

 

spacer.png

 

Zato sto je soj otisao u Evropu. Bas juce citam da je u Zenevi nagli skok Juzno Africkog soja za 70%

Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Sunshine State said:

Dosadna ja, ali moram, jako sam "puzzled" s pricama o hiper-super-najzaraznijim sojevima, tipa juznoafricki, UK....i onda pogledas brojke i vidis da je Juzna Afrika (u kojoj je juzniafricki soj glavni, je l'), za mesec dana uz neke polumere (daleko labavije od holandskih) i bez vakcina, sa 20 000 zarazenih dnevno pala na nekih 1700 zarazenih dnevno. Kako? Kako, ako je tako ultrahiper zarazan soj?

 

Imam novu sintagmu :classic_biggrin:

To je jedan od medijskih sojeva korona virusa.

Link to comment
Share on other sites

22 minutes ago, Wookie said:

Pa stvar je u tome što niko ne zna kriterijume po kojima sortiranje i pozivanje ljudi na vakcinaciju funkcioniše. Zovu ljude zdrave i prave od 30 godina, a ne zovu ljude od 75. A ako misliš da je dobra organizacija zato što su uspeli da vakcinišu tebe i još par ljudi koje znaš, samo da te podsetim da je 1971 za mesec dana vakcinisana skoro cela država koja je imala dvadesetak miliona stanovnika.

Sećam se ja dobro Variola Verae, ne bih pravio nikakva poređenja, bitno različit virus, opasnost koji nosi, raspoloživost vakcine, raspoloženje građana, resursi koji se koriste.
Govorim o vremenu današnjem, očekivanjima, realnim mogućnostima...

Svaka druga vest u novinama, na TV je o Covidu, a tačne informacije nemamo, eto ta vakcinacija je nešto što radi, počela je kako je najavljeno, nije sistem u kvaru duže nego što radi, dobijem obaveštenje kako je najavljeno, obavim posao u zakazanom terminu. Meni se ne sviđa nešto što mnogi hvale, ono, odeš nezakazan i vakcinišeš se, čemu onda sva ta organizacija, prijave, k-p.

No, dobro, nisam čuo da je iko vraćen iako je bio zakazan, uporedi to sa zakazivanjem pregleda kod lekara, posebno kod specijaliste, koliko se čeka na termin, kolikna koji rok ti zakažu i koliko je sigurno da će te primiti u zakazanom terminu. 

 

Link to comment
Share on other sites

Država ti ponudi da biraš pa onda poklanja vakcine koje je jedan deo građana odabrao a kojih imamo najmanje. I na kraju smo mi građani opet krivi a ne onaj koji poklanja nešto što građani čekaju kao ozebli sunce. Da nismo ovakvi trebalo bi nas izumeti na ovaj način 🙂

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Sunshine State said:

Dosadna ja, ali moram, jako sam "puzzled" s pricama o hiper-super-najzaraznijim sojevima, tipa juznoafricki, UK....i onda pogledas brojke i vidis da je Juzna Afrika (u kojoj je juzniafricki soj glavni, je l'), za mesec dana uz neke polumere (daleko labavije od holandskih) i bez vakcina, sa 20 000 zarazenih dnevno pala na nekih 1700 zarazenih dnevno. Kako? Kako, ako je tako ultrahiper zarazan soj?

 

 

spacer.png

 

Kad bi pitali nekoga kome je posao zastrašivanje (recimo Kona), on bi ti verovatno odgovorio nešto ovako. Ljudi u južnoafričkoj republici su razvili imunost na taj soj virusa (naravno, pre toga su pričali kako teško je postiči kolektivni imunitet na covid), ali zato ostatak sveta mora da bude operzan, jer če nam malo biti  čitava bežanijska kosa i novo groblje. 😉

 

Ovakav graf se viđa u sve više država. Iskreno, zabole me ona stvar (da 'prostite izrazu) zbog čega je, samo da se ovo sranje više završi.

 

 

 

Edited by L' Imperatore
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Wookie said:

 

A kao dokaz da ne radi tako kako on tvrdi, moj ćale se prijavio kasnije nego moja keva, pozvali ga pre nje, a tetka i teča koji su mlađi od mojih roditelja i prijavili se kasnije, pozvani pre mojih i znam još sličnih primera.

 

 

 

🤨

 

vrhuna10.jpg

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...