Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

28 minutes ago, McLeod said:

Jos jedan iz edicije "maske ne pomazu", "ne rade klubovi ni kafici, svi zakljucani sede kuci, niko nigde ne ide", "ma nemaju ni oni pojma kako se prenosi vidis svi bolesni, niko ne zna kako je dobio" i slicna baljezganja:

 

https://rs.n1info.com/vesti/na-zlatiboru-30-000-ljudi-kao-da-korone-nema-nadlezni-tvrde-postovane-mere/

 

Inace, hvala N1 koji hrabro i objektivno pokriva ovu temu, i bilo je vreme.

Jasno, a atomska skloništa prazna, već godinu dana. Stoka su ljudi realno umesto da sede po podrumima, o užasa, otišli do Zlatibora.
Mi smo letos bili na tom Zlatiboru, cela familija, i pogodi - otišli i vratili se zdravi. To naravno nije dokaz ni za šta, isto tako i ovo nije dokaz ni za šta.
Više ljudi i automobila vidim svaki dan u Bgd nego na Zlatiboru i? Što je gore kad odem na Zlatibor?
Ne vidim kako ima neko prava i moralni autoritet da vodi tuđe živote, određuje im hoće li za retke slobodne dane da sede kući ili izađu u prirodu, to je bolesno.
Ozbiljno kakva je epidemiološki gledano razlika jesam li seo u auto odveo decu na Tašmajdan ili na Zlatibor. Ako neko misli da smo spremni da godinama sedimo kući, odmah da se razumemo od toga nema ništa. Razumne mere - da, ograničavanje slobode kretanja ljudi je izvan razuma.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Već sljedećih tjedana u Hrvatsku stiže i do dva milijuna doza Sputnika V?

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2254905

 

...

 

Pa ja sam konsterniran. Ajde Brnaba, ne daj da nam komsije uzmu titulu lidera u regionu!

I to da od braće Rusa Hrvatska dobije i s300 i vakcine, od braće... Daće im braća na kraju i 6 polovnih MiG29 pazi šta ti kažem!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Pa ti si odmah prepoznao odakle je test, nisam ni napisala...

 

Eto, mi cemo imati ekskluzivu od tebe za koji dan

 [emoji846]

 

Jesi ti tako mator kad si vec na redu?

Ili je teacher thing?

 

Ja juce pigledala za termine za mene u mom Baden-Württembergu.... uopste nema termina

Teacher(diabetic), ali ovo diabetic, ne j##@#@##@ tri posto. Hoce da se vratimo u skole. [emoji846] Unia im show pravi. 

No ove politicke stvari, neka idu... Poenta je da su na kraju stavili prosvetare, na prioritet s'matorima. Da bi nas ispravno uknjizili, poslali su districtima code, koji nas stavlja u prioritet. 

Videcu, zakazao sam za četvrtak u 9:30am. 

Najgori stos je sto ljudi zakazu, pa se ne pojave. Strava je. Histerija an kvadrat.

 [emoji846] 

Mozda i slikam, kako me bockaju da vidite kako patim. Mrzim igle, zbog toga se verovatno nikada i nisam drogirao. [emoji846] 

Jos jedan iz edicije "maske ne pomazu", "ne rade klubovi ni kafici, svi zakljucani sede kuci, niko nigde ne ide", "ma nemaju ni oni pojma kako se prenosi vidis svi bolesni, niko ne zna kako je dobio" i slicna baljezganja:

 

https://rs.n1info.com/vesti/na-zlatiboru-30-000-ljudi-kao-da-korone-nema-nadlezni-tvrde-postovane-mere/

 

Inace, hvala N1 koji hrabro i objektivno pokriva ovu temu, i bilo je vreme.

Cekaj sada, jasno je da niko nema pojma kako da doaka ovome. Probamo, napravili smo vakcinu, da se bodemo znamo. Videcemo.

Posle epidemije kuge su bile orgije na ulicama gradova. Za Covid19 niko nista jos ne prica.

 

 

Edited by mrd
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, mrd said:

Zakazao bocu za četvrtak u 9 ujutro. Počeli su da bodu u coloseumu. On-line zakazivanje.

 

Ne mogu da verujem da ce ovi moji da budu gori i od Kalifornije.... 

:twak: Pazi i ja sam u 1a fazi, i jos nista, ja nemam pojma koga oni vakcinisu.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, urosg3 said:

Jasno, a atomska skloništa prazna, već godinu dana. Stoka su ljudi realno umesto da sede po podrumima, o užasa, otišli do Zlatibora.
Mi smo letos bili na tom Zlatiboru, cela familija, i pogodi - otišli i vratili se zdravi. To naravno nije dokaz ni za šta, isto tako i ovo nije dokaz ni za šta.
Više ljudi i automobila vidim svaki dan u Bgd nego na Zlatiboru i? Što je gore kad odem na Zlatibor?
Ne vidim kako ima neko prava i moralni autoritet da vodi tuđe živote, određuje im hoće li za retke slobodne dane da sede kući ili izađu u prirodu, to je bolesno.
Ozbiljno kakva je epidemiološki gledano razlika jesam li seo u auto odveo decu na Tašmajdan ili na Zlatibor. Ako neko misli da smo spremni da godinama sedimo kući, odmah da se razumemo od toga nema ništa. Razumne mere - da, ograničavanje slobode kretanja ljudi je izvan razuma.

Veli je neodgovorno i sebicno o jeku pandemije otici na Zlatbor, radi licnog zadovoljstva. Treba se strpiti, kada prodje pandemija neka ide ko gde hoce! 

Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da verujem da ce ovi moji da budu gori i od Kalifornije.... 
:twak: Pazi i ja sam u 1a fazi, i jos nista, ja nemam pojma koga oni vakcinisu.
Vidi, sad im je vreme da smire sindikate i decu ubace u škole. Roditelji su poludeli. Ima više peticija da Newsoma, koji i dok je bio gradonačelnik SF nije bio ništa osim populista, smene. Drma mu se i treba mu podrška zdrave radničke klase.

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, nemanjaol said:

 

Svi ovi klubovi koji su zatvoreni sad za vikend rade vec mesec - dva unazad. I to su sigurno svi znali.

 

E sad, da li ih zatvaraju zato sto brojke ponovo rastu, ili je prica povezana sa ovom akcijom hapsenja, to vec ne znam. Ali fakat je da se ta prica odigrava vec dugo i da smo brojke poslednja dva meseca imali uz te klubove koji su nelegalno radili.

 

 

Paradoksi Srbije: nije bilo dovoljno sto nam se obrazovani ljudi iseljavaju iz zemlje, sad smo poceli da  ubijamo one sto su ostali. Nije prejaka rec, trosili smo lekare kao clinex maramice jer se mladi okupljaju po jazbinama na ritualne plesove i po neki shot. Da zaborave na neizdrz corone. Ili da vlasnici tih mesta zlocina ne bankrotiraju? Kad su bankrot, nista reket nadleznim organima da zazmure na oba oka na krsenje epidemioloskih mera? Pa nismo mi od juce, razumemo mi sta se radi. Odavno je na delu dva losa ubise Milosa, a sta je sve lose u Srbiji, dopiseite sami. Zasto su hapseni samo organizatori okupljanja, zasto svih 700+ nisu legitimisani pa da lepo, po zakonu, budu kaznjeni za nedelo? Mnogo posla? Lakse je sav posao prebaciti na lekare i medicinsko osoblje kad se opet napune bolnice. 

Edited by Pletilja
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

Znate sta, sad mi je stvarno dosta. Proletos 2 meseca nisam vidjala unuka je su me zakljucali, obelezili su me kao najvecu opasnost za "sistem", smucala sam se po supermarketima u 4 h nocu, celo leto sam se gusila pod maskama, nisam dotakla ista zivo osim macke vec skoro godinu dana, morala sam da se vakcinisem tamo necim i to 2 puta i pitam kad ce kraj!? I zasto trpim sve ovo? Zato sto mladi moraju da se pare, kad ce ako ne sad, zato sto neki shtek od nepotrosenog letovanja arce na skijanju? Smetaju nam antimaskeri, smetaju nam antivakseri, ravnozemljaci, anti 5 G mrezasi, a ovi sto dokazano krse mere nam ne smetaju, za njih imamo razumevanja. More....!

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

Jasno, a atomska skloništa prazna, već godinu dana. Stoka su ljudi realno umesto da sede po podrumima, o užasa, otišli do Zlatibora.
Mi smo letos bili na tom Zlatiboru, cela familija, i pogodi - otišli i vratili se zdravi. To naravno nije dokaz ni za šta, isto tako i ovo nije dokaz ni za šta.
Više ljudi i automobila vidim svaki dan u Bgd nego na Zlatiboru i? Što je gore kad odem na Zlatibor?
Ne vidim kako ima neko prava i moralni autoritet da vodi tuđe živote, određuje im hoće li za retke slobodne dane da sede kući ili izađu u prirodu, to je bolesno.
Ozbiljno kakva je epidemiološki gledano razlika jesam li seo u auto odveo decu na Tašmajdan ili na Zlatibor. Ako neko misli da smo spremni da godinama sedimo kući, odmah da se razumemo od toga nema ništa. Razumne mere - da, ograničavanje slobode kretanja ljudi je izvan razuma.

Da Urose, ja bih godina dana sedela u pomenutom atomskom sklonistu kada bi se u zivot vratio mladi specijalista koji je umro pre nego sto je i ziveo, u 38 godini i kada bi to vratilo u zivot doktorku koja je ostavila za sobom 3 maloletne dece. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

8 hours ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Već sljedećih tjedana u Hrvatsku stiže i do dva milijuna doza Sputnika V?

 

https://www.index.hr/mobile/clanak.aspx?category=vijesti&id=2254905

 

...

 

Pa ja sam konsterniran. Ajde Brnaba, ne daj da nam komsije uzmu titulu lidera u regionu!

 

Mislim da ce ovo vise razocarati Srblje nego kad nisu poceli treci sveCki rat '99. zbog nas.

Ovako em nama na kasicicu, a Xrvatima odma 2 milionaaaaa.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ne mogu da verujem sta gledam. S kojim mozgom svi ti ljudi staju u onaj red, da bi se kasnije jos gurali u nekoj gondoli, sve u sred pandemije?!? I ko im to dozvoljava, omogucava?!? Bice gondola najveca na svetu i dogodine, a i Zlatibor ce biti tamo, nigde nece otici.

S druge strane, razumem potrebu da se negde otputuje. I sama sam se nedavno vratila s kraceg putovanja koje uopste nije bilo neophodno. Ali sam unapred prihvatila da za te novce necu imati ni pola od onoga sto bih inace imala, da nije korone. Znaci, bez izleta, restorana, shoppinga, muzeja... Samo setnje po africkom suncu umesto skandinavske ledare i dovoljno za ova vremena. Nigde bez maske, policijski cas od 22 do 6 ujutro, distanca svuda. Neko ce reci da ni to nije u redu, i verovatno ce biti u pravu, ali pokusala sam da nadjem svoju meru. I uopste nije bilo tesko, jer nigde nisam videla ni guzvu, niti coveka bez maske. 

Hocu da kazem da ne vidim razloga da se sve pozatvara, ako se nadje nacin da se ljudi u javnom prostoru ne ponasaju kao stoka. Ako tog nacina nema, ili nema spremnosti da se mere sprovedu i postuju, onda ostaje samo kljuc.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, Pletilja said:

Da Urose, ja bih godina dana sedela u pomenutom atomskom sklonistu kada bi se u zivot vratio mladi specijalista koji je umro pre nego sto je i ziveo, u 38 godini i kada bi to vratilo u zivot doktorku koja je ostavila za sobom 3 maloletne dece. 

Ono što vidim pouzdano je da su atomska skloništa prazna. 

 

7 minutes ago, vilhelmina said:

 

Hocu da kazem da ne vidim razloga da se sve pozatvara, ako se nadje nacin da se ljudi u javnom prostoru ne ponasaju kao stoka. Ako tog nacina nema, ili nema spremnosti da se mere sprovedu i postuju, onda ostaje samo kljuc.

Vidi u najsrećnije vreme mene bi mrzelo da čekam u redu za tu gondolu, em mi je atraktivno koliko i vožnja liftom, em imam blagu alergiju na redove 🙂
Ali šetnja kroz šumu je svetinja 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, urosg3 said:

Ono što vidim pouzdano je da su atomska skloništa prazna. 

 

Vidi u najsrećnije vreme mene bi mrzelo da čekam u redu za tu gondolu, em mi je atraktivno koliko i vožnja liftom, em imam blagu alergiju na redove 🙂
Ali šetnja kroz šumu je svetinja 🙂

 

Ako sam te dobro razumela, tebi je pre svega sloboda svetinja, a to valjda dalje znaci i sloboda onih koji preferiraju voznju gondolom u odnosu na setnju sumom. Posto zivite u istoj zemlji, kad-tad cete se ti i vozaci gondole sresti u javnom prevozu, prodavnici ili nekom drugom mestu gde ne mozete da se dovoljno udaljite jedni od drugih. Kako u tom slucaju gledas na neophodnost mera? Je li u redu da onaj sto je razmenjivao viruse po gondolama sada dise u facu tebi koji si samo setao po sumi? Da li i to spada u njegovu slobodu ili negde ipak postoji granica?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ako sam te dobro razumela, tebi je pre svega sloboda svetinja, a to valjda dalje znaci i sloboda onih koji preferiraju voznju gondolom u odnosu na setnju sumom. Posto zivite u istoj zemlji, kad-tad cete se ti i vozaci gondole sresti u javnom prevozu, prodavnici ili nekom drugom mestu gde ne mozete da se dovoljno udaljite jedni od drugih. Kako u tom slucaju gledas na neophodnost mera? Je li u redu da onaj sto je razmenjivao viruse po gondolama sada dise u facu tebi koji si samo setao po sumi? Da li i to spada u njegovu slobodu ili negde ipak postoji granica?

Naravno svako ima pravo na svoj izbor, pa ko voli te gondole pravac Venecija ili Zlatibor. Ako se tamo zarazi želim mu uspešan oporavak. Verovatnoća da mene zarazi u samiški je istovetna kao da me zarazi neko ko je zarazu dobio na radnom mestu valjda.  Produženi bliski kontakt u zatvorenom prostoru je najsigurniji način da mi prenese. usputni kontakt u samiški... Teško.
Bold je ono što je interesantno, hajde da popričamo/pitam i o tome:
Ukoliko očigledno "oni" neće da se odreknu gondole, ukoliko javno priznamo da im ne možemo ništa i da je to tako kako jeste, pa šta da se radi, onda je sasvim legitmno da se ne traži ni od mene da se odreknem potpuno epidemiološki bezbedne aktivnosti gde wife i ja pređemo nedeljno 10/20 km sami samcijati u šumi. A vidi đavola, obzirom da je "tako kako jeste" čim neko slika gondolu pojavi se neki ključ da zvecka i preti zatvaranjem. Nemam dovoljno kolektivne svesti, osećaja pripadnosti zajednici da to razumem. Obzirom da ću ja i oni kad tad da se sretnu, pa ću i ja zabodem taj kovid, pa da ti kažem nešto životni izbori imaju svoju cenu. 
Dakle granica slobode mora da bude univerzalna, ili odmah da  ukinemo tu granicu. Razumem ja da moja sloboda ne sme da ugražava drugog, zauzvrat očekujem da tuđa sloboda ne ugrožava mene. Ovako ispada šizofreno.

p.s ne dam da mi niko diše u facu, čak i pre kovida, nešto mi nije sexy 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ono što vidim pouzdano je da su atomska skloništa prazna. 

 

Ono sta ja pouzdano znam je da nikog nisam zarazila jer sam postovala mere i samim tim, ni jedna od 4000+ smrti od korone nije moja krivica.

24 minutes ago, urosg3 said:

 životni izbori imaju svoju cenu. 

p.s ne dam da mi niko diše u facu, čak i pre kovida, nešto mi nije sexy 🙂

Stvarno? Lekari su se zarazavali na radnom mestu koje podrazumeva da lece druge ali ne po cenu svog zivota, oni koji su spremni na taj rizik, prijavljuju se da budu Lekari bez granica ali to je druga, veoma lepa prica koja sa ovo odvratnom srpskom pricom nema nikakve veze.

Dakle, Uros ima pravo da nesto neda na racun slobode drugog da mu dise u facu? 

Vrlo cudno tumacenje pojma slobode, imam slobodu da odlucujem o tvojoj slobodi? 

Ima drustava koja su to dobro resila jos pre 200 i kusur godina. Naravno, pretpostavka je da imamo drustvo a ne raspojasalu bandu. 

U tim drustvima skijalista su zamandaljena. 

 

 

Edited by Pletilja
Link to comment
Share on other sites

@urosg3

Lepo si opisao sopstvenu situaciju i drago mi je zbog tebe. Ali sta je s ljudima koji moraju da koriste javni prevoz i/ili rade na mestima na kojima ne mogu da se zastite od gondolasa, klubasa i slicnih individua? 

Inace, slazem se da granica slobode treba da bude univerzalna. Pitanje je samo gde je postaviti i kako obezbediti da je svi postuju. Pri tome nisi ti reper prema kojem ce se ta granica postavljati, vec onaj ko je ”najslabija karika”, onaj ko je najvise ugrozen, a nema mogucnost izbora koju ti imas (sopstveni prevoz, rad od kuce, vikendica u sumi...).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, Pletilja said:

Ono sta ja pouzdano znam je da nikog nisam zarazila jer sam postovala mere i samim tim, ni jedna od 4000+ smrti od korone nije moja krivica.

Takođe. Poštovanje mera sigurno nije garancija, ali da, u istom smo položaju. 
 

Quote

Dakle, Uros ima pravo da nesto neda na racun slobode drugog da mu dise u facu? 

Vrlo cudno tumacenje pojma slobode, imam slobodu da odlucujem o tvojoj slobodi? 

Naravno da nemaš pravo odlučuješ o mojoj slobodi, kao što nemam ni ja pravo odlučujem o tvojoj. Ako baš rešiš ti, bilo ko da mi ugrožava moj lični prostor imamo dva izlaza sukob ili da se ja povučem. Od kad je pandemija počela izabrao sam povlačenje. Sklanjam se od gomile. Svodim kontakte na razumnu meru, neophodnu. I to je maksimum na koji sam spreman, ali svakako neću da vrištim državi "uvedite lockdown, inače svi će pomremo" 

9 minutes ago, fancy said:

Klasično "... Ja / Mene / Me ..."

 

Što reče moj prijatelj - "Liberalna ideja dovedena do imbecilnosti".

 

 

Lepo rečeno, i ja često kažem za vreme prekovremenog slabo plaćenog rada: "e nije vam valjalo samoupravljanje, da se čistačica pita k`o inžinjer, pa eto vam sad"

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, NMX said:

BogUmi, ko se prijavio samo za Fajzer, od jutros pljuste SMSovi, pozivi za vakcinaciju, iz ovog kontigenta od 80k fajzera sto je stigao.

 

Već smo na preko 18% vakcinisanih (prvom dozom) i nekih 6-7% revakcinisanih. :thumbup:

 

Ako se setimo kako su stizale vesti u novembru, kakav je ''darkest hour'' bio dok je izgledalo da do vakcina necemo doci do 2022. ovo nije lose uopste, pu pu da ne ureknem. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, urosg3 said:

Takođe. Poštovanje mera sigurno nije garancija, ali da, u istom smo položaju. 
 

Naravno da nemaš pravo odlučuješ o mojoj slobodi, kao što nemam ni ja pravo odlučujem o tvojoj. Ako baš rešiš ti, bilo ko da mi ugrožava moj lični prostor imamo dva izlaza sukob ili da se ja povučem. Od kad je pandemija počela izabrao sam povlačenje. Sklanjam se od gomile. Svodim kontakte na razumnu meru, neophodnu. I to je maksimum na koji sam spreman, ali svakako neću da vrištim državi "uvedite lockdown, inače svi će pomremo" 

 

Pa nece svi da pomremo ali pomrli su oni korisniji clanovi drusva, onih vise od 100 obrazovanih, odgovornih zarad onih moralno sumnjivih koji nastavljaju da truju i dalje. 

To da ja ili ti odlucujemo o svojim (ne) slobodama, normalna, civilizovana drustva su resila jos pre 200 godina, to pravo je preneto na drzavu koja ga brani zakonima. 

Lepo je sto se Uros povukao u ilegalu i sacuvao sebe i svoje ali nije lepo da se zagovara prica o apsolutnoj slobodi na skijanje, navijanje i opijanje. A imam i utisak da nam i groblja postaju prilicno tesna.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...