Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

26 minutes ago, Atreid said:

Zasto da se bijes kad je red bio minimalan, tek je u nedelju 6. dana i 7. u ponedeljak nastalo malo guzve, a i tad se cekalo pola sata najvise. Poenta je da nisi htjeo, sad cekaj i cuti dok te ne pozovu. Imao si priliku, muvao si curu, htjela da ti da broj telefona, ti je iskulirao, pa sad kukas okolo sto ti nije dala broj telefona. Sto bi narod rekao: - sam pao, sam se ubio. Sad cekaj da naidje sljedeca i to ti je to.

 

Klasican Atreid i njegov nacin razmisljanja. Ha-ha, grohotom se smejem. To naviklo na otimacinu pa bez nje ne moze.

Tako si onomad oteo Harkonenima Arakis iako su imali svako legalno i legitimno pravo na njega (potvrdjeno i od Imperatora i od Landsrada). Baratas tamo nuklearnim oruzjem iako je zabranjeno po svim konvencijama (pa nisi ti jedini koji raspolaze atomikom). Sad bi da otimamo vakcine ljudima preko reda. Ne ide to, nije sportski. Nemam reci zaista.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Antizemljaš koji lebdi said:

Klasican Atreid i njegov nacin razmisljanja. Ha-ha, grohotom se smejem. To naviklo na otimacinu pa bez nje ne moze.

Tako si onomad oteo Harkonenima Arakis iako su imali svako legalno i legitimno pravo na njega (potvrdjeno i od Imperatora i od Landsrada). Baratas tamo nuklearnim oruzjem iako je zabranjeno po svim konvencijama (pa nisi ti jedini koji raspolaze atomikom). Sad bi da otimamo vakcine ljudima preko reda. Ne ide to, nije sportski. Nemam reci zaista.

 

Začin mora teći!

 

 

  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, fancy said:


 

 


Pa ovih 700 u Aberdarevoj / Ilije Garašanina je Musk Machine gay club, a oni - vidi im Facebook profil - non stop regularno najavljuju svoje partije na profilu.
Ovo što se desilo sinoć je više stvar toga da su odbili da puste nečijeg sina pa je mali zakukao tati...

Interes vlasnika/organizatora..?
Novac + tal sa vlastima, i to je sasvim dovoljno. Svima lepo dok neko nekom ne stane na žulj. I to će se zataškati, biće garant najava nove žurke na FB sledećeg vikenda ili onog tamo. emoji106.png

Life goes on.
Death too.

Sent from my phone using their app
 

 

 

Klub do pre neki dan obezbeđivala Veljina ekipa.

 

Stavljanje do znanja™.

4 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Klasican Atreid i njegov nacin razmisljanja. Ha-ha, grohotom se smejem. To naviklo na otimacinu pa bez nje ne moze.

Tako si onomad oteo Harkonenima Arakis iako su imali svako legalno i legitimno pravo na njega (potvrdjeno i od Imperatora i od Landsrada). Baratas tamo nuklearnim oruzjem iako je zabranjeno po svim konvencijama (pa nisi ti jedini koji raspolaze atomikom). Sad bi da otimamo vakcine ljudima preko reda. Ne ide to, nije sportski. Nemam reci zaista.

 

Plačem :roflmao:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Antizemljaš koji lebdi said:

 

Klasican Atreid i njegov nacin razmisljanja. Ha-ha, grohotom se smejem. To naviklo na otimacinu pa bez nje ne moze.

Tako si onomad oteo Harkonenima Arakis iako su imali svako legalno i legitimno pravo na njega (potvrdjeno i od Imperatora i od Landsrada). Baratas tamo nuklearnim oruzjem iako je zabranjeno po svim konvencijama (pa nisi ti jedini koji raspolaze atomikom). Sad bi da otimamo vakcine ljudima preko reda. Ne ide to, nije sportski. Nemam reci zaista.

De da ubacimo i jahanje crva greota da se ne spomene 🙂

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Nicklord said:

Moji ćale i keva su juče u 9 ujutru primili drugu vakcinu i prespavali su ceo dan i danas se isto razvlače. Tako nešto su rekli i posle prve 

 

Sve su to ocekivane nezeljene reakcije, i svakako ih treba prijaviti lekaru, jer se prate iz statistickih razloga.

 

U sustini, ono sto nas "u struci" interesuje i zabrinjava i sto moramo da prijavljujemo Etickim komitetima i Competent authorities (ALIMS u SRB, recimo), su SUSARs - serious unexpected suspected adverse reactions - ozbiljne NEOCEKIVANE suspektne nezeljene reakcije - sto znaci da se sumnja da ju je izazvao lek/vakcina, a koje su rezultirale ili fatalnim ishodom, ili su zivotno ugrozavale pacijenta ili su izazvale trajno ostecenje, ili izazvale kongenitalne anomalije/defekte po rodjenju ili su bile medicinski vazne reakcije, a nisu bile izlistane na spisku nezeljenih reakcija u protokolu (ovo vazi za lekove tokom ispitivanja; kad su na trzistu, onda vaze pravila za postmarketinsko prijavljivanje). 

 

To sto se mesto uboda upali, ruka boli, glava boli, malaksalost, temperatura, itd, ...to je sve izlistano kao ocekivano, kod vecine ovih vakcina

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Klotzen said:

Pa što ne deli kinesku vakcinu, očigledno ćemo nje imati i više nego što nam treba ? 

 

Koliko sam ja čuo, Makedonci su tražili isključivo Pfizer. Kineska (i ruska) vakcina još nisu odobrene u EU, a Zaev prati Brisel kao Sveto pismo.

 

Ič me ne bi začudilo da, ako EU do leta ne odobri kinesku i rusku vakcinu, Makedonci zabrane prelaz preko njihove teritorije svima koji su primili te dve vakcine, a hoće u Grčku na more.

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, Stiletto said:

 

Koliko sam ja čuo, Makedonci su tražili isključivo Pfizer. Kineska (i ruska) vakcina još nisu odobrene u EU, a Zaev prati Brisel kao Sveto pismo.

 

Ič me ne bi začudilo da, ako EU do leta ne odobri kinesku i rusku vakcinu, Makedonci zabrane prelaz preko njihove teritorije svima koji su primili te dve vakcine, a hoće u Grčku na more.

Ne vidim način da Sputnjika i Kineza priznaju za prelaz granice, pa pre će priznaju naš PCR ili potvrdu da imaš antitela. Ne severne komšije iz Mkd, nego manje više sve komšije, osim možda BiH, Kosmet i Metohija i Albanija. 
Inače ima neko da je dobio revakcinu? Pitam zbog ove potvrde iz "najboljeg informatičkog sistema u istoriji Srbije", kakva vam je potvrda, na šta vodi QR code?

Link to comment
Share on other sites

43 minutes ago, Stiletto said:

 

Koliko sam ja čuo, Makedonci su tražili isključivo Pfizer. Kineska (i ruska) vakcina još nisu odobrene u EU, a Zaev prati Brisel kao Sveto pismo.

 

Ič me ne bi začudilo da, ako EU do leta ne odobri kinesku i rusku vakcinu, Makedonci zabrane prelaz preko njihove teritorije svima koji su primili te dve vakcine, a hoće u Grčku na more.

 

Ja odmor planiram da provedem na relaciji Taskent - Biskek, ali razumem i one kojima ce ove godine od presudne vaznosti biti da se smoce u slanoj vodi.

Link to comment
Share on other sites

Ne vidim način da Sputnjika i Kineza priznaju za prelaz granice, pa pre će priznaju naš PCR ili potvrdu da imaš antitela. Ne severne komšije iz Mkd, nego manje više sve komšije, osim možda BiH, Kosmet i Metohija i Albanija. 

Inače ima neko da je dobio revakcinu? Pitam zbog ove potvrde iz "najboljeg informatičkog sistema u istoriji Srbije", kakva vam je potvrda, na šta vodi QR code?

Ne čitaš pažljivo. Ja sam u petak dobio drugu dozu. Qr kod vodi na neki portal za validaciju gde izlaze moji podaci i piše da sam primio vakcinu.

 

 

Edit:@stray_cat je postavio sliku, sad vidim. Na to te pošalje sken qr koda sa potvrde.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

18 minutes ago, shonke said:

Ne čitaš pažljivo. Ja sam u petak dobio drugu dozu. Qr kod vodi na neki portal za validaciju gde izlaze moji podaci i piše da sam primio vakcinu.

 

 

Edit:@stray_cat je postavio sliku, sad vidim. Na to te pošalje sken qr koda sa potvrde.

Sent from my Redmi Note 7 using Tapatalk

 

 

 

Yup, hvala, web servis RFZO. Pitanje koja je vakcina validirana, zanimljivo nije na linku.

Link to comment
Share on other sites

https://direktno.rs/korona/334550/vucic-zajev-srbija-severna-makedonija-vakcine-fajzer.html

 

Ovako su reagovali ljudi na Tviteru kada se čulo za donaciju Severnoj Makedoniji. 

 

@Atreid Zašto nisam čekala u redu kada je mogla da se primi vakcina bez poziva?

 

Prvo, videla sam ogromne gužve na televiziji, neki su i više sati čekali vakcinu. Gledam N1.

 

Drugo, ono važnije- jedno koleno mi je operisano, drugo će možda biti posle ove epidemije korone...i jednostavno, ne mogu da stojim u redu, ne samo za vakcine, već ne mogu dugo da stojim u jednom mestu.

 

Treće, jako važno- mislim da su ti redovi koje smo imali prilike da vidimo, bili pogodno mesto za širenje virusa. 

 

Četvrto, jako važno- Zašto bih se gurala i čekala da primim vakcinu, a moje komšije koje imaju blizu 80 godina još čekaju poziv za vakcinaciju?

 

Peto- Uredno sam se prijavila za vakcinu, i to dva puta-drugi put sam menjala mesto za primanje vakcine. Čekam kao i ostali red.

 

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

https://direktno.rs/korona/334550/vucic-zajev-srbija-severna-makedonija-vakcine-fajzer.html

 

Ovako su reagovali ljudi na Tviteru kada se čulo za donaciju Severnoj Makedoniji. 

 

@Atreid Zašto nisam čekala u redu kada je mogla da se primi vakcina bez poziva?

 

Prvo, videla sam ogromne gužve na televiziji, neki su i više sati čekali vakcinu. Gledam N1.

 

Drugo, ono važnije- jedno koleno mi je operisano, drugo će možda biti posle ove epidemije korone...i jednostavno, ne mogu da stojim u redu, ne samo za vakcine, već ne mogu dugo da stojim u jednom mestu.

 

Treće, jako važno- mislim da su ti redovi koje smo imali prilike da vidimo, bili pogodno mesto za širenje virusa. 

 

Četvrto, jako važno- Zašto bih se gurala i čekala da primim vakcinu, a moje komšije koje imaju blizu 80 godina još čekaju poziv za vakcinaciju?

 

Peto- Uredno sam se prijavila za vakcinu, i to dva puta-drugi put sam menjala mesto za primanje vakcine. Čekam kao i ostali red.

 

Šesto, šta se desilo sa Batutovim planom za imunizaciju? U jedva nekoliko dana? Bio je na ovom linku:
http://www.batut.org.rs/download/aktuelno/Operativni plan.pdf

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

E ako je ovako reagovala raja na twiteru bas mi je drago sto im je dao vakcine.

Dao je nase vakcine, ne svoje?

Sta to znaci, da mi ne bi dali vakcine za medicinske radnike u Makedoniji?

Makedonija je priznala Kosovo a mi im dajemo vakcine? Wtf?!

 

 

Da li ih je dao Vucko zbog sebe i svog ega i marketinga regionalnog lava? 
Naravno.

Da li ce pomoci Makedoniji i njenim medicinskim radnicima da bar malo lakse prodju kroz ovo?

Naravno.

Ono, jebemliga svi smo zajedno u ovim govnima. Ili nismo? Mozda prvo da svi u BG dobiju pa onda ostali?

Bolje prvo krug dvojke pa onda ostali?

Ipak nije jos uvek Titanik situacija da gazimo preko drugih do camca za spasavanje. Nek idu prvo zene i deca ( medicinski radnici) pa makar bili iz zemlje koja je priznala Kosovo i ako je AV malo porasla pisa zbog ovoga.

 

 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

E ako je ovako reagovala raja na twiteru bas mi je drago sto im je dao vakcine.

Dao je nase vakcine, ne svoje?

Sta to znaci, da mi ne bi dali vakcine za medicinske radnike u Makedoniji?

Makedonija je priznala Kosovo a mi im dajemo vakcine? Wtf?!

 

 

Da li ih je dao Vucko zbog sebe i svog ega i marketinga regionalnog lava? 
Naravno.

Da li ce pomoci Makedoniji i njenim medicinskim radnicima da bar malo lakse prodju kroz ovo?

Naravno.

Ono, jebemliga svi smo zajedno u ovim govnima. Ili nismo? Mozda prvo da svi u BG dobiju pa onda ostali?

Bolje prvo krug dvojke pa onda ostali?

Ipak nije jos uvek Titanik situacija da gazimo preko drugih do camca za spasavanje. Nek idu prvo zene i deca ( medicinski radnici) pa makar bili iz zemlje koja je priznala Kosovo i ako je AV malo porasla pisa zbog ovoga.

 

Kles se tolko iznervirao da je morao da napise jedan ozbiljan post. Dajte coveku secer i vodu, sta gledate!

 

🙂

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Dosadna ja, ali moram, jako sam "puzzled" s pricama o hiper-super-najzaraznijim sojevima, tipa juznoafricki, UK....i onda pogledas brojke i vidis da je Juzna Afrika (u kojoj je juzniafricki soj glavni, je l'), za mesec dana uz neke polumere (daleko labavije od holandskih) i bez vakcina, sa 20 000 zarazenih dnevno pala na nekih 1700 zarazenih dnevno. Kako? Kako, ako je tako ultrahiper zarazan soj?

 

 

spacer.png

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Dosadna ja, ali moram, jako sam "puzzled" s pricama o hiper-super-najzaraznijim sojevima, tipa juznoafricki, UK....i onda pogledas brojke i vidis da je Juzna Afrika (u kojoj je juzniafricki soj glavni, je l'), za mesec dana uz neke polumere (daleko labavije od holandskih) i bez vakcina, sa 20 000 zarazenih dnevno pala na nekih 1700 zarazenih dnevno. Kako? Kako, ako je tako ultrahiper zarazan soj?

 

 

spacer.png

Nose dve maske.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Devojka Luke Razića said:

Peto- Uredno sam se prijavila za vakcinu, i to dva puta-drugi put sam menjala mesto za primanje vakcine. Čekam kao i ostali red.

 

Nadam se da znas da je softver tako uradjen da kad mjenjas prijavu za vakcinaciju da te vraca na pocetak reda. Odnosno, zadnja promjena prijave se racuna kao da si se tad prvi put prijavila.

 

Ne znam zasto, ali im je softver tako uradjen, bila prica na tviteru nasiroko o tome.

Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, Atreid said:

Takodje, ni za ove sto hoce samo Fajzera a nece druge vakcine isto nemam razumjevanje, u sred svjetske pandemije ti biras koji ces brend. idiotluk na kvadrat. Osim toga jucer je bilo vakcinisano 750k ljudi, danas vjerovatno blizu 800k, a prijavljeno je 900k preko e-uprave, tako da ce uskoro svi doci na red koji hoce.

Pa zašto je onda idiotluk, kad će svakako doći na red, i to uskoro? Evo ja sam se prijavio prvog dana, more prvih sati, za Fajzer, i nisam ništa menjao niti ću. Kad dobijem poziv, dobio sam. Zašto neću da menjam, zato što je to najmodernija tehnologija, a nema veze sa time da li je "američka vakcina" ili "kineska" što i ne postoji. Ne kineska vakcina, nego takva klasifikacija vakcina. Neću ni Astra Zeneku, ni Džonson i Džonson, eto, nisu razlozi politički, nego hoću najmoderniju tehnologiju, može mi se da čekam, pa šta. Zašto nije opravdano da neko sačeka par meseci da bi dobio najmoderniju tehnologiju kad se radi o vakcini, a opravdano je recimo da se manje više redovno telefoni menjaju onima sa novijom tehnologijom? Ako je "daj šta daš" onda su isto još od prošle godine u ovo vreme svi mogli da cepaju onaj Nestorovićev beli luk i rakiju brlju, jer i u tome ima nečega, nije da je skroz beskorisno. Evo na primer, ne znam ni zašto ti se Devojka Luke Razića pravda, ali po onome što piše o sebi (možda i previše otkrivajući  ponekad), postoji veća verovatnoće da će zakačiti "flesh eating disease" nego kovid. Isto i za mene važi, rekao sam, uglavnom se družim samo sa kučićima, i što onda ne bih sačekao Fajzer? Meni takav stav "daj šta daš" malo bazdi na očaj i na vuna kićo, a i na kiselo grožđe. More možda i na komunjarizam. Šta sad smeta? Jel' to opet neka "pijem samo džoni džoker jer s rakiju nisam roker" priča kakve su tu najomiljenije? More ko je srbin i srbskoga roda, a ne vakciniše se ruskom/kineskom vakcinom dabogda mu otpala patka, a je!

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 3
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Pa zašto je onda idiotluk, kad će svakako doći na red, i to uskoro? Evo ja sam se prijavio prvog dana, more prvih sati, za Fajzer, i nisam ništa menjao niti ću. Kad dobijem poziv, dobio sam. Zašto neću da menjam, zato što je to najmodernija tehnologija, a nema veze sa time da li je "američka vakcina" ili "kineska" što i ne postoji. Ne kineska vakcina, nego takva klasifikacija vakcina. Neću ni Astra Zeneku, ni Džonson i Džonson, eto, nisu razlozi politički, nego hoću najmoderniju tehnologiju, može mi se da čekam, pa šta. Zašto nije opravdano da neko sačeka par meseci da bi dobio najmoderniju tehnologiju kad se radi o vakcini, a opravdano je recimo da se manje više redovno telefoni menjaju onima sa novijom tehnologijom? Ako je "daj šta daš" onda su isto još od prošle godine u ovo vreme svi mogli da cepaju onaj Nestorovićev beli luk i rakiju brlju, jer i u tome ima nečega, nije da je skroz beskorisno. Evo na primer, ne znam ni zašto ti se Devojka Luke Razića pravda, ali po onome što piše o sebi (možda i previše otkrivajući  ponekad), postoji veća verovatnoće da će zakačiti "flesh eating disease" nego kovid. Isto i za mene važi, rekao sam, uglavnom se družim samo sa kučićima, i što onda ne bih sačekao Fajzer? Meni takav stav "daj šta daš" malo bazdi na očaj i na vuna kićo, a i na kiselo grožđe. More možda i na komunjarizam. Šta sad smeta? Jel' to opet neka "pijem samo džoni džoker jer s rakiju nisam roker" priča kakve su tu najomiljenije? More ko je srbin i srbskoga roda, a ne vakciniše se ruskom/kineskom vakcinom dabogda mu otpala patka, a je!

 

Ako je tako onda nema plakyy "gdje je moj vakcina" i da slavis i budes sretan sto je Srbija pomogla evroatlanskim partnerima u Skoplju i evroatlanskoj knjizevnici iz Rijeke.

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...