Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

1 hour ago, McLeod said:

 

 

Preporucujem svima da odslusaju.

 

 

Ja sam gore, u prvom postu na prethodnoj  stranici stavila link do videa, a tu je i tekst šta je sve pričala u emisiji.

Edited by Devojka Luke Razića
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Just now, Kronostime said:

tenor.gif?itemid=19506665

Ma naravno, malo uneseš logike i sve može. A Konovi i Jankovići samo nek pričaju da vakcina nije rešenje, i da će dugo morati da se primenjuju mere,  razumem i njih, ali preteraše svako meru.
Super je ova odluka Grčke, samo nek kopni taj distopijski narativ, obesmisliće ga potuno.
Na sjajan način obesmišljava i raspravu oko vakcinisanja. Mogu da zamislim samo kako Janković mrzi ovakve vesti...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Clash said:

Gotovo, zajebacemo Izreal, 80% Srbije vakcinisano do prve ture Paralije 01.06.2021. deset dana autobusom, devet nocenja, 100

metara od plaze.

Bravo braco Grci!
Ortodox brothers forever

ma idi još samo dva uslova da se steknu
1. Da Grčka kaže - svejedno koja vakcina
2. Da se  pojave na kupujemprodajem


***game over***

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Kronostime said:

Kad krene Akiro da nas prepoznaje na plazi :classic_biggrin:

 


ma da nas ne ganja motkama, jer će do tad da se pojavi nekakva studija na Lancetu, koja tvrdi da vakcinisani ruskom vakcinom mogu da prenesu nekom zarazu, pa sledi neki broj koji se čta u promilima, iako su, jelte em asimptomatski, em njima virus ne može ništa, biće čupavo ako nas prepozna 🙂
 

  • Like 1
  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

na kojoj godini farmacije je djak ? 
naravno da se ne daju antibiotici kod virusnih upala pluca ali ako se mikrobioliskom analizom utvrdi prisustvo bakterija , ukljucuju se i oni (samo tad).ono, kazu da je najbolje da se lece samo kiseonikom (kad nema baktetijske infekcije) i preporucuju se cpap aparati po bolnicama koji pacijentima omogucuje kontinuirani dotok kiseonika i cistog vazduha - neinvazivno .

Mislim da je sad druga godina. I ona je bila u tom fazonu da se daju antibiotici i onima kojima treba i ne treba, da je to ne potrebno.
gde ce iz srbije ljudi na more ?
 
GRCI UVODE NOVO PRAVILO Ko se vakciniše može na letovanje bez ikakvih restrikcija
 
https://www.blic.rs/vesti/svet/grci-uvode-novo-pravilo-ko-se-vakcinise-moze-na-letovanje-bez-ikakvih-restrikcija/lzj4gjh

Sve je to ok, ali ko ce se vakcinisati do letnje sezone? Kako je krenulo samo prioritetne grupe manje vise, mislim svuda u Evropi sem Izraela. Pored toga EU gradjani mogu da udju u Grcku i sada.
Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, Slavisa iz Tavankuta said:


Mislim da je sad druga godina. I ona je bila u tom fazonu da se daju antibiotici i onima kojima treba i ne treba, da je to ne potrebno.
Sve je to ok, ali ko ce se vakcinisati do letnje sezone? Kako je krenulo samo prioritetne grupe manje vise, mislim svuda u Evropi sem Izraela. Pored toga EU gradjani mogu da udju u Grcku i sada.

Brate otkad u Srbiji nije moglo sve za 100 evra 🙂

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

48 minutes ago, Sunshine State said:

Kako je krenulo, drzave bolje da prave spiskove ovih koji hoce da se vakcinisu, nego da im vakcine chame po "magacinima" dok ubedjuju prioritetne grupe da bi trebalo da se vakcinisu!

Vidim ja da ces ti otici na vakcinaciju kao na cas fizickog u osnovnoj skoli: majica na bratele i sorc - pa nek` bode u obe ruke, a i doopence je tu, ako zatreba. :classic_biggrin:

 

Znam, znam - imam kvarnu mastu....:s_d:

  • Like 1
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

Ali koliko je dobra ova vest iz Grčke, pa to sam čekao. Kako je dobro što puca distopijska fasada.

Još kad struka ostane bez potencijala da nas ucenjuje 🙂 
Odavno, odavno nisam čuo bolju vest, odavno! Bukvalno nedvosmislena poruka, ne mogu tri spin doktora da je relativizuju, dolazi iz države sa krajnje rigidnim pristupom, ma sve je u vinklu.

Jedva čekam Kona ili Jankovića na nekoj TV.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, wwww said:

u Spiegelu izasao jedan clanak u kome razjasnjavaju neke strahove od vakcine. Nije ceo clanak dostupan free, ali jeste odgovor na prvo pitanje. A pitanje je bilo da li je tacno da vakcina utice na plodnost.

Kazu da je ovo pitanje poteklo iz tvrdnje na FB da P&B vakcina sadrzi protein siljka corone koji se zove "Syncytin-1", a koji je bitan kod izgradnje placente...

 

Znači, od Fejsbuka je krenulo.

 

Hteo bih da naglasim jednu bitnu činjenicu, nisu internet, društvene mreže i klikbejt doveli do širenja raznoraznih teorija (naravno da su to bili potrebni uslovi). Sve je zaokruženo mobilnim telefonima: u pauzi na poslu, u gradskom prevozu, u krevetu pred spavanje, dok se čeka neki red itditd, šta će da se radi osim kuckanja (pa i na vox92 forumu) i čitanja nečeg što je bombastično a može da privuče pažnju za to kratko vreme. A kad je pažnja tu, onda ide detaljnije razjašnjavanje i ubeđivanje. I onda na kraju, čak i doktori i medicinsko osoblje su super ako u nekoj sredini pređu 50%(!!??) onih koji hoće da se vakcinišu, a kamoli ljudi koji su daleko van materije.

 

Mislim (i kucam): svi oni apeli medicinskog osoblja, nosite maske, držite distancu, mi vidimo u bolnicama kako izgledaju stadijumi (i završni stadijumi) kovida 19 itd itd, sve to pada u vodu i neiskreno je ako oni prvi primerom ne pokažu šta i kako treba raditi (vakcinisati se). Jer onda je @urosg3 potpuno u pravu, onda je sve ovo jedna velika zajebancija. Ja sam u nekakvoj rizičnoj grupi i verovatno će biti vakcina do septembra (oportuno: što više skeptika, to veća verovatnoća vakcinisanja).

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, urosg3 said:

e o ovome ja pričam stalno  - postalo je normalno. A šta li je sledeće da postane normalno?

 

Urose, ovaj prepisuje od tebe:

 

"Epidemiolog Ozren Polašek s Medicinskog fakulteta u Splitu ističe da su neke države u Aziji lockdown provele na vrlo snažan način, lišen propitkivanja ljudskih prava.

"Njihovi rezultati u kontroli epidemije su odlični, no cijena je bila praćenje kretanja ljudi pomoću mobitela ili narukvica. Kod nas takav scenarij nije primjenjiv i zato od samog početka zagovaramo suradnju u donošenju i primjeni mjera. Naime, donošenje mjera kojih se nećemo moći ili nećemo željeti pridržavati je besmisleno jer će takva situacija samo dovoditi do frustracija. Mjere moraju biti elastične i prilagodljive, primjerene situaciji i moramo imati mehanizme kojima se one mogu brzo mijenjati. Pri tome se moramo povoditi za jasnim brojčanim pokazateljima kako bi svima bili jasni ciljevi i načini postizanja ciljeva kontrole epidemije. Zato je jako važno da smo danas čuli plan o uvođenju brojčanih pokazatelja u kontroli epidemije u Hrvatskoj jer onda svima postaje jasniji zajednički cilj", kaže Polašek. 

Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, Sunshine State said:

 

Urose, ovaj prepisuje od tebe:

 

"Epidemiolog Ozren Polašek s Medicinskog fakulteta u Splitu ističe da su neke države u Aziji lockdown provele na vrlo snažan način, lišen propitkivanja ljudskih prava.

"Njihovi rezultati u kontroli epidemije su odlični, no cijena je bila praćenje kretanja ljudi pomoću mobitela ili narukvica. Kod nas takav scenarij nije primjenjiv i zato od samog početka zagovaramo suradnju u donošenju i primjeni mjera. Naime, donošenje mjera kojih se nećemo moći ili nećemo željeti pridržavati je besmisleno jer će takva situacija samo dovoditi do frustracija. Mjere moraju biti elastične i prilagodljive, primjerene situaciji i moramo imati mehanizme kojima se one mogu brzo mijenjati. Pri tome se moramo povoditi za jasnim brojčanim pokazateljima kako bi svima bili jasni ciljevi i načini postizanja ciljeva kontrole epidemije. Zato je jako važno da smo danas čuli plan o uvođenju brojčanih pokazatelja u kontroli epidemije u Hrvatskoj jer onda svima postaje jasniji zajednički cilj", kaže Polašek. 

Odlično prepisuje, sa razumevanjem 🙂

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

 

Ja sam gore, u prvom postu na prethodnoj  stranici stavila link do videa, a tu je i tekst šta je sve pričala u emisiji.

Kul je Emina..vec sma rekao da bi, da s eja pitam, ona bila medju ljudma koji bi rukovodili ovom epidemijom..ima Srbija kvalitetnih ljudi koji bi to mogli, samo, eto, oni imaju kicmu i nisu poltronske gnjide..ona, Ana Bnako, Zujovic, Sekler, Panic..

Link to comment
Share on other sites

Just now, Slavisa iz Tavankuta said:

Oni koji prime vakcinu ustavari treba da nose maske. jer ne znaju da li su pozitivni ili negativni. mozda seju virus dok se ne spusti iz disajnih organo dole. 

Ne samo maske, nego i rukavice, obavezno. I da drže distancu, i ne idu na žurke, u klubove, kafiće, restorane, utakmice, koncerte, tržne centre.
Posebno vakcinisani imaju pravo da ostvare jedan kontakt van domaćinstva dnevno. I na kraju, a ne manje bitno da ne smeju da šetaju kučne ljubimce posle 17 časova popodne do 5 ujutro, i kao u Češkoj, kad se voze sami samcijati u kolima da nose isto maske.

Sve ove mere preporučene su od struke, molim lepo, a država da kontroliše i kažnjava, i da udari po džepu bahate vakcinisane osobe.
Tek onda mi nevakcinisani možemo da računamo na društvenu solidarnost jer su naši životi ugroženi mi možemo da se, ni krivi ni dužni, skromni i pokorni, izloženi  zarazi od ovih vakcinisanih i da se na kraju borimo za dah u Kovid bolnicama i opteretimo zdravstveni sistem.

To je jedino rešenje, svetlost na kraju tunela izlaz iz ove situacije,

>>Negativni taster<<

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, urosg3 said:

Ne samo maske, nego i rukavice, obavezno. I da drže distancu, i ne idu na žurke, u klubove, kafiće, restorane, utakmice, koncerte, tržne centre.
Posebno vakcinisani imaju pravo da ostvare jedan kontakt van domaćinstva dnevno. I na kraju, a ne manje bitno da ne smeju da šetaju kučne ljubimce posle 17 časova popodne do 5 ujutro, i kao u Češkoj, kad se voze sami samcijati u kolima da nose isto maske.

Sve ove mere preporučene su od struke, molim lepo, a država da kontroliše i kažnjava, i da udari po džepu bahate vakcinisane osobe.
Tek onda mi nevakcinisani možemo da računamo na društvenu solidarnost jer su naši životi ugroženi mi možemo da se, ni krivi ni dužni, skromni i pokorni, izloženi  zarazi od ovih vakcinisanih i da se na kraju borimo za dah u Kovid bolnicama i opteretimo zdravstveni sistem.

To je jedino rešenje, svetlost na kraju tunela izlaz iz ove situacije,

>>Negativni taster<<

Jbte, ne razumijem nikako ovu histeriju oko vakcine. Mala digresija. Ako je neko gledao onu seriju Kunta Kinte  78-79 (tu negdje ) morao bi da se sjeca kad je Kunta Kinte pobjegao , pa bio uhvacen. I onaj sto ga je uhvatio pitao ga sta da ti sjecemo za kaznu? Cunu ili nogu?. Kunta Kinte rekao ( teska srca ) noga. Zbog toga smo mogli da znamo za njegovu pricu (posto je istinita). Isto vazi za ovu vakcinu. Brate ako je primis 95 procenata si ok ( nevjerovatno visok procenat u odnosu na druge vakcine) . A onda se postavlja pitanje za onih 5 %. Da ne bude da sam ja sad neki veliki propagator vakcinisanja ali da kazem i ovo. O koroni sam razmisljao kao vecina ovdje. Ali kad sam se cuo sa covjekom od 110 kg , 36 godina sa odlicnim zdravljem, nisam mogao da vjerujem. To je bio glas bolesnog covjeka od 90 godina, tako strasno da sam se uplasio. I da , to je bilo prije 2 mjeseca, i jos nije ok.

Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, koca popovic said:

Jbte, ne razumijem nikako ovu histeriju oko vakcine. Mala digresija. Ako je neko gledao onu seriju Kunta Kinte  78-79 (tu negdje ) morao bi da se sjeca kad je Kunta Kinte pobjegao , pa bio uhvacen. I onaj sto ga je uhvatio pitao ga sta da ti sjecemo za kaznu? Cunu ili nogu?. Kunta Kinte rekao ( teska srca ) noga. Zbog toga smo mogli da znamo za njegovu pricu (posto je istinita). Isto vazi za ovu vakcinu. Brate ako je primis 95 procenata si ok ( nevjerovatno visok procenat u odnosu na druge vakcine) . A onda se postavlja pitanje za onih 5 %. Da ne bude da sam ja sad neki veliki propagator vakcinisanja ali da kazem i ovo. O koroni sam razmisljao kao vecina ovdje. Ali kad sam se cuo sa covjekom od 110 kg , 36 godina sa odlicnim zdravljem, nisam mogao da vjerujem. To je bio glas bolesnog covjeka od 90 godina, tako strasno da sam se uplasio. I da , to je bilo prije 2 mjeseca, i jos nije ok.

 

Koco, with all due respect, covek od 110 kg, osim ako je visok preko 1.95 m, je malo pretezak, a za covid je utvrdjeno da je gojaznost jedan od ozbiljnijih rizika. 

 

inace, da ne bude zabune, slazem se za vakcinaciju, i cekam svoj red!

 

Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, Sunshine State said:

 

Koco, with all due respect, covek od 110 kg, osim ako je visok preko 1.95 m, je malo pretezak, a za covid je utvrdjeno da je gojaznost jedan od ozbiljnijih rizika. 

 

inace, da ne bude zabune, slazem se za vakcinaciju, i cekam svoj red!

 

Pa covjek je visok i ne djeluje  da je pretezak. Covjek djeluje snazno nikad bolestan , pa ipak malo jace ga je zakacilo, Sto se tice vakcine, ja to ovako tumacim. Zamisli sam kraja rata, sve je gotovo zavrseno. i covjek pogine. Isto tako sada, vakcina je tu i cekas tvoj red , ali eto dokacite virus i ti ili tesko prezivis ili umres. To je teska nesreca (baksuz) I sad imas ove sto bi da cekaju, nisam pametan. Sto bi moji hercegoci rekli nidje pameti. I jos nesto. Kad prodju svi rokovi za vakcinaciju bez ikakve grize savjesti cu ici bez maske.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...