Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

194 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

12 minutes ago, ras kass said:

Da li i kod prelezanog gripa ljudi ovako brzo ostaju bez daha kao kod korone?? 

 

Ako se tebi desava - jesi imao upalu pluca sad kad si imao koronu? 

 

Mozda ima nesto i u tome sto ljudi obicno budu 5-7 dana kuci za grip, a sad pozitivni od covid-19 su po 14 dana kuci. Smanjena aktivnost, organizam oslabljen, treba vise vremena za oporavak.

 

Pricam samo iz licnog iskustva - januar 2017. bolovala skoro 6 nedelja i novembar 2019. preko 4 nedelje....."obican grip".

Od covid-19 vec posle 10 dana bila k'o stara.... Danas mi je 4 nedelje od kad sam testirana pozitivno, a malopre stigla iz setnje - 13 km za 2 sata...bez da sam se zadisala!

 

Kao i sve drugo i ovo je individualno.....mada koliko citamo, cesce se ljudi zale na kratak dah sad posle korone

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Sunshine State said:

 

Ako se tebi desava - jesi imao upalu pluca sad kad si imao koronu? 

 

Mozda ima nesto i u tome sto ljudi obicno budu 5-7 dana kuci za grip, a sad pozitivni od covid-19 su po 14 dana kuci. Smanjena aktivnost, organizam oslabljen, treba vise vremena za oporavak.

 

Pricam samo iz licnog iskustva - januar 2017. bolovala skoro 6 nedelja i novembar 2019. preko 4 nedelje....."obican grip".

Od covid-19 vec posle 10 dana bila k'o stara.... Danas mi je 4 nedelje od kad sam testirana pozitivno, a malopre stigla iz setnje - 13 km za 2 sata...bez da sam se zadisala!

 

Kao i sve drugo i ovo je individualno.....mada koliko citamo, cesce se ljudi zale na kratak dah sad posle korone

 

Pluca bila ok. Nego svako ko je prelezao i sa blagim simptomima se zali da se brzo umori. 

Rece neka lekarka da simptomi zamora mogu da traju i do 3 meseca. 

Evo koleginica se mesec dana bori sa koronom, 25 godina. 

  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Just now, ras kass said:

 

Pluca bila ok. Nego svako ko je prelezao i sa blagim simptomima se zali da se brzo umori. 

Rece neka lekarka da simptomi zamora mogu da traju i do 3 meseca. 

Evo koleginica se mesec dana bori sa koronom, 25 godina. 

 

Onda smo muz i ja iznimci 😞

Doduse, njemu se culo mirisa jos nije potpuno vratilo, ali vec dve nedelje setamo stare ture po 10-ak kilometara bez ikakvih problema.

 

Kao sto rekoh, mozda ima i do toga sto su ljudi retko kad "zatoceni" u kuci po 15-20 dana, a sad zbog korone, bar u Srbiji, izolacija je bar 14 dana....

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Cyber said:

 

Da li mozes da budes preciznija od opsteg mesta? Ko je izracunao i kako? Sta znaci ”dosta ljudi”?

Da li patolozi u US prave razliku izmedju umrlih od i umrlih sa covid-19?

Postavljala na drugoj temi:

On 12/17/2020 at 3:37 PM, Angelia said:

Nadjoh sad text....mozda je vise adekvatno ovde jer se tu vodila rasprava o efektima, pocinjemo da dobijamo prve konkretne brojke 

 

Deaths attributed to other causes above normal

Diabetes :15% above normal

Alzheimer’s disease and dementia: 12%

High blood pressure: 11%

Pneumonia and flu: 11%

Coronary heart disease: 6%

Stroke: 5%

Sepsis: 4%

Kidney failure: 1%

Note: Data are from March 15 to Nov. 14. Not all causes are included. Deaths from external causes, such as suicides and drug overdoses, are not available because investigations are still underway in most cases.

 

Dr. Woolf also warned that many people who are not captured in mortality statistics may still have adverse health outcomes.

“A person who survived the pandemic may end up deteriorating over the next few years because of problems that happened during the pandemic,” he said. This could include those who have missed routine checkups or have had delays in receiving proper treatment for an ailment.

 

 

2020 Was Especially Deadly. Covid Wasn’t the Only Culprit.

Neki se mozda mogu pripisati coroni u pocetku kad se nije znalo za smrti od corone (pise u textu).

 

Inace ovde ne prave razliku izmedju umrlih od corone i umrlih sa coronom, oni se svi vode kao "umrli od corone", to mozes naci u ranijoj statistici CDCja kad su objavljivali presek onih koji se vode kao umrli od corone pa medju njima bilo 5,000 onih u rubrici "umrli od nenamernih i namernih povreda i trovanja" - sto otprilike znaci i ako je samoubistvo a ima simptome ili je pozitivan, umro je od corone.

30 minutes ago, Sunshine State said:

 

Onda smo muz i ja iznimci 😞

Doduse, njemu se culo mirisa jos nije potpuno vratilo, ali vec dve nedelje setamo stare ture po 10-ak kilometara bez ikakvih problema.

 

Kao sto rekoh, mozda ima i do toga sto su ljudi retko kad "zatoceni" u kuci po 15-20 dana, a sad zbog korone, bar u Srbiji, izolacija je bar 14 dana....

Rece mi neko ko ima medicinskog znanja da ovo gubljenje cula mirisa i ukusa znaci da nam virus pravi haos sa mozgom (ili nervnim sistemom).

Nisam nigde naisla na takvo tumacenje do sada, da li je to moguce?

 

Link to comment
Share on other sites

@urosg3

Ima ti, Urose, da se nanosas maski i sve jos da vices:"Dajte jos!!"

 

Fauci o imunitetu krda:

 

"In the pandemic’s early days, Fauci tended to cite the same 60% to 70% estimate that most experts did. About a month ago, he began saying “70, 75%” in television interviews. And last week, in an interview with CNBC News, he said “75, 80, 85%” and “75 to 80-plus percent.”

In a telephone interview the next day, Fauci acknowledged that he had slowly but deliberately been moving the goal posts. He is doing so, he said, partly based on new science, and partly on his gut feeling that the country is finally ready to hear what he really thinks.

Hard as it may be to hear, he said, he believes that it may take close to 90% immunity to bring the virus to a halt — almost as much as is needed to stop a measles outbreak."

 

Za @koca popovicpopovic

 

"U ranim danima pandemije, Fauci je citirao istu procjenu od 60% do 70% koju je činila većina stručnjaka. Prije otprilike mjesec dana, počeo je govoriti "70, 75%" u televizijskim intervjuima. I prošle sedmice, u intervjuu za CNBC News, rekao je "75, 80, 85%" i "75 do 80 plus posto."

U telefonskom intervjuu sutradan, Fauci je priznao da je polako, ali namjerno pomicao vrednosti. Čini to, rekao je, dijelom zasnovan na novoj nauci, a dijelom na osjećaju da je zemlja konačno spremna čuti ono što stvarno misli.

Koliko god teško bilo čuti, rekao je, vjeruje da će trebati blizu 90% imuniteta da se virus zaustavi - gotovo onoliko koliko je potrebno za zaustavljanje izbijanja ospica."

Link to comment
Share on other sites

Nije mu prvi put da kaze jedno, pa drugo, pa trece..pricao je taj  i da maske treba da  nose samo zarazeni, pa je priznao da je slagao, znaci, nije u pitanju pogresna procena, namerno je to izjavio, sam je priznao..a licno mislim da je otprilike i strucan kao nas Fauci..

Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Sunshine State said:

@urosg3

Ima ti, Urose, da se nanosas maski i sve jos da vices:"Dajte jos!!"

 

🙂
e ali romantično i dirljivo kako čika Fauči procenjuje kad smo spremni da čujemo loše vesti. Pazi, nama se svašta može zameriti, i realno svašta smo i proživeli i preživeli, i izgleda još i svašta je ispred nas, ali jedno smo naučili i praksom usavršili.

Da prepoznaš da te neko mulja i maže, a nastupa sa pozicije nekog autoriteta, odmah mi se krzno kostreši.

  • Like 2
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Odslušao sam jedan deo KZŠ Tidorovića, i pobesneo pa sam ga ugasio. Ovaj lik Tiodorović je mnego veliki stručnjak, njegove reči sam slušao sa pažnjom.
pa kaže...
 

Quote

Ovaj Beograd, to je grad gde živi 2,5 miliona ljudi, pa nek 1% ne poštuje mere, to je 25000 ljudi

E pa moj Doktore, baš me zanima na osnovu kojih naučnih činjenica, demografskih podataka, na osnovu kog tačno popisa Beograd ima 2,5 milona ljudi?
I dragi moj doktore, jesu li Vam i ostale ulazne činjenice na osnovu kojih KŠ donosi odluke isto tako tačne i precizne kao ovaj podatak koji ste nam javno saopštili?
Ovi su prestali da lažu nas sad lažu i sebe... Kako u bilo šta da verujemo dragi moj Profesore Doktore Tiodoroviću, elementarne činjenice su Vam na nivou ekipe koja pije pivo ispred samiške. Čuj dvaipo miliona...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

@urosg3

Ima ti, Urose, da se nanosas maski i sve jos da vices:"Dajte jos!!"

 

Fauci o imunitetu krda:

 

"In the pandemic’s early days, Fauci tended to cite the same 60% to 70% estimate that most experts did. About a month ago, he began saying “70, 75%” in television interviews. And last week, in an interview with CNBC News, he said “75, 80, 85%” and “75 to 80-plus percent.”

In a telephone interview the next day, Fauci acknowledged that he had slowly but deliberately been moving the goal posts. He is doing so, he said, partly based on new science, and partly on his gut feeling that the country is finally ready to hear what he really thinks.

Hard as it may be to hear, he said, he believes that it may take close to 90% immunity to bring the virus to a halt — almost as much as is needed to stop a measles outbreak."

 

Za @koca popovicpopovic

 

"U ranim danima pandemije, Fauci je citirao istu procjenu od 60% do 70% koju je činila većina stručnjaka. Prije otprilike mjesec dana, počeo je govoriti "70, 75%" u televizijskim intervjuima. I prošle sedmice, u intervjuu za CNBC News, rekao je "75, 80, 85%" i "75 do 80 plus posto."

U telefonskom intervjuu sutradan, Fauci je priznao da je polako, ali namjerno pomicao vrednosti. Čini to, rekao je, dijelom zasnovan na novoj nauci, a dijelom na osjećaju da je zemlja konačno spremna čuti ono što stvarno misli.

Koliko god teško bilo čuti, rekao je, vjeruje da će trebati blizu 90% imuniteta da se virus zaustavi - gotovo onoliko koliko je potrebno za zaustavljanje izbijanja ospica."

Suncice hvala na prevodu.🙂

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Harmonika said:

Ma, taj je uvalio cerku u KC Nis, boli njega milokliz..

e stvarno je zabrinjavajuće, od prof dr čovek očekuje da bude precizan, pogotovo kada ima ulogu koju ima. Pazi on mrtav ladan docira o kućnim žurkama, te 9 te 17 ljudi i to, kao, ima neka bitna razlika tih 8 osoba...
A ovde promašio za skoro milion osoba 🙂 

Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, ras kass said:

Fauci pokrenuo antivaxere, vakcinisao se u levu reku, u intervjuu pokazao da ga malo bolelo desno rame. 

Znas sta je najgore, sto oni stvarno misle da su ljudi toliko glupi da im bilo sta veruju.

Fool me once....iako ima i onih koji se iznenadjuju da ljudi na vlasti - lazu :classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

The increase in the risk of infection makes herd immunity more difficult to achieve.⁦ @mlipsitch ⁩ and Fauci now assume over 80%. It's hard to achieve. By the end of March we will have about 10% due to combined vaccinations and infections.

 

Povećanje rizika od infekcije otežava postizanje imuniteta stada. @ Mlipsitch i Fauci sada pretpostavljaju preko 80%. Teško je to postići. Do kraja marta imaćemo oko 10% kombinacijom vakcinacije i infekcija.

Link to comment
Share on other sites

Uh, kako ovo iritira.

 

Ranije su trebale godine za testiranje vakcine - zip! evo njih nakon 8 meseci testiranja - bezbedne pouzdane efikasne, čak iz nedelje u nedelju joj efikasnost raste.

 

Ranije je bilo 60% za imunitet - zip! lestvica raste.

 

Pa ako čovek prati radnju fabule - a ovo što sam napisao se govorilo ja samo zapamtio - kako da ne sumnja u ove, a i druge tvrdnje?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, CheshireCat said:

Uh, kako ovo iritira.

 

Ranije su trebale godine za testiranje vakcine - zip! evo njih nakon 8 meseci testiranja - bezbedne pouzdane efikasne, čak iz nedelje u nedelju joj efikasnost raste.

 

Ranije je bilo 60% za imunitet - zip! lestvica raste.

 

Pa ako čovek prati radnju fabule - a ovo što sam napisao se govorilo ja samo zapamtio - kako da ne sumnja u ove, a i druge tvrdnje?

Zasto te iritira?

Prve covid-19 vakcine koje su napravljene i odobrene su napravljene potpuno novom tehnologijom koja je i omogucila da se ubrza proces izrade vakcine u odnosu na konvencionalne za koje je trebalo vise vremena. @Kido from Junkovac je pre neki dan dao jedan vrlo slikovit prikaz razlika izmedju mRNA i vektor vakcina, analogno bi se moglo smisliti i za klasicne vakcine (s umrtvljenim virusima) i njihov razvoj.

 

Raniji proracun imuniteta krda je bio baziran na ondasnjoj vrednosti za R faktor (broj ljudi koje jedan inficirani prosecno inficira). Taj procenat potreban za imunitet krda  je pokazivao koliki procenat imunih treba da bude u okolini nekog inficiranog, a da ovaj ne naleti na nekog ko nije imun i da mu prenese virus, a sve ovo pre nego sto inficirani ne bude vise infektivan.

 

Za najnoviji soj virusa iz UK i Juzne Afrike R je bitno veci, sto znaci da taj inficirani uspeva da ostvari vise "kobnih" kontakara, pa je onda potrebno da ga okruzuje veci procenat imunih da bi se sprecilo "nastavljanje lanca". A ovaj soj je preizeo primat u UK (London i jugoistok Engleske), nadjen je u Holandiji, i kod nas je identifikovana prva osoba s tim sojem virusa, jedna zena koja je pre sedmicu dosla iz UK avionom. Treba uzeti u obzir da se u Nemackoj radi vrlo mali broj sekvenciranja virusa, mnogo manje nego u UK, tako da nam je sigurno mnogo toga i promaklo. Procitala sam da se i u USA radi mnogo manje sekvenciranja virusa nego u UK, pa je i njima moglo vrlo lako da promakne mnogo sto-sta. A svi znamo koliko je London bitno cvoriste za medjunarodne letove i koliko je povezan i s EU i s USA.

 

Mislim da su kod nas sad zakljucili da bi trebalo malo vise da se poradi na pracenju sojeva virusa (no, za to treba finansiranje, naravno, pa se nadam da su ga i obezbedili). Ne znam koju su strategiju izabrali (da li ce samo analizirati uzorke novoinficiranih ili ce ici i malo u proslost). Ali ono sto je interesantno je da od pocetka decembra, uprkos merama koje su i dalje na snazi i od skoro i poostrene, u zapadnoj Nemackoj nikako da se obore brojke inficiranih. Da li je to slican efekat (novi soj virusa) kao sto je uocen u jugoistocnoj Engleskoj i Londonu ili je nesto drugo u pitanju - ne znam. Valjda cemo uskoro saznati (jedna grupa na Uni klinici u Dizeldorfu je pocela da radi na ovome, a verujem da su i u Berlinu na Charite-u poceli s ovim, kao i u Stutgartu).

Spoiler

zapad Nemacke:

spacer.png

istok Nemacke (Sachsen konacno pocinje da uravnjava krivu, a vec duze vreme imaju prilicno ostre mere) :

spacer.png

male pokrajine:

spacer.png

 

 

Edited by wwww
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, wwww said:

i u Francuskoj nasli inficiranog mutantom:

https://www.bbc.com/news/world-europe-55449528

 

 

Osim ako sekvencirsju bad svaki, svaki, svaki swab/uzorak koji uzmu, kako znaju da je ovo sad "jedan, prvi"?

Muva se taj novi soj po Evropi vec uveliko, ako je u UK od septembra. Od Kine nam je trebalo manje od mesec dana da stigne do Evrope, zasto bi sad trajalo 3 meseca da stigne od UK?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...