Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

1 hour ago, Helena said:

Ja ostajem pri svakoj svojoj reči na ovoj temi.

 

To nisam ni sumnjao, ali to ne znaci nista.

 

1 hour ago, Helena said:

Nikakve tu veze nema nacionalnost, nemojte ubacivati ono što niko nije ni mislio ni kazao.

 

Nacionalnost je kod Srba, Hrvata i Bosnjaka je odredjena religijom, koliko god se to nekome ne dopadalo, ali je tako.

U selu odakle ja poticem su sva tri naroda i jedina razlika medju njima je religija, sve ostalo je isto, od mentaliteta, jezika, naglaska, nacina na koji zive, gradnje kuca, itd.

Svi od ta tri naroda koji mogu biti sada i ateisti ili mrziti te organizacije il se izjasnjavaju kao marsovci su i dalje odredjeni preko svojih roditelja i ostalih predaka religijom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Amigo said:

 

To nisam ni sumnjao, ali to ne znaci nista.

 

 

Nacionalnost je kod Srba, Hrvata i Bosnjaka je odredjena religijom, koliko god se to nekome ne dopadalo, ali je tako.

U selu odakle ja poticem su sva tri naroda i jedina razlika medju njima je religija, sve ostalo je isto, od mentaliteta, jezika, naglaska, nacina na koji zive, gradnje kuca, itd.

Svi od ta tri naroda koji mogu biti sada i ateisti ili mrziti te organizacije il se izjasnjavaju kao marsovci su i dalje odredjeni preko svojih roditelja i ostalih predaka religijom.

Moj je otac bio komunista a bogami, bila je i baba, ne komunista al je mrzela popove i crkvu, pisala sam već kako je služila u popovski kućama i kako je tamo prolazila, kao dete...

I dalje ne vidim potrebu za ubacivanjem nacija u priču, govorimo o SPC.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Helena said:

I dalje ne vidim potrebu za ubacivanjem nacija u priču, govorimo o SPC.

 

U našem, balkanskom, slučaju, za veru, pripadnost crkvi, vezan je nacionalizam i to onaj najvulgarniji.
 

Edited by Div
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Amigo said:

Svi od ta tri naroda koji mogu biti sada i ateisti ili mrziti te organizacije il se izjasnjavaju kao marsovci su i dalje odredjeni preko svojih roditelja i ostalih predaka religijom.

I ta pijaca je isto otišla u bozju mater na onom istom fijakeru. Niko nije kriv sto neki ne umeju ili neće da se prilagode novom svetu, ama to je otislo ća. Iskreno, najbezbolnije je da i svi koji nisu iz novog sveta isto odu ća. Njihovo je prošlo, to je sve. Sad su nepotrebni, i nikoga u novom svetu vise ne zanima to sa cime se oni identifikuju. Oni su atavizam, pa neka ih je na nekoj izolovanoj teritoriji 99% a ne 80%. Koliko god da ih je, oni su prošlost.

 

Evo na primer ovo o čemu popurdani bulazne. Tacno je sto kaze covek, previse se pridaje na znacaju njihovim buncanjima, a stvarno, to o cemu oni bulazne nikoga više ne zanima. Šta, da neće polumrtvi pop mozda uciniti da se zene vrate u kuhinju i u vešernicu i da titraju jaja zadriglom "domaćinu"? Da, da, ali će u jednoj ruci drzati solju sa kafom, a u drugoj antifriz, da "domaćin" zasladi. Prema tome pop bulazni zato sto je impotentan da zaustavi vreme i on to zna. Nikakvi zakoni se nece menjati, a i da se menjaju, bice vraceni kad tad, samo tada najverovatnije puškom. To je sve. Evolucija ne moze biti zaustavljena, nekakve religije/verovanja ce verovatno opstati, ali ovakvi arhaicni i anahroni popovi i njihova "religija" su prošlost.

Edited by Milenko Puzigaca
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

 

U našem, balkanskom, slučaju za veru, pripadnost crkvi, vezan je nacionalizam i to onaj najvulgarniji.
 

 

U nasem, balkanskom slucaju sve je vezano za svoje najvulgarnije pojave. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Bila na poziv prijatelja jednom u obližnjoj crkvi, mislim da je bio neki praznik. Sveštenik priča o ljubavi, slozi, prihvatanju, kratko, malo pevanja, dugine boje, u dvorištu bašta gde gaje povrće, biljke. Meni bilo drago da sam videla izbliza kako to izgleda, funkcioniše. Svaki put kad prodjem pored, vidim njihov ekran sa nekom porukom ljubavi u bojama duge, nasmešim se. Tu se okupljaju ljudi koji prihvataju druge, veruju da bog voli sva ljudska bića.
 

Spoiler

Seeker, believer, skeptic… wherever you are on your spiritual journey, there’s a place for you at Dayspring. We are committed to putting our Christian faith into action, even as we honor other paths to the Sacred. We celebrate God’s unconditional love for all.

Dayspring United Methodist Church is a Reconciling Congregation. All people, regardless of age, gender, race, color, ethnicity, sexual orientation, gender identity, economic status, or ability, are welcome into the full life of this congregation.

We affirm that all people are created in the image of God and are God’s beloved children. We celebrate diversity and embrace it as a gift of God. Because official United Methodist policies discriminate on the basis of sexual orientation and gender identity, we are committed to mobilizing United Methodists to transform the Church and the world into the full expression of Christ’s inclusive love. We are part of the Reconciling Ministries Network, a national group of United Methodist churches that actively works to remove the discriminatory policies.

 

Link to comment
Share on other sites

Pa to, to je hriscanska crkva novog doba. Ja sam odusevljen kad na nekom džez radiju iz NY koga slusam povremeno nedeljom u religijskim emisijama svoje vreme imaju sve glavne religije i svi pricaju iste ove price o ljubavi i razumevanju. Niko ne drvi srednjevekovne gluposti kao lokalni "svestenici" sirom ex SFRJ. To su crkve, ovi sa radija, a ovo ovde, to su kultovi, i to po definiciji. Kvazireligojska grupa sa zaumnim verovanjima u kojima jedan, ili par autoritarnih lidera upravlja zivotima svih ostalih clanova kulta, govori im sta treba da misle, sta kog dana da rade itd, to je kult.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

Ja sam odusevljen kad na nekom džez radiju iz NY koga slusam povremeno nedeljom u religijskim emisijama svoje vreme imaju sve glavne religije i svi pricaju iste ove price o ljubavi i razumevanju.

I ja se svaki put oduševim kad vidim kako su država i građanska društva na nekim mjestima natjerale ove odrasle ljude koji ne mogu da žive bez imaginarnog prijatelja da se donekle upristoje i okanu radikalnih manifestacija svoje devijacije.

 

Yerbo isti ti širitelji ljubavi čim imaju prostor da razmahnu svoju deluziju dovode do ovakvih stvari (namjerno uzimam ovaj primjer koji nema veze sa regiJonom, da se ne vrijeđaju kolege navučeni na ove naše lokalne otrove).

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Helena said:

Moj je otac bio komunista a bogami, bila je i baba, ne komunista al je mrzela popove i crkvu, pisala sam već kako je služila u popovski kućama i kako je tamo prolazila, kao dete...

I dalje ne vidim potrebu za ubacivanjem nacija u priču, govorimo o SPC.

U samom imenu SPC je nacija. 

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Amigo said:

Nacionalnost je kod Srba, Hrvata i Bosnjaka je odredjena religijom, koliko god se to nekome ne dopadalo, ali je tako.

U selu odakle ja poticem su sva tri naroda i jedina razlika medju njima je religija, sve ostalo je isto, od mentaliteta, jezika, naglaska, nacina na koji zive, gradnje kuca, itd.

Svi od ta tri naroda koji mogu biti sada i ateisti ili mrziti te organizacije il se izjasnjavaju kao marsovci su i dalje odredjeni preko svojih roditelja i ostalih predaka religijom.

 

Znaci odnosi Srba, Hrvata i bosanskih Muslimana poreklom sa teritorije bivse BiH su etalon i norma za sve Srbe i Hrvate i slovenske Muslimane bilo gde da zive?

Dakle na toj teritoriji gde se govori jedan jezik, gde je mentalitet slican, religija se istorijski koristi da bi se razvrstali jedni od drugih. I sad svi ostali moraju da se razvrstavaju po istoj matrici i treba da im se religija upetljava u zivot. 

Ko  je taj ko moze da postenom coveku koji oseca pripadnost nekom narodu i nije prekrsio nista da spocita da nije Srbin ili je Srbin losijeg kvaliteta (iz 90tih) ili sta vec jer nije religiozan ili nece da koristi religiju na tribalni nacin? Kao i socijalne norma sa kojim je neko odrastao.

 

Uz duzno postovanje nacin na koji vi koji ste poreklom sa tih prostora korisite religiju je vasa stvar sve dok se ne vrsi implicitni pritisak na sve ostale unutar neke zajednice da primenjuju isto. 

 

Bukvalno me podseca na savet koji su snage UN dobile u Avganistanu kad su rekli da se mora kazati "religija" ako te uhapse, jer oni ne prihvataju koncept da neko nije verujuci. Onda je komunista. 

Edited by Plavi Golub
  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

Jedine Univerzalne Istine, sa kojima se sve religije slazu:

1. Mi smo u pravu
2. Svi drugi su u krivu
3. Mi smo bolji od vas

 

      *      *      *

I was walking across a bridge one day, and I saw a man standing on the edge, about to jump off.

I immediately ran over and said "Stop! Don't do it!"
"Why shouldn't I?" he said.
I said, "Well, there's so much to live for!"
"Like what?"
"Well ... are you religious or atheist?"
"Religious."
"Me too! Are you Christian or Jewish?"
"Christian."
"Me too! Are you Catholic or Protestant?"
"Protestant."
"Me too! Are you Episcopalian or Baptist?"
"Baptist."
"Wow! Me too! Are you Baptist Church of God or Baptist Church of the Lord?"
"Baptist Church of God."
"Me too! Are you Original Baptist Church of God, or are you Reformed Baptist Church of God?"
"Reformed Baptist Church of God."
"Me too! Are you Reformed Baptist Church of God, reformation of 1879, or Reformed Baptist Church of God, reformation of 1915?"
"Reformed Baptist Church of God, reformation of 1915!"
To which I said, "Die, heretic scum!" and pushed him off.

 

Edited by Dragan
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

36 minutes ago, Plavi Golub said:

Ko  je taj ko moze da postenom coveku koji oseca pripadnost nekom narodu i nije prekrsio nista da spocita da nije Srbin ili je Srbin losijeg kvaliteta (iz 90tih) ili sta vec jer nije religiozan ili nece da koristi religiju na tribalni nacin? Kao i socijalne norma sa kojim je neko odrastao.

 

Ne znam zasto je meni postavljeno to pitanje?

Niti sam tako nesto rekao, niti mislim tako. 

Link to comment
Share on other sites

Nema mjesta ismijavanju ja bi reko

Sta Amigo misli da smo obiljezeni imenom i kad kazes kako se zoves odmah ti vecina da odrednicu ko si sta si. Ti ne moras u to nista da vjerujes mozes biti i budista po ubjedenju ali svi te ljudi tako karakterisu.

Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Amigo said:

 

Ne znam zasto je meni postavljeno to pitanje?

Niti sam tako nesto rekao, niti mislim tako. 

 

Pa napisao si razloge, nije da sam to cula prvi put. Mislim na racionalnom nivou je meni  jasno zasto je to istorijski (bilo) tako. Ali aman da se i ta istorija malo nasteluje i na sadasnje vreme.

 

Obaska sto je od toga po ko zna koji put profitirala svercerska bagra kojoj to razvrstavanje sluzi kao pokrice da se obogati, a ostale raselilo koje kuda dok oni koji su ostali zive u siromastvu. Da glupog li naroda kome god da se moli ili klanja. Sto bi jedan domorodac rekao, vi ste nama svi isti, misleci na izbegle od onih ratova. Nema teorijske sanse da prepozna koji su koji. Ljudi fizicki lice jedni na druge. 

I realno mi ne smeta dok god se verske institucije ne mesaju u svakodnevni zivot svih ostalih koji svoju pripadnost ne definisu i shvataju kroz pripadanje nekoj od verskih zajednica. A to zapravo rade i to je najveci problem. I to je ono cime se ova tema bavi.

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Plavi Golub said:

Pa napisao si razloge, nije da sam to cula prvi put. Mislim na racionalnom nivou je meni  jasno zasto je to istorijski (bilo) tako.

 

Nase nacije koje govore istim jezikom su se formirale tako sto nas je religija razdvojila u vreme kada je tako bilo.

Da li je to dobro, naravno da nije, ali sta ja tu mogu, medjutim ja nikada nisam rekao da je neko bolji ili losiji Srbin, niti se time bavim, zato me je iznenadila, a i uvredila, takva reakcija.

 

12 minutes ago, Plavi Golub said:

Ali aman da se i ta istorija malo nasteluje i na sadasnje vreme.

 

Pa steluje se, normalno, kao i sve ostalo.

Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Amigo said:

Da li je to dobro, naravno da nije, ali sta ja tu mogu, medjutim ja nikada nisam rekao da je neko bolji ili losiji Srbin, niti se time bavim, zato me je iznenadila, a i uvredila, takva reakcija.

 

Nas redovno time vredjaju. Vec je vecina ogluglala.

 

9 minutes ago, Amigo said:

Pa steluje se, normalno, kao i sve ostalo.

 

Tesko da je tako. 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Belper said:

Sta Amigo misli da smo obiljezeni imenom i kad kazes kako se zoves odmah ti vecina da odrednicu ko si sta si. Ti ne moras u to nista da vjerujes mozes biti i budista po ubjedenju ali svi te ljudi tako karakterisu.

Evo ja se recimo zovem Nemanja pa to ne smeta mnogim mojim sunarodnicima da me nazivaju ustašom 😁

 

Uzgred, to o čemu pričate ti i Amigo (i prvosrbijanci generalno) mi uskraćuje mogućnost da budem Srbin i ateista.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Drago mi je Nemanja sto smo se upoznali

Ja ne znam sta je to prvosrbijanac, ja niti sam sam srbijanac niti ne kapiram to nazivanje ljudi po tome. 

Ja sam isto Srbin i ateista i ne interesuje me sta bilo ko misli o tome. U stvari da ali dok je to pristojna rasprava bez podsmijavanja i vredjanja sto se cesto ovde radi a onda kuknjava kad njima to isto radi neko drugi. 

Edited by Belper
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Beonegro said:

Uzgred, to o čemu pričate ti i Amigo (i prvosrbijanci generalno) mi uskraćuje mogućnost da budem Srbin i ateista.

 

NIdje veze, ja sam samo rekao zasto imamo razlicite nacije u jednom jedinstvenom prostoru gdje svi govorimo istim jezikom. Ni manje, ni vise.

Koliko se sjecam da smo ucili u skoli, nekada se umjesto nacije upisivala vjeroispovjest u razne drzavne dokumente.

Ja tebi kolega nista ne uskracujem, niti mogu, niti zelim, kao sto nemam uopste namjeru da bilo koga u bilo sta ubjedjujem.

Biti ateista ili vjernik je intimna stvar, svako neka bira ono u sta vjeruje, ja nemam nista sa tim, niti me to interesuje.

 

 

Edited by Amigo
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Belper said:

Ja ne znam sta je to prvosrbijanac

Ili me zajebavate, ili nemate kontekst za ovu diskusiju o SPC, jer se ne radi o oholom i samozadovoljnom Nemanji koji se prodao Makronu i sad pljuje Srbiju, Srbe i pravoslavlje kao temelj srBstva za proklete francuske evrije a i zato što sam zlo, radi se o tome da se narodu u Srbiji i Srbima u okolnim državama pod izgovorom srpstva nameće jedan srednjevjekovni svetonazor, u čemu je SPC (evo na primjer konkretnim akcijama usmjerenim ka diskriminaciji i potčinjavanju žena kao što je izjava Mirka Bulovića, zvanog Irinej, od koje je krenuo ovaj najnoviji krug diskusije) jedan od glavnih aktera.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Beonegro said:

Ili me zajebavate, ili nemate kontekst za ovu diskusiju o SPC, jer se ne radi o oholom i samozadovoljnom Nemanji koji se prodao Makronu i sad pljuje Srbiju, Srbe i pravoslavlje kao temelj srBstva za proklete francuske evrije a i zato što sam zlo, radi se o tome da se narodu u Srbiji i Srbima u okolnim državama pod izgovorom srpstva nameće jedan srednjevjekovni svetonazor, u čemu je SPC (evo na primjer konkretnim akcijama usmjerenim ka diskriminaciji i potčinjavanju žena kao što je izjava Mirka Bulovića, zvanog Irinej, od koje je krenuo ovaj najnoviji krug diskusije) jedan od glavnih aktera.

Au brate cemu ta agresija ti bas problema imas. Stvarno mi je zao zbog toga ali ovu vrstu diskusije i na ovaj nacin ne bih sa tobom vodio

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Amigo said:

NIdje veze, ja sam samo rekao zasto imamo razlicite nacije u jednom jedinstvenom prostoru gdje svi govorimo istim jezikom. Ni manje, ni vise.

Pa upravo je u tome problem, ti polaziš od pretpostavke da je podjela pravoslavac = Srbin, katolik = Hrvat, musliman = Bošnjak nešto normalno, a ne da nije, nego je ta podjela plod strahovite količine nasilja i pravi razlog za ratove vođene na ovim prostorima, da se ljudima nasiljem utuvi u glave koji je tor njihov i šta je ispravno, a šta pogrešno.

10 minutes ago, Amigo said:

Ja tebi kolega nista ne uskracujem, niti mogu, niti zelim, kao sto nemam uopste namjeru da bilo koga u bilo sta ubjedjujem.

Ne radi se o tebi i meni, radi se o SPC kao organizaciji i o mainstream srpskoj politici čiji je SPC dio, a koja oblikuje društvo koje radi upravo to - uskraćuje mogućnost različitosti i drugačijeg mišljenja.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...