Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

 

Patrijarh Porfirije: Iza rodno osetljivog jezika se krije borba protiv braka i porodice

Treba li išta više od ovakvog obraćanja patrijarha u 21. veku, njemu smeta rodna ravnopravnost a ne smeta mu, nisam čuo da se ikad oglasio, nasilje prema ženama, diskriminacija i po rodnom i po nacionalnom osnovu.

Znam da religija i crkva nisu jedno isto, ali znam i da većina vernika i ne zna ništa o religiji osim crkvenih rituala.

Edited by Div
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

51 minutes ago, John Terry said:

 

Nista se tu nije promenilo. Kako su u komunizmu svi bili nevernici i diskriminisali vernike tako su danas svi veliki vernici i progone ateiste. Coporativno udruzivanje u cilju negiranja intividualne svesti je ostalo potpuno isto. Cak mogu i da se kladim da su to iste porodice, isti ljudi. Samo sad je moderno krstiti se hiljadu puta dok autobus prolazi pored crkve, a ranije je bilo moderno smatrati vernike govnima. Ista stvar. Ovo drustvo sistemacki ponistava individualnost i insistira na kolektivnoj (ne)svesti.

 

Ne sumnjam, i mislim da je tesko ocekivati poslije 45 godina komunizma duboko usadjenog u svijest naroda, da sada bude kao sto bi trebalo da bude. Kako bi ti zelio da tebe neko prihvati, tako i ti prihvataj druge. Mislim da je to ono sto svako moze da uradi.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

 

Patrijarh Porfirije: Iza rodno osetljivog jezika se krije borba protiv braka i porodice

Treba li išta više od ovakvog obraćanja patrijarha u 21. veku, njemu smeta rodna ravnopravnost a ne smeta mu, nisam čuo da se ikad oglasio, nasilje prema ženama, diskriminacija i po rodnom i po nacionalnom osnovu.

Verovatno nema kad jer je zauzet šetanjem ispod baldahina koji nose pripadnici vojske. Mozda treba da mu se dostavi onaj bohumilov traktat o jeziku sa teme o predlozenim kaznama za "anglifikaciju standardnog italijanskog jezika", ako uspe da ga procita.

 

Plus, prvo, cak i da postoje neki koji se "bore protiv braka i porodice" pa sta, wgaf, neka se bore. Ako su "brak i porodica" vredni opstajanja, opstace, ako nisu nece, pa?

 

Drugo i važnije, pišnem na svaku "kulturu" koja se brani dekretima, verovatno zbog toga što branitelji znaju da bi "narod" istu masovno odbacio samo ako sazna da pistoji nešto drugacije. To je opiranje evoluciji, što rade samo budale i kompletni idioti.

 

Spoiler

bohumilo o jeziku:

 

Šta je "autentični srpski (ili italijanski*, sasvim svejedno) jezik" u ovom kontekstu? To ne postoji u realnosti, to je ideološka apstrakcija - poput koncepata "proleterijat" ili "ljudi od boje", koji se takođe ne odnose na realne ljude već se u njega ljudi učlanjuju ili iščlanjuju stepenom ideološkog dogmatizma - koja služi za "uvođenje ideologije u kosti" i maltretiranje neistomišljenika, disidenata i ostalih "nenarodnih elemenata".

 

Za takve stvari se uglavnom zalažu ljudi koji ne razumeju šta je jezik i čemu on služi zato što niti šta čitaju niti šta rade, niti imaju kontakt sa ljudima iz inostranstva ili stranim firmama (naročito sa prepredenim Englezima koji non-stop kidišu na "male ali ponosne narode"), dakle nemaju nikakve potrebe za komunikacijom niti za jezikom. On je se prosto učlanio u Partiju i podržava bilo kakvu ideju koja će mu omogućiti da prijavi komšiju u komitet - da li zato što je Židov, da li što je pripadnik "buržoaske klase", da li zato što je što zna biologiju ili genetiku (što je bila smrtna presuda u SSSR-u), da li zato što zna arapski jezik (što je bila smrtna presuda u feudalnoj Evropi) ili zato što ne koristi "autentični srpsko-talijanski jezik" - a u realnosti jer je frustriran zato što je komšija bio bolji djak i student ili ima veću kuću ili je bolji fudbaler itd.

 

Pa čekajte, ko je taj ko treba da sudi da li je nešto "autentični srpski", neko ko nikada nije čuo za Borislava Pekića i Danila Kiša? Kako se na "autentičnom srpskom" kaže, recimo, "decentralizovane finansije", ili "generativni pri-trenirani tranformer"? Verovatno nikako i ne treba da se kaže, ko god se bavi time već je dovoljno sumnjiv, kao Rodžer Bekon koji čita arapski u 13. veku u Oksfordu.

 

Prosto, ovakve (kao i sve totalitarne) ideju se jezgrovito mogu opisati sa 3 reči - osveta loših đaka!

 

* naravno, ukoliko se ovde ne radi o nekom komičnom skeču, posto vest deluje kao da je iz Monti Pajtona ili Top liste nadrealista....

 

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

Pročitah ovaj tekst:

Patrijarhove opasne poruke: Kako se poglavar SPC opet umešao u svetovna posla?

 

pored napisanoh, može se pitati i zašto crkva nije dosledna da unutar svoje organizacije primeni ono što želi da nametne društvu, državi, u kojoj ima dobar deo stanovnika koji ni na koji način nemaju bilo kakve veze s aSPC.
Racimo, zašto na čelu nekog ženskog manastira, (može li manastir da bude ženski?) nije neki iguman, otac Jefimija nego igumanija, mati Jefimija ili u manastirskoj kuhinji ne dežura brat Jevdokija nego sestra Jevdokija.

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Div said:

Pročitah ovaj tekst:

Patrijarhove opasne poruke: Kako se poglavar SPC opet umešao u svetovna posla?

pored napisanoh, može se pitati i zašto crkva nije dosledna da unutar svoje organizacije primeni ono što želi da nametne društvu, državi, u kojoj ima dobar deo stanovnika koji ni na koji način nemaju bilo kakve veze s aSPC.
Racimo, zašto na čelu nekog ženskog manastira, (može li manastir da bude ženski?) nije neki iguman, otac Jefimija nego igumanija, mati Jefimija ili u manastirskoj kuhinji ne dežura brat Jevdokija nego sestra Jevdokija.

 

Mozda i jeste - nismo im virili pod mantiju.

:s_d:

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

pored napisanoh, može se pitati i zašto crkva nije dosledna da unutar svoje organizacije primeni ono što želi da nametne društvu, državi, u kojoj ima dobar deo stanovnika koji ni na koji način nemaju bilo kakve veze s aSPC.
Racimo, zašto na čelu nekog ženskog manastira, (može li manastir da bude ženski?) nije neki iguman, otac Jefimija nego igumanija, mati Jefimija ili u manastirskoj kuhinji ne dežura brat Jevdokija nego sestra Jevdokija.

 

Pa dobro, nemoj da si na kraj srca. Imaju oni Pahomija i slične likove :classic_tongue:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

On 4/13/2023 at 3:38 PM, Div said:

 

Patrijarh Porfirije: Iza rodno osetljivog jezika se krije borba protiv braka i porodice

Treba li išta više od ovakvog obraćanja patrijarha u 21. veku, njemu smeta rodna ravnopravnost a ne smeta mu, nisam čuo da se ikad oglasio, nasilje prema ženama, diskriminacija i po rodnom i po nacionalnom osnovu.

Znam da religija i crkva nisu jedno isto, ali znam i da većina vernika i ne zna ništa o religiji osim crkvenih rituala.

 

Crkva moze da proglasava sta je dobro, a sta lose u kontekstu svog tumacenja hriscanstva, problem nastaje kada crkva moze da se mesa u donosenje zakona ili upravljanjem drzavom.

 

To sto si pomenuo su neke stvari, ali postoje i mnogo vaznije teme - sta cemo sa osudom borbe za moc, sta cemo ne samo sa politikom i politicarima nego sa vlascu koja ne moze da uvazi nijednu kritiku na svoj racun? Evo, sada je bio Vaskrs i jedna od tema u hriscanstvu i NZ je i nacin na koji je Isus prihvatao kritike, kako je reagovao na pokusaj jednog od apostola da ga nasilno odbrani od ljudi koji su dosli da ga uhapse i kako je reagovao na ispitivanje Pilata. Mislim da je to tema koja se skoro uopste ne potencira u ovakvim porukama crkvenih velikodostojnika, nego se u prvi mah stavlja konzervativizam.

 

Konzervativizam nije sinonim za hriscanstvo. Komunisticka drustva nisu bila religiozna, ali su bila konzervativna - upravo zato sto nijedno drustvo ne moze da postoji u nekom vrednosnom vakuumu nego je odredjeno vecinskim vrednosnim stavovima pa se onda traze opravdanja za te stavove.

Link to comment
Share on other sites

Popovi prvo treba da počnu da poštuju zakone pa da ne pale otvorenu vatru u gradu, i najnovije kabadahijstvo, ovo ranije nisu radili, da ne mlate cele noći u zvona, kao nenormalni, pa posle ćemo da vidimo. Ako mogu popovi da cele noći mlate u zvona, prave buku iznad dozvoljene granice, uznemiravaju javnost i narusavaju javni red, da li mogu da uzmem ja jedno metalno bure pa i ja da mlatim u njega cele noći? Možda je to neka moja religija, sta koga briga.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

Popovi prvo treba da počnu da poštuju zakone pa da ne pale otvorenu vatru u gradu, i najnovije kabadahijstvo, ovo ranije nisu radili, da ne mlate cele noći u zvona, kao nenormalni, pa posle ćemo da vidimo. Ako mogu popovi da cele noći mlate u zvona, prave buku iznad dozvoljene granice, uznemiravaju javnost i narusavaju javni red, da li mogu da uzmem ja jedno metalno bure pa i ja da mlatim u njega cele noći? Možda je to neka moja religija, sta koga briga.

Oce Puzigaca, koji su kanoni tvoje religije i da l` da ponesem kalcijum karbid umesto tamjana za oglasavanje buricima?

:classic_biggrin:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites



 
Crkva moze da proglasava sta je dobro, a sta lose u kontekstu svog tumacenja hriscanstva, problem nastaje kada crkva moze da se mesa u donosenje zakona ili upravljanjem drzavom.


Nećemo da se pravimo ludi i zanemarimo uticaj koji crkva, kao institucija kojoj veruje najveći procenat stanovnika Srbije, ima na javno mnjenje, stavove prosečnog građanina, a samim tim posredno i populistički nastrojene vlasti.
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, goldberg said:

 

Crkva moze da proglasava sta je dobro, a sta lose u kontekstu svog tumacenja hriscanstva, problem nastaje kada crkva moze da se mesa u donosenje zakona ili upravljanjem drzavom.

 

 

Crkva moze da proglasava sta je dobro a sta lose za pripadnike crkve koji to zele prihvatiti. I nista vise od toga. 

Oni koji nisu pripadnici neke crkve/vjerske zajednice, ili oni pripadnici vjerske zajednice koji ne zele prihvatiti bilo koju preporuku crkve ne mogu biti ni na koji nacin obavezani niti uznemiravani crkvenim dogmama, vladicanskim hirovima, popovskim nerazumijevanjem naucenog... 

 

Onog casa kada mi se svestenik religije kojoj ne pripadam (dakle bilo koje religije) obrati trazeci da mijenjam svoje vjerovanje,  zivot, navike, obicaje radi njegovog vjerovanja, zivota, navika granica je predjena. I nebitno je koliko je pripadniku crkve nesto sveto - ja imam jednako pravo da mi to isto ne bude sveto i da bude predmet moje kritike pa i izrugivanja... 

 

 

 

 

 

 

Edited by ters
  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

I da pominjem familiju onima koji silom namecu racunanje vremena po verskim praznicima, kao da sam ja duzan da znam kad je sveti Uđe, i luduju kao nenormalni tim glupostima. Npr danas sto hiljadu puta ponavljaju kako je neko tamo uzeo dete od bivse zene "na veliki petak" pa ga odveo u Svajcarsku ili negde, kao da je glavna stvar sto se zto desilo na taj veliki petak, a ne sto je (navodno) oteo dete.

 

Takve treba tući, dok ne ukapiraju da tako vređaju i siluju sve one koji sa njihovom sektom nemaju nikakve veze niti hoce da imaju sa njom veze.

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Eddard said:

Nećemo da se pravimo ludi i zanemarimo uticaj koji crkva, kao institucija kojoj veruje najveći procenat stanovnika Srbije, ima na javno mnjenje, stavove prosečnog građanina, a samim tim posredno i populistički nastrojene vlasti.

 

 

Pa da, ali je posao vlasti da se ne vodi populizmom i to (kao sto svi dobro znamo) nije vezano samo za pitanja vezana za crkvu.

 

U prevodu, neko moze da misli da je covek koji se nikada nije zenio lud ili cudan ili nemoralan, ali on ne sme da tog nezenju ne usluzuje u svojoj radnji ili da javno iznosi svoje misljenje da je taj nezenja los covek.

 

3 hours ago, ters said:

 

Crkva moze da proglasava sta je dobro a sta lose za pripadnike crkve koji to zele prihvatiti. I nista vise od toga. 

Oni koji nisu pripadnici neke crkve/vjerske zajednice, ili oni pripadnici vjerske zajednice koji ne zele prihvatiti bilo koju preporuku crkve ne mogu biti ni na koji nacin obavezani niti uznemiravani crkvenim dogmama, vladicanskim hirovima, popovskim nerazumijevanjem naucenog... 

 

Pa to sam i napisao, crkva je tu da nudi odredjena moralna nacela i vrednosne stavove, na svakome je da li ce ista da ih prihvati ili nece - a, mislim i da vecina vernika prihvata samo odredjen procenat vrednosnih stavova crkve, retko ko primenjuje sve sto je propisano u pravoslavlju/katolicizmu/islamu.

 

3 hours ago, ters said:

Onog casa kada mi se svestenik religije kojoj ne pripadam (dakle bilo koje religije) obrati trazeci da mijenjam svoje vjerovanje,  zivot, navike, obicaje radi njegovog vjerovanja, zivota, navika granica je predjena. I nebitno je koliko je pripadniku crkve nesto sveto - ja imam jednako pravo da mi to isto ne bude sveto i da bude predmet moje kritike pa i izrugivanja...

 

Naravno da imas potpuno pravo da ti nesto ne bude sveto, ali mislim da se oko toga svi ovde slazemo. Takodje, kritika bilo cega je uvek pozeljna.

 

Ruganje radi ruganja je druga stvar - mislim da bi retko ko mogao mirno da prihvati da mu neko u kafani ili na poslu otvoreno govori da su njegovi stavovi glupi, besmisleni, nevezano za te stavove, tako da se ljudi u svakodnevnoj komunikaciji uglavnom uzdrzavaju da se rugaju jedni drugima.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

 

7 hours ago, goldberg said:

 

 

Naravno da imas potpuno pravo da ti nesto ne bude sveto, ali mislim da se oko toga svi ovde slazemo. Takodje, kritika bilo cega je uvek pozeljna.

 

Ruganje radi ruganja je druga stvar - mislim da bi retko ko mogao mirno da prihvati da mu neko u kafani ili na poslu otvoreno govori da su njegovi stavovi glupi, besmisleni, nevezano za te stavove, tako da se ljudi u svakodnevnoj komunikaciji uglavnom uzdrzavaju da se rugaju jedni drugima.

Slazem se sa boldovanim - i nemam nikakav problem sa vjernicima koji se uzdrzavaju od ruganja meni pricama o postanku zemlje prije 6000 godina, zivotnom vijeku od nekoliko stotina godina prije vremena grijeha i zagadjenja, razdvajanju mora i hranjenju 5000 ljudi sa dvije ribe, usponu Muhameda u nebo na bijelom letecem konju, Budinim silnim reinkarnacijama, Zeusom koji ispaljuje munje ispod haljine, Lokijem koji mijenja oblike, Manituom koji ti salje "spirit animal", ali samo ako se dobro uradis... Meni su sve te price , knjige koje ih objavljuju, i propovjednici koji ih ponavljaju ruganje svakom pismenom covjeku koji je rodjen poslije 18. vijeka...  Dovoljno je samo da se ne rugaju meni i ne pricaju o tim stvarima kada su u mom prisustvu, i slagacemo se izvanredno... 

Edited by ters
  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

On 4/20/2023 at 8:35 AM, ters said:

Meni su sve te price , knjige koje ih objavljuju, i propovjednici koji ih ponavljaju ruganje svakom pismenom covjeku koji je rodjen poslije 18. vijeka...  Dovoljno je samo da se ne rugaju meni i ne pricaju o tim stvarima kada su u mom prisustvu, i slagacemo se izvanredno... 

 

Pa mozda ti tako definises pojam "ruganje", mozda neko drugi to definise kao "cinjenje dobrog dela", ali ako cemo se sluziti znacenjima tih reci u srpskom jeziku, onda ono sto si naveo nije ni jedno ni drugo.

 

Ja ako tebi napisem da mislim da si los covek jer ti nick sadrzi samo cetiri slova, to je skoro sigurno besmislica, ali nije ruganje. Ruganje je kada neko misli da je njegovo misljenje intelektualno nadmocno u odnosu na neko drugo misljenje i onda i to i javno pokazuje. Dakle, kada bi mi ti sada napisao "sta odgovoriti liku koji sudi drugima na osnovu broja slova u nicku" to bi bilo tvoje izvrgavanje ruglu (odnosno, ruganje) tom mom stavu.

 

Sto se tice stvari koje si naveo, problem nastaje kada te neko ubedjuje da je njegovo misljenje ispravno i to radi jer ima neku potrebu da ubedjuje sebe da je to njegovo misljenje ispravno. Na primer, svako moze da prica i da su Srbi najstariji narod ili da svako u prevozu mora da ustaje kada primeti da neki penzioner stoji, ali ne moze da agresivno namece ni jedno ni drugo misljenje.

Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, vilhelmina said:

Sad su se dali na zakon i samo je pitanje sta ce biti sledece. Kakav mrak :classic_ninja:

 

Ukidanje prava glasa ženama, prava na školovanje, nasleđivanje... 
Sačuvaj me bože ovakvih čuvara vere. Ko onda predstavlja đavola na zemlji?

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

Auuuu bre….

 

Irinej: SPC ne odustaje, staviti van snage Zakon o rodnoj ravnopravnosti

 

Znaci ono Porfirijevo baljezganje o rodno osetljivom jeziku je bilo samo soft verzija onog sto SPC ustvari hoce. Sad su se dali na zakon i samo je pitanje sta ce biti sledece. Kakav mrak :classic_ninja:.


🤢

 

Djubre bezbednjacko sa mafijaskom familijom. On ce da ukida prava. 
 

Plus troluju za skota da bi on satro ispao «zlatna sredina».
Preselo im svima dabogda.

 

Edited by Plavi Golub
  • Like 8
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, vilhelmina said:

Auuuu bre….

 

Irinej: SPC ne odustaje, staviti van snage Zakon o rodnoj ravnopravnosti

 

Znaci ono Porfirijevo baljezganje o rodno osetljivom jeziku je bilo samo soft verzija onog sto SPC ustvari hoce. Sad su se dali na zakon i samo je pitanje sta ce biti sledece. Kakav mrak :classic_ninja:.

 

Ološi, to je jedini komentar koji imam na ovo.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

To samo znaci da je Basara u pravu, i da ce posle nacističkog zla doći Pol Pot, i valjda ce biti dovoljno upucen u to šta treba da radi da se prvo obracuna sa popurdama i da ih nabije u crkve gde im je mesto da tamo čate i baju, i da ne smeju da zucnu o stvarima koje ih se ne tiču.

 

A ovog škiljavog mogu da pitaju šta ga boli arhimandtit za taj zakon kad popurde i tako ni jedan zakon ne postuju, pa na primer pale otvorenu vatru u gradu, i krse zakon o zastiti o pozara. Onda mlate u zvona kad hoće, i danju i noću, praveci buku iznad dozvoljene granice i krse zakon o javnom redu.  Zatim, bahato parkiraju gde stignu. Onda silom upadaju u skole (i ostale objekte gde nemaju sta da traze) pa tamo vrse verske obrede cime siluju i vređaju sve koji nisu iz njihove sekte itd itd.

 

Mozda treba popovi da popune ergelu da bi se priveli poznaniju prava, sta misli ovaj? I koliko je ovaj uopste star? Stotka, a? Pa hoćemo li da umiremo polako?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Posebna kategorija lipicanera su ovi koji se neprestano pozivaju na nekakvu "većinu" što se zove "majorizacija" i samo je eufemizam za "fašizam". Takve kad dođe trenutak treba sa izuzetnim uzivanjem mamuzati, sve dok ne odjašu u 19 vek iz kog su izgmizali. Svi ti koji se pozivaju na "većine" su u sustini samo pizde nesposobne za toleranciju bilo čega drugacijeg, i naročito, novog i savremenog, zato sto su slabici i pizde, zbog čega su usrani od straha, pa se onda ponasaju kako se od takvih i ocekuje da se ponasaju - kao obični nasilnici i silovatelji. A nasilnike i silovatelje treba marginalizovati do poslednjeg, jednog po jednog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...