Jump to content

Društveni uticaj religije i crkve


McLeod

Religioznost forumaša Vox92  

64 members have voted

  1. 1. Kako se izjašnjavate po pitanju religioznosti?

    • Religiozna/religiozan
      14
    • Agnostik teist
      11
    • Agnostik ateist
      9
    • Ateista
      30


Recommended Posts

 

A zasto ovi popovi stalno idu u mantijama, narocito ovi mladji, pa su izgleda jos i vrlo ponosni na to sto ulicama idu u mantijama? Podju popodne da setaju sa zenama, zena obucena klasicno, mislim obicno, a pop u mantiji. Mislim, to je posao kao svaki drugi, i na tom poslu se nosi uniforma - mantija, ama jos ne videh lekare ili postare ili djubretare i slicne da u slobodno vreme paradiraju ulicama u uniformama, da tako setaju sa zenama i decom :krstipd4:  Kakva je to patologija? Zasto popovi misle da su vazniji od djubretara, ili od ovih sto ciste kanalizaciju, pa da puni ponosa paradiraju u svojim uniformama, kad uopste nisu vazni kao na primer djubretari, ili cistaci kanalizacije? Da sad odjednom nestanu svi popovi, ne bi se desilo apsolutno nista (bilo bi manje dranja, to jeste) , ama da odjednom nestanu djubretari i cistaci kanalizacije, brzo bi se ugasila sveca.

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

23 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

A zasto ovi popovi stalno idu u mantijama, narocito ovi mladji, pa su izgleda jos i vrlo ponosni na to sto ulicama idu u mantijama? Podju popodne da setaju sa zenama, zena obucena klasicno, mislim obicno, a pop u mantiji. Mislim, to je posao kao svaki drugi, i na tom poslu se nosi uniforma - mantija, ama jos ne videh lekare ili postare ili djubretare i slicne da u slobodno vreme paradiraju ulicama u uniformama, da tako setaju sa zenama i decom :krstipd4:  Kakva je to patologija? Zasto popovi misle da su vazniji od djubretara, ili od ovih sto ciste kanalizaciju, pa da puni ponosa paradiraju u svojim uniformama, kad uopste nisu vazni kao na primer djubretari, ili cistaci kanalizacije? Da sad odjednom nestanu svi popovi, ne bi se desilo apsolutno nista (bilo bi manje dranja, to jeste) , ama da odjednom nestanu djubretari i cistaci kanalizacije, brzo bi se ugasila sveca.

Pravilnik Mitropolita Vicentija Jovanovica, izdat 01.11.1733. u kome se odredjuju pravila za monasko i svetovno svestenstvo.

Tokom vremena su neka pravila zanemarena, ali to o mantijama je opstalo.:default_coffee:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, Milenko Puzigaca said:

 

A zasto ovi popovi stalno idu u mantijama, narocito ovi mladji, pa su izgleda jos i vrlo ponosni na to sto ulicama idu u mantijama? Podju popodne da setaju sa zenama, zena obucena klasicno, mislim obicno, a pop u mantiji. Mislim, to je posao kao svaki drugi, i na tom poslu se nosi uniforma - mantija, ama jos ne videh lekare ili postare ili djubretare i slicne da u slobodno vreme paradiraju ulicama u uniformama, da tako setaju sa zenama i decom :krstipd4:  Kakva je to patologija? Zasto popovi misle da su vazniji od djubretara, ili od ovih sto ciste kanalizaciju, pa da puni ponosa paradiraju u svojim uniformama, kad uopste nisu vazni kao na primer djubretari, ili cistaci kanalizacije? Da sad odjednom nestanu svi popovi, ne bi se desilo apsolutno nista (bilo bi manje dranja, to jeste) , ama da odjednom nestanu djubretari i cistaci kanalizacije, brzo bi se ugasila sveca.

 

To ti je tačno. Dodaj još da idola "nevernih" mladih:  sportista, pevača, medijskih ličnosti na milionskim ugovorima, nikako nema na nekim frkama (poplave, suše, požari, zavejanja snegom, patnje naroda). Kada nema niko, što popovi ne bi ušli u vakuum?

Link to comment
Share on other sites

 

u nerazvijenim drustvima, verski sluzbenici sluze da te necemu nauce,

i to osnovnim stvarima, da peres ruke recimo, da se plasis boga ako napravis zlodelo,

da se normalno ponasas jer si divlji, da ti smiri uzavrele strasti i slicno...

 

da nema tih popova ko zna kako bi sve tek onda bilo...mislim da crkva, bilo koje boje,  smiruje

 

ili bi bar tako trebalo da bude ...tek kada drustvo pocne malo da se razvija, pocinje da uvidja i samo.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Vjekoslav said:

......

uglavnom (da skratim) poruka (filma) je da bez crkve moral ne postoji, ergo, da je crkva nuzna da bi neko drustvo funkcioniralo. medjutim crkveni moral, koji u mnogocemu korespondira sa etnickim moralom, ili pak na globalnom nivou, sa onim komunistickim, uopce nije moralan. ne idu ljudi u crkvu da bi tamo diskutirali o Kantovom kategorickom imperativu, vec da bi odgovornost za svoja (vlastita) sranja prebacili na Nebesa. ergo, klasicno pretpoliticko drustvo gdje se ne zna ko pije, a ko placa. ali se zivi vjecno. sto bi mozda i bilo u redu da se Crkva ne bavi politikom. ali bavi se, konstantno. doduse, kada pricamo o moralu i etici, postoje iznimke. bosanski franjevci me znaju ugodno iznenaditi svojim kritickim analizama. ali oni ne pune crkve u Hrvatskoj.

 

Etika i moral postoje kod mislecih ljudi. Kod onih koji "misle" u slikama i nisu u stanju proizvesti apstraktnu recenicu, drustveno prihvatljivo ponasanje je rezultat vanjskih utjecaja - obrazovanja i/ili represije, tj. prijetnje sankcijama.

Kod primitivnih plemena, time se bave vracevi (tj. religija) a u modernim drustvima drustvene za to predvidjene institucije (drzava). Religija postaje sve manje potrebna, osim mozda kao nekakva "poetska inspiracija" ili tako vec nesto.

Ni jedno ni drugo ocito nije skroz uspjesno jer puno ljudi krse i religiozne i drustvene/zakonske norme.

U mnogim drustvima, neuspjesna je i kombinacija svih normi... Pogotovo u balkanskim, npr. u usporedbi sa skandinavskim.

 

 

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, zoran59 said:

Religija postaje sve manje potrebna, osim mozda kao nekakva "poetska inspiracija" ili tako vec nesto.

 

Zavisi, ako ne vjerujes da postoji afterlife, onda religija nije uopste potrebna. Ako pak vjerujes u to, onda ti je neophodna da nadjes pravi put i svestenicima je prvenstven zadatak da pomognu pri tome, tako da mi ne moramo da proucavamo teologiju i filozofiramo.

 

Npr po hriscanskom vjerovanju, da bi otisao u raj, moras da se krstis, ako se nisi krsten, a mogao si da to uradis, nema nista od spasenja.

Zbog toga se djeca krste sto je prije moguce. Mislim to nije jedino potrebno, tek prvi korak, bez koga je sve uzaludno.

 

Sve ostalo su samo popratne pojave, deformacije i zloupotrebe, ali to se pravog vjernike ne tice. 

Sve receno u ovom kratkom klipu.

 

 

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Milenko Puzigaca said:

 

A zasto ovi popovi stalno idu u mantijama, narocito ovi mladji, pa su izgleda jos i vrlo ponosni na to sto ulicama idu u mantijama?

 

Odgovor je vrlo jednostavan. 🙂 

 

I sveštenici imaju radno vreme. Ukoliko posle dežurstva u crkvi moraju sa ženom da odu do grada, ne skidaju mantiju..mada ja znam sveštenike koji ipak odvoje vreme kod kuće da se presvuku i odu u grad bez mantije.  

Link to comment
Share on other sites

On 2/4/2020 at 1:37 AM, Vjekoslav said:

 

doduse, kada pricamo o moralu i etici, postoje iznimke. bosanski franjevci me znaju ugodno iznenaditi svojim kritickim analizama. ali oni ne pune crkve u Hrvatskoj.

 

Vjekoslave, na onom klipu koji si okačio sa promocije Dežulovićeve knjige u Zagrebu, jedan od gostiju je bio bosanski franjevac? Deluje kao pametan i obrazovan čovek.

Link to comment
Share on other sites

 

23 hours ago, Kronostime said:

Pravilnik Mitropolita Vicentija Jovanovica, izdat 01.11.1733. u kome se odredjuju pravila za monasko i svetovno svestenstvo.

Tokom vremena su neka pravila zanemarena, ali to o mantijama je opstalo.:default_coffee:

 

14 hours ago, Devojka Luke Razića said:

 

Odgovor je vrlo jednostavan. 🙂 

 

I sveštenici imaju radno vreme. Ukoliko posle dežurstva u crkvi moraju sa ženom da odu do grada, ne skidaju mantiju..mada ja znam sveštenike koji ipak odvoje vreme kod kuće da se presvuku i odu u grad bez mantije.  

 

Znate vi da nisam pitao za legalizam. Sve je to u redu, neki Kurta godine X-te smislio pravilo da oni koji se bave tim i tim zanimanjem za vreme radnog vremena oblace uniformu boje Y i takvog i takvog kroja. To uopste nije bilo pitanje. Nego zasto NEKI novosrbski popovi, obicno mladji :krstipd4: ocigledno puni sebe i sa velikim ponosom (sto je sujeta, smrtni greh) nose uniforme van radnog vremena? Siguran sam da i neki lekari, djubretari ili šinteri ponekad ostanu na poslu i duze nego sto im je zvanicno radno vreme, ama ne videh nikad nekog klaničara koji je zbog toga sto nije imao kad da se presvuce posle posla izasao u grad sa zenom (i decom) , obucen u krvavu koznu kecelju, Leatherface style, kolekcija jesen - zima 2020. Zasto onda ovi to rade?

 

P.S. Ja sam odrastao pored crkve, i u dvoristu crkve, samo tadasnji pop nikad nije nosio uniformu na ulici. Izlazio je u odelu i kravati, sa sesirom. Bio je kul tip, i gospodin. Mi deca smo kad je lepo vreme pored crkve po ceo dan igrali stoni tenis na nekim dugackim stolovima koje niko nije imao kuci. Tu smo se grudvali, kad padne noć igrali žmurke itd, i niko nas nikad  nije oterao niti je iko buncao o skrnavljenju svetinja i slicno. Posle sam se odselio sa tog mesta, ne znam da li jos postoji ta praksa, ali sam video da i u danasnje vreme deca isto to rade. Doduse to sam video u Ohridu. Deca se uvece okupljaju u dvoristu crkve i tu se igraju, slusaju muziku, puše i slicno. Nisam video da ih neko tera odatle. Ovaj pomenuti pop je plus bio i posten, nije izigravao The Veliki Autoritet, ono, kad ga neko iz okoline ko mu je blizak, iz komsiluka neko, kad ga pita nesto o zagrobnom zivotu, ono, kad im umre neko, govorio je nesto tipa "ma daj..." kao, ma ovo je meni samo posao, nemoj da me smaras time. Posle je otisao u USA, to mu je bio san uvek. Kad je dolazio, uvek je posecivao stari komsiluk, da se vidi sa svima. Ama nije nosio mantije kad izlazi u grad da kupi lukac ili da se proseta. Nije bio zadrt. Zasto ovi sad jesu, i to u svojim dvadesetim godinama? Sta je to? Isto kao sa (skoro) svima tu, neka slobotomija, ili sta?

  • Ha-ha 4
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Milenko Puzigaca said:

P.S. Ja sam odrastao pored crkve, i u dvoristu crkve, samo tadasnji pop nikad nije nosio uniformu na ulici. Izlazio je u odelu i kravati, sa sesirom. Bio je kul tip, i gospodin. Mi deca smo kad je lepo vreme pored crkve po ceo dan igrali stoni tenis na nekim dugackim stolovima koje niko nije imao kuci. Tu smo se grudvali, kad padne noć igrali žmurke itd, i niko nas nikad  nije oterao niti je iko buncao o skrnavljenju svetinja i slicno. Posle sam se odselio sa tog mesta, ne znam da li jos postoji ta praksa, ali sam video da i u danasnje vreme deca isto to rade. Doduse to sam video u Ohridu. Deca se uvece okupljaju u dvoristu crkve i tu se igraju, slusaju muziku, puše i slicno. 

 

Dobro si, ja se sjecam da smo se kao tinejdzeri okupljali da cugamo i iza crkve i iza dzamije:classic_biggrin:

Link to comment
Share on other sites

Bez namere da osporavam pravo ikome ili icemu da se angazuje ( namerno ne kazem - bori) za ocuvanje svojih prava na slobodu veroispocesti, gledajuci ove silne molebane ne mogu a da se ne upitam: gde je sva ta socijalna energija kada su, ipak, vaznije teme u pitanju? U redu je pobuniti se protiv apsurdnih resenja kao sto je ovaj novi zakon u CG. Ali, gde su svi ti gradjani. gde je sva ta svest o pravima kada su u pitanju gradjanska prava, gde podrska i solidarnost sa. recimo. uzbunjivacem A. Obadovicem, novinarima N1? 

Pa, nema je. 

I zato verujem da mi jos uvek, u 21 veku,  nismo dobacili do stanja politickog drustva. Zalosno. 

Zalosni je i sto SPC trazi podrsku na ovako opasan nacin. Sve to moze i moralo bi da se odvija na sasvim drugciji nacin. 

  • Like 3
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Pletilja said:

Bez namere da osporavam pravo ikome ili icemu da se angazuje ( namerno ne kazem - bori) za ocuvanje svojih prava na slobodu veroispocesti, gledajuci ove silne molebane ne mogu a da se ne upitam: gde je sva ta socijalna energija kada su, ipak, vaznije teme u pitanju? U redu je pobuniti se protiv apsurdnih resenja kao sto je ovaj novi zakon u CG. Ali, gde su svi ti gradjani. gde je sva ta svest o pravima kada su u pitanju gradjanska prava, gde podrska i solidarnost sa. recimo. uzbunjivacem A. Obadovicem, novinarima N1? 

Pa, nema je. 

I zato verujem da mi jos uvek, u 21 veku,  nismo dobacili do stanja politickog drustva. Zalosno. 

Zalosni je i sto SPC trazi podrsku na ovako opasan nacin. Sve to moze i moralo bi da se odvija na sasvim drugciji nacin. 

 

To je tako od davnina bilo gospodjo, takoreci od cara Dusana, to je realnost, samo neki odbijaju da shvate. Kakva svest? To samo u srbskim bajkama postoji. Nema tu nikakve svesti.

 

Ali kad im to kazes ..... oni odmah moleban :s_d:

Edited by Denis Jasharevic
Link to comment
Share on other sites

On 1/25/2020 at 4:58 AM, ObiW said:

Nego hajde malo da izadjemo iz ove banalne “ja ateista čito Bibliju celu od korice do korice a ti vernik nisi, gde ima to?” rasprave.

 

slazem se. to je u biti pristup koji je svojevremeno prof. Puhovski predlagao novinarima HRT-a kad se nisu usudjivali direktno, dakle u intervjuima, kritizirati Predsjednika Tudjmana. princip je jednostavan -> drzati se striktno onoga sto je Predsjednik rekao. pa kad, primjera radi, Franjo u jednim novinama kaze da je odveo Hrvatsku s Balkana u Srednju Europu, a u drugim novinama, isti dan, izjavi da su Oruzane snage Republike Hrvatske najjaca vojna sila u regiji, onda zamoliti Predsjednika da nam, dakako, ako je voljan, pojasni o kojoj on to, posve konkretno, srednjoeuropskoj regiji govori.

 

medjutim, odakle uopce takav pristup ateista kritici katolicanstva u Hrvatskoj? ili pak ateista u Srbiji kritici pravoslavlja? da li takav pristup zauzima onaj koji je mocniji protiv onog koji je slabiji? ili je obrnuto? 

 

...

 

Quote

Postoje narodi kod kojih i ljudi koji ne idu u crkvu  osećaju spiritualnu potrebu da veruju u Boga.  Takvi su Amerikanci. Srbi nisu takav narod. Ne veruju u Boga (zato ga onoliko psuju), ali veruju crkvi, to jest SPC. Zašto? Zato što je to jedino vezivno tkivo medju Srbima. Jezik to nije. Zašto nije? Zato što je jezik kojim Amigo priča identičan onom koji priča Hrvat ili Bošnjak iz Bosne, a nije identičan onome iz Srbije. Drugačija su jela (kajmak, burek), pesme (sevdalinke), narodne igre (glamočko gluvo, wtf?), itd. Dakle samo SPC. Zato se SPC univerzalno voli sa obe strane Drine a Bogami i okeana.

 

ti si ovime fakticki rekao da srpska nacija ne moze postojati bez SPC-a. to se inace zove

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Phyletism

 

i tu su stvari prilicno jasne. dakle, pretpoliticki ethnos utemeljen na epskim mitovima, ratovima kao najvecoj kulturnoj vrijednosti, i hajduciji kao osnovi ekonomije, mora imati svog vlastitog Boga. u srpskom slucaju to je sv. Sava, u hrvatskom pak sv. Alojzije Stepinac. medjutim Srbi, kao uostalom i Hrvati, postoje i u formi politicke nacije. tu umjesto sv. Save i sv. Stepinca vezivno tkivo predstavlja drzavljanstvo. mada je i takav identitetski softver takodjer anakronizam, obzirom da ne zadovoljava suvremene potrebe slobodnog protoka kapitala, robe, usluga i ljudi, on je ipak kompatibilan trodiobi vlasti / nezavisnom pravosudju / poreznom obrascu / transparentnom budzetu, itd. onaj prvi pak koncept nije, ali ni izdaleka. stoga, u najmanju ruku eticki nije u redu nametati ga kao jedino moguceg, i to iz jedne razvijene i bogate drzave koja je ekonomski mocna upravo zato sto pociva na liberalnim pravima pojedinca, a ne na etnickim pravima.  

 

...

 

On 2/5/2020 at 10:54 AM, ObiW said:

Vjekoslave, na onom klipu koji si okačio sa promocije Dežulovićeve knjige u Zagrebu, jedan od gostiju je bio bosanski franjevac? Deluje kao pametan i obrazovan čovek.

 

jeste, u pravu si. fra Drago Bojic. medjutim, nije li po ovim kriterijima:

 

Spoiler

 

On 1/22/2020 at 3:14 PM, Angelia said:

Bilo bi pozeljno da se ne ubacuje prica o nekom agresivnom ateizmu - pa onda da se raspravlja sa tim konceptom kao da u stvari postoji.

Sta je to "agresivni ateista"? Neko ko se protivi uticaju crkve na drzavu i uticaju religije na one koji ne zele da budu pod uticajem religije. Meni vise deluje da su tu organizovane religije agresivci.

 

On 1/22/2020 at 5:57 PM, ObiW said:

 

To je Boris Dezulovic:

 

https://www.autonomija.info/boris-dezulovic-zelim-hrvatima-suziti-vjeru-na-velicinu-tus-kabine.html

 

BORIS DEŽULOVIĆ: Želim Hrvatima suziti vjeru na veličinu tuš kabine

 

 

fra Drago Bojic takodjer agresivni, militantni ateist? 

 

https://teleskop.hr/40424-2

 

izgleda da jeste.

 

...

 

aj da vidimo sto militantni ateist fra Drago Bojic misli o filetizmu

 

kraljevstvo_bozje_i_nacionalizam.jpg

 

 

...

 

medjutim, sve to zajedno jedan je poveliki, uzaludan trud. doslo je ateizacije religije, crkve ne pohode ljudi koji vjeruju u postojanje biblijskog Boga, i posve je tragikomicno traziti od ateista i agnostika koji se u crkve sklanjaju bjezeci od globalizacije pranje u tus kabinama i vracanje iskonskim krscanskim korijenima. niti njih zanima krscanska vjera, niti je crkva vjerska institucija.

 

Edited by Vjekoslav
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

 

ti si ovime fakticki rekao da srpska nacija ne moze postojati bez SPC-a. to se inace zove

 

https://en.wikipedia.org/wiki/Phyletism

 

 

Mogao sam da kazem i da jevrejska nacija ne moze postojati bez (da upotrebim anahroni srpski izraz) Mojsijeve vere. 

 

Da li ces reci za Jevreje da je njihov "pretpoliticki ethos utemeljen na hajduciji kao osnovi ekonomije?" Jeste? Ne bih da uvodim Hitlera u raspravu, ali....

 

Hajmo dalje, ali opet primenjeno na Jevreje: ti u stvari kazes da nije lepo sto ja iz Amerike kazem da je jedino vezivno tkivo Jevreja (otprilike pola ih ne govori hebrejski, askenazi i sefardi ni ne lice jedni na druge a da ne pricamo o falashima) njihova religija? Ne lice jedni na druge, ne govore istim jezikom, rasejani na svih 6 kontinenata... imas li konstruktivni predlog na cemu bi njihov identitet TI rekao da treba da se osniva?

 

Zakljucak: sve sto si rekao je na prvo citanje interesantno, ali pada u vodu cim rec Srbin/Hrvat zamenis sa Jevrejin. A zasto bas Jevrejin, pitas ti mene? Zato se tako najlakse pokaze koliko to sto si napisao nema smisla. 

Edited by ObiW
pravopis
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Meni je blize ovo sto @ObiW tvrdi jer tu crkva, SPC ili judaizam nisu imali ulogu u odrzanju same religioznosti vec ocuvanja naroda (bioloskog) gde god se zbog istorijski nepovoljnih okolnosti morao seliti i povlaciti pa i razdvajati od vecinskog korpusa.
Kad napravis kucu na istorijskom “autoputu” zapad-istok ili si iz istorijsko religioznih i mitomanskih razloga  vekovima proganjan poput Jevreja , onda tesko da i moze biti nesto drugo do nekog ucenja koje cuva vezu unutar zajednice.

S tim sto se Jevrejima ora skinuti kapa da ih to nije sputalo u razvoju.

Edited by Plavi Golub
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ObiW

Imaj u vidu da su i Hriscanstvo i Islam prosiri veru u  jednoga Boga medj` narode koji nisu Jevreji.

Judaizam je ekskluzivno vezan samo za narod Izrailja, potonji su samo to prosirili i na ostale  narode.

Zato su se i primili toliko medj` stadom zeljnim utehe da postoji nesto van ovoga civota.

:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

@Kronostime na pdf-u Politika u onoj temi- primedbe.žalbe..napisala sam da mogu da dam primer lica i naličja crkve, tačnije sveštenika.

 

Baba na samrti, traži popa da se ispovedi, to joj je želja. Zovem crkvu, javlja se naš paroh. Objasnim o čemu se radi, a on kaže " Pa..ne mogu ja sada da dođem, za koji dan mogu.." Pitam, koliko to košta, kaže "Dogovorićemo se. "

 

Zovem na mob mog druga koji je sada starešina tog Hrama Svetog Vasilija Ostroškog. Objasnim i njemu zašto zovem i šta mi je rekao pop X, on se zapanji i kaže " Eto mene za desetak minuta, posle imam vremena za kafu".

 

Došao je odmah. Nije uzeo ni dinar. Ispovedio babu, zatim seo kod mene da pije kafu i da ćaskamo. Deda mu nosi novac on kaže "Deda, ne treba ništa, ovo je moja dužnost, a vi ako baš hoćete da date pare, dajte svojoj unuci ( gleda u mene i namiguje mi ). 

 

On bi došao i da se ne poznajemo, i ne bi uzeo novac zato što je takav čovek. I ne vozi neku ludu limuzinu već neki stariji automobil i nije nadmen, ne šeta po gradu u mantiji. Nema kućerinu, živi u stanu sa svojom porodicom.  

Edited by Devojka Luke Razića
slovna greškica
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Devojka Luke Razića said:

@Kronostime na pdf-u Politika u onoj temi- primedbe.žalbe..napisala sam da mogu da dam primer lica i naličja crkve, tačnije sveštenika.

 

Baba na samrti, traži popa da se ispovedi, to joj je želja. Zovem crkvu, javlja se naš paroh. Objasnim o čemu se radi, a on kaže " Pa..ne mogu ja sada da dođem, za koji dan mogu.." Pitam, koliko to košta, kaže "Dogovorićemo se. "

 

Zovem na mob mog driga koji je sada starešina tog Hrama Svetog Vasilija Ostroškog. Objasnim i njemu zašto zovem i šta mi je rekao pop X, on se zapanji i kaže " Eto mene za desetak minuta, posle imam vremena za kafu".

 

Došao je odmah. Nije uzeo ni dinar. Ispovedio babu, zatim seo kod mene da pije kafu i da ćaskamo. Deda mu nosi novac on kaže "Deda, ne treba ništa, ovo je moja dužnost, a vi ako baš hoćete da date pare, dajte svojoj unuci ( gleda u mene i namiguje mi ). 

 

On bi došao i da se ne poznajemo, i ne bi uzeo novac zato što je takav čovek. I ne vozi neku ludu limuzinu već neki stariji automobil i nije nadmen, ne šeta po gradu u mantiji. Nema kućerinu, živi u stanu sa svojom porodicom.  

Sama si odgovorila na moje pitanje: Koji je svestenik blizi Bogu?

Sa jedne strane imas popa koji gleda samo svoj interes, a sa druge onog ko stvarno veruje i posvecen je svom pozivu.

Koji je od njih blizi Hristovoj poruci po tebi?

Edited by Kronostime
Link to comment
Share on other sites

On 2/5/2020 at 12:15 PM, Milenko Puzigaca said:

Zasto ovi sad jesu, i to u svojim dvadesetim godinama? Sta je to? Isto kao sa (skoro) svima tu, neka slobotomija, ili sta?


Nije to slobotomija nego dr*adzijski mentalitet obucen u popovsku mantiju. Moze to da bude i na kosarkaskom terenu, u politici, u firmi, vojsci, policiji, partijski komesar.

 

Kad se hodajuci kompleks dokopa “pozicije autoriteta”  u aktuelnom trenutku koja nije zasnovana na realnim sposobnostima i krene da smara okolinu.

 

 

Edited by Plavi Golub
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

@ObiW

Imaj u vidu da su i Hriscanstvo i Islam prosiri veru u  jednoga Boga medj` narode koji nisu Jevreji.

Judaizam je ekskluzivno vezan samo za narod Izrailja, potonji su samo to prosirili i na ostale  narode.

Zato su se i primili toliko medj` stadom zeljnim utehe da postoji nesto van ovoga civota.

:default_coffee:

 

A SPC nijje ekskluzivno vezana samo za Srbe? 

 

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

Koji je od njih blizi Hristovoj poruci po tebi?

 

Odgovor je poznat. Sticajem okolnosti, reč je o mom prijatelju koga poznajem i pre njegovog odlaska na Bogoslovski fakultet.

 

I mogu da zaključim- sve je do ljudi, tj do karaktera...ne samo kada je reč o sveštenicima.....

Link to comment
Share on other sites

52 minutes ago, ObiW said:

Mogao sam da kazem i da jevrejska nacija

 

nisi mogao. zato sto je ovdje (pod jedan) bilo rijeci o krscanstvu i (pod dva) filetizmu koji se u krscanstvu javlja s pojavom nacija u 19. stoljecu u Evropi. judaizam pak nastaje 2 000 godina prije Krista. nadalje, nisi mogao zato sto postoje ogromne, upravo kardinalne civilizacijske i kulturoloske razlike izmedju srpstva i hrvatstva s jedne i zidovstva s druge strane. zidovstvo nikada nije pocivalo na hajduciji i ratovima, premda su Zidovi, za razliku od Srba i Hrvata, kroz cijelu evropsku povijest dozivljavali konstantne progone i konstantno bili obespravljeni. pa su, primjera radi, osjecki Zidovi docekali revolucionarnu 1848. s istinski liberalnim, gradjanskim odusevljenjem, dok su pak osjecki Hrvati i Srbi 1848. docekali kao priliku da se nahebu majke Madjarima. a i to samo kao preludij za kasnija, medjusobna istrebljenja. gdje ti, primjera radi, u srpstvu i hrvatstvu vidis zelju za znanjem ili pak za znanoscu, molim te lijepo? nisi li ti od takvog srpsko-hrvatskog "drustva znanja i znanosti" i pobjegao u Ameriku, prvu istinsku domovinu Zidova? kada maleni Jevrejin na pitanje odgovori pitanjem, on dobije pohvalu. kada maleni katolicki Hrvat i maleni pravoslavni Srbin na pitanje odgovore pitanjem, oni dobiju samarcinu. isto tako, u judaizmu postoje tri osnovna smjera: ortodoksni, konzervativni i reformni. tako sto ne postoji u SPC-u i HKC-u, ni izbliza, ni izdaleka. zidovstvo je u Evropi i Americi uvijek bilo nositelj progresa, hrvatstvo i srpstvo pak nositelji su cega? hrkljusa? na koncu, postoji i izraelska drzava i izraelsko drzavljanstvo (vrlo mocno vezivno tkivo), sto si izgleda potpuno zaboravio, trceci

 

1 hour ago, ObiW said:

Ne bih da uvodim Hitlera u raspravu, ali....

 

da mi podmetnes Hitlera. no dobro, malkic si se zaigrao. ti si u biti u samom startu ove diskusije napravio ontolosku gresku u koracima, praveci komparativnu analizu americke nacije i srpskog ethnosa. 

 

...

 

 

3 hours ago, mladenvzz said:

...pratim ovu raspravu i jednostavno mi nije jasno,da ako govorimo

o SPC ili MPC(M-makedonska),CPC(rnogorska),možda u budućnosti BPC(B-bosanska)

i još jedno slovo se ne usudim napisati, jer ćete me proglasiti ustašom,kako to da nije naglasak na 

P-pravoslavna

...laki perkos,ne postoji Hrvatska katolička crkva

 

3 hours ago, Vjekoslav said:

http://hbk.hr/statut/

dakle naravno da postoji, i naravno da je danasnja Crkva u Hrvata sazdana na filetizmu / obozavanju Alojzija Stepinca, ali tesko je u ovoj opcoj vox poplavi formalistickih ispraznosti cijepljenih od bilo kakve faktografije, ili analitike, ili sustine, progurati jedan iole ozbiljniji debatni diskurs. 

 

3 hours ago, mladenvzz said:

...Vjeko,i nisi u pravu.Još jednom ne postoji Hrvatska katolička crkva.Možda

u svemu ti je najbolji primjer slučaj Dajla pred nekojilo godina.

 

jos bolji ti je primjer bleiburski slucaj

 

...

 

vidi ovako Mladene. tebi nije (?!) jasno kako to da u SPC, MPC i CPC nije naglasak na P,  ali ti je zato kristalno jasno da u

 

 

itd. ith. ne postoji H? meni pak nije jasno cemu takva Hipokrizija.

 

Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Vjekoslav said:

 

nisi mogao. zato sto je ovdje (pod jedan) bilo rijeci o krscanstvu i (pod dva) filetizmu koji se u krscanstvu javlja s pojavom nacija u 19. stoljecu u Evropi. judaizam pak nastaje 2 000 godina prije Krista. nadalje, nisi mogao zato sto postoje ogromne, upravo kardinalne civilizacijske i kulturoloske razlike izmedju srpstva i hrvatstva s jedne i zidovstva s druge strane. zidovstvo nikada nije pocivalo na hajduciji i ratovima, premda su Zidovi, za razliku od Srba i Hrvata, kroz cijelu evropsku povijest dozivljavali konstantne progone i konstantno bili obespravljeni. pa su, primjera radi, osjecki Zidovi docekali revolucionarnu 1848. s istinski liberalnim, gradjanskim odusevljenjem, dok su pak osjecki Hrvati i Srbi 1848. docekali kao priliku da se nahebu majke Madjarima. a i to samo kao preludij za kasnija, medjusobna istrebljenja. gdje ti, primjera radi, u srpstvu i hrvatstvu vidis zelju za znanjem ili pak za znanoscu, molim te lijepo? nisi li ti od takvog srpsko-hrvatskog "drustva znanja i znanosti" i pobjegao u Ameriku, prvu istinsku domovinu Zidova? kada maleni Jevrejin na pitanje odgovori pitanjem, on dobije pohvalu. kada maleni katolicki Hrvat i maleni pravoslavni Srbin na pitanje odgovore pitanjem, oni dobiju samarcinu. isto tako, u judaizmu postoje tri osnovna smjera: ortodoksni, konzervativni i reformni. tako sto ne postoji u SPC-u i HKC-u, ni izbliza, ni izdaleka. zidovstvo je u Evropi i Americi uvijek bilo nositelj progresa, hrvatstvo i srpstvo pak nositelji su cega? hrkljusa? na koncu, postoji i izraelska drzava i izraelsko drzavljanstvo (vrlo mocno vezivno tkivo), sto si izgleda potpuno zaboravio, trceci

 

 

da mi podmetnes Hitlera. no dobro, malkic si se zaigrao. ti si u biti u samom startu ove diskusije napravio ontolosku gresku u koracima, praveci komparativnu analizu americke nacije i srpskog ethnosa.

 

Mi pricamo o onome sto je danas, ne o onome sto se dogodilo u XIX veku ili pre 2 hiljada godina.

 

Dakle, danas moze postojati negde (Tel Aviv, Njujork, Buenos Aires) Jevrejin koji ne upraznjava religiozne obicaje, bas kao sto moze postojati i Srbin (Beograd, Zagreb, Njujork) koji nikada nije otisao u crkvu, bilo koju. Ne moze pak postojati Jevrejin koji je katolik, kao ni Srbin koji je katolik. Bilo je ovih drugih nekada u Dubrovniku i Boki, nema ih vise. Mislim, moze covek kao jedinka da insistira je je Jevrejin ili Srbin iako je katolik, to je njegovo suvereno pravo, bas kao sto i ja mogu da insistiram da sam Eskim. No, covekovo neposredno okruzenje (pogotovo ako je covek u dijaspori, evo recimo Srbin u Zagrebu) ce mu prilicno jasno staviti do znanja kojoj naciji on pripada. Pa ako on ne poveruje, poverovace njegova deca, ili unuci. 

 

I sta cemo sa tim? Da kazemo da je to sve zbog toga sto sam ja napravio ontolosku gresku pa poistovetio americku naciju i srpski ethos? Ili da nadjemo jos poneki izgovor zasto je to sto rade Jevreji OK, ali nije OK za zapadnobalkanska plemena? Jos neka anegdota vezana za jevrejske i srpskohrvatske djake? Ja ne znam, meni je to malo bez veze da nesto moze da vazi za jednu naciju a ne moze za drugu, a trudimo se da pricamo generalno o ulozi religije u stvaranju i odrzavanju nacije. Sta ti mislis? 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mislim da je ObiW u pravu. 

Nije poanta price u tome jesu li Jevreji bolji od Srba, vec da njihov nacionalni identitet pociva na slicnim principima. Jer, da nije bilo SPC velika je verovatnoca da bi Srbi kao narod nestali sa istorijske scene. Ili da se neki narodi, koji imaju manje- vise isto poreklo, ne izjasnjavaju kao Srbi. 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...