Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

Pa, druze Puzigaco, posirok je spektar simptoma koji ti opisa, a neki bas i nisu tipicni za grip (tingling, svrab po kozi), tako da dijagnostika pa lecenje.

 

Ne znam da li si uzimao Panadol Advance, on je i antipiretik (temperatura) i analgetik (bol). Ako to nije dovoljno jako, probaj naproxen, nimesulide, diclofenac....nista predugo, ovo su samo "hanzaplasti" za trenutnu "ranu"

 

Edit: mozda nece skoditi ni par enzimskih lekova: serapeptaza (Serapinn, FlamIN) ili tripsin&himotripsin (Chymoral)

 

Edited by Sunshine State
Dodatak
Link to comment
Share on other sites

OK, hvala, znam da neke od ovih stvari nisu bas posledica gripa, a znam i za sta mogu da budu "signali" , bas ovo sto si rekla, ali cak i da jesu me prilicno zabole, mada ipak mislim da postoji za njih banalnije objasnjenje koje sad nije bitno :classic_smile:

 

Zanimalo me najvise i  konkretno za ovo sa temperaturom, jer ometa :classic_smile: Bio sam danas da dam krv na kompletnu analizu, kasnije treba da uzmem rezultate, pa cemo videti :classic_smile: U svakom slucaju hvala, probacu nesto od ovoga u meduvremenu, dok se ne zavrse pregledi :classic_smile:

Edited by Milenko Puzigaca
  • Like 1
  • Love 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/21/2023 at 9:57 AM, Milenko Puzigaca said:

Postoji li ovde kakav poznavalac novih lekova, koji ne kostaju đavo ipo? Pitanje je, da li postoji neki "nesteroidni antireumatik na steroidima"?

 

Konkretno, ako neko ima nekakvu upalu ili nesto, neutvrdenog podrijetla, zaostalu posle gripa, koja  traje, mesec, dva, tri, pet... i koja se naravno pojavljuje svake veceri, i dolazi sa blagom temperaturom, do 38, onda sa tzv chills, tingling, ako se tako zove kad se ima osecaj bockanja svuda po koži, svrab po koži i tako to, kao kad se ima grip, i onda se to prilicno ublazi pa ponekad i nestane na par sati kad se izme brufen, da li postoji nesto sto ta stanja potpuno otklanja i na neko vreme omogucava coveku da radi ono sto mora, neuznemiravan tim glupostima. 

 

Podrazumeva se da to tako ne moze zauvek i nije trajno resenje, i da utvrđivanje dijagnoze i uzroka pojave nije  bitno a i nije pitanje, nego je pitanje da li postoji bilo sta legalno ili slicno sto na neko vreme otklanja ove ometajuce faktore i omogucava coveku da zavrsi to sto ima. Koji je lek bolji od brufena za ovo o cemu je pitanje, jer se podrazumeva da je bolje da sredstvo bude legalno 😁

Meni za ovo što ti opisuješ pomaže Lemsip, sa sastavom sličnim ovome što ti tražiš:

 

1000mg Paracetamol, 12.2mg Phenylephrine Hydrochloride and 200mg Guaiphenesin.

 

SaE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sama sam formirala svoj tim za lecenje gadnog kvara na vratnoj kicmi, 2 diskus hernije: lepo sam povezala ortopeda, neurologa i fizijatra a u perspektivi je i neurohirurg. Fino sam ih obavestila da su deo MOG tima, dala im da procitaju izvestaje onih drugih "clanova" tima i napravili smo plan, korak po korak.

Vecinu toga od potrebnih pregleda, konsultacija i snimanja placam iz svog dzepa, nesto malo ide preko Fonda pa kad je tako, ima da bude kako ja zelim. I - tacka. Mora neko da bude i normalan u zdravstvenom sistemu Srbije. 

Za nauk: ne spavajte na 3 jastuka, ne spavajte potrbuske i menjajte madrac na svakih 5 godina ili kupite neki sa garancijom od 10 godina, ne stedite jer nemate pojma sa kim imate posla, kad se kicma pobuni, obicno je kasno, kvar je vec tu a to ne zelite, bolovi su pakleni i obicno - dozivotni. Koliko kosta lecenje , ne zelite da znate.

Moja kicma bi rado poslala srdacne pozdrave vasim kicmama ali trenutno je u nockdownu, do daljnjeg.....😅

 

  • Like 4
  • Love 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, JohnnyDragon said:

Planiram da budem jednu nedelju samo na čorbama/supama.

Valjda ne bi trebao da pati neki organ od takve ishrane, zanima me naročito abdomen, tu bi sve trebalo da štima u takvoj ishrani valjda, nije to ništa jako, masno itd..?

Šta  je cilj ovog poduhvata ?

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Juče sam imao nezgodu, uspeo sam da prevrnem TA peć na nogu, povredio stopalo i potkolenicu, deluje da nije strašno, imam oderotine i malo mi otiče stopalo. danas sam bio na rendgenu, snimio, radiolog kaže da na snimku ne vidi nipta što bu ukazivalo na prelom. U Apoteci su mi preporučili Tyrosur Gel, da mažem na rane, da na otok stavljam led.

Ima li forumski konzilijum neki savet, osim da ne bacam TA peći po kući?

 

edit:
Generalno, oko tog hlađenja otoka sam slušao različita mišljenja, i da treba i da ne treba stavljati led, kao i oko kretanja ili mirovanja, šta je bolje?

Edited by Div
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Div said:

Juče sam imao nezgodu, uspeo sam da prevrnem TA peć na nogu, povredio stopalo i potkolenicu, deluje da nije strašno, imam oderotine i malo mi otiče stopalo. danas sam bio na rendgenu, snimio, radiolog kaže da na snimku ne vidi nipta što bu ukazivalo na prelom. U Apoteci su mi preporučili Tyrosur Gel, da mažem na rane, da na otok stavljam led.

Ima li forumski konzilijum neki savet, osim da ne bacam TA peći po kući?

 

edit:
Generalno, oko tog hlađenja otoka sam slušao različita mišljenja, i da treba i da ne treba stavljati led, kao i oko kretanja ili mirovanja, šta je bolje?

Za hladjenje - ne znam, za mirovanje - expert: pokupila sam neki virus prosle nedelje i 3 dana nisam izasla iz kuce a ni iz kreveta. Bolovi diskus hernije su se prepolovil! Ono sto gomila lekova i analgetika nije sanirala, mirovanje, toplota i dobre knjige - jesu. Dakle, nogu na jastuce i ne mrdajte😉

  • Like 2
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Div said:

Generalno, oko tog hlađenja otoka sam slušao različita mišljenja, i da treba i da ne treba stavljati led, kao i oko kretanja ili mirovanja, šta je bolje?

 

Ovde kod mene odmah ti prepisu led, moze i smrznuti grasaka iz zamrzivaca :classic_biggrin:, drzis mozda 15-tak minuta, cisto da se koza ne iritira, malo odmoris pa opet.

Otok bi trebao spasti od toga, mada ne treba ocekivati sad cuda, tu je i vreme, koje leci sve :baby:

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ako te bude bolelo i oteklo i posle 4-5 dana, treba da uradiš CT stopala. Prelomi stopala se na rentgenu često ne vide / previde, a znaju da budu nezgodni.

Do tada stopalo u vis, hlađenje, Brufen, bez mnogo hodanja.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, Div said:

Juče sam imao nezgodu, uspeo sam da prevrnem TA peć na nogu, povredio stopalo i potkolenicu, deluje da nije strašno, imam oderotine i malo mi otiče stopalo. danas sam bio na rendgenu, snimio, radiolog kaže da na snimku ne vidi nipta što bu ukazivalo na prelom. U Apoteci su mi preporučili Tyrosur Gel, da mažem na rane, da na otok stavljam led.

Ima li forumski konzilijum neki savet, osim da ne bacam TA peći po kući?

 

edit:
Generalno, oko tog hlađenja otoka sam slušao različita mišljenja, i da treba i da ne treba stavljati led, kao i oko kretanja ili mirovanja, šta je bolje?

Mirovanje ce ti, svakako, koristiti kao i izbegavanje razmestaja pokucstva volejom.

Ako ne pomogne - u narodnoj medecini se pominje i stari lek koji pocinje na L, a zavrsava na apot i ima samo 2 sastojka: drveni malj i pogacu.

Salim se, miruj i da se sto pre ganjas sa Kostom po rancu.

:s_d:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Eddard said:

Ako te bude bolelo i oteklo i posle 4-5 dana, treba da uradiš CT stopala. Prelomi stopala se na rentgenu često ne vide / previde, a znaju da budu nezgodni.

Do tada stopalo u vis, hlađenje, Brufen, bez mnogo hodanja.

 

Grešim li, Brufen se koristi protiv bolova, ima li još neko dejstvo?

Po mojoj proceni ne treba mi ništa protiv bolova jer dok mirujem, a trudim se da mirujem što više, nemam skoro nikakve bolove.

Link to comment
Share on other sites

 
Grešim li, Brufen se koristi protiv bolova, ima li još neko dejstvo?
Po mojoj proceni ne treba mi ništa protiv bolova jer dok mirujem, a trudim se da mirujem što više, nemam skoro nikakve bolove.
Deluje i protiv otoka.
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Div said:

 

Grešim li, Brufen se koristi protiv bolova, ima li još neko dejstvo?

Po mojoj proceni ne treba mi ništa protiv bolova jer dok mirujem, a trudim se da mirujem što više, nemam skoro nikakve bolove.

Ti znas da se TA pec ne "previja" na nogu? 😁ja sam tako jednom davno "previla" traktorsku gumu na nogu, lekari digli ruke, a baba previjala neke babske lekove, ne secam se detalja, mislim kukuruzno brasno sa sircetom I bokvicu... I terala me da valjam kocanjke I pivske flase. Davno je bilo preko 30 godina, na iznenadjenje lekara ja prohodala za nedelju dana. Ali mi nije davala da previse mirujem. Da li je bila slucajnost ili je ona nesto "skuvala" na nozi, necu nikad znati. Znam samo da je savet lekara bio amputacija. Nadam se da danas imamo bolje lekove 😀

 

u nedostatku moje babe, Eddard je dobar izvor 😀

Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Angelia said:

Ti znas da se TA pec ne "previja" na nogu? 😁ja sam tako jednom davno "previla" traktorsku gumu na nogu, lekari digli ruke, a baba previjala neke babske lekove, ne secam se detalja, mislim kukuruzno brasno sa sircetom I bokvicu... I terala me da valjam kocanjke I pivske flase. Davno je bilo preko 30 godina, na iznenadjenje lekara ja prohodala za nedelju dana. Ali mi nije davala da previse mirujem. Da li je bila slucajnost ili je ona nesto "skuvala" na nozi, necu nikad znati. Znam samo da je savet lekara bio amputacija. Nadam se da danas imamo bolje lekove 😀

 

u nedostatku moje babe, Eddard je dobar izvor 😀

 

:classic_smile: Dobar je Edard, samo je stipsa, ni flašu piva da "prepiše".

Prosto neverovatno, da neko i pomisli na amputaciju, a da je moguče izlečenje, Laički, to mogu da zamislim samo u slučaju potpuno smrskanog stopala, ili koji deo je već guma "napala".

Dobio sam jedan savet za jedan "bapski" lek, nezvanično od lekara, u slučaju da pomodri da stavljam juneću šniclu na modru oblast.

Kao dete. bokvica mi je bila najkorišćeniji lek, sve modrice, ogrebotine, posekotine, a bilo ihje vazda, lečio sa, i lečili su mi, bokvicom, obloge od sirćeta i od komovice za temoeraturu, znam da se previjaju režnjevi crnog luka i listovi kupusa na bolna mesta. Jednom prilikom sam stavljao i obloge od kiselog mleka na glavu, nekoliko dana, na savet lekara zbog sunčanice. Pomoglo je, posle pola sata držanja obloge, bol u glavi se smanjila a otok počeo da splašnjava.

Edited by Div
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Div said:

 

:classic_smile: Dobar je Edard, samo je stipsa, ni flašu piva da "prepiše".

Prosto neverovatno, da neko i pomisli na amputaciju, a da je moguče izlečenje, Laički, to mogu da zamislim samo u slučaju potpuno smrskanog stopala, ili koji deo je već guma "napala".

Dobio sam jedan savet za jedan "bapski" lek, nezvanično od lekara, u slučaju da pomodri da stavljam juneću šniclu na modru oblast.

Kao dete. bokvica mi je bila najkorišćeniji lek, sve modrice, ogrebotine, posekotine, a bilo ihje vazda, lečio sa, i lečili su mi, bokvicom, obloge od sirćeta i od komovice za temoeraturu, znam da se previjaju režnjevi crnog luka i listovi kupusa na bolna mesta. Jednom prilikom sam stavljao i obloge od kiselog mleka na glavu, nekoliko dana, na savet lekara zbog sunčanice. Pomoglo je, posle pola sata držanja obloge, bol u glavi se smanjila a otok poleo da splašnjava.

Je l` to lecis nogu ili pravis kolenicu u kupusu?

Jos samo sos od rena i to je to.

:s_d:

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Kronostime said:

Je l` to lecis nogu ili pravis kolenicu u kupusu?

Jos samo sos od rena i to je to.

:s_d:

 

Ako pomodri biće rolovana juneća šnicla.

Poteraće nas moderatori odavde, mogu i batine da dobijem, ne mogu brzo da bežim.

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Div said:

 

:classic_smile: Dobar je Edard, samo je stipsa, ni flašu piva da "prepiše".

Prosto neverovatno, da neko i pomisli na amputaciju, a da je moguče izlečenje, Laički, to mogu da zamislim samo u slučaju potpuno smrskanog stopala, ili koji deo je već guma "napala".

Dobio sam jedan savet za jedan "bapski" lek, nezvanično od lekara, u slučaju da pomodri da stavljam juneću šniclu na modru oblast.

Kao dete. bokvica mi je bila najkorišćeniji lek, sve modrice, ogrebotine, posekotine, a bilo ihje vazda, lečio sa, i lečili su mi, bokvicom, obloge od sirćeta i od komovice za temoeraturu, znam da se previjaju režnjevi crnog luka i listovi kupusa na bolna mesta. Jednom prilikom sam stavljao i obloge od kiselog mleka na glavu, nekoliko dana, na savet lekara zbog sunčanice. Pomoglo je, posle pola sata držanja obloge, bol u glavi se smanjila a otok počeo da splašnjava.

Ma smlavila nogu do kolena, ukljucujuce stopalo, freak nezgoda, 80tih. Ja sam se i zezala da samo sto mi nije rucak kuvala na nozi. 

Pa tako i ti, malo na nogu - malo u stomak :classic_biggrin: Pivska flasa za valjanje mora da bude prazna 😉

Link to comment
Share on other sites

On 3/16/2023 at 6:49 PM, Div said:

 

Grešim li, Brufen se koristi protiv bolova, ima li još neko dejstvo?

Po mojoj proceni ne treba mi ništa protiv bolova jer dok mirujem, a trudim se da mirujem što više, nemam skoro nikakve bolove.

 

Stari, dobri Chymoral:

 

https://www.apotekasrbotrade.rs/srpski/proizvod/chymoral-tablete

 

Tripsin&himotripsin je široko korišćena oralna kombinacija proteolitičkih enzima za ubrzavanje zaceljivanja traumatskih, hirurških i ortopedskih povreda. Pokazuje visoku biodostupnost bez gubitka svoje biološke aktivnosti kao antiinflamatorno, anti-edematozno, fibrinolitičko, antioksidativno i antiinfektivno sredstvo.

 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC5778189/

 

Secam se svojih sportskih dana i cuvenog hirurga u nasem gradu, Chymoral je uvek bio deo lecenja povreda. I dan-danas ga imam uvek sa sobom.

 

Drugi enzim, takodje, moze da pomogne - serapeptaza (u Srbiji FlamINN, SerapINN..):

 

"Serrapeptase is a “super enzyme” and has been used in general surgery, orthopedics, dentistry, and gynecology, among other practices and procedures. It is used because of its analgesic and anti-inflammatory properties."

 

Prevod: 

Serrapeptase je „superenzim“ i koristi se u opštoj hirurgiji, ortopediji, stomatologiji i ginekologiji, između ostalih praksi i procedura. Koristi se zbog svojih analgetskih i antiinflamatornih svojstava.

 

  • Like 3
  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...