Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

@ras kass

Staračka prezbiopija, ništa čudno. I meni je sa 40 pre par nedelja dijagnostikovana, još uvek se navikavam na multifokalna sočiva... Alternativa je dodatne naočare za čitanje. 

 

12 minutes ago, Constantin said:
45 minutes ago, Eddard said:
 
Opet ta neizbežna krvna slika. Baci rezultate u kantu i ne obaziri se. Ozbiljan sam. 

Aj Eddy, da malo istrolujem...nedelju dana, od promene terapije, ne mogu da skinem donji pritisak ispod 100..ću šlogiram..

 

A što ti je menjana terapija? I kako je menjana? 

Edited by Eddard
Link to comment
Share on other sites

11 hours ago, Eddard said:

@ras kass

Staračka prezbiopija, ništa čudno. I meni je sa 40 pre par nedelja dijagnostikovana, još uvek se navikavam na multifokalna sočiva... Alternativa je dodatne naočare za čitanje. 

 

 

A što ti je menjana terapija? I kako je menjana? 

Promenjena je jer već neko vreme srčani pritisak varira izmedju 95-120....

Umesto Enalaprila HCT mi je ubačen Prexanil Combi HD ujutru, a u podnePhysiotens od 0,2...

Ujutru mi je ostao i Bisoprolol od 5 mg, a uveče 1/1 Bisoprolola i Vasotal....dodat i Lexilium uveče, ali ga ja koristim i ujutru.

Usput, pijem i Tefor ujutru i uveče....

Link to comment
Share on other sites

On 2/12/2022 at 11:08 PM, Constantin said:

Promenjena je jer već neko vreme srčani pritisak varira izmedju 95-120....

Umesto Enalaprila HCT mi je ubačen Prexanil Combi HD ujutru, a u podnePhysiotens od 0,2...

Ujutru mi je ostao i Bisoprolol od 5 mg, a uveče 1/1 Bisoprolola i Vasotal....dodat i Lexilium uveče, ali ga ja koristim i ujutru.

Usput, pijem i Tefor ujutru i uveče....

Ovaj spisak lijekova za poviseni pritisak je impresivan i onako laicki moze biti veoma opasan. Malo procitah na Norveskom sajtu o ovim lijekovima. Veci dio je stetan za bubrege a neki su nezgodni u kombinaciji sa drugim lijekovima(npr dijabetis,giht,artroza...). Moj ti je savjet (i ja sam pacijent u vise segmenata) stroo se drzi savjeta ljekara i to nekog strucnog i ozbiljnog. Ovo pisem zbo toga sto sam cuo dosta gluposti na ovu temu. Od ovog se umire ili slogira, ne znam sta je gore. Puno srece.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/11/2022 at 2:33 PM, ControlFreak said:

Ne razumem zašto ti je smešno. Skoro svi oko mene nose naočare ili sočiva i imaju slične probleme. Ja sam ceo život bila kratkovida, tako da sam navikla da često idem na preglede. Dioptrija se menja u mladosti, onda malo stabilizuje pre, oko 30-te, ali onda ponovo oko pedeset, obično su ljudima polako potrebne naočare za čitanje. Vrlo je redak broj ljudi u mom krugu kojima nisu potrebne nikakve naočare ili sočiva. 
Pitala sina juče i on kaže da su njemu pomogle te naočare što štite, s plavim filterom. Opet, ja imam veće probleme, tako da nisam dobar primer za druge, mogu samo da savetujem redovne preglede, pažljivost, odmor od ekrana.

Nije mi to smesno, i sam nosim naocare. Nego mi je smesna ta dijagnoza sto mu je doktor napisao jer smo mi ovde pisali o svacemu mnogo gorem (razumes?) :)

On 2/11/2022 at 5:23 PM, Pletilja said:

Na YouTubu ima vezbi za oci, vrlo su jednostavne i prijaju. Ima jos jedan jednostavan nacin: protrljati dlanove jako, da se zagreju, pa dlanove staviti na predeo ociju i ostati tako par sekundi, to bi bilo nesto kao hitna pomoc za umorne oci. Meni to prija.

Postoje i one rupicaste naocare. Gledas kroz te rupice, i onda oko stalno radi da bi pronaslo najbolju rupicu za ostar vid. Kako je to cudno, da kad gledam kroz te naocare (nemaju dioptriju :) ) vidim skroz cisto kroz te rupice.

Link to comment
Share on other sites

Da, baš juče ponovo, treći pregled u nedelju dana. Eto, dobro da sam otišla da se požalim. Moraću YAG laser proceduru da mi poprave vid u jednom oku. Kada su me testirali prošle nedelje, baš je bilo primetljivo zatamnjenje u jednom oku. Kažem ja, dodje vreme kad je ključna reč - održavanje, bar se nadam da je to najbolji prevod za dobru englesku reč - maintenance.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/15/2022 at 1:41 AM, Tomiprunet said:

Gledas kroz te rupice, i onda oko stalno radi da bi pronaslo najbolju rupicu za ostar vid. Kako je to cudno, da kad gledam kroz te naocare (nemaju dioptriju 🙂 ) vidim skroz cisto kroz te rupice.

 

Imao sam te naocare, ali nisam bio uporan i na kraju polomim jednu drsku, tako da bih mogao da ih ponovo narucim, i tacno je da izostre sliku :s_w:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

On 2/14/2022 at 10:55 PM, koca popovic said:

Ovaj spisak lijekova za poviseni pritisak je impresivan i onako laicki moze biti veoma opasan. Malo procitah na Norveskom sajtu o ovim lijekovima. Veci dio je stetan za bubrege a neki su nezgodni u kombinaciji sa drugim lijekovima(npr dijabetis,giht,artroza...). Moj ti je savjet (i ja sam pacijent u vise segmenata) stroo se drzi savjeta ljekara i to nekog strucnog i ozbiljnog. Ovo pisem zbo toga sto sam cuo dosta gluposti na ovu temu. Od ovog se umire ili slogira, ne znam sta je gore. Puno srece.

Misliš li Kočo na ovaj "prvi" komplet ili ovo što sam sad dobio....Prexanil i Physiotens . Pošto su Bisoprolol i Vasotal svakako prisutni u obe varijante ?

..... i da...da mu ga dam ja malo više po pivu, čisto zbog bubrega, a :classic_rolleyes:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Pivo nije najbolja ideja. 

Problem su kvasci , odnosno njegov genetski materijal(nukleotidi) koji se metaboliše do mokrtaćne kiseline.

Sa porastom mokraćne kiseline skače i pritisak.

 

Voda bi u tvom slučaju bila pravi izbor.

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

On 2/17/2022 at 2:00 PM, Constantin said:

Misliš li Kočo na ovaj "prvi" komplet ili ovo što sam sad dobio....Prexanil i Physiotens . Pošto su Bisoprolol i Vasotal svakako prisutni u obe varijante ?

..... i da...da mu ga dam ja malo više po pivu, čisto zbog bubrega, a :classic_rolleyes:

Zbog bubrega bi bilo ok, ali za pritisak nikako vise, mozda manje. Alkohol smanjuje pritisak u ono vrijeme kad ga pijes i malo poslije toga. Ali sljedeci dan ( obicno par dana) ide veoma visoko. Sto se tice lijekova to moras sa svojim ljekarom da nadjes sta i koja ti je mjera. Tvoj ljekar bi trebao znati kakvo ti je stanje bubrega,jetre i drugih organa.Da ponovim visok pritisak je jedan od 5 najvaznijih negativnih elemenata za srcana oboljenja i za koje kakve udare(srcane,mozdane....). Sve ovo pisem na osnovu nekog citanja, savjetovanja sa ljekarom i iz iskustva. Pod iskustvom pdrazumjevam mjerenje i samo mjerenje.Samo mjerenje demantuje ili potvrdjuje neke tvrdnje.

On 2/17/2022 at 4:07 PM, sasa965 said:

Pivo nije najbolja ideja. 

Problem su kvasci , odnosno njegov genetski materijal(nukleotidi) koji se metaboliše do mokrtaćne kiseline.

Sa porastom mokraćne kiseline skače i pritisak.

 

Voda bi u tvom slučaju bila pravi izbor.

 

Koliko je meni poznato mokracna kiselina nema veze sa pritiskom. Inace imam zestoka iskustva sa mokracnom kiselinom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da mslo pojasnim na sta mislim. Diuretici su dobri za pritisak. Ti Sasa, negdje sam ranije napisao da ne znam engleski, tako da mi ovaj tvoj primjer ne znaci mnogo. Sto se tice mokracne kiseline to regulise neka zljezda u nasem organizmu (mozda nadbubrezna zljezda, ne znam). Dok to funkcionise(ta zljezda) nema problema. Kad se to poremeti onda covjek ima problem koji se zove giht. Inace to je oboljenje bijelih ljudi. POgodjeni su evropljani i sjeverna amerika, i to 3% stanovnistva. E pa ja sam jedan od te trojice srecnika sa tim sranjem od oboljenja. U hrani i pivu se nalazi nesto sto se zove purini. Ti purini stvaraju u organizmu povecan nivo mokracne kiseline koja opet stvara kristale te kiseline (zamisli mamicu mu njegovu) u zglobovima u stopalima. Obicno u zglobu velikog prsta. Ta zajebancija od purina se nalazi u pivu,plavoj ribi,morskim plodovima i svim mahunarkama (pasulj,grasak i sve sto je bobicasto). I tu ne prestaju zanimljivosti. Plava riba je izuzetno dobra za sve ljude posebno za one sa srcanim problemima a tek ppasulj i ostale mahunarke koje su dobre za dijabetis.U mom slucaju poslije piva sam dobijao napade gihta ali pritisak je bio ok (naravno poslije 3-4 piva). Ako bih popio 6-7 piva i 4-5 komada zestine pritisak je sljedeci dan isao i do 200. Ovo sto pisem temelji sa najvecim dijelom mjerenjem ( imam oba aparata)

Link to comment
Share on other sites

@koca popovic

Pa postoji prevodilac , nije baš veliki problem.

Mrzelo te da se cimaš.

 

Elem fruktoza , akohol i amino kiseline se metabolišu do mokraćne kiseline .

Ima tu i zasluge enzima urikaza ali ne bih u detalje.

 

U 18 veku u Engleskoj je bila epidemija gihta kod bogatih ljudi.

Moderno je bilo piti jako zaslađena alkoholna pića.

Akohol , šećer i meso  i eto bolesti.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ona je simptom nekog procesa u kolenu, obično degenerativnih promena i oštećenja meniskusa, artroze, artritis i sl. koji dovode do povećanja pritiska u kolenu i praktično nastanka “kile” (hernije) iza kolena. Potrebno je da se utvrdi zašto je nastala. Sama operacija ciste, bez rešavanja osnovnog problema ne doprinosi ničemu, već se često i vraća. Ali, najčešće prolazi uz analgetike i vežbe.

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, Eddard said:

Ona je simptom nekog procesa u kolenu, obično degenerativnih promena i oštećenja meniskusa, artroze, artritis i sl. koji dovode do povećanja pritiska u kolenu i praktično nastanka “kile” (hernije) iza kolena. Potrebno je da se utvrdi zašto je nastala. Sama operacija ciste, bez rešavanja osnovnog problema ne doprinosi ničemu, već se često i vraća. Ali, najčešće prolazi uz analgetike i vežbe.

hvala!  to mi sad predstavlja dodatni problem pošto sam ja navikao u zadnjih 5-6 godina da dnevno prepešačim oko 10km, kažu da ipak treba da mirujem zbog ove ciste(kile) a to mi bš i ne prija.    

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Rat na 600 km od praga, "istorijski izbori" na pragu - a meni dune da sredjujem terasu sa zbunom lavande, saksija cca 30 cm u precniku i isto toliko visoka, treba da se izvadi bar pola zemlje i doda nova......u nameri da iskrenem posudu, malcice je podignem (?!), cuje se jedno jasno i zvucno PAK, padam na kolena pa se prevrnem na ledja, nista me kod onog PAK nije zabolelo, ....lezim tako par minuta, setim se da mi je mobilni u drugom kraju stana a da mi se rucak krcka na sporetu dok ja pokusvam da utvrdim da li mogu da se pokrenem. Nekako se pridignem na noge, bol u slabinskom delu kad god kicma izadje iz prave ose, pokret u napred vrlo bolan. Prodje 2 h, nekako se odvucem do Doma zdravlja, urade rentgen u 2 poze, dopadne mi stari ortoped, "nista nijje slomljeno", osim snimka, nije me ni pogledao ni proveravao motoriku, dg "Lumboishijalgija M54,4", Lemod solu 40 1x1 5 dana, Diklofenak amp 1x1 5 dana, Myderison a 150 2x1, Movalis a 15 mg 1x1, B komplex 2x1....

Kucno davanje inj zahteva proceduru za koju ja nisam bila sposobna u tom trenutku, jako sam blizu bolnice pa sam svih 5 dana isla na terapiju uz pomoc stapa. Kupila lekove, procitala i odustala od svega osim B vit. 

Bila na izborima. 

Nabavila hranu za macku. 

Mrdam po stanu kad moram. 

Ne mogu ni da se umijem kao coivek, da operem zube.

Danas je 6 dan, nema vise injekcija, boli isto kao na dan povrede, na 14 dan od dg idem na kontrolu, posle na najavljenu rehabilitaciju.

Nemam pojma sta mi se desilo, da li je puko misic, nerv kad vec nije kosska.....

 

Matora a glupa kao noc...da potegnem saksiju i ovako zavrsim kao u onom filmu "konje ubijaju, zar ne..."

Kasnim na kontrolu melanoma, sve sam morala da otkazem....

Pijem vodu i zvacem kinou, na lekovima sam zbog htonicnog gastritisa, pantoprzol i Fmotidin vec nedeljama, ne treba mi jos jedan bol.....

Zato nisam smela ona 2 leka da uzimam.

Ne znam sta da radim i nemam pojma sta me ceka.

Deca nista ne znaju jer me je sramota da im priznam kakvu sam epohalnu glupost napravila.

A i da znaju, daleko su...

Da se roknem odmah ili malo posle?

 

 

  • Love 2
  • Tuzno 3
Link to comment
Share on other sites

Aaaa, onda bolje posle :lol_2: Verovatno je doca u pravu, to sa lumboisialgija bla bla. Onda uzimali ili ne uzimali ove lekove protiv bolova i za opustanje misica, proci ce kad prođe  :classic_rolleyes:  Verovatno za tri, četiri nedelje. Ovo na osnovu "iskustva" sa time  :classic_smile: Kod mene je bila lopata koja je zapela o ispupčenje na betonu koje se inače ne vidi i ne oseća :classic_wacko:

 

Ako mozete da obavljate fizioloske potrebe bez da skidate gaće tim štapom, zbog toga što ne možete da se sagnete ili tako nešto, i to je napredak  :lol_2:

 

Dok ne prođe, pa, pretvarajte se kao da niste prisutni ili nešto. Eskapizam uber ales :classic_biggrin:

 

Evo: 

 

https://hdtoday.tv/

Edited by Milenko Puzigaca
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...