Jump to content

Zdravlje i medicina - pitanja o svemu i svačemu


Eddard

Recommended Posts

39 minutes ago, Kronostime said:

Malo vise podataka.

:classic_huh:

 

Pa zanima me ako poznajete nekog sa insulinskom rezistencijom, kad je ta osoba otprilike primetila simptome, iskustvo testa, iskustvo ishrane posle itd. Svakako istražujem po netu i raspitujem se ali hajde rekoh i ovako da pitam.

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, DameTime said:

Pa zanima me ako poznajete nekog sa insulinskom rezistencijom, kad je ta osoba otprilike primetila simptome, iskustvo testa, iskustvo ishrane posle itd. Svakako istražujem po netu i raspitujem se ali hajde rekoh i ovako da pitam.

Evo ja .

Šta hoćeš da znaš?

Link to comment
Share on other sites

Dislipidemija, hipertenzija , gomilanje intraabdominalnalne  masnoće.

Objektivo osim rasta stomaka , ništa .

Elem , osim nespecifičnih simtoma ništa se ne primećuje . Za kliničke znake je potrebno 10+godina.

Laboratorijski , jutarnja glikemija je na gornjoj granici ili iznad, trigliceridi su iznad gornje granice.

Ja sam promenio način ishrane.

 

 

Edited by sasa965
Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Postoje li studije koje ukazuju na stetnost secera samog po sebi, pre svega rafinisanog?

 

Da pojasnim sta mislim kad kazem samog po sebi. Logicno je da ako jedete puno procesirane hrane koja je puna secera, a uz to najcesce i prevelike kolicine masti pa je samim tim daleko kaloricnija, da ce prejedanje biti lakse, a samim tim i gojaznost koja je preteca mnogih drugih zdravstvenih problema. Uz to i dijabetes tip 2 itd. 


Ali ako niste gojazni, jedete pretezno zdravu hranu, fizicki ste aktivni, a uspevate da ugurate neku kolicinu procesirane hrane koja sadrzi belog secera, ali tako da vam opet kalorije budu u opsegu tako da i dalje niste gojazni (neka bude da je ovaj odnos "zdrave" i "nezdrave" hrane 75-25 ili jos ekstremnije recimo 50-50, preko toga je vec tesko zamisliti ovaj balans a da gore receno bude ispunjeno), da li ima neke stetnosti koje secer pravi sam po sebi? Ili se sve svodi na to da je jednostavno takvom ishranom tesko ne biti gojazan?

Link to comment
Share on other sites

15 hours ago, djole said:

Postoje li studije koje ukazuju na stetnost secera samog po sebi, pre svega rafinisanog?

Generalno , doza određuje da li je hemijsko jedinjenje lek ili otrov. Strihnin može da bude i lek i otrov , voda isto tako.Znači doza.

 

15 hours ago, djole said:

pre svega rafinisanog

Šta bi bili rafinisani šećeri ? I kako se po tebi oni razlikuju od prirodnih?

 

15 hours ago, djole said:

jedete puno procesirane hrane koja je puna secera,

Koju ti hranu jedeš a da spada u ovu kategoriju?

 

Link to comment
Share on other sites

Novih 10 tretmana nekakvim strujama, vec sam prosla 10 ali doktorka nije zadovoljna, vrat mi je jos malo ukocen i tako....

Prvih 10 tretmana sprovodila su 2 tehnicara, 5 jedan, 5 drugi, potpuno razlicito. Kod ovog drugog, usudila sam se da pitam da li je to druga vrsta jer mi je postavljao jastucice preko kojih se pusta struja na drugaciji nacin, receno mi je da radi po uputstvu doktorke i da ne bi trebalo da bude razlike. Pokazala sam kako je to radio kolega i dobila komentar da se "jastucici nikad ne postavljaju tako visoko", na sam vrat. Proslo i tih 5 tretmana, kontrola kod fizijatra i novih 10 tretmana koje treci tehnicar po redu opet radi drugacije. "Ko vam je radio prvih 5 tretmana" pita ovaj treci, "Je l moram da kazem" pitam, "Ne morate..." 

(Marijuse, sram te bilo......da si odradio onih 5 tretmana kako treba, ne bi me przili strujom jos 10 dana!)

 

Edited by Pletilja
  • Tuzno 2
Link to comment
Share on other sites



dobila komentar da se "jastucici nikad ne postavljaju tako visoko", na sam vrat. Proslo i tih 5 tretmana, kontrola kod fizijatra i novih 10 tretmana koje treci tehnicar po redu opet radi drugacije. "Ko vam je radio prvih 5 tretmana" pita ovaj treci, "Je l moram da kazem" pitam, "Ne morate..." 


Klasična balkanska neprofesionalnost u stilu ja znam sve najbolje, ostale kolege su nesposobne. Čak i da je tako, to se raspravi unutar tima i dođe se do rešenja, tj. načina koji će da bude prihvatljiv i ispravan za sve jer tako se napreduje u timu. A uostalom, ako sam nešto naučio u medicini je da mnogi putevi vode u Rim, tj. za većinu stvari postoji mnoštvo ispravnih rešenja, a ne samo jedan, moj. Sujeta je čudo.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Iznenada me je zabolio zglob noge odnosno naplet, bez bilo kakve fizicke povrede, poslije se pojavilo crvenilo i otok na gornjem dijelu stopala, bol je takva da se skoro ne mogu osloniti na stapolo a bol je prisutna i kada lezim.Je li neko imao slican problem i da li mozda neko zna sta bi mogao biti uzrok problema? Hvala

Link to comment
Share on other sites

On 5/22/2023 at 7:39 PM, Jerotije Pantic said:

Iznenada me je zabolio zglob noge odnosno naplet, bez bilo kakve fizicke povrede, poslije se pojavilo crvenilo i otok na gornjem dijelu stopala, bol je takva da se skoro ne mogu osloniti na stapolo a bol je prisutna i kada lezim.Je li neko imao slican problem i da li mozda neko zna sta bi mogao biti uzrok problema? Hvala

Lici na giht mokracne kiseline. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Eddard said:

Kalcifikacije (tendinosis calcarea) obično ne traje toliko dugo.

 

Ovo tvoje, @Constantin, više liči na Impingement Syndrome i degenerativno oštećenje tetive M. Supraspinatus-a.

Počeo sam, evo dan ipo, da radim neke vežbice, sam, i imam utisak da sam već počeo da razmrdavam rame i ruku....

https://eklinika.telegraf.rs/fitness/80629-bol-u-ramenu-se-moze-smanjiti-i-otkloniti-uz-ove-4-lagane-vezbe

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

@Helena

Htela moja sestra da se u Srbiji vakciniše protiv pertusisa, kažu da ne može, nema takve vakcine. Jel to zaista tako da odrasla osoba, posle 14. godine nema kako da se vakciniše ako želi? Tetanus/Difterija ima, ali navodno nema vakcina sa Pertusisom. Jel ti poznato nešto o tome?

Link to comment
Share on other sites

Mono pertusis vakcina...Davali smo je deci u 4. godini.

Dete nije smelo biti starije od pet godina.

Sam mono pertusis je izbačen pre minimum 20 godina.

Zašto, ne znam, samo prepričavam vacc kalendar.

I sad kad dajemo strane vakcine, deci dajemo Pentaxim tri primovakcine + R nakon godine od treće doze, a pred školu Tetraksim, ipak sa pertusis komponentom 

Osmaci još dobijaju torlakov di-te pro adultis I to je to.

Može da se obrati ZZJZ i tamo se raspita, oni su nadležni za "vanredna stanja".

 

 

Edited by Helena
Link to comment
Share on other sites

Ne treba da bude (a i nema) mono, uglavnom je ili DTaP ili DTaP-IPV (ja danas dobio ovu drugu, Repevax). 
 

Znači u 14. godini je poslednja redovna (D/T) revakcinacija, posle toga zaista nema ništa. Ove polivalentne za decu se ne daju odraslima. Zvala je i Batut, nema.

 

Ok, tako je kako je. Ovde se odrasli revakcinišu sa DTaP ili DTaP-IPV (eventualno Revaxis bez Pertusisa) svakih 10 godina, a trudnice (moja supruga) protiv Pertusisa (takođe ovom četvorovalentnom) u trećem trimestru, pa sam i ja kao bliska osoba se vakcinisao. Preporuka je da se sve osobe koje će biti u dužem komtaktu sa bebom takođe revakcinišu, zato smo hteli sa se i sestra i tašta vakcinišu jer će doći i biti neko vreme sa nama. A pertusis se ovde smatra ozbiljnim problemom za novorođenu decu dok ne steknu sopstveni imunitet vakcinacijom, što traje nekoliko meseci, zato preporučuju trudnicama. 
 

Hvala!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...