Jump to content

Novak Djokovic


wwww

Recommended Posts

Taj Vimbldon 2014 je bas bio specifican. Odmah nakon poraza od Nadala na RG kada je mirisalo da ce konacno uzeti tu titulu, i sigurno ogromnog razocaranja. Na samom turniru Federer je delovao nepobedivo, a Novak je protiv Dimitrova na misice dosao do pobede u TB cetvrtog seta i finala. I onda ispustio 4. set i mec, spasavao BL u petom. Lepo si primetila, bas je bilo veliko olaksanje nakon trijumfa, ko zna sta bi bilo da je i to izgubio.

  • Like 1
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

🥰

 

1 hour ago, alcesta said:

Pa da, tu se video taj pritisak, zato je tako i proslavio pobedu.

Je li to ona godina kad je Federer pregazio Nadala u polufinalu? Ili je to bilo 2015?

Ja se ne sećam kad je Fed pregazio Rafu na W, sećam se samo da je ubio Marija u polufinalu, to je bilo baš spektakularno.

Link to comment
Share on other sites

Ja licno smatram da je taj WB14 najbitniji za Novaka iz dve tacke gledista. Prvo, kao sto ste vec pomenuli, gomila izgubljenih finala i drugo, prvi put je pobedio Federera u finalu GS i to se jos desilo na WB. To je prekretnica za Novaka i od tada postaje zver na slemovima.

Link to comment
Share on other sites

Posto sam bio banovan nisam mogao ranije, Novakov statement win na AO je bio impresivan. Najveći srpski sportista svih vremena a po meni u top 10 sportista sveta svih vremena. Svaka mu čast. Neverovatan čovek još neverovatnijih mentalnih sposobnosti. 

Link to comment
Share on other sites

Nedelju dana se ubih trazeci po netu nesto sto sam zapamtio od tamo neke 2008-9.

U nekom muskom magazinu , najverovatnije CKM, boi je jedan tekst o Novaku sa naslovom:

"Snaga je jaka u mladog dzedaja"

I tamo nacrtan pola Novak sa reketom, a pola dzedaj sa macem i navedene sve jake strane teniske nade.

Bas sam hteo da ga nadjem i objavim u AO topiku, ali nigde ga nema po netu.

Mozda neki (tada mladjani )forumas ima papirnato izdanje?

  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Pokusao sam da napravim rang listu finala AO koje je Novak odigrao. U obzir sam uzeo znacaj meca, pozadinsku pricu, sam tok i sta je takav ishod doneo nakon toga.

 

10. 2016: Mari 6-1 7-5 7-6 (7-3) - Verovatno jedino finale AO koje su navijaci Novaka mogli da odgledaju bez trzavica od pocetka do kraja, tako da je proslo bez posebnih uzbudjenja iako su na oko poslednja dva seta bila gusta. Prvi set je bio jasna poruka kako stoje stvari i sta sledi. Izjednacio se sa Emersonom po broju trofeja na AO.

 

9. 2011: Mari 6-4 6-2 6-3 - Posle 3 duge godine ispunjene mnogim usponima i padovima, i pre svega velikim razocaranjima, konacno je Novak osvojio GS trofej. Do finala je stigao vrlo ubedljivo, a kada je brejkom u finisu uzeo prvi set, osetilo se da je to to i da mu Skot nece moci parirati. Do kraja mec je u sustini bio odradjivanje.

 

8. 2015: Mari 7-6 (7-5) 6-7 (4-7) 6-3 6-0 - Bilo je dosta nezivesno uoci finala. Pricalo se o sjajnom Mariju koji je dobio Berdiha, dok je Novak igrao dan kasnije i imao bas tezak duel sa Vavrinkom. Nakon dosta izjednacena prva dva seta, od sredine treceg seta je to bio "sou jednog coveka" i moglo se mirno uzivati do kraja meca. Postao je igrac sa najvise trofeja na AO u Open eri.

 

7. 2021: Medvedev 7-5 6-2 6-2 - Slicna prica kao i sa prethodnim mecom, samo se sve mnogo brze odigralo. Uoci finala je Medvedev izgledao kao favorit, bio je u velikoj seriji pobeda, a Novak je zavrsnicu igrao sa povredom od trece runde. Ipak kada je prelomio prvi set brejkom na samom kraju i napravio rani brejk u drugom setu, mec je bio jednosmerna ulica. Izjednacio je svoj prethodni uspeh sa pocetka prethodne decenije, od 3 uzastopna trijumfa na turniru.

 

6. 2013: Mari 6-7 (2-7) 7-6 (7-3) 6-3 6-2 - Od svih finala u Melburnu sa Skotom, ovo je bilo najteze. Mari je u mec usao sa oreolom GS sampiona iz Nju Jorka nakon pobede nad Novakom i to se moglo osetiti tokom prve polovine meca. Ovo je bilo jedino finale u kome je Mari poveo i imao cak i 3 vezane BL na pocetku drugog seta. No nakon sto ih je spasao, Novak je polako preuzimao igru, a od sredine treceg seta kada je konacno napravio prvi brejk, izdominirao do kraja meca. Postao je prvi igrac u Open eri sa 3 uzastopne titule na AO.

 

5. 2023: Cicipas 6-3 7-6 (7-4) 7-6 (7-5) - Posle svega sto se desavalo prethodne godine, zatim problema sa nogom, iako je pobeda bila relativno laka, ovaj mec je ipak u prvoj polovini liste. Iako je imao mali pad u igri tokom drugog seta, generalno odlicno izdanje i potvrda da je i dalje dominantan igrac, samo ako moze da igra. 22 GS trofej, 10 u Melburnu i povratak na prvo mesto. Uz mnostvo emocija nakon meca, verujem sa obe strane ekrana.

 

4. 2019: Nadal 6-3 6-2 6-3 - Vau! 34 direktna poena, i samo 9 neiznudjenih za ceo mec, u nesto malo vise od 2 sata igre. Savrsenstvo protiv najveceg rivala, koji je uoci finala delovao u najmanju ruku kao ravnopravan takmac za trofej, a po prvi put je ostao bez osvojenog seta u mecu za titulu. Sigurno najbolje odigrano od svih finala na RL Areni. Postao je igrac sa najvise trofeja na AO, a prestignut je i Sampras na vecitoj listi po broju GS trofeja.

 

3. 2020: Tim 6-4 4-6 2-6 6-3 6-4 - Tim na vrhuncu svojih moci na betonu, Novak nestao sa terena krajem drugog i pocetkom treceg seta, verovatno njegov naslabiji period u svih 10 finala. Mirisalo je na poraz, ali jedan je kralj Melburn parka. Krajem treceg seta je poceo da se vraca igracki, a sa po jednim brejkom u naredna dva seta dosao do pobede, prvi put u GS finalu nakon 1-2. Trijumf ga je vratio i na broj 1, sto se zbog svega sto se dogadjalo kasnije tokom te godine, pokazalo izuzetno vazno zbog rusenja Federerovog rekorda.

 

2. 2008: Conga 4-6 6-4 6-3 7-6 (7-2) - Prvenac je uvek drag, kako god da se osvoji. Ceo turnir je bio najava dolaska nekog novog talasa, a Novak i Conga su u polufnalu u 3 seta bilo bolji od Federera i Nadala. Nije bilo lako Novaku u finalu, trebalo se izboriti sa oreolom favorita protiv igraca iz drugog plana, koji je bio u velikoj formi i uz to je dobio prvi set nakon preokreta. Cetvrti set u TB je mogao otici na bilo koju stranu, ali ga je Novak suvereno dobio. Ovde je pokazao veliku zrelost koja je najavila da je igrac za velika dela (ali na to se moralo sacekati).

 

1. 2012: Nadal 5-7 6-4 6-2 6-7 (5-7) 7-5 - Mec koji ulazi u istorijske knjige o najboljim mecevima svih vremena. Sve sto je potrebno, bilo je tu. Dva najbolja igarca, njihov 3 uzastopni susret u finalu GS, preokreti tokom meca, produzeni peti set, drama do poslednjeg poena, rekordno trajanje. Mozda je Novako mogao dobiti mec i sa 3-0 ili u najgorem slucaju 3-1, i ovo bi finale bilo tada bilo blize sredini nego vrhu liste. Ovako Novak je morao da juri brejk u 5. setu, a Nadal i on su jedan drugog doveli do krajnjih fizickih granica u mecu od 5 sati i 53 minuta. No kao sto to uvek biva u Melburnu, na kraju finalnog meca, u znak pobede majicu je cepao Novak.

 

000-33844mu.jpeg

 

 

Edited by Milutinov Tata
  • Like 17
  • Thanks 4
Link to comment
Share on other sites

Razamisljao sam da taj mec pomerim na listi, ali nekoliko stvari je presudilo da se nadje ipak "nisko". Uoci turnira Novak nije bio medju glavnim favoritima za osvajanja titule. Iako se iz perspektive citave 2011. uvek pominju polufinale USO protiv Federera i finale DC iz 2010. kao nesto sto mu je dalo zamajac za 2011., mislim da na samom turniru to nije Novaka stavljalo ni pod kakav pritisak da je dosao trenutka da konacno skine oreol "cuda za 1 slem". Prethodne jeseni je izgubio od Federera u Sangaju, Bazelu i ATP Finalu, gde je porazen i od Nadala. Dakle stanje "redovno", a USO je vise licio na incident i na ono sta bi mogao, a vec poduze nikako ne cini.

 

U samom finalu verujem da je veci pritisak bio na Mariju, tada stalnom favoritu za titulu na GS kome je ista konstantno izmicala. Sam mec nakon prvog seta nije pruzio ni trunku uzbudjenja, Mari je bio daleko od Novaka kome nije trebala nekakva ekstra partija da bi dobio mec. Rezultatski, od sva 4 njhova finala, ovo je bila naj(ubedljivija)laksa pobeda Novaka, a po kvalitetu verovatno i najslabije finale. Sama pobeda nad Marijem nije bila bas konkretna najava sta nas ceka vec u naredna dva meseca u Dubaiju i americkim Mastersima u martu, pa onda i u nastavku sezone (dobro mozda za ono polufinale u Rimu i "ti ces da me pobedis" da ne citaram dalje :classic_biggrin:).

 

Da je kojim slucajem u finalu dobio Federera, a ne u polufinalu, mislim da bi to vec bila druga prica, makar rezultat bio isti kao i protiv Skota. I to bi bio pravi uvod u ono sto je usledilo tokom te godine.

Edited by Milutinov Tata
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Drug Crni said:

Upravo zbog brutalne partije i kompletnog demoliranja najveceg rivala,meni je finale iz 2019.godine mesto iznad (ili ispod :smiley33:) finala protiv Tima. Samo bih tim dvama finalima zamenio pozicije..ostalo je sve na svom mestu :classic_biggrin:

 

Ima sigurno osnova za to, kao sto sam napisao, to mu je najbolje izdanje u finalima, a preko puta najveci rival. Ali ono sto je kod mene prevagnulo za finale naredne godine je bio preokret koji nikada pre toga Novak nije napravio u finalima, da od 1-2 u setovima dobije mec. Pre toga je cak 7 puta gubio 2-1, samo je protiv Marija na USO 2012. uspeo da izbori peti set, ostale meceve je izgubio u 4 seta. U tom trenutku, Tim je postao jako nezgodan za njega, tokom 2019. dobio ga je na RG i u Londonu na ATP Finalu, cak i u Madridu je Novak dobio mec u 2 TB. A krajem drugog i pocetkom treceg seta, Austrijanac je bio bas u velikom naletu, 6 uzastopnih gemova je uzeo, imao je i brejk loptu pocetkom cetvrtog seta. Tu je Novak pokazao koliko je jak mentalno u Melburnu i tesko pobediv. Takodje pobedom u tom finalu vratio se na broj 1, sto je u trernutku kada mu je rekord Federera bio na dohvat ruke itekako znacilo, a sa svime sto se desilo mesec i po kasnije i prekidom sezone, jos vise je dobilo na tezini.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Ace Rimmer said:

Đokoviću je možda najvažniji Australian bio 2011. kad je prekinuo 3-godišnju stagnaciju.

 

Ako bi se rangirali turniri po vaznosti, svakako da je 2011 na visokom mestu. Novak prosle nedelje rece da mu je ovaj sada najvazniji (verovatno mu je subjektivni osecaj je da je poslednji uvek najvazniji). U sustini svaki je nosio neki izazov za Novaka i sigurno je zanimljiva tema pokusati ih rangirati po vaznosti.

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...