Jump to content

Rat u Ukrajini


Doc Holiday
Message added by Lobotomija,

Ovim disclaimerom označavamo temu o Ukrajini kao "ozbiljnu". Sve što se od forumaša traži je da joj tako pristupaju. Zabranjeno je:

 

- Kačenje lažnih informacija.

- Relativizacije.

- Negiranje ukrajinske nacije.

- Izvrtanje činjenica.

- Floodovanje linkovima i tvitovima.

- Zabranjeno je kačenje uznemirujućih fotografija i videa.

 

Moderacija će zauzeti neutralni stav, što znači da su sva pisanja dozvoljena ako su u skladu sa tačkama iznad. Stavovi moderatora koji učestvuju u diskusijama se smatraju kao "lični" i nemaju veze sa obavljanjem moderatorskog posla. Potrudite se da vesti budu istinite i iz relevantnih izvora. Ako se desi da nešto imate neprovereno, samo naglasite to u postu. Zadržaćemo mogućnost nekih izmena ako bude bilo neophodno.

 

Moderacija Politike

Recommended Posts

10 minutes ago, ters said:

 

Nemam pojma o cemu pricas - kazem ti da Ukrajinci jednostavno nisu u polozaju da testiraju bilo sta jer nemaju pojma sta ce dobiti i kada... I u kakvom ce im polozaju biti trupe kada to oruzje stigne do njih... 

O tome i pricam: nije prednost dobiti hiljade razlicitih oruzja za koje moras obucavati ljudstvo oar meseci koje nemas, vec oruzje koje ce hiljade znati koristiti odmah i ne treba im obuka za totalno drugacije sisteme od ovih za koje imaju, bar neku, osnovu.

Link to comment
Share on other sites

Just now, Brian Setzer said:

Znači, čekamo da Rusi napadnu neku NATO zemlju... A onda Kinezi neće da ih podrže, nego će i oni dudare sankcije i onda Rusija neće moći da nastavi s agresijom, to je strategija?

 

Kina nece udariti sankcije, ali nece vojno podrzati otvoreni napad Z-likovaca na NATO - ostace neutralna, pa cak mozda i ograniciti izvoz vojnih materijala.

 

Okrsaj Z-likovaca i NATO-a ce se sigurno desiti i to je ocigledno, kao sto je bilo ocigledno da ce Putin napasti Ukajinu. 

Niko ne pomjera stotine hiljada vojnika bez razloga. 

 

Ja se u svemu tome nadam da ce Rusija i Rusi sami smoci snage da se rijese Z-likovaca, ali kao sto Atolini napisa, malo je izgleda za to.

 

 

3 minutes ago, Kronostime said:

O tome i pricam: nije prednost dobiti hiljade razlicitih oruzja za koje moras obucavati ljudstvo oar meseci koje nemas, vec oruzje koje ce hiljade znati koristiti odmah i ne treba im obuka za totalno drugacije sisteme od ovih za koje imaju, bar neku, osnovu.

Napisao si da gledamo testiranje oruzja dvije suprotstavljene strane - a to su Z-likovci i Ukrajina.

Treca strana u ovoj agresiji ne postoji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Protiv Rusije ratuje Ukrajina, pomoć je pomoć i ništa više. Saveznici su u mnogo većem obimu pomagali SSSR pa dosta ljudi i dan danas smatra da je SSSR sam pobedio Nemačku. Tako da pomoć je jedno a ratovanje nešto sasvim drugo. Ovo će biti rat protiv NATO-a jedino onda ako se NATO priključi istom. Čak je i pomoć na kašičicu, manje više svi se slažemo da je pomoć nedovoljna da promeni stvari na terenu jedino što se može reći je da će usporiti Ruse.

 

Za sada u Kremenčuku je nađeno 11 mrtvih. Strahuje se da bi broj mogao preći 100 jer je cela konstrukcija krova pala. Biće ovo duga noć za spasioce tamo. Obzirom da je trgovački centar pogođen sa dve rakete nema govora o grešci, to je bila meta. 

 

Ono što nam je promaklo pre neki dan je da će SAD krenuti da obučava Ukrajince za F-15 i F-16. Nije bilo detalja, ali verovatno ako se rat ne završi kada Rusi zauzmu Donbas ima logike krenuti sa tim pa da to postane opcija za par meseci. Ukrajinci će dobiti NASAMS PVO sistem što nije loše za lokalnu odbranu, koliko sam čitao domet mu je 30km i ispaljuje odlične AMRAAM rakete.

 

Na frontu ništa bitnije. Tuku artiljerijom obe strane. Zmijsko Ostrvo je opet bombardovano, ima neki snimak ali se ne vidi baš najjasnije šta je pogođeno.

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Ako će sigurno da se desi sukob Rusa i NATOa, onda to treba da se desi što pre, ne vidim nijedan razlog da se sačeka da padne ovaj ukrajinski grad, pa onaj, pa Odesa, ja mislim da je to potpuno bezvezna strategija. Ako mi svi (Evropljani) 'oćemo da pomognemo Ukrajini da im Rusi ne osvoje sve do Dnjepra, onda pod hitno, odmah treba da se potpiše vojni savez, šta već i da se pošalje konkretno ozbiljno oružje a i vojska koja zna da rukuje tim oružjem. Mislim, ja ne znam kako drugačije da otkucam, tako se oduvek ratuje.

Ako se (mi, Evropljani) malkice plašimo posledica da uđemo u sukob s Rusima, e onda se pristupa pregovorima kako da rat stane.

 

Ovo sad - ne prihvatamo ruske uslove prestanka rata, a oni, koliko primećujem, napreduju, nego čekamo da ekonomski propadnu (i onda šta, da sami sruše Putina i povuku se iz Ukrajine i plate ratnu odštetu), meni je to mnogo jedna neozbiljna strategija.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Brian Setzer said:

Ako će sigurno da se desi sukob Rusa i NATOa, onda to treba da se desi što pre, ne vidim nijedan razlog da se sačeka da padne ovaj ukrajinski grad, pa onaj, pa Odesa, ja mislim da je to potpuno bezvezna strategija. Ako mi svi (Evropljani) 'oćemo da pomognemo Ukrajini da im Rusi ne osvoje sve do Dnjepra, onda pod hitno, odmah treba da se potpiše vojni savez, šta već i da se pošalje konkretno ozbiljno oružje a i vojska koja zna da rukuje tim oružjem. Mislim, ja ne znam kako drugačije da otkucam, tako se oduvek ratuje.

Ako se (mi, Evropljani) malkice plašimo posledica da uđemo u sukob s Rusima, e onda se pristupa pregovorima kako da rat stane.

 

Ovo sad - ne prihvatamo ruske uslove prestanka rata, a oni, koliko primećujem, napreduju, nego čekamo da ekonomski propadnu (i onda šta, da sami sruše Putina i povuku se iz Ukrajine i plate ratnu odštetu), meni je to mnogo jedna neozbiljna strategija.

1946. je mozda i imalo sanse - nakon toga, jedina sansa je u dogovorima.:default_coffee:

Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Brian Setzer said:

Ako će sigurno da se desi sukob Rusa i NATOa, onda to treba da se desi što pre, ne vidim nijedan razlog da se sačeka da padne ovaj ukrajinski grad, pa onaj, pa Odesa, ja mislim da je to potpuno bezvezna strategija. Ako mi svi (Evropljani) 'oćemo da pomognemo Ukrajini da im Rusi ne osvoje sve do Dnjepra, onda pod hitno, odmah treba da se potpiše vojni savez, šta već i da se pošalje konkretno ozbiljno oružje a i vojska koja zna da rukuje tim oružjem. Mislim, ja ne znam kako drugačije da otkucam, tako se oduvek ratuje.

Ako se (mi, Evropljani) malkice plašimo posledica da uđemo u sukob s Rusima, e onda se pristupa pregovorima kako da rat stane.

 

Ovo sad - ne prihvatamo ruske uslove prestanka rata, a oni, koliko primećujem, napreduju, nego čekamo da ekonomski propadnu (i onda šta, da sami sruše Putina i povuku se iz Ukrajine i plate ratnu odštetu), meni je to mnogo jedna neozbiljna strategija.

Amerikanci (a vjerujem da ce i NATO pratiti njihov pristup) ne ulaze u svjetske sukobe dok je protivnik u nadiranju i dok se protivnik ne rastegne najvise sto moze  - tako je bilo u prvom svjetskom ratu, tako je bilo u drugom svjetskom ratu... Ne znam zasto ocekujemo da promijene svoj nacin koji je bio uspjesan dva puta??

 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Kronostime said:

vec oruzje koje ce hiljade znati koristiti odmah i ne treba im obuka za totalno drugacije sisteme od ovih za koje imaju, bar neku, osnovu.

Nema.

I ovo što dobijaju ima malo na zalihama.

58 minutes ago, Brian Setzer said:

odmah treba da se potpiše vojni savez, šta već i da se pošalje konkretno ozbiljno oružje a i vojska koja zna da rukuje tim oružjem.

I da se objavi rat Rusiji.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, mladenvzz said:

...ne rat,ali specijalna operacija,da

 

Pa nek' urade to, nek' kažu: ako napadnete i Odesu, mi ćemo to i to.

 

Ili možda neće. Ako neće, zašto neće? Ako znamo zašto neće, a Rusi će najverovatnije da osvoje i Odesu (ne zlosutim, nagađam), onda logika kaže da treba odmah stupiti u pregovore.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Brian Setzer said:

onda logika kaže da treba odmah stupiti u pregovore.

Kakvi pregovori , rat Rusiji.

Odmah da se prestane sa kupovinom zločinačke Ruske nafte i gasa , ma da im se vrati i ovo što je kupljeno do sada . Šta će to Evropi ima ona vetrenjače i termoelektrane .

Da vidiš onda kako se tresu gaće rujama . Za godinu , dve kad sankcije izmore nejaku Rusku privredu ima sami da mole za primirje.

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

...nisu Rusi najavili specijalnu operaciju,i danas nemamo pojma što je pravi cilj specijalne operacije,niti se zna što je bila crvena linija.Zašto bi zapad umaprijed govorio o crvenoj liniji.To sigurno neće biti prijenos rata u Rusiju jer bi tada bio u igri i naj famozni crveni gumb.Razmislite,postoji nekoliko država koje prijete sa crvenim gumbom ali nijedena nije sa zapada.U pravilu o tome govore razni autokrate,nesmjenjivi lideri koji smatraju da njihovim odlaskom nestaje i svijet.Ja takovog ne vidim na zapadu.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

Neće prestati odmah kupovina nafte i gasa, ali vremenom će se smanjiti koliko može. Ali će samo na tome ostati, i na to se više neće gledati kao na potencijalnog partnera, nego kao na neprijatelja civilizacije, kako je već rečeno. Što se tiče njihovih bandita po civilizaciji, i to će vremenom biti suzbijeno. I uđiguzi im isto. Šta će oni tamo raditi i da li će propasti ili neće, nikoga nije briga. Važno da se to izoluje. Pa ako su oni preveliki za suzbijanje, i ako su potrebne njihove sirovine isl, njihovi uđiguzi niti su preveliki za suzbijanje, niti je šta od njih potrebno da bi bili tolerisani.

 

BTW, kad bi počeo konačni obračun progresivnih sa atavistima, pregovori isto ne bi bili opcija. Samo eradikacija atavista bi dolazila u obzir. Ili smrt.

Link to comment
Share on other sites

...Milenko,ajde da još malo špekuliramo.Što misliš o vodiku.Znam da je to projekat budućnosti,za sada.Za usporedbu,cjepivo protiv kovida je nađeno za vrlo kratko vrijeme.No,nije se kretalo od nule,postojale su neke znanstvene podluge.Npr znam da je jedna znanstvenica sa FSB koja se bavi vodikom krenula od Zagreba do Brrisla autom i da je usput i tankala i stigla do Brisla.Znači da se na tome radi.Što hoću reći,postoje podloge,a EU sigurno ima i financijske i znanstvene potencijale da to ubrza.Sigurno,da će EU zbog toga godinama patiti ali je isto tako sigurno da je to moguće.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sasa965 said:

Kakvi pregovori , rat Rusiji.

Odmah da se prestane sa kupovinom zločinačke Ruske nafte i gasa , ma da im se vrati i ovo što je kupljeno do sada . Šta će to Evropi ima ona vetrenjače i termoelektrane .

Da vidiš onda kako se tresu gaće rujama . Za godinu , dve kad sankcije izmore nejaku Rusku privredu ima sami da mole za primirje.

 

 

 

 

U ovom pozurivanju NATO-a da objavi rat Rusiji se upravo pokazuje vaznost toga ko ce otpoceti sukob za buduci razvoj dogadjaja. Svi "neutralci" su za to da NATO objavi rat Rusiji... 

 

Rusiji niko ne treba objaviti rat, nego treba sacekati Z-likovce da naprave pogresan korak napada na NATO - a sasvim sigurno hoce napraviti taj pogresan korak i onda ih neutralisati toliko da se normalnim Rusima (onima koji stvarno citaju i kojima je stvarno stalo do Dostojevskog, Bunjina, Shalamova, Bulgakova ) da prilika da se oslobode tereta koji im Z-likovci (Putin, Lavrov, Shojgu, Kadirov, Zaharova, Dugin, Kalbukhov, Kharchenko...) stavljaju na ledja. 

 

Bacali su obicni Rusi puske u blato 1916 i 1917 - nadam se da ih ovaj put nece morati ni uzimati u ruke,  kada se Z-likovci okliznu na NATO i polome vrat... Rece Attolini da uglavnom svi koji mogu pokusavaju pobjeci iz Rusije...

 

 

 

 

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mladenvzz said:

...Milenko,ajde da još malo špekuliramo.Što misliš o vodiku.Znam da je to projekat budućnosti,za sada.Za usporedbu,cjepivo protiv kovida je nađeno za vrlo kratko vrijeme.No,nije se kretalo od nule,postojale su neke znanstvene podluge.Npr znam da je jedna znanstvenica sa FSB koja se bavi vodikom krenula od Zagreba do Brrisla autom i da je usput i tankala i stigla do Brisla.Znači da se na tome radi.Što hoću reći,postoje podloge,a EU sigurno ima i financijske i znanstvene potencijale da to ubrza.Sigurno,da će EU zbog toga godinama patiti ali je isto tako sigurno da je to moguće.

 

Naravno da se radi - u mom gradu je prva stanica za hidrogen otvorena prije dvije godine - trenutno ih ima pet. Infrastrutura van grada trenutno na postoji, ali sa dvije stanice izmedju Vancouver-a i Calgary-ja 75% kamionskog saobracaja izmedju ovih gradova bi moglo preci na hidrogen. 

 

Z-likovacka agresija ce dati novi podsticaj izgradnji infrastrukture za druge izvore energije (uz privremeno unazadjivanje sa vracanjem elektrana na ugalj)...  Ekonomski - cijena te tranzicije ce biti visoka, ali mora biti placena prije ili kasnije.

 

Edited by ters
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, ters said:

Okrsaj Z-likovaca i NATO-a ce se sigurno desiti i to je ocigledno, kao sto je bilo ocigledno da ce Putin napasti Ukajinu. 

Niko ne pomjera stotine hiljada vojnika bez razloga. 

 

Da li je očigledno? Da je NATO bio spreman da se suprostavi invaziji Rusije, mogao je da interveniše na samom početku rata u Ukrajini. Siguran sam da je postojala volja za tako nešto, Putin ne bi imao muda da započne rat. Iako bi započeo, mnogo brže bi se završio. Zato bih voleo da znam zašto tako misliš, hvala.

 

Mada ostavljam mogućnost da NATO interveniše u Ukrajini kasnije. Možda čekaju da se smanji zavisnost od ruskog gasa, mada mi je to nekako patetično. Što se tiče javnog mnjenja, mislim da bi bilo najbolje da su odmah reagovali - mislim da je sada period "war fatigue", i da će prosečan građanin sve više da baca misli na svoje probleme nego na rat u Ukrajini. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Darko said:

Da li je očigledno? Da je NATO bio spreman da se suprostavi invaziji Rusije, mogao je da interveniše na samom početku rata u Ukrajini. Siguran sam da je postojala volja za tako nešto, Putin ne bi imao muda da započne rat. Iako bi započeo, mnogo brže bi se završio. Zato bih voleo da znam zašto tako misliš, hvala.

 

Mada ostavljam mogućnost da NATO interveniše u Ukrajini kasnije. Možda čekaju da se smanji zavisnost od ruskog gasa, mada mi je to nekako patetično. Što se tiče javnog mnjenja, mislim da bi bilo najbolje da su odmah reagovali - mislim da je sada period "war fatigue", i da će prosečan građanin sve više da baca misli na svoje probleme nego na rat u Ukrajini. 

 

"Ako se puska pojavi u prvom cinu, u trecem ce opaliti." Cehov. 

 

NATO ne koncentrise 300,000 vojnika bez namjere da ih upotrijebi. "Ko ne pamti iznova prozivljava"  Dzoni Stulic.

Kao sto ni Putin nije koncentrisao 200,000 vojnika na ukrajinske granice u januaru i february bez namjere da ih upotrijebi...

 

 

Link to comment
Share on other sites

Je li, a sta imaju ovde pojedini protiv tih koji ratuju za pare, nikad ne rekoše. Jel to nešto o moralu? Pa to je od početka sveta bilo, da postoje vojnici koji učestvuju u ratovima za pare. Šta je tu uopšte čudno? Po čemu se to tačno takvi razlikuju od nekih drugih? Uostalom, možda i oni ne ratuju baš samo zbog para, nego mozda onako uzgred hoće da skinu nekoliko neprijatelja civilizacije, kad im se već pruža prilika, a pare su samo zgodan dodatak.

Link to comment
Share on other sites

  • fancy locked this topic
  • fancy unlocked this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...