Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

21 minutes ago, Don Laki Juan said:

Gledam sa prozora, slabo se drži odstojanje, malo ko nosi maske, danas pun park dece sa roditeljima, niko ni tu ne nosi maske....

Zar stvarno misle da smo "pobedili" virus? Plašim se ako se sa ovakvim ponašaljem nastavi, a plašim se da hoće, vrlo brzo ćemo imati drugi talas.

 

Upravo dr Kisic rece da maske ne treba nositi na otvorenom, da ih treba nositi u zatvorenom i menjati na dva sata.

 

Takodje je rekla da preko leta ocekuje kolektivni imunitet da se razvija, tako da je jasno zasto su ovakve mere donete.

 

Za vikend javljaju bas lepo vreme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koji ljudi, jel ovi koji su onomad jedni drugima na ulici cestitali sankcije, bukvalno dok nije pala prva bomba nisu verovali da ce biti cepani (doduse jos im nije jasno zbog cega su uopste bili cepani) , onda su se krili od pomracenja Sunca, sve vreme se opirali mrskoj globalizaciji, i kao najvaznije, nece oni u NATO. Nemojte tako, divan je to svet.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Kolektivni imunitet moze da se razvija ako dolazimo u dodir sa virusom. A ne moze da kaze nista o kolektivnom imunitetu jer naucnici koji se stvarno bave virusom ni sami to ne znaju. Niti koliko dugo antitela ostaju u organizmu, ni koliko stite, nista. Ponasati se da je ovaj virus kao drugi virusi nije u skladu sa nekim karakteristikama po kojima je ovaj virus specifican, cak i u porodici korona virusa. Postavio sam link u podforumu za nauku, ali postoje razlozi da se veruje da nikad nece nestati i da vakcina cak i nece biti potrebna u istom smislu u kom nije potrebna za prehladu (koju izaziva takodje jedan tip korona virusa). Ali to niko ne moze da predvidi. Takodje za sad ovaj virus ne pokazuje sklonost ka mutacijama, tako da nema osnova da se kaze da ce sam virus da slabi. Dakle, ako nemamo osnova da kazemo ni da ce virus da slabi, ni da ce imunitet protiv njega da jaca, onda je u najmanju ruku neodgovorno davati bilo kakve optimisticne prognoze. Bolje samo upozoravajte ljude na to kako da se pridrzavaju mera, i ne pricajte kao da znate ono sto niko jos ne zna.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Milenko Puzigaca said:

Koji ljudi, jel ovi koji su onomad jedni drugima na ulici cestitali sankcije, bukvalno dok nije pala prva bomba nisu verovali da ce biti cepani (doduse jos im nije jasno zbog cega su uopste bili cepani) , onda su se krili od pomracenja Sunca, sve vreme se opirali mrskoj globalizaciji, i kao najvaznije, nece oni u NATO. Nemojte tako, divan je to svet.

 

Nisam siguran da li je i meni jasni, ali sam sasvim siguran da tebi nije. Da li je narod poslije toga bolji, da li je bilo neke koristi ili stete?

Da samo pratimo tvoja pisanja, narod nije nikada bio ludju, nikakve koristi nije bilo, nista se na dobro nije promijenilo, tako da mislim da si u dubokoj zabludi sto se toga tice.

Mislim sam tako kazes.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Klotzen said:

Stuaciju sa maskama i rukavicama ne treba gledati kao "da li će to mene zaštititi ?" nego su to mere koje smanjuju broj zaraženih a to je od krucijalnog značaja na velikim brojevima. Znači ako pođemo od podatka da bi u Srbiji bez ikakvih mera obolelo 5 miliona ljudi onda na tu cifru skinemo 10% na masku, 10% na rukavice, 50% na pranje ruku, 10% na samo-izolaciju, 10% na policijski čas + X% zbog Y razloga = 10k obolelih.

 

 

Jesi ti ovo proizvoljno odredio %?

 

7 hours ago, I, Ja Sam Laki said:

 

 

Ne znam, ni meni se ne svidja, Francuska je 5. Avgust, valjda ce ranije biti mogucnost za putovanja.

Dok kod svih prodje, dosla nova jesenja sezona.

 

3 hours ago, Vjekoslav said:

 

ajmo sad drugi scenario, onaj Angelijin. nula rukavica, samo bocica virucidnog sredstva za ruke u dzepu. sta god dotaknem, dezinficiram ruke, idem dalje. i idem tako, idem (i u trgovinu, i na benzinsku, itd.) sve do trenutka kad vise ne mogu odljepiti dlan od dlana. :classic_biggrin: dakle ni to nije bas idealno, ali svakako da stizem dalje nego sa dva para rukavica. najbolja bi ipak, po mom skromnom misljenju, bila kombinacija rukavica i dezinfekcijskog sredstva. 

Ti si pogresno razumeo moju primenu....znaci sad kad izadjem na sat, ne pipam lice i pere ruke nakon vracanja kuci.

Scenario gde provodim vise vremena u zajednickim prostorima, je ako ne mogu da operem ruke, a zahteva da na bilo koji nacin dodirujem lice, imam maramice da obrisem ruke. Virus ne ulazi kroz kozu pa to sto je na mojoj kozi odredjeno vreme me ne interesuje.

Bitno mi je da nakon toga i prebrisem kola (volan) , i kljuceve i mobilni ako treba da ga iskoristim.

 

Jbga nisam OCD, samo razumna.

Link to comment
Share on other sites

1. i 2. nemacka fudbalska liga objavila da je od 1724 testa uradjena u prvom krugu na igracima, trenerima i fizioterapeutima (mislimd a su samo njih testirali), 10 pozitivnih. Nisu hteli da kazu koliko u kom klubi, ali je bila vest da je su 2 igraca i jedan trener/fizio FC Keln zarazeni, potom je drugoligas iz Drezdena saopstio da je 1 njihov igrac zarazen, a sad ide i vest da su 2 testa uradjena na onima iz Borusije iz Menhengladbaha takodje pozitivna. U kucni karntin su poslati samo ovi koji su inficirani, ne i njihovi kontakti po klubovima.

 

Pored tog jedan igrac Herte iz berlina je mrtav ladan snimao filmic i postavio ga na instaagramu ili gde vec, kako se pozdravlja s osobljem kluba (rukuje), saigracima itd. i ne postuje propisane mere. Posel jos nekih komentara klub ga je suspendovao (ali ne i ove koji su bili s drug strane rukovanja, ni oni se nisu izmakli vec su prihvatili ruku).

 

U sredu se donosi odluka da li ce da im dozvole nastavak sezone pred zatvorenim tribinama.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Don Laki Juan said:

Gledam sa prozora, slabo se drži odstojanje, malo ko nosi maske, danas pun park dece sa roditeljima, niko ni tu ne nosi maske....

Zar stvarno misle da smo "pobedili" virus? Plašim se ako se sa ovakvim ponašaljem nastavi, a plašim se da hoće, vrlo brzo ćemo imati drugi talas.

 

I dalje ne vidim gde je narod gresi? 

 

Otvorili su kladionice i kafice i ocekuju sta? Jel skoro svakodnevno Nestorovic izlazi i prica pobedili smo virus i blizu smo kraja?Jel mu neko od kolega rekao 

da nije u pravu? Jel mu rekao neko da ne radi to vise? Ocigledno nije sto znaci da se slazu sa njim i misle da je u pravu. Jel kazu nemojte maske da nosite? Kazu. I u toj situaciji ne znam kako ocekujete da se narod ponasa? Da se zatvori u stan i supsti roletne?! 

 

Ne valja kad slusa "struku" ne valja kad ne slusa. 

Edited by Tamburinjo
  • Like 10
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

Ljudi se veoma cudno ponasaju. Kako su samo uspeli da zaborave virus od juce do danas koji je jos prisutan? 

 

Nisu ljudi zaboravilin a virus, vec i tokom mera nisu ga shvatali ozbiljno, ali zbog kazni nisu imali izbora nego da sede kuci, zbog sankcija, tj kazni.

 

Inace jedna crtica kako izvrdati sistem, danas ispred jedne banke ulazi supruga, s maskom, jer nazalost mora tako, muz ostaje ispred, bez maske. Kada je gospodja zavrsila, izlazi, skida svoju masku, daje je muzu, on stavlja i ulazi.

 

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

12 minutes ago, Azazelkg said:

Ove današnje slike iz gradova Srbije ide u prilog priče o opravdanosti policijskog časa i toga da je ovde narod "stoka"...

 

Ehh Evropo, daleko li si...

 

U zemlji u kojoj imas institucije i kadar koji sa njima upravlja na profesionalan i strucan nacin, nikakav policijski cas ti nije potreban niti represija, a i narod se u tom slucaju lakse i brze osvestava i emancipuje.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, handys said:

Moze pojasnjenje za ovo moje? 

 

moze naravno. evo jednog banalnog primjera iz moje svakodnevne prakse. prije nego udjem u supermarket stavljam rukavice i masku, uzimam ona velika kolica sto stoje vani, crvena lampica, inficirao sam rukavice. ulazim u trgovinu, guram kolica, trebaju mi naocale za citanje jer su one proklete etikete na proizvodima presitne. dakle vadim naocale inficiranim rukavicama, stavljam ih na lice, virus ulazi u moje tijelo preko ocne sluznice (a mozda i preko nosa, vrazicak je ta koronica). to je dakle sto se mene tice. sto se pak drugih tice, a tu se izgleda nismo razumjeli Klotzen i ja, zasto bi uopce postojala zabrana rukovanja ako mozemo sve dirati dok smo vani, samo ne nase lice? dakle u vlastitom stanu, koji provjetravamo, cistimo, i dezinficiramo predmete koje smo unijeli izvana, ponasat cemo se, naravno, kao da smo u covid free zoni. inace bi svi posandrcali za jedan vikend. medjutim, kad izlazimo iz naseg stana, trebamo se ponasati kao da smo pozitivni. jer mozda i jesmo. zato se dezinficiraju ruke prije stavljanja rukavica, zato se ne rukujemo s drugima, zato ne pipamo i ne diramo bas svaki predmet ili povrsinu na koju vani naidjemo.

 

eto, moje laicko misljenje.

 

 

 

 

 

 

  • Thanks 2
Link to comment
Share on other sites

30 minutes ago, Vjekoslav said:

 

 medjutim, kad izlazimo iz naseg stana, trebamo se ponasati kao da smo pozitivni. jer mozda i jesmo.

 

 

Pa za to sluzi maska, a rukovanje je trenutno bas nepristojno, uglavnom nece ljudi ni probati - barem ovde kod mene.

Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, Laki John Terry said:

Jel moze neko da mi potvrdi glupost koju sam danas cuo. Naime, imam informaciju da je zabranjeno gostima da sede u kaficima jedan do drugog nego moraju preko puta jedan drugoga, cak i ako je rec o parovima?

 

Ako je tacno, onda mozemo da ukinemo internet jer imamo pobednika za glupost decenije.

 

Prvi izveštaj na temu kafića. Danas prvi kapućino posle dva meseca u kafiću u Knez Mihajlovoj. Kao, ajde da probamo pa kud pukne da pukne. Niko nije pominjao da se sedi preko puta jedno drugog niti je konobar reagovao na to da smo supruga i ja sedeli jedno do drugog niti 4 pandura, koji su prošli. Doduše, dotični nisu reagovali ni na veliki broj publike 65+, koja im je prošla pred nosom niti na pojedine grupe klinaca preko 5 osoba niti na bicikliste koji su prilično neprimerenom brzinom šibali kroz pešake u Knezu. Maske je jedno 20% ljudi nosilo, od toga većina kao portikle. Na razmak u mimohodu je retko ko obraćao pažnju, tako da ja masku ni na otvorenom još ne bih odbacio, bar ne tamo gde se kreće dosta ljudi.

 

Naravno je bio problem naći kafić, koji je stolove stvarno postavio u zadovoljavajućem razmaku. Čak je štaviše mnogo bezbednije da se sedi jedno pored drugog na unutrašnjoj strani stola nego da neko sedi prema prolaznicima jer bi se o toga ama baš svako očešao. U većini kafića u Knezu razmak stolova svakako nije kakav bi trebao da bude ni kad su prazni, a kamoli ako neko sedne pa se još malo odmakne. Mora da se nađe kafić, koji je koliko-toliko ispoštovao razmak, koji koristi mašinu za pranje sudova (samo skuplji kafići i oni, koji nude i hranu), a sami smo dezinfikovali sto. Stolice samo laktovima i zadnjicom pomerali. Konobari su bili propisno opremljeni i trudili su se da spuštaju kafu tako da se ne naginju ka gostima. Šolje smo na vrhu i sa spoljne i sa unutrašnje strane te dršku prebrisali maramicama natopljenim alkoholom, što je u početku dalo malo ukus Irish Coffee-a a kiselu vodu samo uzeli neotvaranu, preprskali i prebrisali flašice i sami ih otvorili dezinfikovanim rukama i pili samo sa vrha flaše, koji je bio pod poklopcem, nikako iz čaše. Tip za one, koji će posetiti kafić i hoće nešto osvežavajuće: Knjaz ili Cockta, jedino to ima zatvarače na šrafljenje, koje možeš sam da otvaraš, sve ostalo konobar otvara otvaračem, time dodiruje. Ćašama ne verujemo baš previše, čak iako su iz mašine, konobar se ne zna gde ih je dodirivao.

 

Iako malo gnjavežna procedura, nekako je baš prijao prvi kapućino posle dva meseca pauze. Dolaženje od kola u Kralja Petra do Kneza i povratak je zato imalo sasvim suprotni efekat. U Knezu još i možeš nekako slalomom da se provučeš i izbegneš druge, na uskim trotoarima nikako, jer po običaju svi idu po sredini. Hebiga, išli smo kolovozom pa kad naiđu kola bežimo između parkiranih kola pa opet na kolovoz.

 

Prošli smo posle kolima pored restorana Supermarket da izvidimo situaciju, na terasi ekstra razmak između stolova, to mesto može da se ima u vidu. A po sećanju od pre lockdowna veliki razmak između stolova je još u bašti Golfa na Košutnjaku (čak je bio tada mnogo veći razmak nego što je danas propisano, može to kad je ogromna bašta) i Panta Rei na 25. maju (njima su tada opalili 500.000 kaznu zbog nepropisnog razmaka, izgleda da vlasnik nije baš blizak SNS-u, jer sem njih i Golfa tada nijedan objekat ni unutra ni spolja nije držao razmak između stolova a nisam čuo da je neko kažnjen sem Panta Rei).

 

Ko hoće u kafić će morati malo da potraži neki, koji se u dovoljnoj meri pridržava propisa. Imam osećaj da će se ti propisi masovno kršiti i nikom ništa. Većina kafića če gledati da ukrade bar pola metra. A na putu do kafića - well, pučina je stoka grdna, bila i ostala. Ljudima je epidemija u glavi već prestala da postoji, to se vidi na svakom koraku. Distancu u pešačkim zonama ćeš samo obezbediti ako držiš tvora kao kućnog ljubimca i povedeš ga u šetnju ili ako ličiš na Arapina i opaseš se eksplozivom.

 

 

Edited by Akiro
  • Like 7
  • Ha-ha 2
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Angelia said:

Pa za to sluzi maska, a rukovanje je trenutno bas nepristojno, uglavnom nece ljudi ni probati - barem ovde kod mene.

 

ma, kad si uistinu zarazen, onda je sve na tebi kontaminirano, od glave do pete. jednom davno mi je to supruga objasnjavala, meni naime nije bilo jasno zasto ne bih mogao kad npr. imam grip, ili ospice, ili neki drugi zarazni klinc, neki predmet dezinficirati, i onda ga kao, jelte, sterilnog, ostaviti drugima na uporabu. nema teoretske sanse.

 

nego, kakve ti to maramice koristis? ja nisam dosad naisao na vlazne maramice, a da su virucidne. samo antibakterijske (a i to je pitanje). 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...