Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

2 minutes ago, djole said:

 

Pitao sam što ćuti za Đilase lopove, dok mu šerpanje smeta? Pritom ove prve majmunčine krše mere upravo koje je on kao jelte, struka, doneo.

 

Ja sam razumeo da dovodi u vezu nipodaštavanje aplauza lekarima ovim šerpovanjem. Sa čim nemam problem. 

 

A što se tiče kršenja mera, to je tema za pandure valjda a ne epidemiologe. 

 

btw...kad si tu...hoćeš sutra glasati za vojnike sistema koji isti taj sistem baštine godinama, sutra kada bude došlo vreme da ih zaokružimo na listiću samo da bi skotina otišla?

Edited by NMX
Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, McLeod said:

A taj protest nije izazvan najavom trodnevnog zakljucavanja u kuce, ili mozda jeste?

 

Nije, protset je bio taj dan zato što su te nedelje trebali biti izbori da nije bilo korone. Nije ni planiran da preraste u svakodnevni ali odziv + rekacija vlasti su bili dovoljan razlog da se sutradan priključi cela opozocija tome. Niko nije ni spominjao koronu niti krizni štab nego isključivo borbu protiv diktature.

 

Edit : Taj protest nema veze sa koronom osim što vlast želi da ga predstavi na taj način i time ih obesmisli.

Edited by Klotzen
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, NMX said:

 

Ja sam razumeo da dovodi u vezu nipodaštavanje aplauza lekarima ovim šerpovanjem. Sa čim nemam problem. 

 

A što se tiče kršenja mera, to je tema za pandure valjda a ne epidemiologe. 

 

btw...kad si tu...hoćeš sutra glasati za vojnike sistema koji isti taj sistem baštine godinama, sutra kada bude došlo vreme da ih zaokružimo na listiću samo da bi skotina otišla?

 

Ovo skretanje s teme sa nekim opštim mestima i nepostojećim paralelama à la McL, na to me tačno ne zanima da gubim vreme.

Edited by djole
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Jedina politizacija epidemije je ona koju je izvrsila SnS kamarila. Dobro,bre,da li iko moze da pomisli da je cuvena prva KZN bila slucajnost? Na stranu Nestorovicevo lupetanje (covek je kasnije dokazao da je zestoka dalabu),ali prica o "najsmesnijem virusu" je bila namerna..trebalo je dati prioritet ne zastiti stanovnistva od virusa,vec kampanji vladajuce partije.
Trebalo je zavrsiti prikupljanje potpisa za izbornu listu i obaviti pripremne predizborne radnje. Kad je prica privedena kraju,maltene preko noci je krenula prica kako ce nam groblja biti mala..

@vanjabarsavrlo sam alergican na to kada mi neko ko je otisao odavde sa namerom da se nikada ne vrati, soli pamet i govori mi sta ja treba da radim i kako da se ponasam u ovom drustvu. Po tom pitanju sam jos zesci u stvarnom zivotu. Zao mi je ako si se osetila uvredjenom i ako ti ista znaci,ja ti se iskreno izvinjavam. Eto.

No..dragi moji i drage moje..posto i sam primecujem kod sebe kako fokus prebacujem na neke druge stvari,mislim da je vreme da se polako ispisujem sa ove (ovih) tema o epidemiji. Hvala svima koji ste uzeli ucesce na topicima..mnogo sam korisnih informacija pronasao i dosta toga naucio. Vasi postovi su mi pomogli da lakse preguram vreme i prebrodim celu situaciju. Zaista kazem ono sto mislim.
Hvala jos jednom svima..cuvajte sebe i svoje bliznje i dalje. 
:heart:

  • Like 9
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, djole said:

 

Ovo skretanje s teme sa nekim opštim mestima i nepostojećim paralelama à la McL, na to me tačno ne zanima da gubim vreme.

 

Kako skretanje sa teme kad si ti krenuo sa titom i 40 godina. A ja te pitam...kako biramo vojnike sistema koji nam odgovaraju a koji ne...mislim, ovo sad više i nije tema za ovaj pdf...ne moraš ni da odgovaraš...al me baš zanima. Pritom pitam jer ja iste ne cenim. Rekao sam ti za Kona da ja tako nikada ne bih. Ali da razumem. Pa me zanima kako sutra odaberemo nekog novog vojnika istog tog sistema, ili vojnike za koje smo videli već da iste sisteme baštine...samo jer su naši...a radimo to.

Link to comment
Share on other sites

Ja mislim da je jasno zašto su ljudi ljuti na Kona. Mislim da barem @NMX-u to ne mora da se objašnjava. Uvek kada je bio pitan u vezi bilo čega što ima veze sa kamarilom na vlasti, to mu je bilo političko pitanje. Ja ga od one ostavke na fejsu ne zarezujem uopšte, kao neko ko je na najbitnijoj poziciji tokom epidemije, podnosiš ostavku na fejsu zbog nekih komentara, na istom tom fejsu :lol_2: I onda te kao predsednik i premijer nagovore da se vratiš. Znači, karakter nula.

 

Jel predsednik bio upitan u vezi bakljada u njegovih huligana? 

 

Inače, 

Nas treba da izbace sa onih merenja slobode medija. 

 

  • Like 9
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vanjabarsa said:

nego, jeste li primetili da popustanje mera u vecem delu evrope krenulo,kao da je neko dunuo u pistaljku,maltene istovremeno.

 

Atencion! Atencion! Los teorias de la conspiracion* 🙂

 

Sala mala sa jednog drugog topica 🙂 Mada, ko bi ga znao...🤫

 

 

 

 

*Slobodni prevod autora sa oskudnim znanjem spanskog jezika.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, vanjabarsa said:

nece biti da vam virus radi do srede posle 18h, koliko citam ukinut je policijski cas ali ne i vanredne mere koje su na snazi tokom epi/pandemije.

 

Stvarno mislis da ce neko u Srbiji 2020. te mere da postuje nakon sto se objavi da smo pobedili virus 5-0 :lol_2:

 

Pa ljudi su se opustili kad su pre nedelju dana rekli virus  slabi, popusta.

 

Mislim ja cu da ih postujem, al ce svi da misle da sam blesav.

Edited by Zvezdinho
Link to comment
Share on other sites

Hvala NMXu na klinički tačnom opisu situacije. Trolovanje i skretanje diskusije za one što ne čitaju. I uz to kače provokatorske onelinere, ali ništa novo.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, tomas.hokenberi said:

Moj je utisak da vec danas manje od 15% ljudi koje sam video na ulici nosi maske, a manje od 10% nosi rukavice. Zanimljivo mi je da je najveci procenat nemaskiranih medju roditeljima koji setaju malu decu.

Iskreno receno, ja do sada nisam videla poentu rukavica, osim ako ne radis u nekoj logistici, prodavnici, i sl. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

11 minutes ago, Angelia said:

Iskreno receno, ja do sada nisam videla poentu rukavica, osim ako ne radis u nekoj logistici, prodavnici, i sl. 

Kao podsetnik "ne pipaj lice" kad imas rukavice, jer toliko su neprirodne da si skroz na oprezu. :classic_biggrin: 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ja ceo dan bio u Novom Sadu prvi put posle nekih 45 dana. Otprilike 10% ljudi nosi masku.
Bio i u sopingu u Univeru. U redu lik i devojka, otprilike u kasnim 30-im i ocigledno dobrostojeci sudeci po stajlingu i markama cigara koje kupuju, drze predavanje svima kako je korona prenaduvana i prehajpovana stvar. Nabrajaju i uporedjuju brojke umrlih po mesecima iz proslih godina sa ovom i sl. Svako ko je imao potrebu da se ubaci je samo davao podrsku i potvrdu tom stavu.
Grad naravno pun ljudi koji setaju kao i uvek. Kako NS za sada prolazi ovako lagano za sada, pojma nemam...

 

Btw sto se lupanja u serpe tice, na Adamovicevom Naselju se nadglasavaju zvuci prolecnog povetarca i buke koja stize sa Detelinare 😄. Oni su se jedini potrudili . Ovaj deo Grbavice "naslonjen" na Adamovicevo naselje jos tisi od toga.

 

 

Link to comment
Share on other sites

34 minutes ago, McLeod said:

Hvala NMXu na klinički tačnom opisu situacije. Trolovanje i skretanje diskusije za one što ne čitaju. I uz to kače provokatorske onelinere, ali ništa novo.

u narodu poznato kao:
"ja tebi serdare ti meni vojvodo"

stvarno ste vi realisti ono što je realizam u istoriji umetnosti 🙂
Nikad realizam, ni socrealizam, romantičari, pa makar i nacional - romantizam 🙂

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, zoe Bg said:

Kao podsetnik "ne pipaj lice" kad imas rukavice, jer toliko su neprirodne da si skroz na oprezu. :classic_biggrin: 

Taj ko se pipa po licu, ce to raditi i sa rukavicama, videla ja u praksi. Cak to rade vise jer imaju osecaj da su "zasticeni".

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, zoe Bg said:

Kao podsetnik "ne pipaj lice" kad imas rukavice, jer toliko su neprirodne da si skroz na oprezu. :classic_biggrin: 

jao @zoe Bg ja kad se nisam slupao sa rukavicama nekoliko puta dok nisam batalio neću nikad.
Ko može da vozi normalno sa rukavicama svaka mu čast.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Svedski glavni epidemiolog Tegnell sad dao inervju za nemacku tv, kaze Svedska nema za cilj imunitet krda vec da se broj novoinficiranih drzi na sto manjem broju da se zdravstveni sistem ne preoptereti. Pitali ga da li racuna na samodisciplinu ljudi, kaze da se sve vise ljudi pridrzava preporuka. Pitali ga da li su radili studije o ulozi dece. Kaze da su pratili situaciju i nisu primetili eksplozije zaraze oko vrtica i skola (kao sto se to vidi kod gripa), tako da pretpostavljaju da deca ne igraju toliko znacajnu ulogu u ovoj epidemiji.

Inace je uvod u emisiju bio generalni izvestaj o stanju u Svedskoj, sto se poklapa s onim sto je Vili pisala a i (bese) Rudan.

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

24 minutes ago, Angelia said:

Iskreno receno, ja do sada nisam videla poentu rukavica, osim ako ne radis u nekoj logistici, prodavnici, i sl. 

Da nastavim tvoj niz:

Ne otvaras vrata koja je dodirivalo X ljudi pre tebe, ne dodirujes rukohvate koje su drugi dodirivali, ne drzis se za rukohvate u gradskom prevozu koje su drugi dodirivali,  ne pritiskas dugmice u liftu koje su drugi dodirivali, ....

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Ne otvaras vrata koja je dodirivalo X ljudi pre tebe, ne dodirujes rukohvate koje su drugi dodirivali, ne drzis se za rukohvate u gradskom prevozu koje su drugi dodirivali,  itd. itd.

isti onaj prevoz koji ne radi?

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, urosg3 said:

isti onaj prevoz koji ne radi?

Podseticu te da postoji tzv. "linijski prevoz" (tridesetak linija u Bgd) za zaposlene koji su u obavezi da rade na svojim radnim mestima, a to nisu  samo zaposleni medicinari. A sa druge strane od 8.5 pocinje  da radi "uobicajeni" gradski prevoz za sve zaposlene u Beogradu i sirom Srbije.

Edited by tomas.hokenberi
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, tomas.hokenberi said:

Podseticu te da postoji tzv. "linijski prevoz" (tridesetak linija u Bgd) za zaposlene koji su u obavezi da rade na svojim radnim mestima, a to nisu  samo zaposleni medicinari. A sa druge strane od 8.5 pocinje  da radi "uobicajeni" gradski prevoz za sve zaposlene u Beogradu i sirom Srbije.

onda da mi od 8.5 razmatramo rukavice?
 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...