Jump to content

Epidemija koronavirusa (Covid-19 / SARS-Cov2) - dnevne aktuelnosti iz zemlje i sveta


djole
Message added by Eddard

Dragi forumaši, molimo vas da u vreme ove krize ostanemo prisebni i racionalni i da pisanjem na ovoj temi ne dođemo u situaciju da naudimo nekome. Stoga:

 

- nemojte davati savete za uzimanje lekova i bilo kakvu terapiju, čak i ako ste zdravstveni radnik - jedini ispravni put za sve one koji eventualno osećaju simptome je da se jave svom lekaru ili na neki od telefonskih brojeva koji su za to predviđeni.

- takođe - ne uzimajte lekove napamet! Ni one proverene, ni one potencijalne - obratite se svom lekaru!

- nemojte prenositi neproverene informacije koje bi mogle nekoga da dovedu u zabludu i eventualno mu načine štetu. Znamo da je u moru informacija po pitanju ove situacije jako teško isfiltrirati one koje su lažne, pogrešne ili zlonamerne, ali potrudite se - radi se o zdravlju svih nas. Pokušajte da informacije sa kojekakvih obskurnih sajtova i sumnjivih izvora ne prenosite. Ili ih prvo proverite pre nego što ih prenesete.

- potrudite se da ne dižete paniku svojim postovima - ostanimo mirni i racionalni.

- aktivno propagiranje naučno neutemeljenih (između ostalih i antivaxxerskih) stavova i pozivanje na nevakcinisanje bazirano na njima nećemo tolerisati.

 

Budimo dostojanstveni u ovoj krizi, ovakve situacije su ogledalo svih nas. 

Hvala na razumevanju.

 

Vaš tim Vox92

Vakcinacija  

193 members have voted

  1. 1. Da li ste vakcinisani protiv Coronavirus-a i kojom vakcinom?

    • Pfizer/Biontech
    • Sinopharm
    • Sputnik V
    • Moderna
    • AstraZeneca/Oxford
    • Johnson & Johnson
    • Nisam i ne želim da se vakcinišem
    • Nisam još sigurna/an da li ću se vakcinisati
    • Preležao/la sam Covid-19, pa čekam da vidim da li i kada ću da se vakcinišem


Recommended Posts

https://www.utimes.pitt.edu/news/pitt-mourns-med-school

 

The Ross Township Police Department is investigating the alleged murder-suicide of a Pitt professor who had been working on a project related to the COVID-19 pandemic.

Bing, who earned his bachelor’s and doctoral degrees in Computer Science at the National University of Singapore, was “on the verge of making very significant findings toward understanding the cellular mechanisms that underlie SARS-CoV-2 infection and the cellular basis of the following complications,” according to the release. 

 

Mozda nema apsolutno nikakve veze  ni sa cim, mozda je neki obicni ljubavni problem doveo do tragicne smrti....

 

p.s. clanak nije iz nekog US Informera, vec sa sajta Univerziteta Pittsburg

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Kakva je situacija sa radom Domova zdravlja, kao i ambulanti pri bolnicama? Da li je to regulisano na nivou drzave ili lokalnom nivou?

 

Pitam, jer ovo sto ja znam je da, recimo, domovi zdravllja u Subotici sad normalno rade, dok kod mene u gradu, zvali malopre da pitamo kad ce, kazu nemaju nikakvu informaciju.

 

Link to comment
Share on other sites

14 hours ago, ciao said:

 

koliko vidim vrlo su slicne i ove francuske koje ja koristim (isto gel, to je nama preporuceno)

https://www.carrefour.fr/p/lingettes-multi-usages-sanytol-3045206313254

 

(isto 99,99 bakterije, + virus grip A, listeria, salmonella, herpes i virusH1N1

 

 

 

@Vjekoslavpitanje - jel mislis da je to OK i za koronu? u kojoj meri ako imas ( ti ili tvoja zena)  ideju?

Inace kad si citirao Angeliu kako non stop maze ruke gelom, pomesao si je sa mnom mislim, ja to radim i priznala sam :wink2:

 

a evo i gel i mogu da kazem da uopste nije lepljiv

https://www.carrefour.fr/p/gel-desinfectant-mains-sanytol-3045206503006

 

ma naravno da je ok i za koronu, didecildimetilamonijum klorid se koristi i u industriji, i u hotelima, i u bolnicama (za sterilizaciju kirurskih instrumenata). e sad, za mjeru, vidi u uputstvima (sama aktivna supstanca je korozivna, mada pise da je finalni proizvod za sve povrsine), medjutim ako gledamo s ekoloske strane, to je valjda jasno. sto manje to bolje.

 

 

 

 

4 hours ago, Pletilja said:

Moj sin, lekar, radi isto sto i vi - ne nosi masku, ne nosi rukavice ,bar kad svrati do mene do kucnog praga i ni makac dalje. Sta radi na poslu u bolnici sa 19 pozitivnih na virus - ne znam.  Bila sam potpuno ocajna u prvim danima nakon proglasenja pandemije gledajuci ga tako opustenog po pitanju virusa, kaze, "majka, nemam obicaj da cackam lice, brini za onu malu u USA". Tacno, moja cerka stalno nesto petlja sa kosom, dodiruje lice dok prica, znamo za to jos od vremena kada je bila mala. Srecom, radi od kuce ali sad me zet izludjuje, ne moze da sedi kod kuce i stalno pronalazi razlog da ode i obavi nesto , dodje mi da mu vrisnem "vracaj mi dete kad ne umes da brines o njoj". 

Nisam se ni ja proslavila: odavno sam izbacila iz kuce svu hemiju, odrzavam stan sircetom 9%, sodom bikarbonom i alkoholom. Kada je proglasena pandemija a alkohola nije bilo ni za lek u nasim radnjama, dala sam sinu to sto sam imala a ja sam sebi kupila 2 Domestosa, jedan uzas od hemije, pali oci koliko je jak. I tako, dezinfikujem sve zivo uz pomoc njega. Sada imam i alkohol za neznije stvari kao sto su novcanik, kljucevi, naocari, kvake, prekidaci, mam ga u boci sa rasprsivacem i prskam sve u 16. 

Moj unuk raste, vidjam ga preko Vibera, tesko da cu ga zagrliti pre kraja Maja i to u najboljem slucaju. Jako mi nedostaje nase vreme,  zivot mi je dosadan bez njega, tuzan, nikakav. 

 

4 hours ago, Pletilja said:

Zasto sam izbacila hemiju iz kuce? Izmedju ostalog i zato sto moja Iza, maca stara 10 godina, vec 5 godina ima hronican bronhitis a vet mi je rekao da vlasnici kucnih ljubimaca ne vode racuna o tome koliko kucna hemija ugrozava njihovo zdravlje. Izu moram da sklanjam, zatvaram u sobu na njen uzas, macke ne podnose zatvorena vrata, dok sva ta hemiha ne izvetri. I zato ja imam stalno kijavicu, propadoh od luftiranja.

 

2 hours ago, Honey Badger said:

Sirce, soda bikarbona i alkohol su sasvim dovoljni za vecinu ciscenja po kuci. Sirce bolje opere prozore nego ijedan komercijalni produkt, a ne ostavlja nikakav miris. Sirce i soda bikarbona skupa pomijesani uspjesno skidaju kamenac i naslage, a mogu pomoci cak i kod zapusenih odvodnih cijevi. Ves u ves masini se odlicno moze prati sodom bikarbonom, kod mene je tako vise od 10 godina. Kad se na ove obicne artikle dodaju obicni sapun za ruke i sapun za sudje, jedno prosjecno domacinstvo i ne treba vise sredstava za ciscenje. Potpuno izbjegavam ona sredstva koja ubijaju do "99% bakterija". Naravno, potrebno je odrzavati higijenu, a ne cekati da se prljavstina nakupi da je nista osim jake kiseline ne moze skinuti.

 

kemija je znanost. zasto bi, pobogu, izbacivali kemiju iz kuce? mozemo li, takvom logikom, iz nase kuce izbaciti i fiziku? mogu li dobiti na uvid fotografiju sarenog rublja prije i nakon pranja sodom bikarbonom? to su vec tri pitanja, medjutim evo i cetvrtog - zasto je Hobbit bio toliko popularan u hipi generaciji?

 

 

...

 

 

nego, jedan info s fejs of d plejs, bio ja rano jutros kod frizera. odnosno frizerke, kod koje i inace idem, a koju znam i s plivackih treninga. na ulazu u radnju pumpica s dezinfekcijskim sredstvom za ruke, ja sam pricekao vani dok je ona dezinficirala skare, cesljeve, masinicu, stolicu, i komplet radni prostor prije nego sam sjeo, zapisala je moje osobne podatke i vrijeme pocetka / zavrsetka sisanja (zbog evidencije nadleznih sluzbi), imao sam masku na licu, kao i ona, nije me davila nepotrebnom pricom (zbog cega je i inace moja omiljena frizerka), malkic je bilo blesavo oko zulufa i usiju (jednom ruku je drzala vezicu od moje maske, a drugom sisala, pa sam na trenutke ostajao bez zraka), sve u svemu, zadovoljan sam. i frizurom i epidemioloskim mjerama u toj frizerskoj radnji.

Edited by Vjekoslav
  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

9 minutes ago, Vjekoslav said:

kemija je znanost. zasto bi, pobogu, izbacivali kemiju iz kuce? mozemo li, takvom logikom, iz nase kuce izbaciti i fiziku? mogu li dobiti na uvid fotografiju sarenog rublja prije i nakon pranja sodom bikarbonom? to su vec tri pitanja, medjutim evo i cetvrtog - zasto je Hobbit bio toliko popularan u hipi generaciji?

 

Wait a minute... What?

 

o3CmT8J.jpg

 

:classic_laugh:

 

:lol_2:

 

A ja kazem, van i sa matematikom! 

 

Posto vec dugo ne vrsim nuzdu u odjecu, niti se valjam po blatu, a imam obicaj da svaki dan oblacim oprano i cisto, garderoba ne bude toliko prljava da je potrebno koristiti deterdzente i hemiju, te je dovoljno malo osvjeziti, proprati sa malo bikarbone i to bude okej. Ponekad, kad me zena ne gleda, ja imam obicaj ubaciti ono jedno punjenje deterdzenta, da nisam bas skroz kao neki hippy-hipster koji previse vodi racuna o okolisu i zivotnoj sredini. 

 

Poslacu ti sliku mog donjeg rublja na uvid preko pp, da ne gledaju i ostali. :wink2:

 

(Ako te zanima vise, na primjer da ti posaljem neke nosene na snifanje, onda mi mozes uplatiti gift donaciju preko paypala i patreona)

  • Ha-ha 3
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Sunshine State said:

https://www.utimes.pitt.edu/news/pitt-mourns-med-school

 

The Ross Township Police Department is investigating the alleged murder-suicide of a Pitt professor who had been working on a project related to the COVID-19 pandemic.

Bing, who earned his bachelor’s and doctoral degrees in Computer Science at the National University of Singapore, was “on the verge of making very significant findings toward understanding the cellular mechanisms that underlie SARS-CoV-2 infection and the cellular basis of the following complications,” according to the release. 

 

Mozda nema apsolutno nikakve veze  ni sa cim, mozda je neki obicni ljubavni problem doveo do tragicne smrti....

 

p.s. clanak nije iz nekog US Informera, vec sa sajta Univerziteta Pittsburg

 

 

Moguce da ima veze s tim sto je covek azijskog/kineskog porekla. Sad oni prezivljavaju slicno sikaniranje kao sto su muslimani posle 11.9.

  • Like 1
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Hamilton said:

Trebao bih u ponedeljak da kupim automobil u Beogradu i da izvrsim prenos na moje ime i sledom toga na NS table. 
Da li ce to sada biti moguce?

 

Danas je Skupština Srbije ukinula vanredno stanje. Moguće je da će već od petka ili od ponedeljka MUP raditi onako kako je radio i ranije. Šalteri MUP-a u Beogradu su pre korone radili do 19.30.

Zovite MUP i proverite, nisam 100 posto sigurna ali posle ukidanja vanrednog stanja trebalo bi sve službe da rade kao i pre.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

49 minutes ago, Hamilton said:

Trebao bih u ponedeljak da kupim automobil u Beogradu i da izvrsim prenos na moje ime i sledom toga na NS table. 
Da li ce to sada biti moguce?

Vide Hamiltona korona profitera, kolica se uzimaju.

Neka tvoja sema sa respiratorima, a?

  • Like 3
  • Ha-ha 9
Link to comment
Share on other sites

Top 🙂

 

Dva F pace-a mi otisla ispred nosa, racunam treci nece! Usluzna je prodaja u pitanju za fizicko lice, tablice na BG a moram da odjavim, izvrsim prenos i registrujem na NS. Verovao ili ne, nikad nisam ovako auto kupovao pa ne znam ni kako idu odjave i sl. Neko rece moras prvo od poreske dobiti resenje pa tek onda dalje?!

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

22 hours ago, Baby said:

 

Ljudi se veoma cudno ponasaju. Kako su samo uspeli da zaborave virus od juce do danas koji je jos prisutan? 

 

22 hours ago, Don Laki Juan said:

Neverovatno je koliko ima glupih ljudi, ali neverovatno.

 

Welcome to 30 days of bliss. The type of bliss that often comes from ignorance.

 

https://medium.com/@ASlavitt/relaxing-all-social-distancing-behaviors-now-is-a-huge-mistake-c03674423888

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

ma naravno da je ok i za koronu, didecildimetilamonijum klorid se koristi i u industriji, i u hotelima, i u bolnicama (za sterilizaciju kirurskih instrumenata). e sad, za mjeru, vidi u uputstvima (sama aktivna supstanca je korozivna, mada pise da je finalni proizvod za sve povrsine), medjutim ako gledamo s ekoloske strane, to je valjda jasno. sto manje to bolje.

 

 

 

 

 

 

 

kemija je znanost. zasto bi, pobogu, izbacivali kemiju iz kuce? mozemo li, takvom logikom, iz nase kuce izbaciti i fiziku? mogu li dobiti na uvid fotografiju sarenog rublja prije i nakon pranja sodom bikarbonom? to su vec tri pitanja, medjutim evo i cetvrtog - zasto je Hobbit bio toliko popularan u hipi generaciji?

 

 

...

 

 

nego, jedan info s fejs of d plejs, bio ja rano jutros kod frizera. odnosno frizerke, kod koje i inace idem, a koju znam i s plivackih treninga. na ulazu u radnju pumpica s dezinfekcijskim sredstvom za ruke, ja sam pricekao vani dok je ona dezinficirala skare, cesljeve, masinicu, stolicu, i komplet radni prostor prije nego sam sjeo, zapisala je moje osobne podatke i vrijeme pocetka / zavrsetka sisanja (zbog evidencije nadleznih sluzbi), imao sam masku na licu, kao i ona, nije me davila nepotrebnom pricom (zbog cega je i inace moja omiljena frizerka), malkic je bilo blesavo oko zulufa i usiju (jednom ruku je drzala vezicu od moje maske, a drugom sisala, pa sam na trenutke ostajao bez zraka), sve u svemu, zadovoljan sam. i frizurom i epidemioloskim mjerama u toj frizerskoj radnji.

Vjekoslave, ne brinite, nece iz moje kuce krenuti nova pandemija kuge i kolere, hemija je spomenuta u smislu sredstava za ciscenje kuce,, Ves perem sa deterdzentom ali bez omeksivaca uz dodatak sirceta i sode bikarbone jer je nasa voda ovde uzasno tvrda, kamenci u bubrezima, besici, pljuvacnim zlezdama su ovde masovni k o dobar dan. Trosila sam ozbiljan novac na godishnjem nivou za  razna sredstva  proverenih proizvodjaca dok se jednom nisam skoro otrovala cisteci kupatilo,. Kad mi je prosla mucnina i blago gusenje, rekla sam sebi "devojko, ako nisi hemicar, batali ovaj posao".  Dve godine sam  narucivala eko paste i gelove, zaista su dobri ali su mi preskupi. I tako, umesto par hiljadarki mesecno, sa sircetom, sodom bikarbonim koji me kostaju cca  500  din mesecno,  sve je cisto. A Iza - zadovoljna, nista je ne gusi.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, uini said:

 

 

Welcome to 30 days of bliss. The type of bliss that often comes from ignorance.

 

https://medium.com/@ASlavitt/relaxing-all-social-distancing-behaviors-now-is-a-huge-mistake-c03674423888

 

Pa ne treba biti genije da bi se to zakljucilo, zatvarali su drzave na 200 hiljada obolelih i rezultiralo sa skoro 4 miliona obolelih i 250 hiljada mrtvih. Trenutno aktivnih ima oko milion... Jedini nacin je da je virus oslabio (sto sumnjam) ili da je mutirao u nesto blaze (sto isto sumnjam s obzirom na pojavu sta se desava sa decom)... 

Ali eto, ljudi su napravili prioritete, pa vec kad "ginu" da to bude sa lepom frizurom.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 minutes ago, Hamilton said:

Top 🙂

 

Dva F pace-a mi otisla ispred nosa, racunam treci nece! Usluzna je prodaja u pitanju za fizicko lice, tablice na BG a moram da odjavim, izvrsim prenos i registrujem na NS. Verovao ili ne, nikad nisam ovako auto kupovao pa ne znam ni kako idu odjave i sl. Neko rece moras prvo od poreske dobiti resenje pa tek onda dalje?!

 

 

Sastaviš ugovor sa prodavcem, overiš kod notara (bar 4 primerka, po jedan za vas dvojicu, jedan za poresko jedan za SUP), odeš u Poresku na opštini prodavca i prijaviš porez, čekaš rešenje od par dana do par nedelja (zavisi kako im dune), platiš porez po rešenju, sačekaš još dan-dva da im legne uplata pa opet u istu Poresku da ti overe ugovor svojim pečatom, pravac SUP Beograd da odjaviš tablice, pa sa svim tim u SUP Novi Sad da uzmeš nove. Verovatno sam nešto i zaboravio da pomenem...

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Vjekoslav said:

 

kemija je znanost. zasto bi, pobogu, izbacivali kemiju iz kuce?

 

ma to je cist fenseraj

 

jer bila je neka emisija na onom kanalu o tome kako se kuca cisti prirodnim sredstvima, sircetom i soda bikarb. umesto skupocenim

agresivnim hemikalijama

jos je bilo nesto kao pozeljno cistiti cetkicom za zube...zamisli peres plocice do plafona ili kadu - cetkicom za zube, posao za Pepeljugu...

 

no svejedno, tu se ja odusevim, dopada mi se ideja...ali nisam jos isprobala taj tzv. prirodni metod za uklanjanje necistoce,

ali sirce mora da bude alkoholno nikako balsamico ili slicno

 

 

...to alkohol.sirce sam pomislila da koristim umesto asepsola i alkohola za dezinfekciju povrsina,

medjutim cujem kaze se da je suvise slabo za snagu korone...tako da...sacekacu jos malo

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

  • Eddard featured this topic

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...