Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

47 minutes ago, vilhelmina said:

 

Aman ljudi, sta je vama, je l´vam dobro 😂?

Morala sam ponovo da procitam sopstveni post od pre nekoliko dana, da vidim da slucajno nisam pomenula neki povratak. Jok, bila sam vise nego jasna da u Svedskoj necu moci da ostanem da stalno zivim, jer necu stici da zaradim penziju dovoljnu za zivot, pa bih morala na socijalu. Znaci, ne sto necu, nego zato sto ne mogu. Zato cu morati da deo vremena provodim negde drugde. To ce biti ili Hrvatska gde sam rodjena i odrasla, ali gde sam u poslednjih 28 godina bila samo jednom, na nedelju dana, i to pre dve godine. Ili ce biti Makedonija, tacnije Ohrid, gde imam stan. Obe te zemlje su za mene inostranstvo, u obe sam potpuni stranac. U Srbiji imam drzavljastvo, ali nemam ni adresu, ni licnu kartu, ni pasos, niti mi bilo sta od toga treba. Ne znam kad sam poslednji put bila tamo. U Srbiji imam nesto rodbine, s kojom nemam nikakvog kontakta, a u Hrvatskoj nesto prijatelja. I to je to. U Makedoniji nemam nikoga. I gde bi vi to mene vracali?

Moji planovi se ni po cemu ne razlikuju od onog sto ogroman broj Svedjana radi kad odu u penziju. Ranije je bilo popularno da se sele u Spaniju, a danas je sve cesca penzionerska destinacija - pa ona ista Hrvatska o kojoj i ja razmisljam! Ako uz to budem mogla da zadrzim stan u Stockholmu, super, a ako ne gostovacu kod dece kad budem dolazila. I stvarno bih volela da mi neko kaze po cemu ta prica lici na price onih koji se po odlasku u penziju vracaju u zavicaje? Ja zavicaj nemam i slobodna sam da idem gde hocu. Biram neku od zemalja gde poznajem jezik, razumem humor, odgovara mi klima i gde je jeftinije nego u Stockholmu. I da ima neka veca voda u kojoj leti moze da se kupa, a zimi da se pored nje sedi i uziva na suncu.

 

 

 

...draga vilhelmina evo da se tebi obratim jer si ti i otvorila ovaj topic...ja sam ovdje ascare zaluto'...neznam sta mi bi...imao sam namjeru samo otkomentarisati neki post a vidi sta bi'...poceli i moderatori da opominju...valjda nisam ja razlog  sto se sad svi nesto nadgornjavaju...kako god, u RL kao i u virtuelnom ja nemam i nisam imao nikad pardona ni za koga al' sam se uvjek trudio da ni sebe ni druge ne dovodim u situaciju da moram pokazivat zube...nevolim to, a u ovim godinama mi je i mir najvazniji...pa posto ne zelim da ikome kvarin ista, a vidim da se sve ionako svodi na srpsko-dijasporske relacije (a to nikakve veze samnom nema) htio bih tebe i druge forumase pozdraviti jer idem sa ovog topica... svako dobro svima...

...ostajem na forumu ali na drugoj mnogo benignijoj temi gdje se niko ne "prazni"...bar zasad... 

Link to comment
Share on other sites

Evo vam jedna zabluda, tj mozda i nije zabluda. Jbm li ga ne znam ni sta je..

Elem moje okruzenje (komsije, ljudi oko mene) su jeeezivo shtrokavi. U zgradi sam se sprijateljio sa 1 likom koji je Rus, jednim crncem, i jednom mesanom porodicom (dete im je blaxican). sva 3 stana u koja sam usao = sacuvaj boze. Razbacano, prasnjavo, kao na filmu sedanje na sofu bez izuvanja, pa turski sed sa sve patikma na sofi.

U CA smo tek nakon 2 god primetili da uopste ne peru ulice (ok kapiram pustinja je nema vode), pa samim tim sasvim je normalno da vas zapuhne nesnosan miris mokrace malo, malo (ko shora kad je to ovde no,no? pa homless, psi i poneka pijana budala).
nemali je broj onih koji bosi shetaju po ulici, a govana od kuchica ima kao nagaznih mina u minskom polju. 
glupo je generalizovati, no moram priznati da je makar moje okruzenje daleeeko prljavije od onoga na sta sam navikao u Srb.

 

A o stanovima, tj stanju istih.. drugom prilikom

Link to comment
Share on other sites

Zabluda 4: hrana i troskovi zivota preko je jeftinija nego u Srbiji. Ovo je prvo istrazivanje koje sam uradio, ozbiljno. Ja sam otisao sa ubedjenjem da nas ovde deru. Video sam da stvari koje sam u to vreme redovno kupovao u Srbiji su jeftiniji (kornfleksovi, cokolada, nutela...) ali nikako nisam mogao da izadjem iz radnje a da sam potrosio manje para nego u Srbiji, vec su to bili iznosi uglavnom duplo veci. One stvari koje u Beogradu nisam ni racunao kao trosak (hleb, povrce, voce, mleko...) kostaju mnogo vise. Uz to ako kupujes teletinu umesto govedine ili organska jaja i sl, dolazis do rezultata da to ozbiljno kosta. Tamo nema ni babe sa sela koja posalje ajvar, pa ti tako... DODJE neka piletina, meso i tako to. Isto vazi i za troskove zivota: prevoz se placa i to ozbiljno, taxi kao nacin prevoza je izuzetak (ovo vazi uglavnom za Evropu, a i verujem da su uberi sada izmenili to malo), odeca po trznim centrima... Vreme ti treba svakako da shvatis kako te stvari funkcionisu: kupuje se outletima, lidl umesto bille itd... Drugo, potrebna je odredjena flaksibilnost: ja ne znam ko od nas koji smo odlazili nije, krace ili duze, vreme proveo na makaronima u paradajz sosu ili salamom za dorucak. Ono sto postoji u inostranstvu su i opcije. Npr, meni je bilo otkrice bonovi za rucak (jedalne listky). Svaki zaposleni dobija koliko radi x 3.6eur i u maltene svakom restoranu mozes da rucas za te pare. Mnogo prihvaljivije nego zobanje pice i buhtle sa cokoladom ispred kompjutera kao sto sam imao u BG. 

Moj zakljucak je da iako su ti troskovi u BG nesrazmerno visoki prema platama, ali meni to nikad nije bila stavka. Preko je postala.

Edited by sreta-steta
Link to comment
Share on other sites

44 minutes ago, sreta-steta said:

Zabluda 4: hrana i troskovi zivota preko je jeftinija nego u Srbiji. Ovo je prvo istrazivanje koje sam uradio, ozbiljno. Ja sam otisao sa ubedjenjem da nas ovde deru. Video sam da stvari koje sam u to vreme redovno kupovao u Srbiji su jeftiniji (kornfleksovi, cokolada, nutela...) ali nikako nisam mogao da izadjem iz radnje a da sam potrosio manje para nego u Srbiji, vec su to bili iznosi uglavnom duplo veci. One stvari koje u Beogradu nisam ni racunao kao trosak (hleb, povrce, voce, mleko...) kostaju mnogo vise. Uz to ako kupujes teletinu umesto govedine ili organska jaja i sl, dolazis do rezultata da to ozbiljno kosta. Tamo nema ni babe sa sela koja posalje ajvar, pa ti tako... DODJE neka piletina, meso i tako to. Isto vazi i za troskove zivota: prevoz se placa i to ozbiljno, taxi kao nacin prevoza je izuzetak (ovo vazi uglavnom za Evropu, a i verujem da su uberi sada izmenili to malo), odeca po trznim centrima... Vreme ti treba svakako da shvatis kako te stvari funkcionisu: kupuje se outletima, lidl umesto bille itd... Drugo, potrebna je odredjena flaksibilnost: ja ne znam ko od nas koji smo odlazili nije, krace ili duze, vreme proveo na makaronima u paradajz sosu ili salamom za dorucak. Ono sto postoji u inostranstvu su i opcije. Npr, meni je bilo otkrice bonovi za rucak (jedalne listky). Svaki zaposleni dobija koliko radi x 3.6eur i u maltene svakom restoranu mozes da rucas za te pare. Mnogo prihvaljivije nego zobanje pice i buhtle sa cokoladom ispred kompjutera kao sto sam imao u BG. 

Moj zakljucak je da iako su ti troskovi u BG nesrazmerno visoki prema platama, ali meni to nikad nije bila stavka. Preko je postala.

 

Hrana je dosta skuplja u BiH nego u Londonu, a uz to je sve dosta losijeg kvaliteta. Prije nesto vise od godine sam bio u Srbiji, a posjecivao sam i Hrvatsku i isti je slucaj. Sjecam se da sam jednom prilikom htio napraviti neke lazanje i trebali su mi je skoro svi sastojci osim ulja i soli ali opet je bilo barem duplo skuplje nego sto bi me izaslo da sam kupovao u Sainsbury's u Londonu. Slicne stvari sam primijetio kada sam bio u Splitu i u Novom Sadu.

 

Ostali troskovi kao sto su kirija, komunalije i transport jesu skuplji ali to je razumljivo. 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ovde je hleb 600 gr (ne onaj u kesi za tost narezan nego vekna najobicnija, nista fensi) kosta 3 dolara i nesto. To je oko 2 evra i definitivno je znacajno skuplje nego u Srbiji. Te najosnovnije namirnice hleb mleko jaja voce-povrce i tako to, to je sve mnogo jeftinije u Srbiji (narocito ako se uzima na pijaci a ne u supermarketu, ali i u marketu je jeftinije), isto alkohol, duvan (iako je zadnjih godina znacajno poskupeo koliko vidim), dok ovo ostalo je tu negde. Sredstva za ciscenje i tako te potrepstine su skuplje u Srbiji.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ma zato i nisam hteo da dajem neke kvalifikacije. Isto mnogo zavisi i od lokacije: ako se selis iz velikog u manji grad, perspektiva moze da bude potpuno drugacija. Samo hrana i zivotni troskovi su nesto sto mora da se planira preko, dok kuci imas taj luksuz da to nije bitan trosak. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, sreta-steta said:

 Samo hrana i zivotni troskovi su nesto sto mora da se planira preko, dok kuci imas taj luksuz da to nije bitan trosak. 

 

Jbg i to zavisi gde si. Ima krajeva u Srbiji koji su bas bas mnogo siromasni i gde bi ljudi da nemaju okucnicu i malo zivine bukvalno bili gladni. Jednostavno nema novca, radio ne radio, i onda neke stvari poput secera, soli, ulja sto bas ne mozes sam da gajis postanu potpuno nedostupne. Dosta krajeva je u prosla vremena zavisilo od neke industrije gde bi citava naselja ili direktno tu bila zaposlena ili u kooperaciji i ako to nije prezivelo tranziciju tamo je sada zivi ocaj. Cak i onaj ko pokrene nesto privatno i ima posla je u problemu da za to uzme novac jer narod nema kesa da plati, bukvalno su se vratili na robnu razmenu. A kes treba za sve, za vodu, struju, kucne potrepstine, decu da obuces i opremis za skolu... Prosperiraju samo oni koji su se preko partijske veze nakacili na drzavnu sisu, svi ostali gledaju da pobegnu ili za BG ili napolje.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

3 hours ago, Radoye said:

Ovde je hleb 600 gr (ne onaj u kesi za tost narezan nego vekna najobicnija, nista fensi) kosta 3 dolara i nesto. To je oko 2 evra i definitivno je znacajno skuplje nego u Srbiji. Te najosnovnije namirnice hleb mleko jaja voce-povrce i tako to, to je sve mnogo jeftinije u Srbiji (narocito ako se uzima na pijaci a ne u supermarketu, ali i u marketu je jeftinije), isto alkohol, duvan (iako je zadnjih godina znacajno poskupeo koliko vidim), dok ovo ostalo je tu negde. Sredstva za ciscenje i tako te potrepstine su skuplje u Srbiji.

Mleko nije jeftinije u Srbiji plus je bljutavo 🙂

 

Mada su i ove ostale cene relativne. Šta znači skuplje? Jeste pivo nominalno skuplje, ali čak i da zarađuješ minimalac u Srbiji vs minimalac u Ontariju, možeš mnogo više piva da kupiš od toga. 🙂

 

Uostalom, pola Beograda sad pije neka fensi piva od 4+ dolara, što kad se pretvori u prosečnu platu u Srbiji je isto kao kad bi ovde pivo koštalo 28+ dolara.

 

Ja sam isto jedan od onih koji se šoknu cenama svake godine kad odem u Beograd. Ne samo što je stvarno sve osim povrća i domaćeg voća skuplje u Srbiji, već je to sve nenormalno skupo u odnosu na primanja.

Link to comment
Share on other sites

Eto, sad o cenama. Ne moze se o cenama pricati, samo in/out. To je paritet. Cena mesa ovde gde ja zivim ista kao u Srbiji po jedinici mere. :smiley34: Eto recimo ako gledamo krmenadle, onoliko koliko kosta 1 kg u Srbiji, toliko kosta 1lb ovde u mom selu. Sto se tice hleba, toliko je nebitna stavka, da ne vredi o tome prcati. Ovde imaju torte i kolaci, da se kupa, pa nema smisla porediti cene. Za neverne tome. u Costco-u jedna vekna italijanskog hleba koji je 100 puta bolji od bilo kog hleba u BG ja $2.48.

BAs nema smisla da pricamo o cenama. 

Renta je mnogo skuplja. Ovde 2soban stan mesecno kosta minimum $2,500.00, a u BG je to cini se mnogo manje. :)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, mrd said:

 

Renta je mnogo skuplja. Ovde 2soban stan mesecno kosta minimum $2,500.00, a u BG je to cini se mnogo manje. 🙂

2soban - 2 spavace sobe po US sistemu ili 2soban po BG?

Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, Maharaja said:

Ja sam isto jedan od onih koji se šoknu cenama svake godine kad odem u Beograd. Ne samo što je stvarno sve osim povrća i domaćeg voća skuplje u Srbiji, već je to sve nenormalno skupo u odnosu na primanja.

 

Definitivno.

 

E sad, o cenama u Beogradu slabo znam, posto slabo imam potrebe da tamo uopste i zalazim, uglavnom jesam zapazio da je BG znacajno skuplji nego gore severnije gde se obicno muvam kad sam u Srbiji. E sad, tamo je problem uopste doci do nekog novca, pa je i to jeftinije jednako nepristupacno kao Boegradjanima, ako ne i vise.

 

Link to comment
Share on other sites

15 minutes ago, mrd said:

Cena mesa ovde gde ja zivim ista kao u Srbiji po jedinici mere. :smiley34: Eto recimo ako gledamo krmenadle, onoliko koliko kosta 1 kg u Srbiji, toliko kosta 1lb ovde u mom selu.

 

lb je manje od pola kg.

Link to comment
Share on other sites

Hm ovo za hranu prosto nije tacno. 
+ ne moze se gledati cena hrane preko na cenu hrane kod nas.

Jedino validno je koliko cega moze da se kupi za neto "dnevnicu", a tako je npr u jbnom LA koji je jezivo skup opet dosta, dosta jeftinije.

automobili (polovni), odeca, obuca => ne vredi ni pricati

samo malo ograda, ja pricam o SoCal

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, Squabbit said:

Jedino validno je koliko cega moze da se kupi za neto "dnevnicu", a tako je npr u jbnom LA koji je jezivo skup opet dosta, dosta jeftinije.

 

Tacno.

1:1 je jeftinije u Srbiji, ali kad se uzmu primanja u obzir to je sasvim druga prica.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

20 minutes ago, Squabbit said:

Hm ovo za hranu prosto nije tacno. 
+ ne moze se gledati cena hrane preko na cenu hrane kod nas.

Jedino validno je koliko cega moze da se kupi za neto "dnevnicu", a tako je npr u jbnom LA koji je jezivo skup opet dosta, dosta jeftinije.

automobili (polovni), odeca, obuca => ne vredi ni pricati

samo malo ograda, ja pricam o SoCal

Ja sam malo North od tebe, ali mi se cini da je SF area mnogo skuplja od LA, ako nije Hollywood. 

 

edit:

E da, 1 lb=0.453592kg

Google to moze da resi. Ja sam i rekao da je cena po jedinici ista. :)

Edited by mrd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 
 
 
12 hours ago, Angelia said:

 

 

 

 

Mislim glup predlog a da probas predgradja? Mi imamo u Filiju delove grada (i ne pricam o getou nego ono ne bas jeftina) koja pate od tog problema - gde ja nikad ne bih zivela. Jednostavno kad vidim djubre - ako platim 500k za kondo, ocekujem da mi ulica bude cista, ili rentiraju po 2,500 mesecno.

 

Za iste pare pomeris se 15 minuta levo ili desno, i imas sve cisto. Ne znam za Cali, kazu da bas imate problem s time. Ali to je do lokalne administracije.

 

Svezi smo jos za kupovinu 🙂
Mi smo nasli super stan, gazda nemac, nema property mngmenta i tako toga. Stan nov, u DT, komsiluk onako.
Nego dok smo vijali ovaj stan, koji smo srecno nasli na craigslist, pogledali smo bar tuce. Koje su to ruine, sacuvaj boze.. 
I onda najjace je kad se po nama vidi da ne da nam se ne dopdada nego ne bih svinje drzao, ovi agenti se jos i pomalo ljute..

kada dodje vreme za kupovinu, ne znam sta cemo. Show su cene u Calif, vredjaju intelidzensiju (BTW najjca kafa u SoCal je Intelligentsia Coffee & Tea, sve od reda su kisele, nepce mi se zahvaljivalo mesec dana kad sam bio u Miami i tamo pio "nasu" evropsku espresso kafu)

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, mrd said:

Ja sam malo North od tebe, ali mi se cini da je SF area mnogo skuplja od LA, ako nije Hollywood. 

 

edit:

E da, 1 lb=0.453592kg

Google to moze da resi. Ja sam i rekao da je cena po jedinici ista. 🙂

Kako nije skuplja, pa kazu da je 6 figures plata u SF nedovoljna za zivot. Stanovi u SF? ahahaha to je tek jezivo, studio ili rentanje pola 2BD stana oko 2k.
Imam druga u San Jose najmanje 20% povoljnije cene

 

 

meni se stil zivota nije promenio nista epohalno u USA jer ja tako zelim. Tehniku koju sam pokupovao, pokupovao sam. nemam nameru da menjam telefon na god dana, odeca i obuca?  imam je i previshe vec. Kola => checked
A kako starim (odrastam) sve vise kapiram da mi materijalno ne predstavlja ama bas nikakvo zadovoljstvo. Dobro, kakim i ja, drzi me par dana nova stvar i cao

Edited by Squabbit
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Squabbit said:

Kako nije skuplja, pa kazu da je 6 figures plata u SF nedovoljna za zivot. Stanovi u SF? ahahaha to je tek jezivo, studio ili rentanje pola 2BD stana oko 2k.
Imam druga u San Jose najmanje 20% povoljnije

To o cenama, mislim da ovde ne pomaze puno. Renta kuce, od 3-4 spavace sobe je od $4,000.00-$10,000.00. Medjutim, to je tako u ovom delu sveta. Cesto vise porodica rentira kucu i podele trosak, pa ih izadje jeftinije.

Nije ni San Jose jeftin, malo nize cene, ali i dalje puno para. Ovo se lepo kaci na zabludu da ovde pare padau s'neba. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

ma gde padaju sa neba.. Ali jedino sto je meni trebalo je da ima posla.. nista vise nista manje. U srb sam 2godine trazio da promenim i za 2 godine 4 oglasa za Fin Analyst-a 🙂
Ima jedna zabluda da se u Srb ne radi a ovde se satire.

Licno, ovde radim 30% manje no u Srb

Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Squabbit said:

ma gde padaju sa neba.. Ali jedino sto je meni trebalo je da ima posla.. nista vise nista manje. U srb sam 2godine trazio da promenim i za 2 godine 4 oglasa za Fin Analyst-a 🙂
Ima jedna zabluda da se u Srb ne radi a ovde se satire.

Licno, ovde radim 30% manje no u Srb

Onaj ko je radio u Srbiji, taj je i imao za zivot, ali onaj koji ovde radi, ne mora nista extra. U tome je razlika, ja se secam, pre 20-ak godina i ja i zena dodjemo s'posla pa na prelamanje u venturi. Imali fino, ali radili po ceo dan. Ovde kad smo dosli, sto ti rece mnogo manje rada, ali vidis sebe za sledecih 10godina. Tamo, pare za letnji godisnji odmor skupljas 6 meseci. :)

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

33 minutes ago, zoran59 said:

Ovakve rasprave nisu preterano korisne jer postoje ogromne razlike izmedju delova ne samo zemlje nego i gradova. Koristan je cost-of-living comparison.

Odlican sajt, sa gomilama podaka : http://www.city-data.com/

NAravno, pocelo je od zablude da su cene ovde nize, sto je tacno u nekim slucajevima, ali ostalo samo ako se gleda na odnos in/out. U suprotnom je zivot ovde mnogo skuplji. :)

 

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...