Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

5 hours ago, Squabbit said:

 

Svezi smo jos za kupovinu 🙂
Mi smo nasli super stan, gazda nemac, nema property mngmenta i tako toga. Stan nov, u DT, komsiluk onako.
Nego dok smo vijali ovaj stan, koji smo srecno nasli na craigslist, pogledali smo bar tuce. Koje su to ruine, sacuvaj boze.. 
I onda najjace je kad se po nama vidi da ne da nam se ne dopdada nego ne bih svinje drzao, ovi agenti se jos i pomalo ljute..

kada dodje vreme za kupovinu, ne znam sta cemo. Show su cene u Calif, vredjaju intelidzensiju (BTW najjca kafa u SoCal je Intelligentsia Coffee & Tea, sve od reda su kisele, nepce mi se zahvaljivalo mesec dana kad sam bio u Miami i tamo pio "nasu" evropsku espresso kafu)

Totalno kontam, ja sam rentirala 7-8 godina.

 

Btw nemoj da mislis da je property management nesto lose.

 

Toplo ti preporucujem da razmislis o lokacijama, imas kompromis, da li zivis na lokaciji koja je gradska, ili vozis, pola sata vise ali zivis u odlicnoj kuci/stanu. Ja sam naucena iz UK izabrala 20 milja od centra grada kucu, koja je bila 20 minuta do posla. Onda sam tokom vremena skontala da UK i US nisu isto, 20 milja od centra grada je bilo ako hoces da koristis usluge grada, moras da spakujes piknik torbu, ceo dan..... saobracaj.

 

Recimo - to je potpuna zabluda kod ljudi koji planiraju emigraciju, ziveti sto blize centru. Posto su meni i poslovno nekretnine deo zivota - nemas pojma kakvih sam se svinjaca nagledala u centru.

 

Onda kada je doslo do kupovine - centralna tema je bila skolski okrug, to je sad individualno, ako imas klince moras da mislis o tome. Ove zime su moji dosli prvi put od kako smo kupili kucu (kolektivno prvi put) i naslusala sam se zalbi od mog oca, zasto sam ja kupila kucu tri puta skuplju nego deset minuta dalje, a deset minuta dalje ja ne bih mog neprijatelja uselila :classic_smile:

 

Sad vec dve godine, planiramo preseljenje u centar grada, promenila se situacija, dete nije dete vise - ne treba mu skolski okrug, a mozemo i da priustimo odlican deo grada, samo da nadjem vremena :classic_biggrin:

4 hours ago, mrd said:

NAravno, pocelo je od zablude da su cene ovde nize, sto je tacno u nekim slucajevima, ali ostalo samo ako se gleda na odnos in/out. U suprotnom je zivot ovde mnogo skuplji. 🙂

 

Cena goriva, mislim na kola u SR je skuplja nego UK, a UK je skupa za US standard. Prosto me zaboli kad napunim rezervoar u SR.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Angelia

Da imamo PM renta bi godishnje isla po nekoliko % ili stotina $, a ovako ne mrda. 🙂
Jbg pazimo mu stan kao da je nas. Ovde zbog jbnog grejanja slabo koji stan ima luster, sto me izludjuje.

Pa sam lepo pitao gazdu da li mu je ok da ugradim par recessed lighting-a, on kao pa super. On platio materijal, dogovorili se za ruke, odbili od kirije i sve fino.
da sam u nekom complexu, juce bi mogao to da radim. 
A zavrsio sve za 1 prepodne

Link to comment
Share on other sites

31 minutes ago, Squabbit said:

@Angelia

Da imamo PM renta bi godishnje isla po nekoliko % ili stotina $, a ovako ne mrda. 🙂
Jbg pazimo mu stan kao da je nas. Ovde zbog jbnog grejanja slabo koji stan ima luster, sto me izludjuje.

Pa sam lepo pitao gazdu da li mu je ok da ugradim par recessed lighting-a, on kao pa super. On platio materijal, dogovorili se za ruke, odbili od kirije i sve fino.
da sam u nekom complexu, juce bi mogao to da radim. 
A zavrsio sve za 1 prepodne

Kao sto rekoh - meni je to deo posla, u portfoliu imam management company, kod nas bi isto zavrsio za 1 popodne, a znam takvih dosta.

 

Ljudi pricaj horror stories, zato sto ima nekih koji to rade, nije svuda tako.

 

Ja sam zivela u komplexu koji je bio managed, sve bilo ok. Dobro nisam mogla da ostavljam mrezicu otvorenu.....ali to su bile komsije.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, Angelia said:

Recimo - to je potpuna zabluda kod ljudi koji planiraju emigraciju, ziveti sto blize centru. Posto su meni i poslovno nekretnine deo zivota - nemas pojma kakvih sam se svinjaca nagledala u centru.

 

 

Bilo bi dobro da naglasis da govoris o USA. U evropskim gradovima je to prakticno pitanje, posebno ako nemas stalni posao i stalno si u potrazi za novim. Prigradska naselja, udaljena od centra (u mom slucaju i od metroa) te u tome ogranicavaju. Ima ljudi koji dobro funkcionisu ziveci izvan grada, ali to je daleko skuplji nacin zivota i nije za one koji tek grade nekakvu osnovu.

Vezano za to, primecujem jednu novu pojavu u Stockholmu. Ranije je imigrantima bilo prilicno tesko, skoro nemoguce da iznajme, pa cak i da kupe stan u centru. Cene su bile znatno vise nego na periferiji i izvan grada, a postojao je i otpor domacih. To se sada menja, i na dobro i na lose.

Razloga je vise, ali glavni vidim u tome sto je nestasica stanova (za izdavanje, ali i za kupovinu!) tolika, da se cene u centru i na periferiji priblizavaju. Dostigle su plafon, na teritoriji celog grada, i vise nema dalje. U toj situaciji sve vise njih zeli da iznajmi u centru, sto je i logicno, ali to su iznajmljivanja na crno, na kratak rok. Znaci sve vreme nesigurnost, strah od otkaza, stres i ceste selidbe. Sto se vlasnika stanova tice, oni zele da iznajme po sto vecoj ceni, a tesko je mogu dobiti od domacih, imigranti su uvek spremni da plate vise. Nekad iz pomodarstva i snobizma, ali i zbog nemanja izbora.

I da, suprotno zabludama nekih starijih i bolje etabliranih dijasporaca, novopridosli bi najradije u centar i da nemaju nikakve veze s ostalim imigrantima. Ne zele da budu obelezeni, zele da zive medju domacima kojih je jos uvek znatno vise u centru, i to je razumljivo. Nekima se posreci, bar na kratko, drugima ne.

Edited by vilhelmina
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, vilhelmina said:

 

Bilo bi dobro da naglasis da govoris o USA

I UK ono sto sam ja videla, moras da imas kola. Nista fancy, imas da vidis okolo oglase za polovna kola, kao 500 funti za neka stara.

 

Glavno je da imas prevoz.

Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

I UK ono sto sam ja videla, moras da imas kola. Nista fancy, imas da vidis okolo oglase za polovna kola, kao 500 funti za neka stara.

 

Nije to bas tako jednostavno. Sama si gore konstatovala da je gorivo ovde bitna stavka, a u nekim zemljama i osiguranje, pa i parking/garaza. Zamisli sad porodicu gde dvoje treba da idu na posao, na razlicitim mestima u gradu i u razlicito vreme, a novi su i rade za male plate. To ne moze da funkcionise bez gradskog prevoza, pa ljudi gledaju da se nasele blize centru i/ili na linijama metroa.

Edited by vilhelmina
slovca
Link to comment
Share on other sites

Meni je prva adresa u Torontu bio Jane & Finch. To je jedan od najozloglasenijih hoodova u celoj Kanadi (ja naravno pojma imao nisam, nego stan bio vise nego povoljno, zgrada sasvim OK, vrlo blizu posla) mada dosta te reputacije je sada vec prevazidjeno. Kraj je nastanjen vecinom imigrantima sa Kariba i iz jugositocne Azije uz nesto malo starog stanovnistva Italijana i juznoamerikanaca (uglavnom Argentina). Cesto sam bio jedini belac u prevozu ili u prodavnici. Kraj je poznat po gangovima gde prakticno svaki cosak ili ulaz u zgradu ima svoj - u najekstremnijem slucaju cak unutar zgrade razliciti spratovi pripadaju razlicitim gangovima, i oni kao tu nesto ratuju medjusobom, ali ja se licno nikad nisam osecao ugrozeno na bilo koji nacin niti mi je ko pravio neprijatnosti. Nasa zgrada je bila "mirna" sto se tice gangova, dobro odrzavana, kucepazitelj sjajan lik. Za tri godine sto sam tamo stanovao dvaput sam cuo pucnjavu negde u daljini, jednom je bio fajt dole na parkingu (dve grupe, ukupno 30-tak njih, flase i lanci, dobro su se sibali dok nisu pandurske sirene zasvirale), i jednom su malo dalje od nas panduri nasli upucan les spakovan u gepek kola (ispostavilo se da je ubijen van Toronta i da su ga samo dumpovali tu). U principu sve ovo sam imao prilike da dozivljavam u Srbiji 90-tih tako da nije nista novo. Inace je reputacija kraja i pored svega opisanog vise izvikana nego sto je stvarno opasno, pa je tako kolega s posla izbegavao da vozi tuda jer "sta cu ako bide crveno na semaforu?", pa nista sacekaces zeleno i krenuti najnormalnije, lik je stanovao na 20 minuta kolima a putovao okolo sat ipo pacenik. 😄 Inace kraj je bio urban wasteland, osim jednog shopping malla sa ono klasika prodavnicama i McD restoranom nije postojalo nista drugo, nikakav pub, bioskop, bilo sta. Bar su ulice bile ciste.

Sledeca adresa mi je bila u midtownu, Yonge & Lawrence, to vazi za dobar kraj, kuce su skupe u rangu 3-4 miliona ali ovo je bila rental zgrada poprilicno stara i u gorem stanju od one u J&F, jedina visoka gradjevina u okolini i bilo je relativno pristupacno s obzirom na lokaciju i sve. Kucepazitelj je bio kreten i svaki put sam morao da urlam na njega da bi se nesto uradilo. No pogled je bio fenomenalan, sve je bilo blizu na 5 minuta pesice, tu smo ostali dosta dugo a i jos bi da sam se samo ja pitao. Ali najbolja supruga na svetu je odlucila da je vreme da investiramo u kupovinu nekretnine a ako je lutka htela zeca ima da dobije zeca. Pomerili smo se jednu metro stanicu juznije, stan je lep u lepoj zgradi (doduse peplatili smo, jer su cene nekretnina u Torontu takve kakve su, nerealno naduvane), no u medjuvremenu su poceli u okolini da grade kao ludi, kopaju novu metro liniju, dizu zgrade od 40+ spratova tako da je okolina totalni rastur, saobracaj je u kolapsu... Videcemo na sta ce da naidje.

Toronto je inace jako "saren" sto se tice hoodova, nema ono centar je ovakav periferija onakva, ima i u centru i van njega krajeva koji su sa stanovima od par miliona a samo dva-tri semafora dalje slamovi za sirotinju i obrnuto. Mada zadnjih godina su udarili u kampanju dzentrifikacije narocito po centru sto dize cene nekretnina svuda - jer oni koje vislje cene stanovanja u centru istisnu ka periferiji svojom potraznjom krecu tamo da dizu cene i onda se taj talas siri dalje na suburbiju. Gradi se k'o popizdelo po celom gradu, no vecinu kupuju investitori iz Kine i zalivskih drzava i pretvaraju ih u AirBNB "fantomske hotele" tako da ni ne dodju na trziste. Donedavno je bilo in kupovati nekretnine u nekom krugu od 100-150 km od Toronta (Hamilton, St.Catherines, Barrie, Ajax, Oshawa) pa se hipsteraj krenuo seliti tamo ali sad su i tu cene skocile pa je sada Ottawa u modi, bas dosta ljudi koje poznajem se u zadnjih recimo dve godine preselilo tamo. Uglavnom stanovanje bilo kupovina bilo kirija je postalo jako skupo i to je glavna stavka za svaciji budzet ovde, ostalo tipa hrana, auto, ovo-ono se pored troskova stanovanja ni ne primeti.

Edited by Radoye
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, Angelia said:

I UK ono sto sam ja videla, moras da imas kola. Nista fancy, imas da vidis okolo oglase za polovna kola, kao 500 funti za neka stara.

 

Glavno je da imas prevoz.

 

Taman posaljem onaj post gore i zvirnem da vidim sta ima novo ovde kod mene, kad bas ovo o cemu pricamo :classic_smile:.

Otkazan veliki protest, koji je sutra trebalo da se odrzi na vise mesta u Svedskoj, a povodom visokih cena goriva. Nisu na vreme predali zahtev, pa protest nece biti odrzan sutra, ali bice nekad. Fejsbuk grupa koja stoji iza ovoga je za nepunih mesec dana postojanja prikupila oko 200 000 clanova. Mene licno ne dotice i nisam upucena u tu problematiku, ali pretpostavljam da je ozbiljno kad su ljudi spremni da izadju na ulice i protestuju.

Link to comment
Share on other sites

28 minutes ago, vilhelmina said:

 

Nije to bas tako jednostavno. Sama si gore konstatovala da je gorivo ovde bitna stavka, a u nekim zemljama i osiguranje, pa i parking/garaza. Zamisli sad porodicu gde dvoje treba da idu na posao, na razlicitim mestima u gradu i u razlicito vreme, a novi su i rade za male plate. To ne moze da funkcionise bez gradskog prevoza, pa ljudi gledaju da se nasele blize centru i/ili na linijama metroa.

Da, iako ne bih rekla da je to znacajan trosak kad se gleda na duze staze. Kao sto rekoh, radi se o kompromisu, sa druge strane dobijes daleko kvalitetnije uslove zivota. Verujem da je to dobra investicija.

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Angelia said:

Da, iako ne bih rekla da je to znacajan trosak kad se gleda na duze staze. Kao sto rekoh, radi se o kompromisu, sa druge strane dobijes daleko kvalitetnije uslove zivota. Verujem da je to dobra investicija.

 

Stara kanta od 500 funti ili malo vise evra, nikako ne moze da bude dobra investicija. Kvari se i guta preskupo gorivo, pa jos ako je puta 2 u istoj porodici, tu nema odlepljivanja od dna. Da podsetim, govorimo o novopridoslim imigrantima. Njima je bolje da se malo strpe i prozive par godina uz gradski prevoz, dok kvalitet zivota ne dodje na dnevni red. Onda se moze kupiti i normalan auto, a ne kanta. Prve godine su prezivljavanje, to valjda svi znamo. Osim ako ti se ne zuri da rodbinu u otadzbini impresioniras slikom na fajsbuku pored novokupljenog automobila. Na slici se ne vidi da je u pitanju sveze oprana i uglancana kanta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Koliko se ja secam Pariza, pre 28 godina. Mogao si da prezivis bez kola, ako si u gradskoj zoni metroa. Metro mesecnica je bila ko nekih 400 fr. to je nesto u rangu danasnjih 60evra. Evropa moze da se prezivi bez kola, ali US, to je druga prica.

Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, vilhelmina said:

 

Stara kanta od 500 funti ili malo vise evra, nikako ne moze da bude dobra investicija. Kvari se i guta preskupo gorivo, pa jos ako je puta 2 u istoj porodici, tu nema odlepljivanja od dna. Da podsetim, govorimo o novopridoslim imigrantima. Njima je bolje da se malo strpe i prozive par godina uz gradski prevoz, dok kvalitet zivota ne dodje na dnevni red. Onda se moze kupiti i normalan auto, a ne kanta. Prve godine su prezivljavanje, to valjda svi znamo. Osim ako ti se ne zuri da rodbinu u otadzbini impresioniras slikom na fajsbuku pored novokupljenog automobila. Na slici se ne vidi da je u pitanju sveze oprana i uglancana kanta.

Cini mi se da nisi razumela o cemu ja pricam, i tu se ne radi o nikakvom impresioniranju, nego o izboru.

Mozes da zivis u gradu, i najverovatnije kao svezi emigrant zivis u svinjcu i placas premium cenu. Ili u predgradju, gde mozda malo moras da ulozis u kola i gorivo, ali zivis u pristojnoj jedinici i dobijes bolji kvalitet zivota.

Uz to ovo sto Mrd rece, u evropi je javni saobracaj jako organizovan. Ja sam u UK zivela u gradu takoreci usred UK, i opet do Londona mi je trebalo nesto preko sat vremena vozom, a ima i blizih lepsih mesta.

Link to comment
Share on other sites

Toronto je sasvim OK bez kola ako si blizu linije metroa. Ako nisi onda onda je zajebano, iz nekih krajeva do centra treba i po sat ipo - dva javnim prevozom. Ja za posao koristim javni prevoz, treba mi oko 30-40 minuta, nije strasno. Metro mreza je prilicno slabo razvijena za grad ove velicine, mada su krenuli u zadnjih 10-tak godina da je prosiruju. Ipak, jos uvek ima delova koji su odseceni i nedostupni.

 

Sto se tice kola ovde je dosta zeznuto zbog zime, jer jako sole puteve i kola brzo pojede rdja. Ja sam u rodnom kraju vidjao zardjale krntije po 30-40 godina stare gde je rdja pojela blatobrane i pragove, ovde sam video automobile kojima je i krov izrdjao a nije neki preterano stari model u pitanju. Za neverovati!

Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Radoye said:

U principu sve ovo sam imao prilike da dozivljavam u Srbiji 90-tih tako da nije nista novo. Inace je reputacija kraja i pored svega opisanog vise izvikana nego sto je stvarno opasno

https://www.google.com/amp/s/www.macleans.ca/society/north-battleford-canadas-most-dangerous-place-is-fighting-for-its-future/amp/

 Hype je zajebana stvar. Iako živimo s druge strane reke, posao mi je u "Najopasnijem gradu" u Državi...Realno, imamo sranja, ali zbog statistike per capita držimo suvereno prvo mesto u kategoriji manjih gradova već godinama...U stvarnosti, nije ništa gore nego bilo gde drugde u Canadi ako nisi troublemaker...Mediji danas su eklatantan primer kako se od mrava pravi slon, a pri tom mislim na ove tzv "normalne" ne na ove tabloidne ... slučaj Stanley /Boushie je ogoljen primer manipulacije informacijama i tendencioznog izveštavanja

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

35 minutes ago, Angelia said:

Cini mi se da nisi razumela o cemu ja pricam, i tu se ne radi o nikakvom impresioniranju, nego o izboru.

Mozes da zivis u gradu, i najverovatnije kao svezi emigrant zivis u svinjcu i placas premium cenu. Ili u predgradju, gde mozda malo moras da ulozis u kola i gorivo, ali zivis u pristojnoj jedinici i dobijes bolji kvalitet zivota.

 

 

Ja mislim da ti generalizujes stvari koje se ne mogu generalizovati. Govorimo o (relativno) novopridoslim imigrantima u Evropi, zar ne? Da ne bude da pricam napamet, evo jednog clanka koji potvrdjuje ovo sto cu reci. Clanak je na svedskom, ali mozes da ga bacis u google translate ako mi ne verujes. Tu pise koliko mesecno kosta posedovanja automobila, pa daje tri razlicita primera. Troskovi se krecu od nekih 400 do 800 evra mesecno, zavisno od modela. Uracunati su razni troskovi, i to bez parkiranja, jer to dosta zavisi od okolnosti, ali definitivno nije besplatno. I odnosi se na situaciju kad se godisnje prelazi oko 15000 km, znaci 40-tak dnevno, sto znaci da gorivo ne ucestvuje znacajno u navedenim troskovima. Bez njega i parkiranja, opet ostaje mesecni trosak izmedju 350 i 600 evra.

Kako god okrenes, tolika razlika u ceni nije izmedju stana u sirem centru i onog izvan grada i linija gradskog saobracaja. Posebno u situaciji koju sam pomenula, gde dvoje u porodici ide svakodnevno na posao, u razlicito vreme i na razlicita mesta. Tada trebaju dva automobila, a stan je dovoljan jedan. Isto i kad je covek sam, pa mu je dosta jedan auto, ali pocetnik u swe ce tesko zaraditi i za auto i za stan, ma kakav taj bio i gde god se nalazio. Prosecna neto plata je u swe oko 2200 evra, pa ti sad vidi koliko tu prostora ima za ulaganje u kvalitet zivota.

 

Znaci, izbor je lak. Ili jos tacnije, uopste ga nema za ovu kategoriju ljudi o kojoj pricamo. O njima mozes misliti sta god hoces, ali vecina je racionalna kad se radi o sopstvenom dzepu. Ako biraju centar i predgradja umesto prigradskih neselja, onda ima razloga za to. Osim toga, u Svedskoj ces tesko naci svinjac u gradu, toga je vise van gradova. Razlika je samo u ceni, van grada jeste jeftinije. Ali kad dodas one gore troskove za posedovanje automobila, onda se slika menja.

Link to comment
Share on other sites

Ja sam se sad setio jedne uzasne zablude, a to je da u inostranstvu nema dovoljno odmora i da ti kompanija ne da da koristis odmor. To je takva zabluda. Cak i u US koja je drasticno surovija od Evrope, je odmor dogovoren ugovorom i kompanija to mora da postuje. Vremenom i gomilanjem radnog staza duzina odmora se povecava i u slucaju da radnik ne iskoristi odmor on je placen extra za te dane koje nije iskoristio. Toliko o toj zabludi. Jedino sto je tacno, ako dodjes na posao i onda izadjes u kafic, moze da te saceka poslednji cek. :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

U Ontariju zakonom je regulisano da ti sleduje 10 slobodnih dana placeno godisnje. U praksi varira, zavisi od volje poslodavca i kako se s njim dogovoris, 10 dana (prakticno dve nedelje, ako racunas i vikende) je zakonski minimum koji svaki poslodavac mora da ispostuje bez pogovora. Ja navucem i po mesec dana godisnji ako cu putovati preko okeana, ako necu onda nekad ni ne trazim vise od te 2 obavezne nedelje. Znam za neka druga mesta gde su mnogo manje fleksibilni po tom pitanju, dobijes onoliko koliko ti sleduje po ugovoru i nema ni manje ni vise, moras sve da iskoristis u jednoj fiskalnoj godini.

 

Neplaceno odsustvo je opet stvar dogovora, moze i tako da se produzi godisnji ako imas ustekano u slamarici dovoljno da ti nije frka za jedan paycheck manji od standardnog.

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Radoye said:

U Ontariju zakonom je regulisano da ti sleduje 10 slobodnih dana placeno godisnje. U praksi varira, zavisi od volje poslodavca i kako se s njim dogovoris, 10 dana (prakticno dve nedelje, ako racunas i vikende) je zakonski minimum koji svaki poslodavac mora da ispostuje bez pogovora. Ja navucem i po mesec dana godisnji ako cu putovati preko okeana, ako necu onda nekad ni ne trazim vise od te 2 obavezne nedelje. Znam za neka druga mesta gde su mnogo manje fleksibilni po tom pitanju, dobijes onoliko koliko ti sleduje po ugovoru i nema ni manje ni vise, moras sve da iskoristis u jednoj fiskalnoj godini.

 

Neplaceno odsustvo je opet stvar dogovora, moze i tako da se produzi godisnji ako imas ustekano u slamarici dovoljno da ti nije frka za jedan paycheck manji od standardnog.

Cali je specificna, firma mora da ti da odmor + 5 personal days, da mozes da ih iskoristis kad ti se cefne, ali tih 5 dana ne mozes da naplatis na kraju godine ako ih ne iskoristis. Za odmor start je na 10 dana, ali za 5 godina poraste na duplo da bi poceo da se priblizavas 6-8 nedelja i onda stanes. Cesto se taj odmor ne potrosi. ali svi iskoriste ovih 5 dana, koje gubis, ako ne koristis. :)

Covek uvek kalkulise.

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, vilhelmina said:

 

Ja mislim da ti generalizujes stvari koje se ne mogu generalizovati. Govorimo o (relativno) novopridoslim imigrantima u Evropi, zar ne?

Naravno da generalizujem - ne mogu valjda da pricam o svakom individualnom slucaju? Nisam znala da govorimo samo u Evropi, ja govorim generalno o emigraciji.

Veoma cesto posledica zablude da treba ziveti sto blize centru, pa onda i zelje da se zivi u emigrantskim naseljima, sa idejom lakse je sa slicnima.

 

To naravno ne znaci da nema mesta gde je to prosto jedina opcija, ili je sve drugo neisplativno. Recimo ta opcija je u Filiju moguca, ali iznenadjujuce je da vecina svezih imigranata bira tacno specificna naselja, za pocetak. Neki kasnije otkriju da to moze na drugi nacin, ali obicno prodju godine dok otkriju tu opciju.

Link to comment
Share on other sites

39 minutes ago, mrd said:

Cali je specificna, firma mora da ti da odmor + 5 personal days, da mozes da ih iskoristis kad ti se cefne, ali tih 5 dana ne mozes da naplatis na kraju godine ako ih ne iskoristis. Za odmor start je na 10 dana, ali za 5 godina poraste na duplo da bi poceo da se priblizavas 6-8 nedelja i onda stanes. Cesto se taj odmor ne potrosi. ali svi iskoriste ovih 5 dana, koje gubis, ako ne koristis. 🙂

Covek uvek kalkulise.

 

 

 

+ sick days koji idu % od working hours...
na blic prvo izgleda da ti daju samo 10 dana ali na to ide tih 5 personal pa jos sick, izdje na 70-80% od onoga sto sam imao u Srb

Link to comment
Share on other sites

On ‎5‎/‎6‎/‎2019 at 2:41 PM, Honey Badger said:

 

...I grki su tamo zalogaji hljeba, gdje svoga nema i gdje brata nije.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Pa ako ti se ne svidja sta je tada imao da kaze Santic, mogao si da vidis sta je na tu temu rekao Adolf Topic jedno 80+ godina kasnije.  Obojica veliki u svom fahu, jedan u Mostaru, drugi u Osijeku, 80 godina  vremenska razlika, a misao ista. 

Edited by Newcastle
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...