Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

1 hour ago, Squabbit said:

ja za Blood eagle znam iz vikinga hihihii

Mislim da covek nema sanse da prezivi to kasapljenje. Mislim da se gubi svest jos pre nego sto krenu da mu lome rebra. Jer dok dodju do rebara - jadnik je vec iskrvario litar - dva krvi, sto je dovoljno da se dozivi sok I izgubi svest. 

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, Squabbit said:

Ko ce ga znati, mozda postoji nacin...
Bilo raznih muchenja, prava "umetnost" od toga....

Sent from my SM-G965U using Tapatalk
 

Mozda su im pre toga davali neki napitak koji smanjuje krvavljenje, tako da covek duze ostaje svestan, da sto duze trpi muke? Ali Vikinzi su bili posebno surovi. Pa "blood eagle" u filmu Midsommar je preuzet is vikinske tradicije. 

Problem je sto izgleda da ima kultova u Svedskoj koji i danas upraznjavaju neke od tih ritual - mozda ne bas "blood eagle" - ali neke iz tih vikinskih tradicija.

Link to comment
Share on other sites

On 5/14/2019 at 6:28 AM, vilhelmina said:

 

To je posao osobe koju ti zoves administrativni radnik, a ovde je jedna od na srpski neprevodljivih reci - "handläggare".

 

On 1/8/2020 at 10:42 PM, Cyber said:

 

handläggare = referent (jedna od vise vrsta administativnih radnika, sluzbenika)

 

 

14 hours ago, vilhelmina said:

Prevesti rec "handläggare" kao referent nije ispravno, zato sto u srpskohrvatskom ta rec ima sledeca znacenja (izvor - wikipedia😞

 

 

Nabavi recnik. 

 

Spoiler

Koliko mi je poznato, mi nismo kolege. Necuveno kako se ti olako ogrusis ne neciju profesiju i rastezes stvari o kojima nemas pojma. Ogradjujem se od tvojih harangi, razvodnjavanja, izvrtanja i silovanja razuma. Sto se mog prevoda tice, na njega mogu pecat da stavim. 

 

Q.E.D.

 

 

Izvinjavam se auditorijumu zbog ove neprijatne i nezeljene eskalacije.

handläggare (2).jpg

Lexin.jpg

handläggare.JPG

Link to comment
Share on other sites

Ako je moje pisanje na ovom topicu rastezanje stvari o kojima nemam pojma, razvodnjavanje, izvrtanje i silovanje razuma, ovo tvoje je cista zloba. Ne znam zbog cega to radis, ali priznajem da mi prilicno tesko pada krajnje ponizavajuci ton kojim mi se obracas. Izvukla si moj post iz maja prosle godine, gde Eddardu objasnjavam zbog cega je deo nemacke administracije s kojom je imao posla spor, dok je drugi veoma brz. Onda si se ustremila na jednu svedsku rec iz tog posta, tvrdeci da se moze prevesti jednom srpskom recju. Sada to argumentujes citirajuci recnik koji sadrzi 17000 reci! To je vrlo malo reci, dakle krajnje oskudan, pojednostavljen recnik, namenjen osnovnom ucenju svedskog. Naravno da tu nema mesta za finese, pa bi se kao referent moglo prevesti jos nekoliko desetina pojmova-zanimanja, koje postoje u Svedskoj i nemaju svoje pandane u Srbiji. I obrnuto. Svakom je valjda jasno da se reci ne mogu tako doslovno prevoditi, a da se pri tome ne izgubi preciznost, a cesto i napravi ozbiljna greska. Handläggare je vrlo odredjen pojam, dok je referent neodredjen i veoma sirok. Zato se ni u kom slucaju ne mogu poistovetiti, osim za potrebe vrlo povrsnih prevoda, gde smisao i sustina pojma handläggare i nije toliko bitna. U tom slucaju se umesto referent moze reci i sluzbenik, jednako je neprecizno i ne pogadja sustinu.

Ti svakako veoma dobro znas da handläggare u Svedskoj mozes naci uglavnom u javnom sektoru, i gotovo nikad u privatnom, s izuzetkom osiguravajucih kuca i banaka (odobravanje kredita i sl). To je zato sto handläggare donose pravne odluke, vezane za odredjene klijente i njihova prava regulisana zakonom. U tome je sustina njihovog posla, i samim tim nemaju nikakve veze s referentima prodaje, marketinga, obracuna zarada, zastite od pozara i cega sve ne, i to jos u Srbiji. Jedino sto im je zajednicko jeste da radno vreme vecim delom provode u kancelarijama, a ne u fabrickim pogonima ili na gradilistima. Ne vidim nijedan razuman razlog da se taj pojam handläggare, pomenut na ovom topicu pre nekih osam meseci u vrlo odredjenom kontekstu, sada izvlaci iz tog konteksta i insistira na necem potpuno iracionalnom, iz jos iracionalnijih razloga.

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...
6 minutes ago, RatzenStadt said:

USA ladno deli zelene karte preko lutrije drzave Srbije? Wtf?!

 

 

Kako mislis deli? Ne deli, nego igras lutriju, pa ako dobijes. Iz te lutrije su izuzete samo neke zemlje (uglavnom one koji su se masovno naselili u US), svi ostali imaju istu tu lutriju. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Baby said:

 

 

Kako mislis deli? Ne deli, nego igras lutriju, pa ako dobijes. Iz te lutrije su izuzete samo neke zemlje (uglavnom one koji su se masovno naselili u US), svi ostali imaju istu tu lutriju. 

 

Nznm, arealno mi zvuci praksa deljenja zelene karte preko lutrije. Nisam dozivljavao zelenu kartu kao nesto sto se zaradi uplatom loza.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

 
Nznm, arealno mi zvuci praksa deljenja zelene karte preko lutrije. Nisam dozivljavao zelenu kartu kao nesto sto se zaradi uplatom loza.
Eh, US ti je sva organizovana na principu srećnog ishoda. Deca se u "magnat" škole upisuju preko lutrije...

Sent from my LM-G710VM using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Nznm, arealno mi zvuci praksa deljenja zelene karte preko lutrije. Nisam dozivljavao zelenu kartu kao nesto sto se zaradi uplatom loza.

 

tako je makar 30 godina

 

mada naravno da je "lutrija", provere oni dobro koga puštaju, tj ko će da im prija, što je i normalno

Link to comment
Share on other sites

3 minutes ago, RatzenStadt said:

 

Nznm, arealno mi zvuci praksa deljenja zelene karte preko lutrije. Nisam dozivljavao zelenu kartu kao nesto sto se zaradi uplatom loza.

 

Pa ajde neka je i deljenje ako gledas iz ugla Amerike. Na nivou celog sveta se eto podeli 50 hiljada godisnje, otprilike pola ih ne iskoristi jer je besplatna i igraju se da vide kakva im je sreca 😄 I ne dobijaju tu lutriju bas svi, moraju xyz stvari da se poklope da bi neko bio izvucen (obrazovanje, godine, mesto stanovanja... ) 

  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, uini said:

 

tako je makar 30 godina

 

mada naravno da je "lutrija", provere oni dobro koga puštaju, tj ko će da im prija, što je i normalno

Well kad te izaberu, moras da imas diplomu o zavrsenoj srednjoj skoli.

 

Ovo je mozda diskusija za US topic a ne da trollujemo ovde.

Link to comment
Share on other sites

Duboko izvinjenje svima.

Kolege su me istrolovale kad su videle koliko sam bio iznenadjen kad je jedan od njih danas rekao da je dobio zelenu kartu na lutriji, pa nastavili pricu u smeru u kojem sam ja sve to shvatio "na prvo slusanje" - da se doslovno kupuje loz na kiosku poput onih za loto i sl.

 

EDIT: Svejedno, i dalje mi je arealno. Valda je to praksa koja je isla zajedno sa promocijom americkog sna koji je bio fiksacija kojoj se tezi ogromnog delu svetske populacije u drugoj polovini 20-og veka.

Edited by RatzenStadt
Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, RatzenStadt said:

Duboko izvinjenje svima.

Kolege su me istrolovale kad su videle koliko sam bio iznenadjen kad je jedan od njih danas rekao da je dobio zelenu kartu na lutriji, pa nastavili pricu u smeru u kojem sam ja sve to shvatio "na prvo slusanje" - da se doslovno kupuje loz na kiosku poput onih za loto i sl.

 Ovo je  link gde mozes vise da saznas. Sto se tice ove vrste ulaza u US, to ce sigurno morati da ceka, dok im se regularni processi zavrse. 

Ja sam se takodje zapanjio kad sam cuo da ne izdaju, ili produzavaju pasose.

 

No pogledaj onaj link ima dobre infromacije

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

19 minutes ago, RatzenStadt said:

Duboko izvinjenje svima.

Kolege su me istrolovale kad su videle koliko sam bio iznenadjen kad je jedan od njih danas rekao da je dobio zelenu kartu na lutriji, pa nastavili pricu u smeru u kojem sam ja sve to shvatio "na prvo slusanje" - da se doslovno kupuje loz na kiosku poput onih za loto i sl.

 

EDIT: Svejedno, i dalje mi je arealno. Valda je to praksa koja je isla zajedno sa promocijom americkog sna koji je bio fiksacija kojoj se tezi ogromnog delu svetske populacije u drugoj polovini 20-og veka.

 

Pozdrav od srecne dobitnice iz 2000-e, a znam bar jos desetak ljudi koji su dosli u US preko GC lutrije (tacnije Diversity visa)

 

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, Sunshine State said:

 

Pozdrav od srecne dobitnice iz 2000-e, a znam bar jos desetak ljudi koji su dosli u US preko GC lutrije (tacnije Diversity visa)

 

 

Daj mu opisi ta pravila, ja znam da ne dobijas papire bez diplome srednje skole.

Link to comment
Share on other sites

25 minutes ago, mrd said:

Daj mu opisi ta pravila, ja znam da ne dobijas papire bez diplome srednje skole.

 

Davno sam "igrala", jos dok se postom slalo, mozda se nesto promenilo, ali neki osnovni kriterijumi, nakon sto te izvuku, je da dokazes da imas bar srednju skolu, da nisi kaznjavan/osudjivan, da si zdrav (nemas TBC i HIV) i da ili neko iz US garantuje za tebe ili imas pare na racunu (tad bilo $ 5000 po osobi)....na socijalu nisi smeo 2 godine.

Edited by Sunshine State
  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

12 hours ago, Sunshine State said:

 

Davno sam "igrala", jos dok se postom slalo, mozda se nesto promenilo, ali neki osnovni kriterijumi, nakon sto te izvuku, je da dokazes da imas bar srednju skolu, da nisi kaznjavan/osudjivan, da si zdrav (nemas TBC i HIV) i da ili neko iz US garantuje za tebe ili imas pare na racunu (tad bilo $ 5000 po osobi)....na socijalu nisi smeo 2 godine.

I onda te Lutrija zivota natera da provedes doba korone u Vojvodini.

D`izvines, Soso - ti si baksuz.:lol_2:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, Sunshine State said:

Cuti, ima i gorih mesta, nisam tako lose ni prosla!

Al' da moze sa se pati u Vojvodini - moze! Setite se samo rata, Lale i sunke!

Ju, a tek strudle, isingeri, rezanci s makom......

Rostiljanje na Fruskoj Gori i podnozju.....

:reading:

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...