Jump to content

Zablude o zivotu u inostranstvu


vilhelmina

Recommended Posts

Evo jos jedan 1/2 dijaserac da se javi. Odlazio sam vise puta, pa sam odlazio i iz zemalja u koje sam dolazio. Prvi odlazak je bio da mi dupe vidi put i tamo davne 2000, pravo sa 05.10 na posao u Budimpestu. Parr stvari koje sam tada shvatio sam vukao do daljnjeg: 

- Uvek sam odlazio zbog posla, pa sam nekako i bio na nivou fudbalera: guns for hire i nikada nisam zaista pokusavao da nacinim od tog mesta dom. Bio sam svestan ogranicenog trajanja mog dolaska; 

- Ne druzi se sa nasima. Kada cujes srpski/hrvatski - bezi. Ovo mi je pomoglo kod uklapanja, pa i dalje vucem prijatelje sa najcudnijih mesta. 

 

Neko je spomenuo jezik u Evropi: jako je bitan. Posle par nedelja u Slovackoj kada se dogovaralo neko pivo, meni su saopstili: mi engleski na poslu pricamo zbog tebe, kad idemo na pivo idemo da se opustimo. Iz toga mozes da izvuces ili zakljucak o tome kako mrze strance, ili da jelte, naucis jezik. Odabrao sam ovo drugo i hvala im na tome. 

Ono za "nase" i izbegavanje istih... problem kod gastosa, pogotovo novopecenih, je da su to mahom ljudi koji su iz ovog ili onog razloga naterani na seljenje. Kada sam isao u neke posete u Bec, to je jako cesto bio ljudski mulj koji je raspravljao o razbijanju glava Hrvatima sa kojim me je bilo sramota da sedim. 

E onda, odlazak na Bliski Istok: prava stvar u pravo vreme. Mesto sa jasnim pravilima za zivot, gde jedina stvar koju treba da uradis je da napravis plan i drzis se njega. Ali i prvo mesto gde sam postao svestan da zivotna zrelost moze biti i prepreka seljenju negde. 

I na kraju povratak, licni razlozi a i profesionalno vise nisam vezan za lokaciju. Mada najbolje je to rekla neka clanica na starom forumu: insuliranje. Ne verujem da bi bilo moguce bez toga: cim malo zagrebem po Srbiji krenu da iskacu krokodili iz nje, a da nemamdovoljno opcija da to ignorisem, sutra malo bih ostao. 

Sve u svemu... cela tema emigriranja je duboko licna. Neko mora jer bi da upozna nesto novo, nego dobije ponudu za posao, neko se zaljubi, nekome je pun nos zemlje koja je u buntu sama protiv sebe unazad 30 godina. Neko laze sebe, pa laze i druge (pre par dana se neki poznanik ubi objasnjavajuci da 1000eur mesecno u Dubajiu je neverovatan kes), a neko je jednostavno brutalno iskren. 

Ne vidim ja neki added value ove teme, svi mi cemo da odgovaramo i delimo savete striktno iz svog ugla. Valjda zato su ovakve razgovori osudjeni na svadju. Mogu da posavetujem oko nekih zemalja, ili nekih "pravila" koja kao expat shvatis (npr: trosak stana max 30% prihoda). Ali uvek ostaje sansa da gresim. 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, todorovic said:

Ono sto ja vidim u svom okruzenju u poslednje vreme je da ljudi ne odlaze zbog para. Mislim i da je generalno mali broj ljudi iz IT sektora otisao iz Srbije zbog novca. a mnogo ITevca odlaze. Jednostavno ljudi koji trenutno rade u IT u Srbiji sa svojom platom mogu bolje da zive ovde nego sa odgovarajucom platom na zapadu, a i dalje odlaze...

Mnogi su mislili izolovacu se u svom malom IT balonu bez kontakta sa spoljasnjim svetom, ali ih na kraju uvek nesto cukne iz spoljasnjeg sveta tako da odlete iz balona pravo u nemacku 🙂

Dodje dete treba ga upisati u vrtic, treba kupiti stan zavrsiti papirologiju, posetiti neku drzavnu ustanovu.

Cuj, zbog para. Ljudi odlaze da mogu da zive i imaju svoj mir. Ja sam recimo otisao sto mi je dosadilo da mi bude dobro sto kolima idem na posao. Bio sam cudo svima sto smo zena i ja odlucili da idemo.Nama je super:

1) Imamo svako po auto;

2) Imamo gde da zivimo;

3) Imamo oboje socijalno prihvacene poslove.

Sta vise covek da pozeli:

1) Da svima bude tako, da se ne razlikujes po tome od drugih!

Mnogo li je?

 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, sreta-steta said:

Evo jos jedan 1/2 dijaserac da se javi. Odlazio sam vise puta, pa sam odlazio i iz zemalja u koje sam dolazio. Prvi odlazak je bio da mi dupe vidi put i tamo davne 2000,

 

Vidim da si ti svoju migrantsku karijeru zapoceo dosta davno, ali to danas postaje sve cesci fenomen. Ljudi odlaze, ali se i vracaju. Samo to vise nije ono vracanje u nekadasnjem smislu, kad baja zaradi neku kintu radeci u inostrantstvu, pa onda dodje da "investira" u zavicaj, pa dodje televizija da ga intervjuise kao neko svetsko cudo. Mada na vuckovoj televiziji vrvi od takvih priloga, ali oni nemaju mnogo veze sa stvarnim zivotom, kao ni ostalo na toj televiziji. Ono sto se dogadja jeste da napustanje zemlje vise nije onako sudbinsko i konacno kao sto je moralo da bude kad je bilo teze otici. Tu mislim i na vize, i na troskove prevoza, i na osecaj da se odvajas od svega sto znas na dugo i neizvesno vreme, da ostajes bez tla pod nogama i ne znas kad ces se opet naci na cvrstom terenu. Secam se mog odlaska kad je sve u meni vristalo nekoliko dana pred odlazak i onda na aerodromu, od nekakvog osecaja da je kraj svemu sto sam bila i sto je bio moj zivot, mada taj zivot nije vredeo ni ovlas osvrtanja preko ramena, a kamoli onakve tuge i ocajanja. Danas se mozes spakovati u rucni prtljag i otici gde hoces, a posle preseliti ili ne preseliti ostale stvari, ma sve je hiljadu puta jednostavnije. Vidjam ljude koji ne prave nikakav big deal od svega, dosli da probaju pa ce posle da odluce da li ce da ostanu ili nece. Neki se ni toliko ne opterecuju, zive na dva i vise mesta i dobro im tako. I to ne samo oni mladji, vec i stariji, oni s porodicama. Doduse, tu obicno porodica ostaje kod kuce, a samo jedan ide okolo i zaradjuje za sve. Kod Poljaka je to tipicno, ali sve cesce vidjam to i kod naseg sveta.

Ovako napisano zvuci dobro, stvarno nista lose. Ali medalja ima i drugu stranu. Pada mi na pamet jedan poznanik, ustvari cak i prijatelj, koji je dosao kao prethodnica cele porodice i bas onako zalegao da zeni i deci stvori uslove za dolazak. Radio od jutra do sutra, slao sve pare kuci, planirao sledece korake. I sta se desi? Porodici bas bilo dobro u Srbiji s parama koje su jedno 4-5 godina pristizale bez da se iko od njih oznojio, osim ovog nesretnika iz moje price. Kvalitet zivota im se znatno popravio i uopste vise nisu bili zainteresovani za selidbu. Na kraju se i on vratio. Ocigledno ta lakoca emigriranja ne ide bas svima u prilog. A sigurno je i razlog sto se velik broj novopridoslih ne trudi previse oko jezika, integracije i slicnog.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moje misljenje oko odlaska je da je svaka prica individualna, svaki razlog je isto individualan, kao i svaki dozivljaj preseljenja, kao i svako iskustvo posle preseljenja. Jako je tesko napraviti neku semu zasto, gde, kada i kako se ljudi sele. 

Na zalost, mislim da su finansijski razlozi preseljnja na neko drugo mesto jos uvek u prednosti nad ostalim razlozima. Ne samo u Srbiji, nego u mnogim evropskim, a i neevropskim drzavama ostati i finansijski preziveti znaci ostati i bez trunke dostojanstva. 

Tezina odlaska, to sve zavisi od osobe do osobe. Neki se vezu za ljude, neki za nacionalnu pripadnost pa im bude jako tesko, neki za familije koje ostaju, dok ima i onih koji nemaju te sprege i mnogo im je lakse da odu i da se adaptiraju na novonastale uslove. 

Jezik... danas i nije neka strasna prepreka. Neke struke cak ni ne traze poznavanje jezika, engleski dodje kao dovoljan. Na drugu stranu, iz Srbije odlazi dosta fakultetski obrazovanih ljudi koji cak i znaju jezik, ali im ta diploma ne pomaze puno da negde nadju zaposlenje i zadovolje se, cak i shvate da im je standard zivota i uslovi mnogo bolji cak i ako rade neke losije poslove. Jezik se "na licu mesta" brze i lakse uci. Mislim da je bitno za one koji donose odluku da odu da se pripreme da nece biti docekani na sirom otvorena vrata i da ce biti primorani da rade ono sto kod kuce nikada ne bi. Ako zele da prospreriraju, oni ce na tome i raditi i vremenom ce se isplatiti. 

Prva generacija koja se odseli ustvari "plati" najvecu cenu. Deci je kasnije lakse, pogotovo onoj koja se rode i skoluju u tim zemljama. 

  • Like 3
Link to comment
Share on other sites

2 minutes ago, Baby said:

Moje misljenje oko odlaska je da je svaka prica individualna, svaki razlog je isto individualan, kao i svaki dozivljaj preseljenja, kao i svako iskustvo posle preseljenja. Jako je tesko napraviti neku semu zasto, gde, kada i kako se ljudi sele. 

Na zalost, mislim da su finansijski razlozi preseljnja na neko drugo mesto jos uvek u prednosti nad ostalim razlozima. Ne samo u Srbiji, nego u mnogim evropskim, a i neevropskim drzavama ostati i finansijski preziveti znaci ostati i bez trunke dostojanstva. 

Tezina odlaska, to sve zavisi od osobe do osobe. Neki se vezu za ljude, neki za nacionalnu pripadnost pa im bude jako tesko, neki za familije koje ostaju, dok ima i onih koji nemaju te sprege i mnogo im je lakse da odu i da se adaptiraju na novonastale uslove. 

Jezik... danas i nije neka strasna prepreka. Neke struke cak ni ne traze poznavanje jezika, engleski dodje kao dovoljan. Na drugu stranu, iz Srbije odlazi dosta fakultetski obrazovanih ljudi koji cak i znaju jezik, ali im ta diploma ne pomaze puno da negde nadju zaposlenje i zadovolje se, cak i shvate da im je standard zivota i uslovi mnogo bolji cak i ako rade neke losije poslove. Jezik se "na licu mesta" brze i lakse uci. Mislim da je bitno za one koji donose odluku da odu da se pripreme da nece biti docekani na sirom otvorena vrata i da ce biti primorani da rade ono sto kod kuce nikada ne bi. Ako zele da prospreriraju, oni ce na tome i raditi i vremenom ce se isplatiti. 

Prva generacija koja se odseli ustvari "plati" najvecu cenu. Deci je kasnije lakse, pogotovo onoj koja se rode i skoluju u tim zemljama. 

Naravno da ne treba da ocekuju da ce svi da im peze, pa imigrantu treba da tu bude, domacinu je sve jedno, da li je Hans, Yu, ili Giovani..

Spremiti se da covek bude ono sto jeste, je najvaznije. Naravno, ne ocekivati od drugih da se promene, vec imigrant mora da se menja. Zamisli Beograd bez bakandzi ispred stanova i Beograd bi bio manje selo, kad dodjosi ne bi forsirali svoje navike. Tako i u inostranstvu, ako hoces da se snadjes, ne mozes da prevaspitavas domace, vec da menjas svoje navike.

 

Link to comment
Share on other sites

6 minutes ago, mrd said:

Naravno da ne treba da ocekuju da ce svi da im peze, pa imigrantu treba da tu bude, domacinu je sve jedno, da li je Hans, Yu, ili Giovani..

Spremiti se da covek bude ono sto jeste, je najvaznije. Naravno, ne ocekivati od drugih da se promene, vec imigrant mora da se menja. Zamisli Beograd bez bakandzi ispred stanova i Beograd bi bio manje selo, kad dodjosi ne bi forsirali svoje navike. Tako i u inostranstvu, ako hoces da se snadjes, ne mozes da prevaspitavas domace, vec da menjas svoje navike.

 

 

Pa vidi, to bi tako trebalo da bude, a da li je u praksi... pa bas i nije. Zavisno gde se odselis i kolika je 'domaca' (uslovno receno) dijaspora oko tebe.

Uzmi neke gradove u US gde je malte ne vecina stanovnistva iz Juzne Amerike npr. Ili odselis u Bec gde je srpska dijaspora ogromna. Jedino sto treba da prate su zakoni ako ne zele da budu u problemu, ostalo i dalje mogu kao da nigde nisu otisli. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, mrd said:

Naravno da ne treba da ocekuju da ce svi da im peze, pa imigrantu treba da tu bude, domacinu je sve jedno, da li je Hans, Yu, ili Giovani..

Spremiti se da covek bude ono sto jeste, je najvaznije. Naravno, ne ocekivati od drugih da se promene, vec imigrant mora da se menja. Zamisli Beograd bez bakandzi ispred stanova i Beograd bi bio manje selo, kad dodjosi ne bi forsirali svoje navike. Tako i u inostranstvu, ako hoces da se snadjes, ne mozes da prevaspitavas domace, vec da menjas svoje navike.

 

 

Ne moraju svi da se menjaju. Neki jedva docekaju da se nadju u sredini gde vlada nekakav red i gde nema tih cipela pred vratima. Doduse, u Svedskoj ces se saplesti o gomilu cipela cim predjes prag necije kuce ili stana. I ne dao ti bog da mu se usetas u dnevnu sobu u cipelama. Nema ni papuca, nego samo carape i nista drugo.

Salu na stranu, mislim da je i to prevaspitavanje domacih stvar proslosti, ako ga je ikada i bilo. U mom gradu je vrlo malo mesanja domacih i novopridoslih imigranta. Uglavnom je nepostojece. Oni koji se nekako uguraju medju njih, to su oni koji su i pre emigracije bili civilizovani i nisu morali nista da uce, ili da se posebno prilagodjavaju sredini. Obicno su to i materijano boljestojeci ljudi, cije navike se ne razlikuju od navika domacih. Danas je svet u koji novi imigranti dolaze uredjen na taj nacin da nema opasnosti od sukoba kultura. Na srecu i jednih i drugih, pretpostavljam.

Link to comment
Share on other sites

6 hours ago, sreta-steta said:

Evo jos jedan 1/2 dijaserac da se javi. Odlazio sam vise puta, pa sam odlazio i iz zemalja u koje sam dolazio. Prvi odlazak je bio da mi dupe vidi put i tamo davne 2000, pravo sa 05.10 na posao u Budimpestu. Parr stvari koje sam tada shvatio sam vukao do daljnjeg: 

- Uvek sam odlazio zbog posla, pa sam nekako i bio na nivou fudbalera: guns for hire i nikada nisam zaista pokusavao da nacinim od tog mesta dom. Bio sam svestan ogranicenog trajanja mog dolaska; 

- Ne druzi se sa nasima. Kada cujes srpski/hrvatski - bezi. Ovo mi je pomoglo kod uklapanja, pa i dalje vucem prijatelje sa najcudnijih mesta. 

 

 

Ovo je veoma lose resenje. To je kao da kazes "posekao sam prst, sad cu da odsecem ruku".

 

Tri pravila kojih se ja drzim su: druzi se sa ljudima slicnog obrazovanja i posvecenosti poslu (lelemudi stop), nikada ne pozajmljuj pare, ne pricaj mnogo o svom zivotu dok dobro ne procenis osobu. Meni su nasi ljudi mnogo pomogli, i ja se ne ustrucavam da pomognem nasim ljudima. 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

13 hours ago, mrd said:

Naravno da ne treba da ocekuju da ce svi da im peze, pa imigrantu treba da tu bude, domacinu je sve jedno, da li je Hans, Yu, ili Giovani..

Spremiti se da covek bude ono sto jeste, je najvaznije. Naravno, ne ocekivati od drugih da se promene, vec imigrant mora da se menja. Zamisli Beograd bez bakandzi ispred stanova i Beograd bi bio manje selo, kad dodjosi ne bi forsirali svoje navike. Tako i u inostranstvu, ako hoces da se snadjes, ne mozes da prevaspitavas domace, vec da menjas svoje navike.

 

 

Uje, a domaći su baš sve onako bečka škola!

Ja sam se zgrozio kada sam u javnom saobraćaju ovde primetio da ljudi stavljaju noge / cipele na prazno sedište ispred sebe, da koriste pribor za jelo kao u srednjevekovnoj “Crnoj  Guji”, da subotnja i nedeljna jutra u gradu izgledaju kao da je 100 đubretarca- kamiona izručilo sve đubre iz sebe itd. itd. 

Da ne pričam koliko se đubreta izvadi iz Norveškog mora i da se stalno apeluje da se ne baca nerazgradivi otpad u vodene sisteme. I stalno neke akcije i apeli.

Ljudi su svuda isti. Daš im više slobode i onda krenu da divljaju. Razlika je u sistemu. Imaš li dovoljno sredstava i ljudstva za uljuđivanje? Ako si siromašan a društvo korumpirano onda imaš Balkan. Ali Balkan uglavnom nemaš među dijasporcima jer znaju da se ponašaju kada znaju kakve su posledice takvog ponašanja.

Edited by melankolic
Link to comment
Share on other sites

...interesantan topic...razna iskustva, razna razmisljanja...ja ipak mislim da ja najvaznija vlastita posvecenost odluci da se "ode"...ma gdje to bilo...sve ostalo se poslozi ako si posvecen tome cilju...jezik jeste vazan kao faktor integracije ali mnogo vazniji je mentalitet sredine u koju dodjes i "procenat" tvoje spremnosti da se uklopis...nekad su razlike prevelike i bez obzira na profesionalne izazove & licne afinitete jednostavno neide pa neide...a nekad sve ide kao po loju...ova je planeta poprilicno velika a meni je sudbina bila da radim "svukud"...turisticki odlasci nisu validni za bilo kakav ozbiljan zakljucak...na kraju sam se smirio u sredini kojoj se moj mentalitet uklapa ko' ruka u rukavici sa mentalitetom domacina...sto se tice takozvanih nasih, tu vazi samo jedno: bjezi, bjezi, bjezi cim cujes da progovori...iz balkanoida je kancer izbiti nemoguca misija...bez obzira na njihovo obrazovanje (kucno ili opste), socijalni status i slicno, uvjek se to zavrsi "onako" kako to vec svi znate...na ovom topicu se evo dopisujem sa recimo "nasim" al' virtuelnim "nasim" pa to bitno mjenja ovu konverzaciju...na topic sam dosao slucajno jer me zapravo interesuju neki drugi PDF-ovi...ako sam nekog nehoticno uvrjedio/povrjrdio iskrenom pricom, iskreno se i izvinjavam...svako dobro svima...   

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, melankolic said:

 

Uje, a domaći su baš sve onako bečka škola!...

Ne domaci nisu becka skola, vec su kako si i sam rekao "DOMACI". Zbog toga ih dodjos ne moze uciti kako da se ponasaju, svakako moze da se utice na stvaranje novih ponasanja, ali ne na nacina na koji se ovde aludira.

Dodjos moze da kaze domacem da su ruzni i da se vrati odakle je dosao.

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

ovo sto je obi rekao. nasi ljudi su mi mnogo pomogli u pocetku a nije da sam otisao kao indijanac. znam jezik (engleski) imam diplomu u struci i opet sam se osecao kao da sam pao s marsa. srecom bilo je more nasih pa mi je taj osecaj otudjenosti nekako brzo iscezao.

druga stvar je da je moj odlazak bio iskljucivo ekonomski. a sada kada premotam film dolazim do zakljucka da je i neinformisanost veliki problem. sreca pa nam je internet otvorio prozor u svet pa mozemo tu i tamo da vidimo kako to izgleda vani ali dok nisam poceo da radim i zivim i osecam na svojoj kozi ja nisam bio svestan sta kvalitet zivota zapravo znaci. ja dolazim iz porodice takozvane srednje klase koja je zapravo unistena. oba roditelja i sestra intelektualci sto bi u normalnim zemljama bio garant dobrog zivota ali ne i u srbiji gde se krpio kraj sa krajem. prelazim da zivim i radim u dubai i spoznajem u pravoj meri termin kvalitet zivota.

covek se na dobre stvari lako navikne tako da sam i ja poceo da se proseravam kad dodjem kuci i sve mi smeta. sto su mracni ulazi, sto su ispljuvani liftovi puni zvakacih guma. sto su toliko jadni putevi, zasto nemam teretanu, saunu, parno kupatilo u zgradi i tako dalje i tako dalje. nemojmo da se zajebavamo ali kvalitet zivota je neuporediv. tako da iako je ekonomski kriterijum bio prioritet prilikom mog odlaska ti prioriteti su sada drasticno promenjeni. sto kaze rambo navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

sa trece strane svako ko ocekuje da ode bilo gde na zapad/istok i da lelemudi moze odmah da odustane i da ustedi pare. jebeno se radi. taj prvi period dok juris posao u struci ili dok se ne mrdnes sa dzunior pozicije je svima najgori. posle par godina jebenog rada dolazi se do satisfakcije u smislu zarade, slobodnih vikenda, odmorima na egzoticnim mestima, kurcenje po srbiji sa platom iz inostranstva. 

  • Like 6
Link to comment
Share on other sites

41 minutes ago, HAMMER said:

ovo sto je obi rekao. nasi ljudi su mi mnogo pomogli u pocetku a nije da sam otisao kao indijanac. znam jezik (engleski) imam diplomu u struci i opet sam se osecao kao da sam pao s marsa. srecom bilo je more nasih pa mi je taj osecaj otudjenosti nekako brzo iscezao.

druga stvar je da je moj odlazak bio iskljucivo ekonomski. a sada kada premotam film dolazim do zakljucka da je i neinformisanost veliki problem. sreca pa nam je internet otvorio prozor u svet pa mozemo tu i tamo da vidimo kako to izgleda vani ali dok nisam poceo da radim i zivim i osecam na svojoj kozi ja nisam bio svestan sta kvalitet zivota zapravo znaci. ja dolazim iz porodice takozvane srednje klase koja je zapravo unistena. oba roditelja i sestra intelektualci sto bi u normalnim zemljama bio garant dobrog zivota ali ne i u srbiji gde se krpio kraj sa krajem. prelazim da zivim i radim u dubai i spoznajem u pravoj meri termin kvalitet zivota.

covek se na dobre stvari lako navikne tako da sam i ja poceo da se proseravam kad dodjem kuci i sve mi smeta. sto su mracni ulazi, sto su ispljuvani liftovi puni zvakacih guma. sto su toliko jadni putevi, zasto nemam teretanu, saunu, parno kupatilo u zgradi i tako dalje i tako dalje. nemojmo da se zajebavamo ali kvalitet zivota je neuporediv. tako da iako je ekonomski kriterijum bio prioritet prilikom mog odlaska ti prioriteti su sada drasticno promenjeni. sto kaze rambo navikoh se ja na sapun i na zubnu pastu.

sa trece strane svako ko ocekuje da ode bilo gde na zapad/istok i da lelemudi moze odmah da odustane i da ustedi pare. jebeno se radi. taj prvi period dok juris posao u struci ili dok se ne mrdnes sa dzunior pozicije je svima najgori. posle par godina jebenog rada dolazi se do satisfakcije u smislu zarade, slobodnih vikenda, odmorima na egzoticnim mestima, kurcenje po srbiji sa platom iz inostranstva. 

Bravo. Sve si lepo ukapirao, sve si lepo rekao, od početka do kraja. 👍

Link to comment
Share on other sites

 
 
 
On 4/30/2019 at 7:22 AM, mrd said:

Cuj, zbog para. Ljudi odlaze da mogu da zive i imaju svoj mir. Ja sam recimo otisao sto mi je dosadilo da mi bude dobro sto kolima idem na posao. Bio sam cudo svima sto smo zena i ja odlucili da idemo.Nama je super:

1) Imamo svako po auto;

2) Imamo gde da zivimo;

3) Imamo oboje socijalno prihvacene poslove.

Sta vise covek da pozeli:

1) Da svima bude tako, da se ne razlikujes po tome od drugih!

Mnogo li je?

 

 

Bold
to je to! Ja sam u Srb imao sasvim solidnu, da ne kazem dobru platu. Nisam, (skoro) nikome rekao za plan da idem. Ovo iz razloga da se ne bih objasnjavao sa xyz osobom koja je l' ima svojae misljenje, koje me nije zanimalo tada. Tek kad sam dosao ovde shvatio sam koliko je jezivo sve sta se kod nas smatra za "luksuz"

Ja sam svez preko (3 god), pricamo pre neko vece sa drugarima koji su dosli pre 7-8 meseci i dodjemo do koncenzusa da niko nije imao vise para u zivotu.
Ali ne para kao kolicinu, nego kao odnos sta sve moze da se kupi za te pare. Na pocetku su negodovai malo, ali nakon sto dobishe plastican primer, svi se slozishe.

primer je sledeci:
Ja u Srb nikad nisam imao slobodu (mentalnu, jbm li ga) da mogu da odem i na "blitz"  kupim sebi npr. patike za basket, loptu i sorc sve iz 1 puta. Mislim bilo je para za to, to je u Srb c. USD 150-200, ali nekako kad preracunam koliko treba da radim za to, koliko cu da osetim to na budzetu, vazda je bilo ajmo sam prvo tike, sorc imam, a loptu sled put.

Ovde me te tri stvari kosataju c. 2h rada (malo vise).
I poenta celog pisanija je da su to usrane patike i lopta, namenjene da se poderu. 🙂

 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

4 hours ago, Squabbit said:

 


primer je sledeci:
Ja u Srb nikad nisam imao slobodu (mentalnu, jbm li ga) 
 

Postoje i druge mentalne slobode koje nisu vezane za materijalno. Treba da obavis nesto administrativno, odes na salter i obavis, ne moras da znas ko je u kojoj stranci, da li Pera zna Ziku, da li komsija ima vezu... jednostavno ko covek odes kao svi, stanes u red i gotovo.

Recimo ja nisam razmisljala o materijalnom pre odlaska, upravo suprotno - razmisljala sam kako ce biti tesko, bez porodice, bez prijatelja, ta mreza podrske koja je eto meni bila bitna. Mi u porodici imamo omiljenu pricu, pocetak moje emigracije u UK, moja mama dosla i odemo u supermarket, posto ja nisam neka kuvarica, a mama jeste, zaduzim je za izbor mesa :classic_smile: Pola sata nakon biranja, mrmlja ona i svo meso vraca nazad na police, nista u cart, konacno ja pitam daj mama sta fali mesu, kaze pa sine ovo sve skupo - kad mrmlja ona preracunava cenu iz funti u dinare, Ja zaredjam oces ovo, ono, pokupim sve - dodjemo na kasu, ona kad je videla racun.... kad nije dobila srcku, pa jel mozemo mi ovo da pristimo. Morala sam da joj objasnim da mozemo i da ce dosta da pretekne :classic_smile:

Danas shoppinguje kao pro - kad dodje, pita jel ova prodavnica odobrena? Tj. da nije neka posh idiotarija gde ja ne bih kupovala, ako jeste - ide samo i skuplja :classic_biggrin:

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

4 minutes ago, Angelia said:

Postoje i druge mentalne slobode koje nisu vezane za materijalno. Treba da obavis nesto administrativno, odes na salter i obavis, ne moras da znas ko je u kojoj stranci, da li Pera zna Ziku, da li komsija ima vezu... jednostavno ko covek odes kao svi, stanes u red i gotovo.

Recimo ja nisam razmisljala o materijalnom pre odlaska, upravo suprotno - razmisljala sam kako ce biti tesko, bez porodice, bez prijatelja, ta mreza podrske koja je eto meni bila bitna. Mi u porodici imamo omiljenu pricu, pocetak moje emigracije u UK, moja mama dosla i odemo u supermarket, posto ja nisam neka kuvarica, a mama jeste, zaduzim je za izbor mesa :classic_smile: Pola sata nakon biranja, mrmlja ona i svo meso vraca nazad na police, nista u cart, konacno ja pitam daj mama sta fali mesu, kaze pa sine ovo sve skupo - kad mrmlja ona preracunava cenu iz funti u dinare, Ja zaredjam oces ovo, ono, pokupim sve - dodjemo na kasu, ona kad je videla racun.... kad nije dobila srcku, pa jel mozemo mi ovo da pristimo. Morala sam da joj objasnim da mozemo i da ce dosta da pretekne :classic_smile:

Danas shoppinguje kao pro - kad dodje, pita jel ova prodavnica odobrena? Tj. da nije neka posh idiotarija gde ja ne bih kupovala, ako jeste - ide samo i skuplja :classic_biggrin:

Secas se pisali smo ranije, kad se preselis i treba da uvedes telefon, struju i ostale gluposti. Sednes okrenes telefone, ugovoris sutra prekosutra da dodju da ti povezu u instaliraju telefon, a struju ti samo ukljuce

Ma idi molim te, koje gluposti da se ide iz ekonomskih razloga. Ista je ekonomija i ovde i tamo, samo ne moras da znas niciji broj telefona za obicne zivotne potrebe. Drugo je kad hoces da se kandidujes za gradonacelnika, onda vec moras da znas ljude koje ce da te podrze.

😂 :P

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

27 minutes ago, mrd said:

Secas se pisali smo ranije, kad se preselis i treba da uvedes telefon, struju i ostale gluposti. Sednes okrenes telefone, ugovoris sutra prekosutra da dodju da ti povezu u instaliraju telefon, a struju ti samo ukljuce

Ma idi molim te, koje gluposti da se ide iz ekonomskih razloga. Ista je ekonomija i ovde i tamo, samo ne moras da znas niciji broj telefona za obicne zivotne potrebe. Drugo je kad hoces da se kandidujes za gradonacelnika, onda vec moras da znas ljude koje ce da te podrze.

😂 😛

Upravo to, pricali smo i ja sam pominjala moj shok ono nakon par godina kad sam htela da uradim nesto u Sr pa su me poslali da kazem Ljilji kako znam vesnu koja je strina Peri itd...... i nakon toga sam rekla svima u porodici da mi ne pomazu. Nemogu, odvikla sam se, kako moji kazu odma krenem da lajem 😉

 

Idu ljudi iz ekonomskih razloga, dosta njih misle da pare rastu na drvecu, zato ja i ne praktikujem neku "zaveru cutanja" - da objasnjavam kako je sve lako kako bi ja izgledala bolje? Kao sto smo pricali, ja mislim da je za mene bilo lakse nego za vecinu, ja sam otisla sa odlicnim poslom i znanjem jezika, medjutim to nije znacilo da je to bez problema, ili da nije zahtevalo rad unapred.

 

Pozeli mi srecu, za par nedelja treba da se susretnem sa SR administracijom - ko prezivi pricace :classic_biggrin: Mislim da cu da zavrsim na crnim stranama (ili kako se to zvalo).

 

Edit u crnoj hronici setila sam se 

Edited by Angelia
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Angelia said:

Postoje i druge mentalne slobode koje nisu vezane za materijalno. Treba da obavis nesto administrativno, odes na salter i obavis, ne moras da znas ko je u kojoj stranci, da li Pera zna Ziku, da li komsija ima vezu... jednostavno ko covek odes kao svi, stanes u red i gotovo.

Recimo ja nisam razmisljala o materijalnom pre odlaska, upravo suprotno - razmisljala sam kako ce biti tesko, bez porodice, bez prijatelja, ta mreza podrske koja je eto meni bila bitna. Mi u porodici imamo omiljenu pricu, pocetak moje emigracije u UK, moja mama dosla i odemo u supermarket, posto ja nisam neka kuvarica, a mama jeste, zaduzim je za izbor mesa :classic_smile: Pola sata nakon biranja, mrmlja ona i svo meso vraca nazad na police, nista u cart, konacno ja pitam daj mama sta fali mesu, kaze pa sine ovo sve skupo - kad mrmlja ona preracunava cenu iz funti u dinare, Ja zaredjam oces ovo, ono, pokupim sve - dodjemo na kasu, ona kad je videla racun.... kad nije dobila srcku, pa jel mozemo mi ovo da pristimo. Morala sam da joj objasnim da mozemo i da ce dosta da pretekne :classic_smile:

Danas shoppinguje kao pro - kad dodje, pita jel ova prodavnica odobrena? Tj. da nije neka posh idiotarija gde ja ne bih kupovala, ako jeste - ide samo i skuplja :classic_biggrin:

ma jasno. Nisam mislio da stavim akcenat na materijalno, nego to je najlakse za objasniti. Ima brda tih maih stvari na koje se covek brzo navikne. sve placas telefonom, nema redova, nema poste, banke.. Jbs materijalno, vreme je sve. Mada to svo vreme sto sam ustedeo na tim stvarima izgubim u saobracaju.. hihihi:lol_2:

Link to comment
Share on other sites

Neke stvari se u majčici obavljaju teško jer narod nije informisan. Žena i ja smo produženje srpskih pasoša pre pet godina (2014.) zakazali preko neta iz Australije (ništa Mika Pera Žika), u zakazano vreme se pojavili pred vratima kancelarije u MUP Stari grad, službenica tačno u 9 otvara vrata i proziva nas, a nekoliko ljudi koji su čekali ispred se buni kako sad to ...

 

SaE

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

21 hours ago, mrd said:

Ne domaci nisu becka skola, vec su kako si i sam rekao "DOMACI". Zbog toga ih dodjos ne moze uciti kako da se ponasaju, svakako moze da se utice na stvaranje novih ponasanja, ali ne na nacina na koji se ovde aludira.

Dodjos moze da kaze domacem da su ruzni i da se vrati odakle je dosao.

 

Nemoj reći, a gde to? U UAE, Kongu ili nekoj demokratskoj državi?

Ako je tako onda tebe (pošto si i ti neki dođoš) može da mlatne bilo koji domaćin (koji je 5. generacija domaćina) a ti se onda posle žali upravi gradskog vodovoda. To nije demokratska država i tako ne funkcionišu stvari u praksi.

Mada, pitanje je da li ti uopšte znaš koja prava (sem obaveza) neki doseljenik sa legalnim boravkom ima u zemlji dolaska?  A dođoš- državljanin te zemlje?

Link to comment
Share on other sites

17 minutes ago, melankolic said:

 

Mada, pitanje je da li ti uopšte znaš koja prava (sem obaveza) neki doseljenik sa legalnim boravkom ima u zemlji dolaska?  A dođoš- državljanin te zemlje?

Wow nemoj reci da poznajes razliku izmedju legalnog boravka i nelegalnog?

Jasno mi je da nisi razumeo sta je Mrd rekao - a on nije pricao o mlacenju niti "pravima" legalnog boravka, nego o tome da kao dodjos imas odgovornost da prihvatis lokalne obicaje, ili da odes i potrazis neke koji ti vise odgovaraju, a ne da lokalcima solis pamet kako trebaju da zive.

Link to comment
Share on other sites

Wow nemoj reci da poznajes razliku izmedju legalnog boravka i nelegalnog?

Jasno mi je da nisi razumeo sta je Mrd rekao - a on nije pricao o mlacenju niti "pravima" legalnog boravka, nego o tome da kao dodjos imas odgovornost da prihvatis lokalne obicaje, ili da odes i potrazis neke koji ti vise odgovaraju, a ne da lokalcima solis pamet kako trebaju da zive.

 

Hajde dogovorite se o kakvim se običajima radi a koje bih da promenim pa izađite na čistac. Ovako, zvuči desno- populistički što ne pripada ovoj temi.

Druga stvar, a ako sam ja državljanin te zemlje imam li prava da nekoga tužim za nepoštovanje mojih prava ili treba da se momentalno odselim (ne govorim o sebi nego se odnosi na bilo koga)?

I zanima me, sa koliko godina boravka i koja generacija se naziva lokalcem a koja dođošem, pošto opet vidim nekakve diskriminatorne termine koji bolje stoje diskusijama na desno ekstremnim forumima?

Recimo, da li ja (baš ja) mogu da ti kažem da ti koja nisi prismrdela Norveškoj nemaš prava da me teraš odavde?

Link to comment
Share on other sites

5 minutes ago, melankolic said:

 

Hajde dogovorite se o kakvim se običajima radi a koje bih da promenim pa izađite na čistac. Ovako, zvuči desno- populistički što ne pripada ovoj temi.

Druga stvar, a ako sam ja državljanin te zemlje imam li prava da nekoga tužim za nepoštovanje mojih prava ili treba da se momentalno odselim (ne govorim o sebi nego se odnosi na bilo koga)?

I zanima me, sa koliko godina boravka i koja generacija se naziva lokalcem a koja dođošem, pošto opet vidim nekakve diskriminatorne termine koji bolje stoje diskusijama na desno ekstremnim forumima?

Recimo, da li ja (baš ja) mogu da ti kažem da ti koja nisi prismrdela Norveškoj nemaš prava da me teraš odavde?

Govorimo o kulturi i obicajima zivota, nemam pojma sta ti je tu desno-populisticki. Veoma prosto, ako si dodjos, tebi ne mora da se svidja to sto lokalci bacaju djubre gde im se svidi, ali je besmisleno da ti njih pokusavas da promenis, cak i ako je na bolje. Sto si dolazio tamo gde ti se ne svidja?

Ako si drzavljanin te zemlje, imas sva prava te zemlje - i onda si lokalac, valjda. Nije to nesto sto se meri godinama nego vise - stanje uma. Neki ljudi mogu negde da zive 40 godina a da i dalje pricaju o "njima".

 

Bas ti - mozes da mi kazes da ja koja nisam prismrdela Norveskoj nemam prava da te teram odatle, i ja nemam, niti bi mi palo na pamet tako nesto. Ali to me ne sprecava da ti kazem da ako ti se Norveska ne svidja - jedina odgovorna stvar je da potrazis zemlju koja ti se svidja. Recimo - ja nisam bila srecna u UK, ali nisam bacala drvlje i kamenje na istu, nije mi odgovarala, i potrazila sam zemlju koja mi odgovara. 

 

Molim te ljubazno, da komuniciras kulturno, i imas razuman dijalog, a ne da ubacujes diskriminaciju, desnicare i sta sva ne u svaki razgovor.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...