Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

1 hour ago, SteveFrancis#3 said:

im-thinking-of-starting-a-subreddit-call

 

Da budemo precizni, u pitanju je Acid Jazz 😄  

 

 

  

1 hour ago, DameTime said:

Uh zanima me kako su došli do toga i zašto ovi eksperimenti prolaze etičku komisiju... Dokle će nam se više dozvoljavati da maltretiramo jadne pacove? 😞 I na studijama sam bila "protiv" toga mada su nas učili da smo do najvećih otkrića u oblasti psihologije učenja (kognicije) i sl. došli preko pacova.

 

To su lab pacovi, uzgajani za to. Nisu hvatani kojekude. Pa zato mislim da je to dozvoljeno. 

 

A kao sto si i sama napisala, mnoga ljudska dostignuca u nauci generalno, ne samo psihologiji, su njihova zasluga. 👍

 

Link to comment
Share on other sites

16 hours ago, Kooineeperk said:

 

Da budemo precizni, u pitanju je Acid Jazz 😄  

 

 

  

 

To su lab pacovi, uzgajani za to. Nisu hvatani kojekude. Pa zato mislim da je to dozvoljeno. 

 

A kao sto si i sama napisala, mnoga ljudska dostignuca u nauci generalno, ne samo psihologiji, su njihova zasluga. 👍

 

 

Pre jedno 50-60 godina je svašta prolazilo kod etičke komisije (koja je bila maltene nepostojeća). Bez obzira na znanja koja smo prikupili (sad pričam samo iz ugla psihologije jer o tome imam najviše info) i dalje mi je to problematično. Recimo odvajanje mladunčadi majmuna od majke i njena zamena "hladnom majkom" (pravljenom od metala), zahvaljujući čemu mi danas znamo o tipovima afektivne vezanosti. Srsly, who does that?! Onda deprivacija sna kod hrčaka i pacova kako bismo proučili efekte iste, pa davanje različitih supstanci. Ima doduše i manje surovih, kao npr. učenje goluba da stisne taster i dobije hranu na određeni zvuk, ili učenje mačaka i majmuna (putem pokušaja i pogrešaka) da izađu iz kaveza. Iako sam ljubiteljka eksperimentalnih istraživanja, ne mogu da se ne zapitam - da li smo mogli drugačije? Da bi se danas dobilo odobrenje etičke komisije za izvođenje istraživanja ono mora baaaaš da se opravda (ciljevi, problemi, ishodi, debriefing). 

 

Da ne bude da se to odnosi "samo" na životinje, npr. ovaj Zimbardov eksperiment danas nikad ne bi mogao da bude izveden, a smatra se jednom od osnova kad je u pitanju proučavanje odnosa moći. 

 

 

Edited by DameTime
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...