Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

bio sam na samo jednom koncertu supernauta, sredinom 90ih u rexu ali je i to bilo dovoljno epohalno iskustvo

 

nisu svirali na stejdžu, već su bili posred nevelike sale u jevrejskoj, gde bi logično stajala publika. 

publika je bila kružno okolo. gud staf.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Quote

40 godina albuma Odbrana i poslednji dani

Iiiti najbolje ploče objavljene na jezicima naših naroda i narodnosti

Šta je sve potrebno da biste napravili najbolji domaći album svih vremena? Petorica u bendu, ali da samo trojica zaista budu talentovani za svirku. Želja da se napravi nešto drugačije i provokativno, ali ne i da znaš šta baš tačno. Pogotovo kad znaš da praviš album u vremenu kad su svi drugačiji i provokativni. Dodaš na to oko 400 sati u studiju, falš koketiranje sa desničarenjem, desnu ruku Minimaksa, dosta vutre, kao i onu klasičnu „prvo treba svi da te mrze, a onda da ti se dive”.

Svaki put kad bi neko rešio da se bavi najboljim albumima sa ovih prostora, ne bi išao dalje od kultnog drugog albuma Idola, Odbrana i poslednji dani. Već tri godine nakon izlaska, čuveni Džuboks ga je proglasio najznačajnijim svih vremena. Eto, toliko je bio kul. I dalje sam siguran da te 1985. moj otac i njegovo društvo, koji su voleli dobri stari rok, nisu znali nijednu pesmu sa ovog albuma. Možda Kenozoik eventualno.

Moj prvi susret sa uber kuloćom ovog albuma je bio pre nekoliko godina kad sam krenuo da skupljam vinile. Na jednoj od mnogobrojnih berzi, tip je hteo da mi proda ovaj album, polovan, po veoma povoljnoj ceni od 40 evra. Red veličina, prvi album Crvene Jabuke je cenio 15, a drugi Bajage – 20 evra. Naravno da sam znao pesme sa ovog albuma i slušao album u nekim piratskim izdanjima, ali da, ta nedodirljiva aura se uvek uzdizala iznad ovog remek-dela. Doduše, uvek nekako neobjašnjivo, kao da ti ostaci ikone koji liče na kukaste krstove na omotu ovog albuma gledaju duboko u tvoju dušu i kažu – ako ne razumeš ovaj koncept, onda si ružna seljačina i mrzim te. Ipak, za taj stav nije kriv ni bend, ni omot ploče, već poštovaoci lika i dela, uvek previše dignutog nosa i zaljubljeni u ono drugačije. A Odbrana i poslednji dani je samo na prvi pogled drugačija. Lepo drugačija i ima šiljke. Unutra je topla, pop ploča čije srce kuca malo brže i jače nego inače.

A sve je počelo tako što je bend bio simpa i popularan u gradskim krugovima za vreme Paket Aranžmana. Čekalo se nešto novo, ali to novo nisu bili Maljčiki 2, niti Retko te viđam sa devojkama 2, već omaži šlagerima i rokenrolu. Mini album Idola iz 1981. godine nije odmah privukao pažnju kritike i publike. Pritom, na svirkama, bend je i dalje bio dosta hermetičniji nego što su muzika i lepa lica na bini govorili. Ako imate problem prvog albuma, onda problem drugog albuma ne postoji, ili postoji, ali na kvadrat. Odbrana i poslednji dani su bili za ovaj bend i jedno i drugo.

Zatvorili su se u studio, rešiviši da naprave ozbiljnu ploču. Bez šale i pošalica tipa jedina, volim te, fukam te, bez omaža bezbrižnim šezdesetim i devojci maloj.

Rešili su da dovedu malu pomoć u vidu Gorana Vejvode i Dr Špire, barem što se tiče sviranja i zvuka, dok su produkciju radili sa Mile Pile Miletićem, toncem koji nije radio pre toga produkciju nekog albuma, već je sarađivao sa Minimaksom u emisiji Tup Tup. U toj emisiji, on je vladao raznim muzičkim efektima, montažama zvuka, kao i seckanjem i lepljenjem koječega, sve ono što je Idolima u stvari bilo potrebno. Pošto su, jelte, sekli i lepili, bacali u kantu, da bi to Miletić posle peglao i vraćao. Snimao im je instrumente, ali i razne predmete koje su donosili. U ovakvim pričama uvek dođe i do onoga da su u nekom trenutku obrisali sve sem ritam mašina i krenuli od početka. Velike količine opijata su bile donošene, a šifra za to je bila Petrović, pa je Divljan u nekim intervjuima i pričao da je jedan od saradnika na albumu izvesni Petrović. Četiristo sati u studiju kasnije, slučajno je prošla pored njih Hanka Paldum koja je koristila susedne studije, i samo dobacila – „je**te bog, pa ovo je gore nego onaj džez”. Da nije bilo Siniše Škarice, glavnog u Jugotonu, koji je izgleda više i od samih Idola verovao u ovo izdanje, ne bi bilo ovog albuma, jer nakon svega ovoga, on ih je ipoštovao i izbacio im album.

Album je imao lošu prođu, nije imao hitova, tek se, eto, prva stvar Kenozoik negde i zavrtela, i sve je bilo osuđeno na jednu od najvećih propasti ikad. A onda su ljudi krenuli polako, pesmu po pesmu, da otkrivaju veličinu svakog od ovih bisera.

Za taj Kenozik, možda je i najbitniji stih kad pevač ove pesme, Nebojša Krstić zvani Krlo, najneomiljeniji naprednjački savetik, kaže – izgleda da oduvek sam bio glup. Čovek najbolje poznaje samog sebe, a ova pesma je izgleda taj samoispovedni dokaz.

Dve pesme oko kojih je izgrađen ceo album su Odbrana, i Poslednji dani. Obe su imale drugačije ime: Isus je naš maj, i Maršal je moj Bog. Dve godine nakon smrti Isusa, Maja, i Maršala, ipak nije bilo vreme za naslovne provokacije, pa se pobeglo u roman Pekića, starog disidenta čije reči su možda i više sekle nego provokacije beogradskih šminkera. Inače, fora koju su Nele i Zabranjeno pušenje proslavili, „crko maršal”, koju su oni uzvikivali kad bi im riknulo pojačalo, Divljan i Šaper su već godinama ranije vozali po svojim retkim svirkama. Ove dve new wave pop pesme su sa tim čudnjikavim sintom koji pleše oko glavne melodije, bile upravo ta razlika u odnosu na sve što smo do tad čuli od njih.

Moja si je jedinstveni primerak LGBT pravoslavne pesme. Samo kad to kažemo, a da je niste čuli, već smo vas zanteresovali. Ali ova pesma kad krene da ljušti sloj po sloj, kao luk, ne znate gde prestaje da peva o tipu koji menja pol, a gde počinje crkveno pojanje.

Verovatno najveći hit na albumu je, ipak, Rusija, u skorije vreme nespretno pokušana da bude kenslovana zbog stiha „imala je snažnije ruke nego ja”, ova pesma možda najbolje opisuje borbu između čiste pop duše koja želi da bude slušana i voljena, i odluke benda da svaku pesmu naprave što čudnijom i neslušljivijom za šire narodne mase. Kasnije je u Divljanovom live unplugged izvođenju dobila svoj konačni pravi oblik. Ističu se i pank narodnjaci Gde si sad cica maco i Igrale se delije, divno imbecilne, ili imbecilno divne, zavisi na koju nogu ste ustali tog dana. Senke su drugačije je posveta Disciplini kičme, nekoliko godina pre nego je Koja napravio postavku sa duvačima i bubnjevima.  

Kao što iz betona nikne razna neka travka ili cvet, tako je 40 godina kasnije iz ovog albuma napupela cela šarena i mirišljava bašta, koja nam svake godine nudi sve više cvetova. Džaba su se Divljan, Kolar i ona druga dvojica trudili da upakuju sve u tvrdu, čudnu, pomalo neslušljivu ambalažu za odabrane. Danas, ovo je opšte dobro u kojem svi uživamo i gde možemo da se dogovorimo da ovo jeste najbolji album snimljen na jezicima naših naroda i narodnosti.   

Autor teksta: Milos Dasic
Link: 
 

Quote

 

Link to comment
Share on other sites



Najbolji jugoslovenski album svih vremenatm ...tako rekose pametniji od mene..
 

Srecan 40. rodjendan! 


Bizarnim spletom okolnosti imao sam priliku da ga čujem i slušam 4, 5 meseci pre nego je izašao, u originalnoj verziji sa "Maršal je moj bog.... Maršal zna..." tekstom u "Poslednji dani". (počinje na 1:55) koji je kasnije promenjen zbog...well, verovatno još svežih sećanja na The Maršala.

Mislim da su još neke stvari promenjene ali sad više nisam siguran. Puno je vremena prošlo... Snimak još čuvam na nekoj prastaroj kaseti...

E, da, sećam se i da je pevanje u "Odbrana" kretalo na 0:35" kad je i logično, ne sećam se zašto je isečeno prvih 10 sekundi pevanja Šapera pa počinje na 0:46 u 4. stihu 1. strofe...

Sada, 40 godina i 3-4 meseca kasnije jebe mi se što fali 10 sec. Šapera, kamo sreće da ga je posle toga falilo bar 35 godina...ali u vreme izlaska ploče baš je doprinosilo auri mistike oko njih.

Kad budem pri više vremena i manje čiste svesti napisaću kako sam i od koga dobio snimak, i gde se sve to dogodilo...i događalo [emoji6]

nota bene
I dalje mi je lični hajlajt mog muzičkog boravka na BG sceni ne koncerti, ne šta sam gde svirao nego to što je Vlada D. na jednoj žurci '95-'96 u ul. Danke Savić svirao moju akustičnu gitaru.
A biser moje muzičke kolekcije je The Singl iz "Vidika" (Retko te.../ Pomoć Pomoć) za koji sam potegao debele (političke [emoji12]) veze da ga nabavim ...ne jedan nego 3 komada.
Eto.

Sent from my phone using their app

  • Like 6
  • WOW 1
Link to comment
Share on other sites

Da pitam ovde iako možda nije mesto. Imam jedan MTS broj srpski koji bih poneo u Crnu Goru na par dana. Pitanje 1: da li nema rominga u CG više? Pitanje 2: koja mi je najisplativija varijanta za internet u CG - da li da koristim MTS broj ili mi se više isplati da kupim internet karticu tamo?

 

Hvala  i pozzzzzz

Link to comment
Share on other sites

Moj savet je da ne kupuješ net ovde preko operatera, tj. da ne aktiviraš one dodatke za internet u romingu. 

 

Za ljude koji su u Yettel-u, dešava se da automatski aktiviraju (doslovno čim pređete granicu) dodatak sa roming internetom. On je "besplatan" a u stvari vam posle dodaju 2500 na račun (ako ste postpaid), pa pazite na to. 

Link to comment
Share on other sites

14 minutes ago, freethrow said:

Da pitam ovde iako možda nije mesto. Imam jedan MTS broj srpski koji bih poneo u Crnu Goru na par dana. Pitanje 1: da li nema rominga u CG više? Pitanje 2: koja mi je najisplativija varijanta za internet u CG - da li da koristim MTS broj ili mi se više isplati da kupim internet karticu tamo?

 

Hvala  i pozzzzzz

Ja uvek kupim lokalnu karticu sa internetom, ubodem je u Thinkpada i ne brinem.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Moj savet je da ne kupuješ net ovde preko operatera, tj. da ne aktiviraš one dodatke za internet u romingu. 
 
Za ljude koji su u Yettel-u, dešava se da automatski aktiviraju (doslovno čim pređete granicu) dodatak sa roming internetom. On je "besplatan" a u stvari vam posle dodaju 2500 na račun (ako ste postpaid), pa pazite na to. 

Pa kad ne ukljucite data roaming, ko moj cale pre koju nedelju.
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...