Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

3 hours ago, Ne sam Safete said:

Ne vidim kako se tvoja priča razlikuje od priče onih koji su osporavali impresionizam ili Van Gogha kad su se isti tek pojavili... 

Da ne spominjemo sad istorijski period u kojem se takva umjetnost smatrala degeneričnom... 

 

Razlikuje se po tome što je VvG univerzalno prihvaćen 130g posle smrti. (Post)Impresionisti imaju svoje istaknuto mesto. Dok ovaj i ne baš, već je tada u periodu kad je umro, on bio i ostao graffiti artist-painter, a danas onaj što mu slike prodane za 50/100m. (Mnogi ne mogu slike da mu opišu, ili ime da mu zapamte, sve čega se sećaju u vezi njega su te ogromne cifre otprilike iz vesti). Ako ti iskreno veruješ da će ovaj da bude išta više od fusnote, ok. Kako ti stoji njegovo ime za sad, nešto ne obećava rang ovih koje navodiš da su bili osporavani... No nije poenta u tome samo. Ima i do ljudi generalno, jer ma kako da se u nekom periodu primaju na raznorazne gluposti, na veće ili manje smeće, kad tad im dođe iz dupeta u glavu šta je real deal. Bar većini. Gde su ekspresionisti i drugi modernisti u muzici , u odnosu na barok, klasiku, romantizam i impresionizam npr, koliko se izvode itd

Edited by Marko
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

Ova tema je na drugom mestu po duzini i periodicnoj pojavi u Kafani, odmah iza koje je pivo dobro... nema univerzalnog a pojmanje tacnog odgovora. 

 

Da se ne bih ponavljao i objasnjavao zasto je Marina Abramovic za mene prodavacica magle po 100 put (ili barem zasto je njena pojava irelevantna od tamo neke 79-e ) evo jedna mozgalica (koju sam siguran da sam postavljao al ne mari) 

Na aukciju izlazi slika i opis kaze autor je lokalni pekar koji u slobodno vreme slika ali rad je duhu najboljih impresionista... koja je cena i sta istoricari umetnosti i vrsni poznavaoci kazu za sliku? 

Posle kritike i ponuda ipak se kaze izvinjavamo se bila je greska ovo je orginal Van Gog... sta mislite koliko umisljenih strucnjaka bi promenilo misljenje? 

 

Kod knjizevnosti je to malo merljivije i drugacije. Zlocin i kazna bi bila odlicna knjiga sve i da je moja baba napisala, pa je teko i Idi postavi strazara tesko smece a dolazi od autorke najbolje knjige svih vremena. 

Edited by Tamburinjo
  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

10 minutes ago, Tamburinjo said:

Ova tema je na drugom mestu po duzini i periodicnoj pojavi u Kafani, odmah iza koje je pivo dobro... nema univerzalnog a pojmanje tacnog odgovora. 

 

Da se ne bih ponavljao i objasnjavao zasto je Marija Abramovic za mene prodavacica magle po 100 put (ili barem zasto je njena pojava irelevantna od tamo neke 79-e ) evo jedna mozgalica (koju sam siguran da sam postavljao al ne mari) 

Na aukciju izlazi slika i opis kaze autor je lokalni pekar koji u slobodno vreme slika ali rad je duhu najboljih impresionista... koja je cena i sta istoricari umetnosti i vrsni poznavaoci kazu za sliku? 

Posle kritike i ponuda ipak se kaze izvinjavamo se bila je greska ovo je orginal Van Gog... sta mislite koliko umisljenih strucnjaka bi promenilo misljenje? 

 

Kod knjizevnosti je to malo merljivije i drugacije. Zlocin i kazna bi bila odlicna knjiga sve i da je moja baba napisala, pa je teko i Idi postavi strazara tesko smece a dolazi od autorke najbolje knjige svih vremena. 

Marija ti je izdala sezonsku kartu pre par godina, a ovo je Marina. :default_coffee:

  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tamburinjo said:

Kod knjizevnosti je to malo merljivije i drugacije. Zlocin i kazna bi bila odlicna knjiga

Pazi, dugačka je lista knjiga koje su odbijane kod serije izdavača pre nego što su teškom mukom postale poznate. I tu se dešava efekat koji si opisao iznad.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

16 minutes ago, Barkley#34 said:

Pazi, dugačka je lista knjiga koje su odbijane kod serije izdavača pre nego što su teškom mukom postale poznate. I tu se dešava efekat koji si opisao iznad.

 

Pa i da i ne. Nema bas milion sjajnih dela da su odbijani. Kvaka 22 i Gospodar muva da znam iz glave. Zlocin i kazna nije odbijena nego je odmah prihvacena sa ushicenjem. 
Knjige se inace odbijaju iz serije neumetnickih razloga. Imam poznanike koji rade i saradjuju sa izdavackim kucama, kvalitet jednog dela nije ni u prva tri razloga za stampanje knjige 🙂 

 

Htedoh reci da postoje knjige npr Hemnigveja koje su zestoko kritikovane kao smece, sto nije daleko od istine, dok se za platno na kome se Dali popiski smatra avangardom i vredi automatski 100mil. 

Kada ljudi donose slike da prodaju samo je pitanje autora, nebitno sta je na platnu. Sto je ime vece i cena je veca.

Mozda je i poredjenje pogresno jer slikarstvo je van moje uske umetnicke strucnosti. 

 

...vecita pitanja, sta je umetnost, koje je pivo bolje i zasto ljudi koji navijaju za partizan...

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, Tamburinjo said:

Pa i da i ne. Nema bas milion sjajnih dela da su odbijani. Kvaka 22 i Gospodar muva da znam iz glave. Zlocin i kazna nije odbijena nego je odmah prihvacena sa ushicenjem. 
Knjige se inace odbijaju iz serije neumetnickih razloga. Imam poznanike koji rade i saradjuju sa izdavackim kucama, kvalitet jednog dela nije ni u prva tri razloga za stampanje knjige 🙂 

 

Htedoh reci da postoje knjige npr Hemnigveja koje su zestoko kritikovane kao smece, sto nije daleko od istine, dok se za platno na kome se Dali popiski smatra avangardom i vredi automatski 100mil. 

Kada ljudi donose slike da prodaju samo je pitanje autora, nebitno sta je na platnu. Sto je ime vece i cena je veca.

Mozda je i poredjenje pogresno jer slikarstvo je van moje uske umetnicke strucnosti. 

 

...vecita pitanja, sta je umetnost, koje je pivo bolje i zasto ljudi koji navijaju za partizan...

Što se tiče Partizana, prihvati da nije svima dato da spoznaju suštinske vrednosti, uteši se drugom nagradom. :classic_biggrin:

 

Skoro sam čitao članak o odbijenim velikim/popularnim knjigama i beleškama koje su išle uz preporuku za odbijanje - dakle, iz umetničkih/kvalitativnih razloga. Proguglaj, lista je zanimljiva.

 

Kod slika ili npr. skulptura, postoji i efekti unikatnosti i kolekcionarske strasti, kao i kad su u pitanju gitara sa Vudstoka ili Peleov dres iz nekog finala. Pandan tome bi u nekoj meri bili originalni Šeksprovi rukopisi.

 

Takođe, danas imaš i situaciju da uspešni pisci nastavljaju da recikliraju neko svoje ranije izdato popularno delo, jer se smeši milion prodatih primaraka u najavi, gomila para itakoto. Tada kupci novoj knjizi pristupaju po sličnom obrascu kao i zapakuj pola kile tog Van Goga, kažu da vredi. 

Link to comment
Share on other sites

Bezveze diskusija. Stvar je jednostavno ličnih preferencija. Slike nekih majstora realizma su svakako tehnički zahtevnije nego npr Baskijatovi radovi, kao što su npr pesme King Crimson tehnički zahtevnije nego pesme Rolling Stonesa ali to nije ni bitno osim u tom strogo tehničkom smislu, konzument ocenjuje kako umetničko delo deluje na njega a ukusi su jelte različiti. Nekoga uopšte ne dotiče tehnički precizno slikarstvo koje vrhunski oponaša realnost već u likovnoj umetnosti traži nešto eksperimentalnije, neku ideju i priču koja se krije iza na oko jednostavnog rešenja. Ne postaje se autor dela koje se prodaje za desetine miliona dolara tek tako, niti je neko kupio Baskijatovu sliku za silne pare zato što je on crn, urban i nosio je dredove. 

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Apsolutno se slazem, sve je u oku posmatraca.
Ali na umetnike iz doba realizma ipak malo vise gledam kao na zanatlijee. Tu je tehnika oslikavanja i predstavljanja stvarnosti bila mnogo bitna.
Tada su slikari zapravo bili fotoaparati i bila je bitna njihova sposobnost da se ZABELEZI neki trenutak.

Impresioniste i ekspresioniste dozivlajvam vise kao konceptualne inzenjere. Inzenjere naseg poimanja.
Pikaso je za mene civilizacijski jedna od najbitnijih osoba od kako postoje ljudi. On je promenio nacin na koji ljudi vise svet i koriste svoje culo vida. Svaki delic nase svakodnevnice ima veze sa njim. Od dizajna namestaja do dizajna interfejsa svakakvih aplikacija koje koristimo... sve to ima veze sa njim.

Promenio je metod posmatranja i interpretacije naseg vidika. 
Ja imam impresionisticki pogled na svet. Volim svetlo. Imao sam ozbiljnu svadju sa devojkom na moru zato sto mi je zamerila da sam detinjast retard jer legnem u plicak, taman da mi se voda preliva pomalo preko lica, zazmurim i ceo dan samo pravim slike u glavi na osnovu tog svetla. Zato je meni impresionizam dosta drazi od realizma.
Mada vise volim ekspresionizam od samog impresionizma.
Ali glupo je pricati mnogo o stilovima u tom smislu, sta je lepse, bolje itd.
Npr meni su neki radovi Klimta prelepi, dok mi se neki drugi uopste ne svidjaju.. I to njegovi radovi su na svoj nacin slicni.

Ono sto je najbitnije je da postoje vanserijski talentovane i kreativne osobe, koje se pojave tu i tamo.
Svakog dana provodim odredjeni period vremena na Behance-u i Dribbble-u. Ponekad sam na ivici suza kad vidim necije radove. Toliko me usreci ta senzacija registrovanja necijeg talenta.
Zaista mi je zao kako kao drustvo nekad funkcionisemo i koliko vremena i paznje gubimo na neke stvari, pocevsi od dinamike modernog sveta i koliko se sve vise i vise gubi ljudsko dostojanstvo pa nemo prihvatamo da moramo da radimo toliko mnogo u nekim pragmaticnim modovima. Toliko smo, za moj ugao gledanja, optreceni sa previse nebitnih stvari, a ne stizemo da se prepustimo konzumiranju umetnosti i prirode.
I ne stizemo, i ne dovodimo sami sebe u priliku da stalno dozivljavamo senzacije talentovanih ljudi.
A mnogo ih je. I njihova dela su bogastvo.

Link to comment
Share on other sites

Predivan post. Da se nadovežem na taj neopisivi doživljaj satisfakcije u trenutku kada kao konzument upiješ esencu nečijeg talenta kroz njegov uradak ili performans. To je veliki dar i bogatstvo kada si u stanju da na toliko nivoa i takvim intenzitetom proživiš nečiju kreaciju. Dodao sam performans jer muzika je u toj priči najzahvalnija. U istom trenutku kada autor reprodukuje ima tu prednost da oseti i upije reakciju i energiju izazvanu njegovim performansom i na talasu iste kao potvrdu kvaliteta nastavi da isporučuje na maks. Mene moćan vokal kada je u elementu ume da rasplače i preko tv-a a uživo je to tek poseban i višeslojan doživljaj. Napade depre učinkovito lečim kompilacijama dece u ''Ja imam talenat" kada raznesu one prepune dvorane i iskidaju ih na listiće u jebenih par minuta.

To jesu zanatlije u copy-paste reprodukciji uz izvesni lični pečat ali tehnika i energija koja je neophodna za taj level je impresivna i uglavnom genetski predodredjena.

 

 

 

 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eto vidiš, mene recimo uopšte ne impresionira vrhunska interpretacija nego vrhunsko autorstvo, al kao što rekoh - ukusi su različiti. Za mene je vrhunska umetnost kad je nešto ujedno komplikovano i zahteva izvanredno tehničko umeće, ali je opet prijemčivo u svojoj suštini. Mene pop art (i uglavnom pop bilo šta) najčešće uopšte ne radi al nisam lud da osporavam vrednost nekih vrhunskih dela i senzaciju koju stvaraju kod drugih ljudi. 

Link to comment
Share on other sites


 

4 hours ago, Chaos Is Me said:
Za mene je vrhunska umetnost kad je nešto ujedno komplikovano i zahteva izvanredno tehničko umeće, ali je opet prijemčivo u svojoj suštini.

 

Odlična definicija. Meni je jazz muzika prva asocijacija na ovo jer i "prijemčivo" je relativna kategorija zavisno od afiniteta i širine.


 

Edited by Wingwalker
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Pa majku ti jebem  😄 😄   Krile peva Iron Maiden na engleskom iz Brace Jerkovic, i  prica kako je imao kosu do pola dupeta ko Djordje Cvarkov dok se sibao sa pankerima kod Pionira i Novog groblja i slusao Jana Gilana i Lemmija Sumahera 

 

 

 

 

 

  • Like 1
  • Ha-ha 1
Link to comment
Share on other sites

2 hours ago, Tamburinjo said:
Pa majku ti jebem  [emoji1] [emoji1]   Krile peva Iron Maiden na engleskom iz Brace Jerkovic, i  prica kako je imao kosu do pola dupeta ko Djordje Cvarkov dok se sibao sa pankerima kod Pionira i Novog groblja i slusao Jana Gilana i Lemmija Sumahera 

 

Džaba im priča ...ne razumeju to papani.
 

Edited by Wingwalker
Link to comment
Share on other sites

7 hours ago, BattleBender said:

Ali na umetnike iz doba realizma ipak malo vise gledam kao na zanatlijee. Tu je tehnika oslikavanja i predstavljanja stvarnosti bila mnogo bitna.
Tada su slikari zapravo bili fotoaparati i bila je bitna njihova sposobnost da se ZABELEZI neki trenutak.

Kakvo tragično pojednostavljivanje.

 

To što danas aparat zabeleži trenutak u deliću sekunde, ne znači da su oni to mogli da urade, posebno kad su slikali ''masovke''. Čak i kad su u pitanju bili portreti ili aktovi, slikanje je uključivalo priličnu dozu maštovitosti, jer je dolazilo do sitnih pomeranja modela, da ne pričam o osvetljenju (značajno i kad su u pitanju pejzaži). Šta reći tek o oslikavanju lučnih svodova? Nije to samo tehnika nego glava, mašta, ideja.

  • Tuzno 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...