Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

On 4/4/2021 at 11:58 AM, Barkley#34 said:

Kakvo tragično pojednostavljivanje.

 

To što danas aparat zabeleži trenutak u deliću sekunde, ne znači da su oni to mogli da urade, posebno kad su slikali ''masovke''. Čak i kad su u pitanju bili portreti ili aktovi, slikanje je uključivalo priličnu dozu maštovitosti, jer je dolazilo do sitnih pomeranja modela, da ne pričam o osvetljenju (značajno i kad su u pitanju pejzaži). Šta reći tek o oslikavanju lučnih svodova? Nije to samo tehnika nego glava, mašta, ideja.

To ne sporim. Ne samo da je tu potrebna fenomenalna tehnika nego i osecaj za detalje i koji detalj ignorisati sa prizora i ono sto tvoje oko vidi, a koji kako docarati, kako bi stvaran prizor bio predstavljen na platnu.
Jer sam materijal ti nekad ne da da prenes svaki detalj. I ako preneses to ne ispadne dobro, jer ne moze da se prenese sve.
 Ne slika se svaki nabor na pantalonama, iako se skoro svi vide. Jer ako se naslikaju svi, nijedan se ne vidi, i to nisu nabori.
Ne daj boze da ja poistovecujem taj pravac i te slikare sa nekakvim operativcima i slicno. 

Ono sto sam ja hteo da kazem, sto je zapravo i nekakva definicija realizma je da je to realisticno prikazivanje nekog empirijskog opazanja.
Napraviti dobar fotoaparat je umetnost. Podesiti fotoaparat sa svim podesavanjima, objektivima itd, je posebna umetnost pride.
Ako cemo o pojednostavljenju iliti banalizovanju, ti si mozda banalizovao fotografiju kao umetnost.
Elem, oni su slikali da docaraju stvarnost da se zabeleze neki momenti. Ljudi fotografisu isto tako i prave umetnicke fotografije, i za to je potreba glava, masta, ideja.

O ovoj temi sam pricao sa 10+ osoba koje su ili umetnici ili neko ko studira istoriju umetnosti. I niko mi nije rekao da je to neko blatantno i pausalno skrnavljenje. Sta vise...

Najbitnije je da svakom moze da se svidja razlicita stvar, pravac itd, razlicita stvar. Sve to ima svoju draz. Mozda ja vise volim eskpresionizam, modernu umetnost.. Baskijata, Gogena, Poloka, Klimta, Hofmana itd itd... ali to ne znaci da mi se svi svidjaju tu, i da mi se nista ne svidja iz realizma. 
Ideja tih pravaca je meni primamljivija i to je to.
 

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

NIsam mislio da banalizujem fotografiju, ako se želi savršena potrebna je krvava priprema i puno znanja i tehnike. Hteo sam da kažem da ona na kraju krajeva ipak hvata trenutak, koliko god da traju priprema i obrada, a to slikari nisu mogli, posebno ne kada su radili po sećanju, skicama, idejama - ne samo ono što je oko videlo nego šta misli ili bi želelo da je videlo. Zato je pitanje koliko je stvaran prizor zaista bio stvaran a koliko je deo njihove vizije.

 

Što se tiče poslednjeg pasusa, jasno je, sve pet.

Link to comment
Share on other sites

Da ne preterujem sad, ovu pesmu čujem svake god 10-ak puta naokolo. Ovakve stvari su stalno negde, na radiju, u supermarketu, u kafiću, tržnom centru... A da neku stvar ne čujem 15g, to mora da bude baš nešto što je samo tada, kad je izašlo, bilo (koliko toliko) in. Kompilacije sa Exita iz 2000-ih npr, su mi prepune takvih stvari.

Edited by Marko
Link to comment
Share on other sites

9 hours ago, SteveFrancis#3 said:

Kad vec nastavljate diskusiju, voleo bih da posadite ovde slike kojima se posebno divite, koje vas najvise privlace i koje nalazite most rewarding u duhovnom smislu.

Evo npr Klimt, da se razumemo The Kiss mi je zapravo najlepsa (cak se razmisljam da uradim takvu tattoo).
Ali izdvojio bih i ovo

Judith_1_(cropped).jpg

larger.jpg&width=1200&quality=80

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, SteveFrancis#3 said:

...voleo bih da posadite ovde slike kojima se posebno divite, koje vas najvise privlace i koje nalazite most rewarding u duhovnom smislu.

 

Delvaux-Venus-dormida-1944-e153350532925

 

Paul Delvaux - La Vénus endormie (Sleeping Venus)

(Tate Gallery)

 

Prvi put sam je video na omo tu Bauhaus singla Dark Entries.  

Nisam čovek od likovne umetnosti, ali me je ova slika fascinirala.  Nemam objašnjenje.

 

Par godina posle toga ('89-'90), naleteo sam u knjižari na antologiju nadrealnog slikarstva (Magrit, Dali, itd...) punu fenomenalnih reprodukcija među kojima je bila i ova :classic_happy:

 

Kupio sam knjigu, izvukao taj list iz knjige i uramio, držim je u sobi godinama...

 

 

 

 

 

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Postizemo neke rekorde po broju vakcinisanih, otvoricemo kafane - jer gde ce kLon inace kafu u basti da loce? U medjuvremenu, neciji frizer, a moj, pa... recimo poznanik, frizer po vokaciji, ce u radnju da useta bez maske, jer mu je muka iste u frizeraju... Kad radi!
 


PS. Policiju na vrata marketa - a ne mene da 'apse zbog brze voznje - jer gazda nece da se zameri musterijama!

Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...