Jump to content

Kafana pod obručima


Kronostime

Recommended Posts

Dosta zanimljiva tema koja se povela i zanimljivi pogledi na istu. 

 

U današnje vreme se stvari dešavaju mnogo brže, mnogo više bendova ima mogućnost da dođe do velikog broja slušalaca, a kao što ste primetili način na koji konzumiramo (namerno sam iskoristio ovu reč) muziku se promenio. 

 

Nisam siguran da je za manjak veoma važnih i uticajnih albuma odgovoran isključivo kvalitet savremene muzike. 

 

Takođe, zanima me koliko su stare pesme na vašim plejlistama? Ja sam baš ovih dana pričao o tome sa devojkom i prolazio kroz ono što slušam, ispostavlja se da tu ima baš malo stvari koje su starije od 5-6 godina. 

Link to comment
Share on other sites

8 minutes ago, nemanjaol said:

Takođe, zanima me koliko su stare pesme na vašim plejlistama? Ja sam baš ovih dana pričao o tome sa devojkom i prolazio kroz ono što slušam, ispostavlja se da tu ima baš malo stvari koje su starije od 5-6 godina. 

 

Pa ovo nije nista cudno niti iznenadjujuce. Rekao bih da isto vazi za ogromnu vecinu ljudi - trazis nesto novo i frishko da turis u plejlistu, da osvezis i ne budes osudjen iskljucivo na jedne te iste stare ristva. Po mom sudu, kudikamo je vaznije pitanje koliko dugo se te pesme na toj plejlisti zadrzavaju, pre nego sto ih zamene nove nove (upravo bas zato sto su nove) ili neki stari klasici.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, Chaos Is Me said:

 

Albumi ne verujem da će izumreti. Suviše je muzičkih fanatika koji muziku ne konzumiraju kao mek donalds. 

 

Nema veze to sa konzumacijom, vise je do trzista i tehnologije. Kako sam se malo bavio ovom temom pa da iskoristim priliku... ali svakako cekam Meka da se pojavi objasni nam da niko nije u pravu... pre par godina je opet pocelo ozivljavanje ploca i prodaja vinila belezi stalni rast od tada, ali ukupno gledano ti procenti su beznacajni a zanimljiva je cinjenica da je prosle godine po prvi put od 80-ih prodato vise vinila nego cd albuma.

 

Procenat prodaje albuma drasticno opada iz godine u godinu, u SAD na primer je pre 10 godina prodavano duplo vise albuma nego prosle a zatvoreno je ni sam ne znam koliko lanaca prodaje ili su promenili nacin pokusavajuci da opstanu nekako, samo retke prodavnice prezive bas za te fanatike. Mi sada govorimo i dalje o milionima prodatih albuma, ali pitanje je dokle ce velike kompanije moci da prave profit pri ovim strmoglavljujucim brojkama u prodaji. A i one imaju problem jer se sve vise izvodjaca okrece samo onlajn izdanjima u sopstvenoj produkciji i reziji i kaci ih na sajtove za skidanje kao i na svoje maticne sajtove, tako sav profit ili barem vecina ide njima, sto nije lose u neku ruku. 

 

Oko albuma kao muzicke celine mislim da nema potrebe da ti pricam, postoje istrazivanja koja su vrsena, posle kojih su dosli do frapantnih zakljucaka da mladi sto se kulture tice nemaju gram strpljenja za obradu bilo kakvih podataka a samim tim za formiranje nekog kritickog misljenja. Pesmu prevrte za minut, smaraju ih balade sa uvodom, knjige dok citaju preskacu poglavlja, filmove premotavaju, serije gledaju dijagonalno (imali smo i ovde takve upise) Dakle kada ti neko kaze e ti ces mene da ucis znas ti koliko sam ja koncerata/filmova/predstava/knjiga/sta god konzumirao reci mu da jede govna i da kvantitet ne znaci kvalitet u svakom primeru.  

U prevodu postaju debili bez ikakvog kritickog razmisljanja i priprosti konzumenti. Ako bi se frljali predrasudama debeli ameri stajl. Malo sam bustovao ovo i namerno preterujem radi poente brojke koje nisu bas toliko frapantne ali moje cvrsto uverenje i iskustvo mi govore da je ogromna kolicina neiskrenih odgovora pri tim pitanjima. Kada se malo zagrebe povrsina pogotovo kod nas dolazi se do bas gore napisanih zakljucaka. 

Za razliku od prethodnog pasusa gde sam pisao o albumu kao nosacu zvuka, ovde pricam o koncetu albuma sa umetnicke strane.  

Striming servisi ubijaju prodaju, jeftiniji su, pristupacniji, vreme se menja tako je kako je. Lakse je skinuti album na telefon i staviti sluske, nego nositi CD plejer ili vokmen :-)

 

Evo sta kaze jedan profesor na tu temu.

 

Quote

Kids are still into music, but the digitization of the medium has resulted in a much more fluid relationship with it.  I frequently watch students randomize YouTube videos as background music and then click through a song in the first ten seconds if it isn't grabbing them.  Their's is a high input low attention threshold relationship with the artist.  You can hardly blame modern artists for producing shallow, catching songs - the cloud based medium that has descended upon us pre-selects that kind of music for success in a fluid, digital landscape.

The long and the short of all this is that the music culture of young people is completely foreign to anyone over thirty.  For people who got into music before it got very cloudy in the twenty-teens, curating your own local music means you can jump into a car or go on a trip and never once wonder about access; you own your music.  Because of that effort you've probably also got a closer relationship with the artists you call your own.  For the cloud dependent millennial that move to vehicular mobility produces a number of expensive problems.  Of course, since you never really got into any one musician when you were younger because listening to more than one third of a song is boring, maybe you don't care.

 

 

 

E a paz sad zanimljiv deo, klasicne knjige, za mnoge slicna vrsta zanata i umetnosi kojoj prete tableti, mobilni, audio knjige, i generalno digitalno doba, belezi rast prodaje.

Prodaja digitalnih knjiga je u padu, mada su brojke i dalje fantasticne. Broj samostalnih izdavaca se povecava i to izdavaca koji knjige stampaju na starinski nacin i ujedno ih objavljuju online. Sto bi znacilo da je iako slicna, knjiga je skroz razlicita u odnosu na muzicki album, al to je neka druga tema mada nista manje zanimljiva kao mene pitate... 

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

40 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Pa ovo nije nista cudno niti iznenadjujuce. Rekao bih da isto vazi za ogromnu vecinu ljudi - trazis nesto novo i frishko da turis u plejlistu, da osvezis i ne budes osudjen iskljucivo na jedne te iste stare ristva. Po mom sudu, kudikamo je vaznije pitanje koliko dugo se te pesme na toj plejlisti zadrzavaju, pre nego sto ih zamene nove nove (upravo bas zato sto su nove) ili neki stari klasici.

 

Ne mora nuzno da znaci da je to novo na plejlisti nesto sto je skorije i napravljeno, recimo, ja sam u psolednjih par meseci otkrio neke pesme iz sezdesetih i devedestih pa se sad to vrti. 

 

Kod mene retko sta ostaje na plejlisti bas dugo, ali se cesto dogodi da posle par meseci, godinu, se vratim na iste pesme.

Link to comment
Share on other sites

42 minutes ago, SteveFrancis#3 said:

 

Pa ovo nije nista cudno niti iznenadjujuce. Rekao bih da isto vazi za ogromnu vecinu ljudi - trazis nesto novo i frishko da turis u plejlistu, da osvezis i ne budes osudjen iskljucivo na jedne te iste stare ristva. Po mom sudu, kudikamo je vaznije pitanje koliko dugo se te pesme na toj plejlisti zadrzavaju, pre nego sto ih zamene nove nove (upravo bas zato sto su nove) ili neki stari klasici.

 

Jbm li ga, situacija kod mene nije bila takva pre desetak godina, mada tada sam jos uvek otkrivao staru muziku. 

 

Pitanje koje postavljas je dobro, ali moja teza je da je pesmi sada mnogo teže da se zadrži na plejlisti, pošto je broj novih stvari koje cujes višestruko veći nego ranije. Tj nove pesme su u dosta nepovoljnijem polozaju od starih kada je u pitanju dolazak do tih kultnih statusa. 

 

Inace, ja imam solidan broj novijih pesama koje se zadrzavaju, tj koje odlaze ali se uvek vracaju u poslednjih nekoliko godina. 

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago, nemanjaol said:

 

 

Takođe, zanima me koliko su stare pesme na vašim plejlistama? Ja sam baš ovih dana pričao o tome sa devojkom i prolazio kroz ono što slušam, ispostavlja se da tu ima baš malo stvari koje su starije od 5-6 godina. 

 

Kod mene recimo ima jako malo tih stvari. Sve to zavisi od muzickog ukusa i da li je formiran i na koji nacin. Oduvek je bilo i bice najvise laganih konzumenata muzike koji ce danas da slusaju RNB, a da su rodjeni 50 godina pre slusali bi disko. Sve zavisi od mejnstrima.

 

Medij koji je nosac muzike ce nastaviti da se menja, zato me ne bi cudilo da i koncept albuma zamre i to prilicno brzo.

Link to comment
Share on other sites

7 minutes ago, McLeod said:

 

Kod mene recimo ima jako malo tih stvari. Sve to zavisi od muzickog ukusa i da li je formiran i na koji nacin. Oduvek je bilo i bice najvise laganih konzumenata muzike koji ce danas da slusaju RNB, a da su rodjeni 50 godina pre slusali bi disko. Sve zavisi od mejnstrima.

 

Medij koji je nosac muzike ce nastaviti da se menja, zato me ne bi cudilo da i koncept albuma zamre i to prilicno brzo.

 

Ako slusas novu muziku, ne mora da znaci da slusas mainstream. 🙂 Ja sam u poslednjih par godina bas otkrio dosta malo alternativnijih i indie izvodjaca, koji bas zahvaljujuci razvoju tehnologije imaju sve vise fanova.

 

Evo i Pume sto ih je okacio bb sad, super album, mada meni kod njih nesto fali da kazem da sam bas odusevljen. Malo mi je pokvarilo utisak kad sam cuo kako lose zvuci pevac na live-ovima. 

 

Trenutno se najvise drogiram  ovom pesmom

 

http://youtu.be/zSWNWWREtsI

 

e jbg nece preko telefona lepo da se stavi link. Texas Sun je u pitanju 

Edited by nemanjaol
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1 minute ago, nemanjaol said:

 

Ako slusas novu muziku, ne mora da znaci da slusas mainstream. 🙂 Ja sam u poslednjih par godina bas otkrio dosta malo alternativnijih i indie izvodjaca, koji bas zahvaljujuci razvoju tehnologije imaju sve vise fanova.

 

Evo i Pume sto ih je okacio bb sad, super album, mada meni kod njih nesto fali da kazem da sam bas odusevljen. Malo mi je pokvarilo utisak kad sam cuo kako lose zvuci pevac na live-ovima. 

 

Trenutno se najvise drogiram  ovom pesmom

 

http://youtu.be/zSWNWWREtsI

 

e jbg nece preko telefona lepo da se stavi link. Texas Sun je u pitanju 

 

Otkrio sam i ja, ali zbog muzike koju slusam uglavnom se vracam klasicima, mada ima nekoliko izvodjaca koji su svezi i izbacuju kvalitetne albume u poslednjih nekoliko godina.

 

Od novih se neko vreme zadrzava samo ovako nesto

 



 

Link to comment
Share on other sites

Inače najbližiji saradnik na poslu, kolega sa kojim moram da idem i na poslovna putovanja, sluša istu muziku kao McLeod, čak mi u kolima pušta, dok vozi, i neke stvari koje sluša Mc.
Gotovo identičnu muziku slušaju.
I sve što nije takva muzika, njemu je "elevator" muzika.

I imam još veće napinjanje sa njim i van muzike nego sa Mc-om.


I uskoro ću tražiti dupliranje plate.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Sto se tice godine, meni 1982. najbolja.

 

Samo Thriller i The Number of the Beast su sasvim dovoljni da nista drugo nije izdato te godine.

12 minutes ago, BattleBorn said:

Inače najbližiji saradnik na poslu, kolega sa kojim moram da idem i na poslovna putovanja, sluša istu muziku kao McLeod, čak mi u kolima pušta, dok vozi, i neke stvari koje sluša Mc.
Gotovo identičnu muziku slušaju.
I sve što nije takva muzika, njemu je "elevator" muzika.

I imam još veće napinjanje sa njim i van muzike nego sa Mc-om.


I uskoro ću tražiti dupliranje plate.

 

Pozdravi coveka, potpuno je u pravu, pogotovo za bold.

Edited by McLeod
Link to comment
Share on other sites

@Tamburinjo

 

hvala na citatu a slažem se sa postom generalno

 

inače, koliko god aktuelne tehnologije i njihova upotreba uticale na slušanje muzike, tu nekako postoji lični izbor, da je tretiraš na ovaj ili onaj način, iako nije lako.

čini mi se da je veća "šteta" napravljena, paradoksalno, tamo gde bi trebalo sve da ostane isto i organski - na koncertima, live acts ili dj setovima.

 

svaki odlazak na koncert mi je bio posebno i novo iskustvo. danas je to teško izvodljivo ako se već interesuješ za neku muziku, jer teško možeš da odoliš i da ne klikneš da čuješ i vidiš kako je to zvučalo i izgledalo tamo, ovamo, onamo i na još 33 ostala venuea

 

nekako, hteli ne hteli, publika ne dobija onoliko koliko bi trebalo, sve je neki deja vu 

Edited by uini
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

10 hours ago, Tamburinjo said:

 

@21Barkley

 

Ne mogu reci da sam te bas razumeo :classic_smile:

Nije ni bitno, posle sam video razradu postova i shvatio da misliš na nešto drugo, a i nije moj fax, pa da se ne petljam previše.

8 hours ago, Tamburinjo said:

a paz sad zanimljiv deo, klasicne knjige, za mnoge slicna vrsta zanata i umetnosi kojoj prete tableti, mobilni, audio knjige, i generalno digitalno doba, belezi rast prodaje.

Prodaja digitalnih knjiga je u padu, mada su brojke i dalje fantasticne. Broj samostalnih izdavaca se povecava i to izdavaca koji knjige stampaju na starinski nacin i ujedno ih objavljuju online. Sto bi znacilo da je iako slicna, knjiga je skroz razlicita u odnosu na muzicki album, al to je neka druga tema mada nista manje zanimljiva kao mene pitate... 

Mislim da ti podaci nisu dovoljni za bilo kakav zaključak, jer, npr. nemaš starosnu strukturu onih koji kupuju sve više knjiga, niti strukturu knjiga koje se kupuju. 

 

U razvijenim zemljama stanovništvo stari, sve je više penzionera pa je moguće da oni više i češće kupuju knjige (koje su postale i cenovno pristupačnije) kad su u dobu da imaju više vremena i drugačije posmatraju samo vreme i ritam života, a jelte, navikli su na klasične knjige. Možda zato raste i broj prodatih vinila.

 

Druga kategorija čija prodaja možda raste su knjige za decu raznog uzrasta, jer vidim da je, bar kod nas, najrazličitijih izdanja sve više i više, a kupuju ih roditelji (rođeni 70-ih i 80-ih), delom jer su i sami odrastali na knjigama, a delom jer su svesni, ili barem uplašeni, stvari koje se dešavaju tinejdžerima i onima u 20-im a koje navodiš u postu i citatu. Videćemo kako će ti klinci reagovati na knjige kada uđu u tinejdž doba i ono iza njega.

 

Ima tu još toga, sigurno, ovo mi je palo na pamet. I da, mislim da knjige i albumi teško da mogu da se porede. :classic_smile:

Link to comment
Share on other sites

55 minutes ago, 21Barkley said:

Mislim da ti podaci nisu dovoljni za bilo kakav zaključak, jer, npr. nemaš starosnu strukturu onih koji kupuju sve više knjiga, niti strukturu knjiga koje se kupuju. 

 

Opet te ne razumem 😄

Kako mislis nemas starosnu strukturu niti strukturu knjiga 😕 

 

Naravno da imas, ne mogu da ubacim preko fona sada podatke i dijagrame al proguglaj malo, imas kroz klubove citalaca, internet prodaju i biblioteke tacne podatke ko cita, koliko, i koje knjige. Manji deo kupovine na pijaci i ulici se doda kroz ankete koje se rade. 

Link to comment
Share on other sites

The Secretive Company That Might End Privacy as We Know It

 

 

Until recently, Hoan Ton-That’s greatest hits included an obscure iPhone game and an app that let people put Donald Trump’s distinctive yellow hair on their own photos.

Then Mr. Ton-That — an Australian techie and onetime model — did something momentous: He invented a tool that could end your ability to walk down the street anonymously, and provided it to hundreds of law enforcement agencies, ranging from local cops in Florida to the F.B.I. and the Department of Homeland Security.

His tiny company, Clearview AI, devised a groundbreaking facial recognition app. You take a picture of a person, upload it and get to see public photos of that person, along with links to where those photos appeared. The system — whose backbone is a database of more than three billion images that Clearview claims to have scraped from Facebook, YouTube, Venmo and millions of other websites — goes far beyond anything ever constructed by the United States government or Silicon Valley giants.

 

https://www.msn.com/en-us/news/technology/the-secretive-company-that-might-end-privacy-as-we-know-it/ar-BBZ57OT

  • Like 1
  • Thanks 1
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago, uini said:

svaki odlazak na koncert mi je bio posebno i novo iskustvo. danas je to teško izvodljivo ako se već interesuješ za neku muziku, jer teško možeš da odoliš i da ne klikneš da čuješ i vidiš kako je to zvučalo i izgledalo tamo, ovamo, onamo i na još 33 ostala venuea

Iako ovo sto si napisao nije netacno,ne mogu do kraja da se slozim ili bolje reci pomirim sa ovakvim vidjenjem.

Naime,tacno je da danas preko yt mozes odmah da pogledas skoro svaki nastup nekog izvodjaca bilo gde,ali video-snimci ne mogu da prenesu atmosferu koju ces licno doziveti.
Sinergija izmedju ljudi u publici koji postaju deo mase,razmena energije izmedju izvodjaca/benda i publike,adrenalinski kick koji dozivljavas na licu mesta u toj atmosferi..to nista ne moze da nadomesti.

@BattleBornhoces ici u Zagreb na 'Ubice'?

Edited by Crni Bombarder
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
×
×
  • Create New...